Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Ballada o Janie Olszewskim" w Rzepie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Sie 28, 2010 7:57 am    Temat postu: "Ballada o Janie Olszewskim" w Rzepie Odpowiedz z cytatem

ProPiS-owskie oszołomstwo w Rzepie nadal silne (mimo, iż Paweł Lisicki czy Igor Janke wyraźnie się od niego dystansują. Oto krótki biogram Jana Olszewskiego w Rzepie z 20 sierpnia br.:

Cytat:
Prawicowy socjaldemokrata
mog 20-08-2010, ostatnia aktualizacja 20-08-2010 07:42

Były premier, adwokat, publicysta i polityk świętuje dziś 80. urodziny. Pewnie zapamiętany zostanie przede wszystkim jako szef rządu obalonego w tzw. noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku. Bezpośrednią przyczyną jego odwołania stała się próba ujawnienia konfidentów SB zajmujących ważne stanowiska w państwie. Ale już wcześniej popadał w konflikty, a to z postkomunistami i liberałami, a to z ówczesnym prezydentem Lechem Wałęsą.

Plany miał ambitne – chciał zdekomunizować wojsko i MSW, sprzeciwiał się dzikiej prywatyzacji. Nie chciał się też zgodzić na przekazanie baz opuszczanych przez wojska rosyjskie międzynarodowym spółkom polsko-rosyjskim. To wtedy wszedł w ostry spór z Wałęsą. Na przeszkodzie realizacji jego planów stanął też zapewne jego charakter. – Do rozpaczy doprowadzała nas jego trudność w podejmowaniu decyzji. Ale pamiętam też, jak subtelnie potrafił spojrzeć na rzeczywistość – wspomina prof. Zdzisław Najder, ówczesny doradca polityczny Olszewskiego.

Choć powszechnie uważany jest za polityka prawicowego, w rzeczywistości wiele w nim z socjalisty. – Jan to taki prawicowy socjaldemokrata – przyznaje Najder.

Urodził się w rodzinie kolejarskiej, niemal od zawsze związanej z PPS. W czasie powstania warszawskiego był łącznikiem Szarych Szeregów. W latach 1956 – 1957, już po obronie dyplomu z prawa, zaczął pracować w tygodniku „Po prostu”. Zasłynął głośnym artykułem wzywającym do rehabilitacji żołnierzy AK.

W PRL zawsze w opozycji. Gdy Najder zaproponował mu wstąpienie do Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, nie wahał się ani chwili.

W PRL zasłynął jednak przede wszystkim jako obrońca więźniów politycznych. Bronił m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza czy studentów aresztowanych w marcu 1968 roku, represjonowanych robotników z Radomia i Ursusa. W czasie stanu wojennego był także adwokatem działaczy „Solidarności”.

Ostatnio był m.in. doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Rzeczpospolita


http://www.rp.pl/artykul/524723_Prawicowy_socjaldemokrata.html

W krótkim tekście jest co najmniej kilka propagandowych tez, głoszonych od wielu lat przez środowisko, które dziś tworzy PiS. Tezy te autor noty podał jako obiektywne fakty.

Cytat:
Bezpośrednią przyczyną jego odwołania stała się próba ujawnienia konfidentów SB zajmujących ważne stanowiska w państwie.

Tak twierdzą tylko zwolennicy tego rządu, dla których "ballada o dobrym rządzie odwołanym przez złych agentów" stała się mitem założycielskim.

Chronologia wydarzeń wskazuje, że decyzję o złożeniu wniosku o dowołanie rządy UD podjęła w maju 1992 roku i w tym samym miesiącu wniosek wpłynął do Sejmu. W jego uzasadnieniu podano nieudolną politykę gospodarczą rządu. JKM zaproponował Sejmowi projekt uchwały lustracyjnej już po decyzji UD. Rząd od chwili powstania był mniejszościowy. Przez 5 miesięcy nie potrafił dogadać się w sprawie poszerzenia koalicji ani z UD (za czym optował Jarosław Kaczyński), ani z KPN. W trakcie rozmów z KPN Olszewski i Macierewicz usiłowali rozbić potencjalnego koalicjanta wykorzystując do tego teczkę TW "Lecha". Tzw. "noc teczek" co najwyżej przyspieszyła odwołanie rządu. Wałęsę wnerwił sposób wykonania uchwały lustracyjnej a KPN - gra teczką Moczulskiego.

Cytat:
Plany miał ambitne – chciał zdekomunizować wojsko i MSW, sprzeciwiał się dzikiej prywatyzacji.

Słowa, słowa, słowa... I brak jakiegokolwiek projektu aktu prawnego w tej sprawie. A bez podstaw prawnych "dekomunizacja wojska i MSW" była niemożliwa. Póki co szefem doradców premiera został były agent (TW "Zapalniczka"). Jako tajni współpracownik bezpieki byli tez ewidencjonowani w archiwach SB dwaj kluczowi ministrowie (finansów i spraw zagranicznych) oraz 6 wiceministrów rządu Olszewskiego. W MSW u boku Antoniego Macierewicza pracował były płk SB (i specjalista od KPN) Andrzej Anklewicz. "Sprzeciw wobec dzikiej prywatyzacji" polegał na wstrzymaniu prywatyzacji...

Cytat:
Nie chciał się też zgodzić na przekazanie baz opuszczanych przez wojska rosyjskie międzynarodowym spółkom polsko-rosyjskim.


Sprawa baz wygląda zagadkowo, gdyż przed wylotem Wałęsy do Moskwy Wałęsa uzgodnił w rządem tekst porozumienia, które miało być podpisane w Moskwie. Następnego dnia, tuż przed oficjalnym spotkaniem Wałęsy z Jelcynem Olszewski wysłał do Moskwy telegram żądający, aby Wałęsa nie podpisywał uzgodnionego wcześniej porozumienia...

Cytat:
W PRL zawsze w opozycji.


Czy ktoś, kto broni opozycjonistów (i to nie wszystkich, gdyż np. Jan Olszewski odmawiał obrony działaczom KPN) sam był opozycjonistą? To jak określić adwokata, który broni morderców?

W biogramie pominięto natomiast kilka rzeczywistych zasług Olszewskiego - był jednym z autorów statutu "Solidarności" i pilotował sprawę rejestracji tego statutu w sądzie w roku 1980 oraz był jednym z pełnomocników oskarżycieli posiłkowych w procesie morderców ks. Popiełuszki.

Nie dziwię się, że autor omawianej wyżej notki nie podpisał się pod nią. Nie ma się czym chwalić. Wręcz przeciwnie...


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Kwi 13, 2011 8:27 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Sob Sie 28, 2010 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto pamiętać też inne szczegóły. W czasie , gdy był premierem, nie podjął rozmów o fundamentalnym zbliżeniu politycznym z Białorusią. Łukaszenka przejął władzę dopiero w 1994 roku, za czasów olszewickich rządów w Polsce Białoruś była wolna i demokratyczna. Może koledzy posłowie z I kadencji napiszą coś więcej na ten temat. Myślę, że ten zapomniany epizod warto przypomnieć. Podobnie jak fakt, że JO został Wielkim Przysposobicielem Loży Wschód, w tych dniach, w których obejmował stery władzy. I nie jest to wiadomość od Tejkowskiego, ale z książki (wyd. 1999) prof. Ludwika Hassa, znawcy polskiego wolnomularstwa.
Oj Olszewicy, Olszewicy...Dziecina, łacina, pierzyna...

_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum