Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdaniem Jerzego Bukowskiego (2013)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 60, 61, 62  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dla uczczenia „misjonarzy”
W marcu na ulicach polskich miast pojawią się billboardy i plakaty przedstawiające sylwetki weteranów naszych misji zagranicznych realizowanych w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz współpracy sojuszniczej w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.
„- Ludziom misje kojarzą się najczęściej z prowadzeniem walk. My chcemy pokazać pomoc humanitarną i to, że dzięki naszym działaniom w Afganistanie powstają np. drogi czy szkoły” - powiedział gazecie Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, pomysłodawca akcji „Dzień Weterana - szacunek i wsparcie”.
Ta bardzo - moim zdaniem - pożyteczna i szlachetna kampania medialna potrwa trzy miesiące.
„Przez ten czas w niektórych miastach (m.in. we Wrocławiu, gdzie zostaną zorganizowane główne obchody Dnia Weterana i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ) będą pojawiać się plakaty i billboardy przedstawiające sylwetki weteranów misji. W planach organizatorów są również spoty reklamowe w telewizji publicznej” - czytamy w „ND”.
W ramach akcji odbędą się także spotkania z weteranami misji w szkołach oraz konkurs literacki, w którym uczniowie będą mieli za zadanie napisać esej na temat służby polskich „misjonarzy”.
„- O swojej służbie będą opowiadać nie tylko żołnierze, którzy byli w Iraku czy Afganistanie, ale także ci, którzy brali udział w misjach wiele lat temu, na przykład na wzgórzach Golan” - wyjaśnił w rozmowie z gazetą Janusz Raczy, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
Pomoc w kampanii zaoferowały już poznańska agencja reklamowa oraz Bumar. Stowarzyszenie liczy jednak również na dotacje z Ministerstwa Obrony Narodowej.
„W przedsięwzięcie zaangażowane mają być również m.in. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Jednostka Wojskowa Komandosów, 6. Brygada Powietrznodesantowa, 1. Pułk Saperów z Brzegu” - czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prezydenckie poparcie
Prezydent RP Bronisław Komorowski poparł ideę zorganizowania zimowych igrzysk olimpujskich w 2022 roku w Krakowie i Zakopanem, ale wspólnie ze Słowacją - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Dodał, że starając się o organizację takiego wydarzenia, już dziś na ten cel trzeba przeznaczyć pewne środki finansowe.
- To jest rodzaj wpisowego, to jest kaucja, którą trzeba wpłacić, samemu będąc głęboko przekonanym, że to jest w zasięgu naszej możliwości. Sądzę, że musi być decyzja rządowa, muszą być też decyzje cząstkowe, samorządowe, które by czyniły rejon Podhala, a może szerzej i innych regionów np. śląskiego, przygotowanych do dźwignięcia tak wielkiej odpowiedzialności - powiedział dziennikarzowi PAP prezydent.
Zwrócił też uwagę na potrzebę koordynacji i zbudowania zdolności do współdziałania.
„Komorowski powiedział także, że w przyszłym tygodniu ma spotkać się z prezydentami Czech i Słowacji w Wiśle, gdzie będzie rozmawiał również o olimpiadzie” - czytamy w depeszy PAP.
- Jestem przekonany, że prezydenci obu krajów, jeśli ich rządy podejmą stosowne działania, z największą przyjemnością poprą organizację olimpiady w regionie tatrzańskim – zakończył swą wypowiedź prezydent.
„Pod koniec października ub.r. szefowie komitetów olimpijskich Polski i Słowacji oraz prezydent Krakowa podpisali list intencyjny w sprawie organizacji zimowych igrzysk w 2022 roku w stolicy Małopolski. Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie - otwarcia i zamknięcia igrzysk - mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mieli by zorganizować rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy” - przypomniała Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 15, 2013 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kara za sylwestrowe fajerwerki na Giewoncie
Nawet kilka tysięcy złotych grzywny może zapłacić grupa turystów, którzy w Sylwestra odpalili sztuczne ognie na Giewoncie - poinformowało Radio Kraków-Małopolska.
"Park dołoży wszelkich starań aby przykładnie ukarać osoby które urządziły sobie sylwestra w Tatrach. TPN podkreśla, że nie chodzi o fakt nocnej wycieczki na szczyt, ale o to, że mimo zakazu imprezowicze odpalili ze szczytu sztuczne ognie" - czytamy na stronie internetowej RK-M.
Dyrektor Parku Paweł Skawiński podkreślił w rozmowie z krakowską rozgłośnią, że takie zachowanie naraża na śmierć dzikie zwierzęta żyjące w Tatrach, a zachowanie turystów było wyjątkowo bezmyślne.
- Sądzę, źle o osobach, które nie mają szacunku dla zwierząt. Zauważyliśmy, że kozice uciekły z rejonu Czerwonych Wierchów i teraz trzymają się zachodniej części Tatr, od strony Doliny Kościeliskiej, nie ma ich w okolicy Kasprowego i Giewontu. Chamstwo z jakim mamy do czynienia, czyli strzelanie i płoszenie, powoduje, że kozice, żyjące w niełatwych warunkach wypychane są w ostoje dla nich mniej korzystne - skomentował.
Skawiński ostrzegł, że zwierzęta, które wchodzą na obcy dla siebie teren mogą spowodować lawinę.
- Takie zdarzenie miało miejsce w rejonie Wołoszyna, gdzie 9 spłoszonych kozic wbiegło na zbocze i uruchomiło lawinę. Wszystkie zwierzęta zginęły - dodał na antenie.
"Turyści którzy urządzili sobie Sylwestra na Giewoncie sfilmowali swoje ekscesy i umieścili je na znanym portalu społecznościowym. Dzięki szczegółom znajdującym się na nagraniu udało się ustalić personalia osób które sztucznymi ogniami witały Nowy Rok na Giewoncie. Park zapowiada że będzie żądał maksymalnej kary dla całej grupy. Przed sylwestrem TPN apelował aby właśnie na terenie Tatr nie używać sztucznych ogni - jak widać apele te nie trafiły do sumień wszystkich turystów" - czytamy na stronie Radia Kraków-Małopolska.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 17, 2013 8:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hotel w Balicach
Przy wielu portach lotniczych na całym świecie znajdują się hotele, w których pasażerowie mogą spędzić noc w oczekiwaniu na wczesny poranny odlot lub po wylądowaniu w późnych godzinach wieczornych, jeśli mają daleko do domu. Te obiekty wykorzystywane są również, jeśli następuje nieoczekiwane przełożenie lotu. Ponieważ lotniska zlokalizowane są zazwyczaj w dosyć dużych odległościach od centrów miast, takie hotele znakomicie prosperują.
Do tej pory hotelu nie ma przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice im. Jana Pawła II. Wkrótce sytuacja ulegnie jednak zmianie, ponieważ już w lecie przyszłego roku będzie można tam przenocować w czterogwiazdkowym obiekcie.
Będzie on funkcjonował w systemie franczyzowym jako Hilton Garden Inn, oferując 154 pokoje, 24-godzinne centrum biznesowe i sale konferencyjne - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Inwestycja ma kosztować 51,4 miliona złotych. Wykonawcą jest firma Eiffage Budownictwo Mitex SA. Obiekt zostanie wybudowany na terenie dawnego parkingu przed terminalem lotniczym.
Rzecznik Kraków Airport Urszula Podraza powiedziała PAP, że w postępowaniu przetargowym, które miało wyłonić generalnego wykonawcę obiektu, złożono 16 ofert. Inwestorem przedsięwzięcia jest Kraków Airport Hotel, spółka-córka MPL Kraków-Balice.
„Podraza przypomniała, że budowa hotelu to część wielkiego planu inwestycyjnego realizowanego przez Kraków Airport. Jeszcze w styczniu mają zostać wyłonieni generalni wykonawcy nowego terminala pasażerskiego i przebudowy wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz modernizacji dróg kołowania i rozbudowy płyty postojowej. W tym roku powinna się także rozpocząć budowa przystanku kolejowego. Inwestycje mają być gotowe do roku 2015” - czytamy w depeszy PAP.
Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II jest drugim co do wielkości - po warszawskim Okęciu - lotniskiem pasażerskim w Polsce. W zeszłym roku odprawiono w nim rekordową liczbę 3,44 mln osób, z których wiele przyjeżdża z odległych od podwawelskiego grodu miejscowości. Hotel znacznie ułatwi im planowanie wygodnej podróży, chociaż zwiększy jej koszty.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 17, 2013 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dlaczego Terlikowski dał się upokorzyć w TVN 24?
W jednym z ostatnich programów publicystycznych Moniki Olejnik „Kropka nad i” w Telewizji TVN 24 wystąpili profesor Ireneusz Krzemiński i doktor Tomasz Terlikowski. Pierwszy z nich siedział z prowadzącą program dziennikarką w studiu, drugi znajdował się - jak to często bywa w tym i w podobnych programach, jeżeli któryś z gości nie może dojechać do siedziby stacji - gdzieś na zewnątrz, w bliżej nieokreślonym miejscu.
Okazało się jednak - co ujawnił „Fakt” - że toczący ze swym adwersarzem (nb. nieobiektywnie wspomaganym przez Olejnik) ostry spór o słowa Jerzego Owsiaka na temat eutanazji redaktor naczelny „Frondy” przebywał… na korytarzu budynku TVN, ponieważ prof. Krzemiński odmówił przebywania z nim w jednym pomieszczeniu.
Jeśli było rzeczywiście tak, jak opisał to „Fakt”, to nie sposób zadać pytań wszystkim uczestnikom owej rozmowy.
Monice Olejnik: dlaczego zapraszając dwóch gości uległa presji jednego z nich, poniżając drugiego i sprzeniewierzając się dziennikarskiej zasadzie równego traktowania rozmówców?
Ireneuszowi Krzemińskiemu: jakim prawem domagał się, aby jego interlokutor został wyrzucony za drzwi?
Tomaszowi Terlikowskiemu: dlaczego w tej sytuacji nie odmówił występu w „Kropce nad i” lub przynajmniej nie powiedział w pierwszym zdaniu swojego wystąpienia jak został potraktowany i dlaczego mimo to zdecydował się wziąć udział w programie?
Przed kamerami telewizyjnymi wielokrotnie zasiadają ludzie o skrajnie różnych poglądach, nierzadko szczerze nie lubiący się. Jeśli jednak ktoś przyjmuje zaproszenie do programu, wiedząc z kim się w nim spotka, to jakiekolwiek wywieranie presji na dziennikarza, aby wyrzucił jego wroga za drzwi jest niedopuszczalne, a przede wszystkim nie powinno być nigdy skuteczne.
Olejnik złamała podstawowe reguły etyczne uprawianego przez nią zawodu, prof. Krzemiński zachował się jak rozhisteryzowany bufon i arogant, a dr Terlikowski nie wykorzystał okazji, aby bezzwłocznie ujawnić haniebne metody zastosowane wobec niego przez dziennikarkę i uczonego adwersarza.
Muszę przyznać, że to właśnie redaktor naczelny „Frondy” wprawił mnie w największe zdumienie, bo powszechnie znane są jego zdecydowane poglądy i bezkompromisowość w ich głoszeniu. Publicystyczny lew zachował się w tej sytuacji jak bezwolny baranek, którego obrażono, a on nie miał odwagi publicznie przyznać się do tego.
Jeszcze przed chwilą zaglądałem na stronę prowadzonego przezeń portalu i nie znalazłem tam żadnego odniesienia się do opisanej przez „Fakt” sytuacji, chociaż pierwszy wpis redaktora naczelnego poświęcony rzeczonemu programowi ukazał się już kilkadziesiąt minut po jego zakończeniu (14 stycznia o godzinie 22.01).
Nie podejrzewam Terlikowskiego o to, aby dał się tak upokorzyć za cenę dalszych zaproszeń do TVN 24, w której występuje bardzo często, dzielnie broniąc swoich tez i skutecznie stawiając czoła poważnym przeciwnikom ideowym. A nawet jeśli przeżył chwilę słabości (jako chrześcijanin doskonale wie, że może się to przydarzyć każdemu człowiekowi), to teraz, kiedy bulwersująca sprawa ujrzała już światło dzienne, powinien wreszcie zabrać głos i szczerze opowiedzieć, jakie motywy kierowały nim, kiedy zgadzał się na korytarzowe upokorzenie. Jego dalsze milczenie będzie dla mnie całkowicie niezrozumiałe.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Sty 18, 2013 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Drugie życie choinek
Czy może być jakiś pożytek z rozebranej po świętach Bożego Narodzenia choinki? Okazuje się, że tak.
19 stycznia krakowianie będą mogli przekazać niepotrzebne już naturalne drzewka, które zostaną rozdrobnione i posłużą do obsypywania nowych sadzonek - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
W zamian za ten surowiec Fundacja Aeris Futuro pozyska nowe sadzonki, które wiosną zazielenią się pod Wawelem.
- Żywe choinki najlepiej kupować w doniczkach, a wiosną zasadzić w ogródku. Niestety, nie wszystkie drzewka się do tego nadają. Dlatego warto wziąć udział w akcji „Podaruj Choince Drugie Życie” - powiedziała PAP prezes Fundacji Joanna Mieszkowicz.
Każda zużyta rzecz staje się surowcem wtórnym.
- Naszym głównym celem jest posadzenie jak największej liczby drzew w Krakowie, ale chcemy też, aby akcja była dla mieszkańców impulsem do myślenia, czy produkty, które kupujemy (nie tylko choinki) mają szansę być ponownie wykorzystane, jaki jest ich dalszy los i czy można je odzyskać z korzyścią dla środowiska - dodała koordynatorka akcji Magdalena Pastuszak.
Choinki będą zbierane w godzinach 10:00 - 15:00 w pięciu punktach Krakowa:
- Czyżyny: os. Dywizjonu 303 64 przy bloku obok kościoła;
- Osiedle Widok: ul. Na Błonie 11b, parking przy sklepie;
- Krowodrza: ul. Opolska 37 przy kładce;
- Prądnik Czerwony: ul. Powstańców 26, przy parkingu,
- Osiedle Podwawelskie: ul. Komandosów 8, plac za sklepem.
Warto wziąć udział w tej pożytecznej akcji.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Sty 18, 2013 5:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cios w smog
Czyżby szykował się wreszcie przełom w chyba najważniejszej obecnie dla mieszkańców Krakowa sprawie zanieczyszczonego powietrza, w którym ilość szkodliwych dla zdrowia ludzkiego (w tym rakotwórczych) substancji kilkakrotnie przekracza dopuszczalne normy w sezonie grzewczym, czyli przez ponad pół roku?
Właśnie pojawiły się takie nadzieje, ponieważ prezydent podwawelskiego grodu profesor Jacek Majchrowski wystosował list do marszałka Małopolski Marka Sowy, w którym zawnioskował wprowadzenie w całym mieście zakazu palenia w piecach paliwami stałymi, w tym głównie węglem, o czym poinformowała Polska Agencja Prasowa.
„Prezydent Krakowa zwrócił uwagę, że taką możliwość prawną dla sejmików wojewódzkich przewiduje ustawa Prawo ochrony środowiska. Według niego, mimo prowadzonych od lat przez władze miasta działań naprawczych, nadal w Krakowie przekraczane są normy dotyczące pyłu zawieszonego” - czytamy w depeszy PAP.
Ten pył jest mieszaniną cząstek stałych i ciekłych, zawierającą drobinki węgla (sadzy) oraz substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także toksyczne: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny, furany. Tworzy on tzw. smog (o którym pisałem już tutaj wielokrotnie) rujnujący układ oddechowy szczególnie u osób starszych oraz cierpiących na astmę i podobne schorzenia. Jego objawami są stany zapalne, podrażnienia błon śluzowych oka, nosa i gardła.
„Bez radykalnych decyzji dotyczących paliw stałych, nie osiągniemy wymaganych standardów jakości powietrza” - napisał prof. Majchrowski.
Jego zdaniem jedynym rozwiązaniem tego problemu może być uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego o zakazie stosowania paliw stałych w Krakowie.
„Art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska pozwala, by sejmik województwa mógł, w drodze uchwały, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki określić dla województwa bądź jego części rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania, a także sposób realizacji i kontroli tego obowiązku. Według specjalistów stosowanie tego rodzaju paliw i palenie odpadów w piecach domowych przy utrzymywaniu się w Krakowie specyficznych warunków atmosferycznych to główne przyczyny pogarszającego się w sezonie grzewczym powietrza w mieście” - napisała w depeszy PAP.
O tym, że krakowskie powietrze jest szkodliwe dla zdrowia przekonani są już chyba wszyscy mieszkańcy dawnej stolicy Polski. Dziennikarze lokalnych mediów zgodnie uznali walkę ze smogiem za najważniejsze zadanie, jakie staje przed władzami samorządowymi w najbliższym czasie. Obiecują stałe monitorowanie tej sprawy i życzliwość dla każdej inicjatywy, która pozwoli łatwiej oddychać pod Wawelem.
Także krakowska Straż Miejska deklaruje zwiększenie kontroli nad tym, co unosi się z kominów. W jej patrolach znajdą się specjaliści od wykrywania pieców, w których palone są toksyczne substancje (np. plastikowe butelki i zużyte pampersy), co pozwoli strażnikom nakładać wysokie mandaty na niesfornych obywateli, zwłaszcza jeśli Sejmik Województwa Małopolskiego przyjmie postulowaną przez prezydenta Krakowa uchwałę. Trzeba będzie wówczas znaleźć w budżetach obu samorządów spore kwoty na zmianę system ogrzewania w tysiącach mieszkań, głównie w wiekowych kamienicach starego miasta.
A na razie coraz częściej widać na ulicach podwawelskiego grodu ludzi w maseczkach ochronnych na twarzach.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Sty 18, 2013 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Remont Krzysztoforów
Ponad 16,5 miliona złotych ze środków Unii Europejskiej zostanie przeznaczone na modernizację zabytkowego pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym, w którym mieści się główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Umowę w tej sprawie podpisały władze samorządowe województwa małopolskiego i Krakowa.
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski przypomniał, że modernizacja Krzysztoforów trwa już od kilku lat i jest podzielona na etapy, ponieważ jest to obiekt niezwykle wymagający, gdzie nawarstwia się historia od średniowiecza do czasów współczesnych .
„Dzięki pieniądzom z UE możliwe będzie rozpoczęcie kolejnych prac w skrzydle zachodnim pałacu, w którym będą się mieścić: część wystawy stałej, centrum konferencyjne i edukacyjne, biura i pracownie muzealne. Ta część inwestycji ma kosztować w sumie 24 mln zł, z czego ponad 16,5 mln zł to środki unijne. Realizacja projektu, znajdującego się na liście projektów kluczowych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku” - czytamy w depeszy PAP.
Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, efekty tej inwestycji pozwolą na rozszerzenie oferty kulturalnej nie tylko Krakowa, ale całego regionu i będą służyły jego mieszkańcom oraz zachęcały do odwiedzin Małopolski przez gości z kraju i zagranicy.
- Dzięki funduszom z programu regionalnego w odnowionym zachodnim skrzydle pałacu będzie można podjąć nowe zadania, na które wcześniej nie pozwalał zły stan techniczny budynku - powiedział w rozmowie z PAP.
„Budynek na rogu Rynku Głównego i ul. Szczepańskiej wzniesiono prawdopodobnie w II poł. XIII w. W 1644 r. zabudowania nabył marszałek nadworny koronny króla Władysława IV, Adam Kazanowski, który rozpoczął przebudowę kamienicy według projektu Wawrzyńca Senesa, chcąc uczynić z niej rezydencję królewską. W latach 1682-1684 prace kontynuował kolejny właściciel - Jan Wawrzyniec Wodzicki. O kształt pałacu oraz jego wystrój zadbali wybitni włoscy architekci i artyści: Konstanty Tenccala, Jakub Solari oraz Baltazar Fontana. Pałac pomimo skromnej szaty zewnętrznej uchodził za szczególnie okazałą i wspaniale urządzoną rezydencję, zajmującą pod względem rangi drugą pozycję po Wawelu. Po upadku I Rzeczypospolitej pałac stał się kamienica czynszową i ulegał stopniowej degradacji. Jego planowanemu wyburzeniu zapobiegły starania miłośników zabytków Krakowa. Po I wojnie światowej pałac przejął Skarb Państwa. Od 1965 r. pałac stanowi główną siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od 2007 r. w zespole pałacowym prowadzone są kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie mające na celu przywrócenie walorów zabytkowych oraz modernizację niezbędną dla funkcjonowania museum” - przypomniała historię pałacu Krzysztofory Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sty 20, 2013 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ROPWiM poszukuje powstańczych mogił
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poszukuje miejsc pochówku powstańców styczniowych w Polsce i poza jej granicami - poinformowało Polskie Radio.
Sekretarz Rady doktor habilitowany Andrzej Kunert przypomniał, że według obecnych danych na terenie Polski jest przeszło 600 obiektów związanych z powstaniem, wśród nich 19 cmentarzy, jedna kwatera, 397 mogił zbiorowych i 123 pojedyncze groby.
Kunert powiedział na radiowej antenie, że ciągle wiele miejsc spoczynku powstańców z 1863 roku jest nieznanych, ponieważ „charakter wojny partyzanckiej powodował, iż polegli byli grzebani w miejscu, w którym zginęli, tym samym mogiły były rozsiane na ogromnym obszarze działań wojskowych”, a do tego dochodziła jeszcze praktyka rosyjskiego zaborcy, nakazującego ukrywanie miejsc pochówku.
Sekretarz wyjaśnił, że pracownicy Rady cały czas prowadzą poszukiwania zapomnianych mogił i apelują do osób, które znają miejsca gdzie mogą być pochowani powstańcy styczniowi o przekazywanie im tych informacji. Kwerenda jest prowadzona także na terenach Litwy, Łotwy i Białorusi.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sty 20, 2013 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rtm. Pilecki spoczywa na „Łączce”
Zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie rotmistrz Witold Pilecki został pogrzebany przez komunistycznych oprawców w dzisiejszej kwaterze „Ł” („Łączka”) cmentarza Wojskowego na Powązkach - poinformował Tadeusz Płużański w portaul wPolityce.
Przywołał on słowa doktora Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej, kierującego pracami badawczymi na tej nekropolii:
- Nie oznacza to, że ciało rotmistrza Witolda Pileckiego zostało zidentyfikowane. Prace trwają. Wiemy natomiast na pewno, że nie został przewieziony na Służew, tylko właśnie na „Łączkę”.
Zaplanowane na bieżący rok dalsze ekshumacje w tej kwaterze powinny przynieść definitywną odpowiedź na pytanie, którzy z zamordowanych więźniów politycznych okresu stalinowskiego spoczywają na „Łączce”. Część z nich pochowano w innych miejscach, m.in. na wspomnianym przez dr. Szwagrzyka Służewie.
Wiadomo natomiast, że egzekucję Pileckiego nadzorował zastępca naczelnika więzienia mokotowskiego ds. politycznych Ryszard Mońko, który żyje do dzisiaj w Hrubieszowie. Płużański przytoczył jego świadectwo:
„25 maja 1948 r., między godz. 21 i 21.30 do mojego gabinetu zgłosiło się czterech panów, dwóch w mundurach wojskowych, dwóch po cywilnemu, z bezpieki. Na polecenie prokuratora Cypryszewskiego rozkazałem doprowadzenie Pileckiego na miejsce straceń. To był mały, oddzielnie stojący budynek za X pawilonem, którym rządziło MBP. Weszli do środka, ja zostałem na zewnątrz. Słyszałem jeden strzał”.
Tak zginął bohater Polski Podziemnej, uznany przez zachodnich historyków za jednego z najdzielniejszych ludzi z czasów II wojny światowej. Po 65 latach będzie mu wreszcie można urządzić godny pogrzeb na miarę zasług, jakie oddał w walce o niepodległość Rzeczypospolitej.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sty 20, 2013 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co dalej z dworem Wieniawy?
Niepewna jest przyszłość XVII-wiecznego dworu w Bobowej, w którym wychował się Bolesław Wieniawa-Długoszowski, późniejszy adiutant Józefa Piłsudskiego, generał i ambasador RP w Rzymie, niedoszły Prezydent Rzeczypospolitej.
Jak ustalili reporterzy Kroniki TVP Kraków, budynek grozi zawaleniem, a właściciel chce się go pozbyć, bo nie stać go na remont, ale jednocześnie ustalił cenę sprzedaży zniechęcającą potencjalnych inwestorów. Lokalny samorząd chciałby tam utworzyć Muzeum Józefa Piłsudskiego, który bywał w Bobowej częstym gościem.
Dwór został przejęty przez państwo w 1946 roku, jego administratorem było jeszcze niedawno starostwo w Gorlicach. Przed trzema laty wrócił do potomka rodu - Leszka Długoszowskiego.
- Powiat podejmując taką decyzję był w przekonaniu, że ten obiekt zostanie wyremontowany, bo spadkobierca twierdził, że dysponuje środkami - wyjaśniła na antenie Kroniki Aneta Hec-Wałęga z zespołu ds. gospodarowania nieruchomościami.
Okazało się jednak, że nie dysponował, więc niszczejący dwór został ponownie sprzedany, a kolejny właściciel także chce się go pozbyć.
Aby utworzyć muzeum, najpierw trzeba byłoby dwór od prywatnego właściciela odkupić i wyremontować. A na to brak środków.
- Gmina bez zabezpieczenia finansowego, bez możliwości uzyskania wysokiej dotacji nie jest w stanie podjąć się takiego dzieła, bo budżet nasz po prostu uległby załamaniu. Jeśli obecny właściciel budynku zechciałby odsprzedać go za dużo niższą cenę i z udziałem może jakiś innych partnerów, spróbujemy podjąć się tego trudu - powiedział Kronice burmistrz Bobowej Wiesław Ligęza.
„Za dwór właściciel żąda niemal 250 tysięcy złotych, pięciokrotnie więcej niż sam zapłacił przed trzema laty. Ale samo kupienie nieruchomości, to dopiero drobny początek. Koszt remontu to następne 5 milionów złotych. A to kwota dla gminy wręcz niewyobrażalna. Czy więc dla dworu nie ma ratunku?” - czytamy na stronie internetowej Telewizji Kraków.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sty 20, 2013 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ukraińskie kościoły w sprawie rzezi wołyńskiej
Ukraiński Kościół greckokatolicki i Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie przygotowują wspólne posłanie do wiernych w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą zbrodni na Wołyniu - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
- Przygotowujemy takie oświadczenie. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż istnieje wiele momentów historycznych, które należy rozwiązać. Jaki jest jednak nasz główny cel? Nie chcemy brać na siebie obowiązków historyków. Chcemy tylko - jako chrześcijanie - przekazać chrześcijańską ocenę tych wydarzeń. Pragniemy leczyć rany przeszłości, żeby ta przeszłość nie zatruwała nam przyszłości. Naszą przyszłością jest wspólne życie. Wspólne życie w rodzinie narodów europejskich - powiedział PAP zwierzchnik ukraińskich grekokatolików arcybiskup Światosław Szewczuk.
„11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu. Wydarzenia te określane są mianem rzezi wołyńskiej. W trakcie rozpoczętej wówczas czystki etnicznej zginęło od 30 do 60 tysięcy Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi. Celem akcji było zmuszenie do ucieczki wszystkich Polaków z Wołynia. Działania zbrojne Ukraińcy podjęli, gdy Polacy odmówili opuszczenia tych terenów” - czytamy w depeszy PAP.
We wrześniu ubiegłego roku zebrani we Lwowie polscy i ukraińscy intelektualiści wystosowali apel do narodów swoich dwóch państw, w którym napisali, że zbliżająca się 70. rocznica „antypolskiej czystki na Wołyniu powinna służyć pojednaniu, a nie pogłębianiu uprzedzeń” - przypomniała Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sty 20, 2013 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wstrząsający sondaż
W sondażu Barometr Warszawski, który powstał na zlecenie stołecznego Ratusza, aż 72 procent ankietowanych opowiedziała się za powrotem pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni (tzw. Czterech Śpiących) w rejon placu Wileńskiego. Również pytanie o pomnik Zygmunta Berlinga budzi wśród mieszkańców stolicy pozytywne emocje.
Jestem autentycznie wstrząśnięty tymi wynikami. Nie spodziewałem się, że warszawiacy okażą się takimi sowietofilami i historycznymi ignorantami. Wiem, że większość mieszkańców stolicy to ludność napływowa, ale mimo wszystko te rezultaty porażają.
Nie zdejmuje to jednak odpowiedzialności z tych, którzy już od dawna domagają się usunięcia Czterech Śpiących z pl. Wileńskiego (m.in. reprezentowanego przeze mnie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz inicjatorów akcji „Goń z pomnika bolszewika”, a także licznych mieszkańców Pragi). Musimy nadal dawać świadectwo prawdzie, która nie podlega głosowaniom i nie ustawać w naszych słusznych dążeniach bez względu na to, co o tym myślą warszawiacy.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sty 20, 2013 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Projekt kolejki między Szczawnicą a Piwniczną
"Blisko 10 lat po opracowaniu pierwszej koncepcji Politechnika Krakowska wraca z propozycją połączenia Szczawnicy i Piwnicznej terenową kolejką" - napisał "Tygodnik Podhalański".
W 2003 roku propozycja upadła z powodu braku środków finansowych, wycenionych na 170 milionów złotych. Teraz, kiedy rozpoczyna się nabór wniosków na unijne dotacje na lata 2014-2020, inżynierowie krakowskiej uczelni znów postanowili zainteresować samorządowców obu gmin swym projektem.
"Trasa kolejki ma mieć 23 km długości i niemal 3-krotnie skróci połączenie między uzdrowiskami, bo drogą trzeba jechać blisko 60 km. Szerokość torów to 1 metr, ale nie będzie żadnych zaburzających krajobraz słupów czy podpór. Pociągi mają być napędzane spalinowo - najprawdopodobniej gazem ziemnym i mają osiągać prędkość do 60 km/h. Sam pojazd ma mieć 16 m długości i zabierać jednorazowo 70 pasażerów, z czego połowa podróżować będzie na siedząco. Dodatkowo kolejka ma łączyć ważne punkty w samych uzdrowiskach - szczawnicki dworzec autobusowy z parkingami w Kosarzyskach i Suchej Dolinie, ze ścieżkami rowerowymi w stronę Słowacji czy wyciągami krzesełkowymi na Palenicę, w Jaworkach i Suchej Dolinie, a w Piwnicznej dotrze do planowanej windy, łączącej przystanek PKP z Rynkiem" - czytamy w "TP".
Na wstępnym spotkaniu samorządowców z naukowcami pomysł zbudowania takiej kolejki wzbudził pozytywne opinie. Ważne będzie też zdanie obrońców przyrody, którzy są często niechętni nowatorskim ingerencjom w naturę. Z pewnością potrzebne będą ekspertyzy i opracowania w tej materii.
Już wkrótce specjaliści z Politechniki Krakowskiej mają przyjechać do Szczawnicy, by na miejscu zobaczyć, czy i na ile zmieniły się przez minione 10 lat warunki oraz co ewentualnie trzeba będzie zmienić w planach.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Sty 21, 2013 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wielka wyprzedaż pod Wawelem
Gmina miasta Krakowa sprzedała w 2012 roku należące do niej nieruchomości za ponad 52 miliony złotych; w tegorocznym budżecie zapisano dochody z tego tytułu w wysokości ponad 73 mln zł - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Zastępca dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Filip Szatanik powiedział PAP, że w zeszłym roku Kraków sprzedał m.in. kilkanaście działek pod zabudowę jednorodzinną oraz wielorodzinną, głównie w Nowej Hucie i w Podgórzu, tereny pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, strychy, garaże, lokale mieszkalne.
„Najdrożej sprzedaną nieruchomością była działka zabudowana hotelem Chopin (ul. Przy Rondzie) - nabywca zapłacił za nią prawie 26 mln zł. Mimo kilku prób, miastu nie udało się za to sprzedać dwóch zabytkowych kamienic przy Małym Rynku 5 i 6 w ścisłym centrum Krakowa. Ich ceny wywoławcze wynosiły po kilkanaście milionów złotych” - czytamy w depeszy PAP.
W tym roku wznowione będą próby ich sprzedaży, a także kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14, połowy kamienicy przy pl. Wszystkich Świętych 10, działki przy ul. Starowiślnej i Jakuba (pod realizację hotelu lub budynku mieszkaniowego), działki z budynkami użytkowymi przy ul. Syrokomli 21, Św. Stanisława 12, Senatorskiej 9. Jak widać, są to wszystko obiekty w zabytkowym centrum podwawelskiego grodu.
„W ofercie znajdą się też lokale mieszkalne położone w centrum miasta oraz działki w rejonie ul. Wrocławskiej, Spiskiej, Orawskiej, Długosza i około dwuhektarowy teren przy ul. Tischnera pod budowę hotelu. Aktualne informacje o przetargach dostępne są pod adresem: www.bip.krakow.pl” - napisała Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 60, 61, 62  Następny
Strona 3 z 62
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum