Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wstępna koncepcja Ustawy o Krzyżu Solidarności

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysztof Bzdyl



Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 42

PostWysłany: Czw Gru 11, 2008 6:43 pm    Temat postu: Wstępna koncepcja Ustawy o Krzyżu Solidarności Odpowiedz z cytatem

Kraków dnia 2 grudnia 2008r.
Manifest Krakowskiego Komitetu Krzyża Solidarności

„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani ma prawo do przyszłości.”
Marszałek Józef Piłsudski

Wiele osób - w tym często te, które dzięki swoim umiejętnościom lub szczęśliwemu zbiegowi okoliczności uniknęły represji - zasługuje na przyznanie im odznaczeń państwowych za ich wkład w walkę o Niepodległość Polski i w obronę praw człowieka wobec totalitarnego reżimu PRL-u. Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że odznaczenia te zaczęły być ostatnio przyznawane. Równocześnie jesteśmy przekonani, że zbyt rzadko są nimi dekorowani ci, których dokonania powinniśmy docenić w pierwszej kolejności, bez których żadna skuteczna działalność opozycyjna nie byłaby możliwa - drukarze, kolporterzy, właściciele konspiracyjnych mieszkań. Przede wszystkim jednak uważamy za zasadne i niezbędne, aby w 30 rocznicę powstania "Solidarności" zostali wreszcie publicznie uhonorowani ludzie, którzy w latach 1945-1989 za swoją walkę o przyszłość Polski doznali prześladowań i represji.

Dlatego uznajemy za konieczne ustanowienie Krzyża Solidarności, przyznawanego tym wszystkim, którzy w oczywisty sposób byli represjonowani za prowadzoną działalność. Zarazem, solidarni z pokoleniem naszych ojców, domagamy się - spóźnionej już o 20 lat - restytucji Krzyża i Medalu Niepodległości, wraz z wszystkimi przywilejami należnymi ich kawalerom. Na miarę naszych dzisiejszych możliwości, z taką samą determinacją jak podczas stanu wojennego, będziemy dążyli do spełnienia naszych postulatów, gdyż mamy najgłębsze przekonanie, że walcząc o należyty szacunek dla ofiary złożonej w przeszłości, walczymy o przyszłość naszej Ojczyzny.

Jeśli nadal w milczeniu będziemy przyzwalać na to, aby ci, którzy działali dla dobra publicznego, byli odbierani jako ludzie naiwni, niepraktyczni i skazani na zapomnienie – jaki stworzymy wzorzec zachowań i jakiego poświęcenia dla spraw ogółu możemy oczekiwać od naszych dzieci i wnuków? Szacunek państwa dla ofiarności jednostek buduje w społeczeństwie odruchy patriotyczne i społeczne; jest decydującym elementem tożsamości narodowej i państwowej. Rozwijając myśl Marszałka Józefa Piłsudskiego - państwo, które nie potrafi docenić swoich bohaterów, nie zasługuje na szacunek, a w historii, na istnienie wśród narodów cywilizowanego świata.

Wzywamy kolegów z innych regionów do tworzenia podobnych regionalnych komitetów oraz wzywamy wszystkie osoby, pełniące w przeszłości na różnych poziomach przywódcze funkcje w opozycji i strukturach "Solidarności", a poczuwające się nadal do odpowiedzialności zarówno za przyszłość Polski, jak wobec swoich byłych współpracowników - do publicznego wyrażenia poparcia dla naszej inicjatywy.

Cele niniejszego komitetu to:
1) stworzenie projektu "Ustawy o restytuowaniu Krzyża i Medalu Niepodległości oraz o ustanowieniu Krzyża Solidarności", ukonstytuowanie Komitetu spełniającego wymogi "Ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli", który doprowadzi do zebrania niezbędnych podpisów pod projektem ustawy i skieruje go do Sejmu;
2) doprowadzenie do jej uchwalenia wystarczająco wcześnie, aby w 30 rocznicę powstania "Solidarności" przynajmniej znaczna część osób uprawnionych do otrzymania Krzyża Solidarności została nim udekorowana oraz doprowadzenie do tego, aby uchwalona została rozszerzona Ustawa Kombatancka, będąca dopracowaną wersją rządowego projektu z 11 lutego 2008 roku;
3) współpraca z regionalnymi i krajowymi strukturami NSZZ "Solidarność", mająca na celu właściwe uhonorowanie - podczas obchodów związanych z rocznicami powstania "Solidarności" oraz ogłoszenia stanu wojennego - ludzi, którzy "Solidarność" tworzyli i o nią walczyli.

Do reprezentowania niniejszego komitetu, w ramach ustalonego harmonogramu, upoważnieni są: Krzysztof Bzdyl, Tadeusz W. Drwal, Lech Dziewulski, Adam Kalita.


Podpisy złożyli:


Krzysztof Bzdyl
płk. Stanisław Dąbrowa-Kostka
Tadeusz W. Drwal
Lech Dziewulski
Jan Franczyk
Adam Kalita
Stanisław Markowski
Adam Macedoński
Jan Pacula
Adam Rąpalski



Wstępna koncepcja Ustawy

Krzyż Solidarności ma przysługiwać każdemu, kto w oparciu o dokumenty potrafi jednoznacznie udowodnić, że w okresie od 10 maja 1945 roku do końca 1989 roku, posiadając obywatelstwo polskie, ze względu na prowadzoną działalność mającą na celu odzyskanie Niepodległości Polski lub obronę praw człowieka i obywatela wobec totalitarnego reżimu PRL, lub też ze względu na świadome uczestnictwo w działaniach i manifestacjach mających taki cel:
 doznał trwałego, poważnego uszczerbku na zdrowiu;
 przez okres minimum 30 dni był więziony, aresztowany, internowany, przebywał w specjalnych jednostkach lub obozach wojskowych, lub był w inny sposób pozbawiony wolności;
 przez okres minimum 6 miesięcy był pozbawiony prawa lub możliwości wykonywania zawodu lub podjęcia pracy;
 jeśli:
a) miało to miejsce w latach 1957-1989;
b) miało to miejsce w latach 1945-1989, a osoba pokrzywdzona lub represjonowana za prowadzoną działalność nie spełnia wymagań niezbędnych do otrzymania Krzyża lub Medalu Niepodległości;
c) wobec tej osoby nie występują okoliczności wymienione w projekcie "Ustawy o uprawnieniach kombatantów, uczestników walki cywilnej lat 1914 – 1945, działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz niektórych ofiar represji systemów totalitarnych", art. 1. ust. 3, tj. w druku sejmowym nr 818, wraz z ewentualnymi zmianami wprowadzonymi przez ustawodawcę w procesie uchwalania ustawy.

Krzyż Solidarności nadaje się jednej osobie tylko jeden raz; jednak odznaczenie Medalem Niepodległości za działalność w latach 1945-1956 nie wyklucza przyznania Krzyża Solidarności za okres 1957-1989.

Krzyż Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP w alfabetycznej kolejności nazwisk osób zgłoszonych do odznaczenia w danym dniu; pierwszą listę upoważnionych sporządzi IPN w oparciu o swoje zasoby oraz informacje przekazane mu przez upoważnione do tego organizacje i przekaże ją bezpośrednio Prezydentowi RP; po opublikowaniu tej listy osoby na niej pominięte mogą do 31 sierpnia 2015 roku występować do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o potwierdzenie uprawnień i skierowanie wniosku o odznaczenie ich Krzyżem Solidarności.

W hierarchii odznaczeń państwowych Krzyż Niepodległości ma być reaktywowany na miejscu po Orderze Odrodzenia Polski; Medal Niepodległości ma być reaktywowany na miejscu po Krzyżu Zasługi za Dzielność, zaś Krzyż Solidarności ma zajmować miejsce bezpośrednio po Medalu Niepodległości, czyli przed Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Forma odznaki Krzyża Solidarności powtarza odznakę Krzyża Niepodległości z następującymi modyfikacjami:
a) słowa "Bohaterom Niepodległości" są zastąpione słowami "Niepodległość Solidarność";
b) orzeł w centrum krzyża rozdziera kraty lub drut kolczasty (jeśli na tak małej powierzchni potrafimy to wyraźnie przedstawić).

Postanowienia dotyczące restytuowania Krzyża i Medalu Niepodległości oraz zasad ich przyznawania za okres 1939-1956 będą integralną częścią składanego projektu ustawy i zostaną przedstawione po dopracowaniu w gronie kombatantów i ekspertów.

Harmonogram prac niniejszego komitetu:
1) publikacja manifestu niniejszego komitetu;
2) współpraca z ZR Małopolska, zarówno jeśli chodzi o obchody tegorocznej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, jak też długoterminowo;
3) pozyskanie w szybkim czasie znaczącej ilości podpisów osób powszechnie znanych (przynajmniej z terenu Małopolski) pod deklaracją poparcia dla celów Komitetu;
4) dzięki kontu CDCN próby uzyskania środków na działalność bieżącą (wyjazdy, noclegi, korespondencja);
5) nawiązanie współpracy z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność", środowiskami kombatanckimi oraz maksymalną liczbą innych organizacji i stowarzyszeń o podobnych nam korzeniach/założeniach ideowych;
6) animowanie powstawania podobnych komitetów w innych regionach;
7) przeprowadzenie konsultacji w gronie osób zainteresowanych oraz ekspertów, które doprowadzi do utworzenia ostatecznego projektu ustawy;
Cool dalsze nawiązywanie kontaktów mających umożliwić zebranie maksymalnej ilości podpisów pod projektem ustawy, doprowadzenie do ukonstytuowania komitetu spełniającego wymogi "Ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli", opublikowanie pełnej wersji projektu ustawy i przeprowadzenie akcji zbierania pod nią podpisów - która powinna być zakończona najdalej do końca czerwca 2009 roku.


Deklaracje poparcia dla Manifestu niniejszego komitetu można składać osobiście lub listownie w Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego (30-102 Kraków; ul Syrokomli 21) oraz na ręce członków niniejszego komitetu.

_________________
Krzysztof Bzdyl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sty 25, 2009 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z listu Krzysztofa Bzdyla:

Cytat:
Wszystkie informacje odnośnie pracy Komitetu, dokumenty są zawarte na stronie internetowej http://kkks.mojeforum.net Mam nadzieję, że uczestnicy Polonusa włączą się do szeroko rozumianych prac nad opracowaniem projektu ustawy o ustanowieniu Krzyża Solidarności.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum