Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jubileusz KPN - uroczystości w całym kraju (2008-2010)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 2:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Relacja z uroczystości jubileuszowych KPN w Warszawie 5 września 2009 roku

Msza święta w Kościele Świętej Trójcy na Solcu rozpoczęła się o godzinie 12.30. Kościół był pełny. Były sztandary KPN oraz duży transparent z napisem „Konfederacja Polski Niepodległej” przygotowany przez działaczy KPN Ojczyzna.



Na prośbę Marii Moczulskiej Mszę celebrował ks. prałat Stanisław Juraszek, który wygłosił bardzo wzruszającą homilię. Zwrócił się do ludzi, którzy poświęcili swoje życie, energię i miłość Ojczyźnie i którzy dziś mogą być dumni z niepodległego państwa. Podkreślił, że ludzie ci powinni wprowadzić swoich następców w dzieło Patriotyzmu i Miłości.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz

Po zakończeniu Mszy odśpiewano „Boże coś Polskę”, hymn państwowy oraz pieśń „My, pierwsza brygada”.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz

Po nabożeństwie Leszek Moczulski od ołtarza poinformował, że następnym punktem programu uroczystości jest składanie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza – w miejscu, gdzie powstała Konfederacja Polski Niepodległej 1 września 1979 roku.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz

Przed kościołem Adam Słomka przez megafon nawoływał, aby iść z nim na Zamek. Zgromadzeni podzieli się na dwie grupy, które następnie świętowały osobno. Niektórzy, starali się uczestniczyć w obu imprezach.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrała się duża grupa Konfederatów. Złożono 3 wieńce. Pierwszy złożyli historyczni przywódcy KPN: Leszek Moczulski, Dariusz Wójcik i Krzysztof Król, drugi: Zbigniew Andrzejewski, Władysław Borowiec i Bogdan Śniegocki. Niestety, nie wiem, od kogo pochodził trzeci wieniec.





Zdjęcia Grzegorza Cygonika:




Na prośbę zebranych przemówił Leszek Moczulski. Podkreślił m.in., że KPN stawiała sobie dwa cele: niepodległe państwo a następnie jego urządzenie, tak, abyśmy mogli być z Polski dumni. KPN osiągnęła cel pierwszy, natomiast drugi z jej celów nie został dotąd zrealizowany.


Zdjęcie Romany Kahl-Stachniewicz









Kolejnym punktem programu była impreza w Domu Wolnego Słowa. Stosunkowo niewielka sala w siedzibie SWS przy ul. Marszałkowskiej wypełniła się zupełnie licznie przybyłymi Konfederatami i sympatykami KPN z całej Polski. Miłym zaskoczeniem była obecność ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego.



Uroczystość prowadził Marek Majewski – znany poeta, satyryk i kompozytor.



Leszek Moczulski otrzymał ogromne bukiety kwiatów. Pierwszy wręczył Marii Moczulskiej, jako wyraz szacunku i podziękowania za długie lata wsparcia. Ten wzruszający gest sala nagrodziła szczególnie intensywnymi oklaskami.

Leszek Moczulski zwrócił uwagę na fakt, iż cel KPN, zakładany w roku 1979, tj. III Rzeczpospolita, został osiągnięty. Mówca podkreślił, że w Polsce tradycją jest numerowanie kolejnych niepodległości. I i II Rzeczpospolitą oddzielał okres zaborów, II i III okres okupacji niemieckiej i sowieckiej a następnie lata PRL. Od pięciu wieków, zawsze, gdy istniało niepodległe państwo polskie, Polska posiadała parlamentaryzm i konstytucję. Inaczej było np. we Francji, gdzie niemal cały czas istniało niepodległe państwo, ale istniały różne formy ustrojowe, stąd zmiana ustroju we Francji połączona była zwykle ze zmianą numeracji nazwy państwa (I. i II. Cesarstwo, pięć republik). Z tego punktu widzenia postulat budowania IV Rzeczypospolitej był/jest niezgodny z polską tradycją. Zmiana ustroju niepodległego państwa nie oznacza w Polsce zmiany numeracji. Dowodem jest II RP – mimo zamachu majowego a potem mimo uchwalenia Konstytucji Kwietniowej, nikt nie twierdził, iż skończyła się II Rzeczpospolita. Mówca mówił nie tylko o przeszłości, ale także o teraźniejszości i przyszłości. Mówiąc o obecnej Polsce, podkreślił, że nie jest ona tą z naszych marzeń i snów. Duży akcent położył na to, że duża część społeczeństwa ma mentalność pańszczyźnianą czy postpańszczyźnianą, w konsekwencji przejawia postawę roszczeniową. Chce od państwa brać, dostawać, natomiast zapomina o obowiązku służby dla dobra wspólnego. Rozwinięcie tej myśli znalazło wyraz w apelu do społeczeństwa polskiego przyjętego przez zebranych przez aklamację.

Po wystąpieniu Leszka Moczulskiego odczytano list Zbigniewa Romaszewskiego (wicemarszałka Senatu) „do Kolegów z Konfederacji Polski Niepodległej - Współtowarzyszy walki z totalitaryzmem”:

Szanowni Państwo,
Uprzejmie dziękuję za zaproszenie na Obchody 30-lecia powstania Konfederacji Polski Niepodległej.
Bardzo żałuję, ale z racji wcześniej zaplanowanych obowiązków, nie będę mógł uczestniczyć ani w uroczystościach 4 września w Siedlcach, ani w wydarzeniach 5 września w Warszawie ani 11 września w Krakowie. Mam nadzieję, iż nadarzy się jeszcze niejedna sposobność, by spotkać się z patriotycznym środowiskiem KPN.
Rocznica powołania pierwszej w krajach demokracji ludowej, niezależnej i jawnej partii politycznej skłania do refleksji nad fundamentami ideowymi i celami politycznymi ówczesnej KPN. Na ogromne uznanie zasługuje podjęcie 30 lat temu walki o wolną i niepodległą Polskę. Od początku głównym postulatem Konfederacji była niepodległość. Nigdy od tego nie odstąpiliście, mimo aresztowań i represji. Nie zawsze udawało się realizować zamierzenia, ale największe marzenie – niepodległa Polska – zostało spełnione.
Jednak wolność jest wartością, która nie została nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią bezustannie dbać i pielęgnować świadomość narodową, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Służba Ojczyźnie wciąż pozostaje zasadą ideową konfederatów.
Składam serdeczne życzenia jubileuszowe.
Łączę wyrazy szacunku
Zbigniew Romaszewski


Leszek Moczulski poinformował, że otrzymał także sympatyczny list od Prezesa NBP (byłego działacza KPN) Sławomira Skrzypka.

Miłym akcentem sobotniej uroczystości była wizyta Kornela Morawieckiego – przywódcy Solidarności Walczącej. Podziękował on Konfederacji Polski Niepodległej za to, że dla jego środowiska była ona „nauczycielem wolności”. Podkreślił też znaczenie programowego tekstu Leszka Moczulskiego - „Rewolucja bez rewolucji”, który w czasach niewoli pokazywał drogę do niepodległego państwa. Kornel Morawiecki uczestniczył także w imprezie na Zamku i podkreślił, że nie chce ingerować w sprawy wewnętrzne środowiska KPN.



Następnie Łukasz Perzyna i Mirosław Lewandowski prezentowali książki poświęcone KPN, których są współautorami: „Konfederacja. Rzecz o KPN” oraz „Prześladowani, wyszydzani, zapomniani... Niepokonani”.

Kolejnym punktem programu był dyskusja panelowa z udziałem Leszka Moczulskiego, Antoniego Dudka, Łukasza Perzyny i Mirosława Lewandowskiego.

Antoni Dudek podkreślił wizjonerstwo „Rewolucji bez rewolucji” - nieoficjalnego programu KPN autorstwa Leszka Moczulskiego, zwracając uwagę, iż ten tekst przedstawił najbardziej trafną prognozę procesu odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaznaczył, że przed Sierpniem najważniejszymi wydarzeniami w dziejach opozycji PRL było powstanie KOR w 1976 roku oraz założenie KPN w 1979 roku. Następnie podkreślił znaczenie dwóch momentów w dziejach KPN, gdy partia ta odegrała kluczową rolę w historii Polski i wywierała silny nacisk na władze: lata 1980-81 (radykalizacja nastrojów społecznych w okresie karnawału Solidarności) oraz 1988-90 (demonstracje uliczne, okupacja komitetów PZPR i baz sowieckich). Podkreślił, że żadnej z partii, które działały na początku lat 90. nie udało się przetrwać do dnia dzisiejszego. Nie udało się to także KPN m.in. dlatego, że radykalizujące się w roku 90. nastroje społeczne skanalizował Lech Wałęsa. Jednak - po wygraniu wyborów prezydenckich - Wałęsa te radykalne nastroje unicestwił, gdyż w rzeczywistości nie chciał zasadniczych zmian. Antoni Dudek podkreślił jednak, że zeszły ze sceny politycznej wszystkie (poza postPRLowskimi) partie polityczne z początku lat 90., ale tylko jednej z ich towarzyszy do dziś legenda. Jest nią KPN.



Po dwudziestominutowej przerwie nastąpił interesujący występ słowno-muzyczny Marka Majewskiego, który był ostatnim punktem uroczystości jubileuszowych w Warszawie.



Tekst - Mirosław Lewandowski, zdjęcia niepodpisane - Zbigniew Skorecki

Oryginalna treść Odezwy do Polaków przyjętej 5 września 2009 roku w Warszawie przez członków Konfederacji Polski Niepodległej w 30 rocznicę powstania KPN:



Informacje nt równoległej imprezy organizowanej przez Adama Słomkę - zob. http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2833022


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 08, 2009 8:03 pm, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niepokonani:





Leszek Moczulski



Leszek Moczulski i Krzysztof Król



Dariusz Wójcik (w centrum)



Maria Moczulska (na pierwszym planie), za jej plecami z lewej - Elżbieta Król, z prawej - Bożena Kosińska



Maciej Gawlikowski



Barbara Czyż



Na pierwszym planie - Zbigniew Frost (z lewej) i Piotr Aszyk

Zdjęcia: Roma Kahl-Stachniewicz i Zbigniew Skorecki


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pon Wrz 07, 2009 6:26 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem













Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Nie Wrz 06, 2009 9:33 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 6:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem















Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 08, 2009 8:07 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 6:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze parę zdjęć Romany Kahl-Stachniewicz:











Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 7:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia z równoległej imprezy organizowanej przez Adama Słomkę na stronie KPN Ojczyzna Adama Słomki - http://kpn-1979.pl/photogallery.php?album_id=21

Relacja z równoległej imprezy - na tej samej stronie: http://kpn-1979.pl/news.php?readmore=47

Krótka relacja w Internecie z uroczystości w Siedlcach:

Cytat:
Odsłonięciem tablicy pamiątkowej na ul. Kochanowskiego w Siedlcach zakończyły się trzydniowe obchody 30. rocznicy powstania Konfederacji Polski Niepodległej - pierwszej niezależnej partii politycznej w PRL-u. Odsłonięcia tablicy dokonali przewodniczący KPN Leszek Moczulski i szef okręgu siedleckiego Zbigniew Andrzejewski. Uroczystość poprzedziła Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik.
Obchody rocznicy rozpoczęły rozpoczęły się 4 września w siedleckim Centrum Kultury i Sztuki sesją historyczną o początkach KPN. Na uroczystym otwarciu sesji władze miasta reprezentował prezydent Wojciech Kudelski oraz jego zastępcy Marta Sosnowska i Jarosław Głowacki. Prelekcjom przysłuchiwała się młodzież szkolna, dla której była to żywa lekcja historii. Tego samego dnia w CKiS można było obejrzeć występ kabaretu Jana Pietrzaka zatytułowany "Z PRL-u do Polski".







http://www.siedlce.pl/aktual/aktual.php

Więcej o uroczystościach w Siedlcach (nadesłał "KPN Siedlce"):


List o objęcie Honorowego Patronatu przez Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego


Napis KPN - przetrwał już 30 lat


Sesja historyczna w Siedlcach - prowadzona przez Zbigniewa Andrzejewskiego


Prezydent Miasta Siedlce




Koncert Jana Pietrzaka



Więcej zdjęć - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt1157.html?postdays=0&postorder=asc&start=0


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Czw Paź 01, 2009 2:08 pm, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 9:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego Kornel Morawiecki miał odwagę przyjść na obie imprezy KPN-owskie organizowane wczoraj w Warszawie i publicznie podziękować KPN?

Dlaczego miał odwagę powiedzieć do Leszka Moczulskiego - “Byliście (środowisko KPN) dla nas nauczycielami wolności”?

Dlaczego było go stać na wyrażenie szacunku i podziwu dla nieoficjalnego programu KPN - “Rewolucja bez rewolucji” podczas gdy nie było stać na taki gest żadnego z dzisiejszych polityków?

Gdzie schowali się wczoraj prezydent Kaczyński i premier Tusk?

Klasę polityka i uczciwość człowieka poznaje się wtedy, gdy potrafi on bezinteresownie zachować się przyzwoicie …

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Administrator napisał:
Zdjęcia z równoległej imprezy organizowanej przez Adama Słomkę na stronie KPN Ojczyzna Adama Słomki

Super fotki!
Polecam obejrzenie. Choćby ta:
http://kpn-1979.pl/showphoto.php?photo_id=241
Trzej panowie z tubą albo panorama krocza...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Wrz 08, 2009 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przyjaciele,

11. września na ogólnopolskiej uroczystości Jubileuszu 30-lecia KPN w Krakowie w sali Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" ul. Piłsudskiego 27, która rozpocznie się o godzinie 10.00, będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie - dekoracja 34 działaczy KPN Orderami Odrodzenia Polski przyznanymi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w którego imieniu wystąpi Premier Jan Olszewski.

Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii III Rzeczpospolitej oddana zostanie cześć działaczom KPN za ich walkę o niepodległość w latach 1979-89. Jest to dla nas zaszczytne i miłe, tym bardziej, że lista przyznanych orderów to nie ostateczne rozliczenie naszej walki w minionych latach, ale długo oczekiwany początek tego rozliczenia. Niech będą radośni Ci, którzy otrzymają order, niech ze spokojną nadzieją i ufnością pozostali oczekują na kolejne decyzje Prezydenta.

Wśród odznaczonych jest między innymi Kapelan Konfederacji ksiądz Stanisław Suchowolec bestialsko zamordowany i spalony przez Służbę Bezpieczeństwa na plebanii w Suchowoli na Podlasiu dnia 29.01.1989 r. Ksiądz nie posiada najbliższej rodziny, która mogłaby odebrać przyznany mu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Ktokolwiek z Was zna osobę z dalszej rodziny księdza, związaną z nim, mogącą odebrać to zaszczytne odznaczenie proszony jest o szybki kontakt.

Przypominam, że najważniejszą imprezą towarzyszącą ogólnopolskim obchodom Jubileuszu w Krakowie jest konferencja naukowa pt. „Konfederacja Polski Niepodległej na drodze do wolności”, która odbędzie się 10 września (czwartek) o godz. 10.00 w Sali Amfiteatralnej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie ul. Oleandry 3. IPN zaprezentuje 16 referatów naukowych o działalności KPN we wszystkich regionach Polski, a także referat „Myśl polityczna Leszka Moczulskiego”. Referaty opracowane są w oparciu o zgromadzone zasoby peerelowskich służb specjalnych.

Patron Jubileuszu
– Prezes IPN dr hab. Janusz Kurtyka

Komitet Honorowy Jubileuszu

Bogdan Klich, Minister Obrony Narodowej- przewodniczący komitetu
Dr Małgorzata Radwan-Ballada, Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa
Dr Marek Lasota, Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie
Kazimierz Barczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
Prof. Tomasz Gąsowski, Prezes Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan organizacji niepodległościowych i solidarnościowych
Jacek Smagowicz, Członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

Komitet Obchodów Jubileuszu

Zygmunt Łenyk, przewodniczący
Krzysztof Bzdyl, wiceprzewodniczący
Adam Macedoński, wiceprzewodniczący
członkowie: Danuta Kinaszewska, Krzysztof Kwiatkowski, Ryszard Pyzik, Marcin Tatara

Główny sponsor uroczystości
- Grzegorz Hajdarowicz

Pozdrawiam serdecznie,
Zygmunt Łenyk
Przewodniczący Komitetu Jubileuszu 30-lecia KPN


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sob Wrz 12, 2009 7:13 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Wto Wrz 08, 2009 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niech będą radośni Ci, którzy otrzymają order, niech ze spokojną nadzieją i ufnością pozostali oczekują na kolejne decyzje Prezydenta.

Cały czas patrzymy ze "spokojną nadzieją i ufnością" na decyzje Prezydenta i czasem włos nam się na nogach jeży.
Do dziś nikt nie został zawiadomiony o odznaczeniu. Jak oni traktują niemlodych niekiedy ludzi? Kiedy o tym zawiadomią? Na godzinę przed uroczystościami?
Nie jest znana lista odznaczonych. Zygmunt Łenyk zapewniał niedawno, że:
Cytat:
Prezydent RP pozytywnie rozpatrzył wszystkie złożone przeze mnie wnioski o Ordery Odrodzenia Polski

Cóż z tego, skoro nie wiadomo o kogo wystąpił.
To jakaś paranoja, ale oczywiście patrzę na to z zalecaną przez Zygmunta "spokojną nadzieją i ufnością".

Cytat:
IPN zaprezentuje 16 referatów naukowych o działalności KPN we wszystkich regionach Polski

We wszystkich poza Krakowem. Krakowski KPN zostanie omówiony na przykładach dzialań konfidentów.

Cytat:
a także referat „Myśl polityczna Leszka Moczulskiego”. Referaty opracowane są w oparciu o zgromadzone zasoby peerelowskich służb specjalnych.

Opisać myśl polityczną Moczulskiego w oparciu o ubeckie streszczenia i meldunki konfidentów to zadanie godne mistrza. Jeden już to zrobił - nazywał się Marian Reniak. Kto następny?
Na rocznicę powstania w getcie proponuję IPN referat "Wysiłek bojowy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego w ocenie Jürgena Stroopa", na 1 sierpnia - "Walka powstańców warszawskich w oczach żołnierzy Korpsgruppe von dem Bach". Walkę majora Kurasia niech skwituje referacik "Agentura UB w oddziałach Ognia - wybrane przykłady".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Wrz 10, 2009 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przyjaciele,

przesyłam harmonogram uroczystości Jubileuszu 30-lecia KPN - 11. września o godzinie 10.00 w sali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ul. Piłsudskiego 27 w Krakowie.

Godzina 10.00 - 11.00 imprezy towarzyszące uroczystości:
- złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego stojącego opodal
- odczytanie aktu założycielskiego KPN
- odśpiewania pieśni „I Brygada”
- modlitwa za zmarłych i zamordowanych przez SB Konfederatów
- krótki program artystyczny w sali Sokoła

1. 11.00-11.45
- otwarcie uroczystości przez Zygmunta Łenyka przewodniczącego Komitetu Jubileuszu
- list od Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP odczytany przez jego przedstawiciela Premiera Jana Olszewskiego
- wręczenie przez Premiera Jana Olszewskiego 34 działaczom KPN Orderów
Odrodzenia Polski, przyznanych przez Prezydenta RP

2. 11.45-12.00
- wystąpienie Prezesa IPN dr hab. Janusza Kurtyki – patrona uroczystości jubileuszowych
- odczytanie listów okolicznościowych od przywódców RP

3. 12.00-14.00 referaty przywódców historycznych i założycieli KPN oraz przedstawiciela IPN: Leszek Moczulski , Krzysztof Król, Dariusz Wójcik, Adam Macedoński, Krzysztof Bzdyl, Stefan Kucharzewski, IPN Marcin Kasprzycki – „Inwigilacja działaczy KPN przez służby specjalne PRL”

4. 14.00-14.30 przerwa – catering

5. 14.30-16.00
- wystąpienie Bogdana Klicha Ministra Obrony Narodowej - przewodniczącego Komitetu Honorowego Jubileuszu
- dyskusja - wspomnienia z przeszłości
- zakończenie uroczystości

Dziękuję kolejnym sponsorom: Tomasz Baranek, Teresa Baranowska, Ryszard Bocian, Mirosław Dziewoński, Stanisław Kurek, Ryszard Pyzik, Przemysław Zawadzki, Andrzej Zapałowski.

Serdeczne pozdrowienia,

Zygmunt Łenyk
Przewodniczący Komitetu Jubileuszu 30-lecia KPN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obszerna informacja PAP na temat czwartkowej sesji naukowej w Krakowie poświęconej historii KPN:

Cytat:

PAP, PH/10.09.2009 17:36

Sesja naukowa w 30-lecie KPN

Konfederacja Polski Niepodległej jako pierwsza postawiła za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale po roku 1989 błędem jej działaczy był maksymalizm programowy - mówili uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w Krakowie z okazji 30-lecia KPN.

Na konferencji obecny był założyciel i wieloletni przewodniczący KPN Leszek Moczulski oraz Adam Słomka. - To była trudna, ciężka walka, w której udało się osiągnąć cel pierwszy - niepodległość - mówił dziennikarzom Moczulski, oceniając działania KPN. - Nie udało się osiągnąć celu drugiego: stworzenia dobrze funkcjonującej, przyjaznej ludziom, skutecznej Rzeczpospolitej - dodał.

Podczas konferencji historyk dr Andrzej Anusz powiedział, że KPN była pierwszą oficjalnie działającą partią opozycyjną w tzw. bloku wschodnim i jako pierwsza postawiła sobie za cel odzyskanie niepodległości RP, a jej działacze od początku głosili tezę o niereformowalności systemu komunistycznego.

Grzegorz Wołk z IPN mówił, że po roku 1989 KPN zależało na zjednoczeniu opozycji niepodległościowej, ale mniejsze partie obawiały się wchłonięcia i utraty znaczenia, zaś dla wielu osób deprymująca była osoba Moczulskiego jako wyraźnego lidera ruchu. Zdaniem Wołka, choć stosunek Konfederacji do Okrągłego Stołu był negatywny, to partia podjęła ryzykowną decyzję o udziale w czerwcowych wyborach.

W opinii Michała Wenklara z krakowskiego oddziału IPN, udział w wyborach 1989 zaważył na późniejszej pozycji KPN, na tym, że "legenda opozycji w PRL" w III RP pozostawała na uboczu decyzji politycznych i nie współtworzyła rządów. W 1991 r. KPN wprowadziła do Sejmu 55 posłów, a jednak mimo podjęcia rozmów, nie weszła do rządu Jana Olszewskiego. Później zaś przyczyniła się do odwołania jego gabinetu.

- Udział w odwołaniu Olszewskiego faktycznie zaważył na dalszych losach Konfederacji, pogłębił podziały między nią a innymi partiami prawicowymi, odstraszył część prawicowego elektoratu - ocenił Wenklar. Wpływ na to miał także proces autolustracyjny Leszka Moczulskiego. (Moczulski był pierwszą osobą pomówioną o związki ze służbami specjalnymi PRL, która w 1999 r. wystąpiła do Sądu Lustracyjnego o tzw. autolustrację - w 1992 r. ówczesny szef MSW Antoni Macierewicz umieścił go na liście domniemanych agentów UB i SB - PAP).

KPN rzadko zapraszano do budowy politycznych sojuszy, nie współtworzyła rządów. W dużej mierze wynikało to z założenia konfederatów, iż rząd któremu KPN udzieli poparcia, musi niemal w pełni realizować jej program" - mówił Wenklar. - Ten maksymalizm programowy, wykluczający większe kompromisy czy ustępstwa na rzecz koalicjantów, doprowadził do faktycznej izolacji KPN na scenie politycznej. Część potencjalnych sojuszników KPN była odstraszana przez bezkompromisowy antykomunizm tej partii - dodał. Jak zauważył, antykomunizm KPN z czasem przeobraził się w antyliberalizm.

Zdaniem historyków, KPN nie pomagały też media podkreślające jej radykalny wizerunek i model zarządzania partią. Według Leszka Moczulskiego, maksymalizm i założenie programowe "dla zasad, nie dla posad" nie były błędem. - Przegraliśmy walkę o te zasadę i nie sadzę, żeby to dobrze wpłynęło na dalszy rozwój III Rzeczpospolitej - powiedział dziennikarzom założyciel KPN.

W ocenie Moczulskiego błędem nie był też start w wyborach 1989. - To, co się nie udało, nie wynikało z założeń programowych. Te rzeczy wynikały praktycznych rozstrzygnięć w konkretnej sytuacji - uważa Leszek Moczulski. Jego zdaniem błędem było np. zaufanie w dobre intencje koalicji formowanej przez Jana Olszewskiego, a przed wyborami 1997 r. zaufanie w dobre intencje AWS (tuż przed nimi KPN Moczulskiego wycofał się z AWS - PAP).

Z kolei Adam Słomka uważa, że rację mają ci, którzy krytykują maksymalizm programowy KPN. - Błędem było bardzo rygorystyczne wymaganie od siebie zrealizowania maksymalistycznych marzeń - powiedział PAP Słomka. Dodał, że także polityczni partnerzy - tacy jak Lech Wałęsa czy Jan Olszewski - za późno "dojrzeli" do diagnozy stanu III RP stawianej przez KPN.

Powstanie KPN zostało ogłoszone 1 września 1979 r. podczas manifestacji przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. KPN była pierwszą niezależną partią polityczną w tzw. krajach demokracji ludowej. W PRL nie mogła zostać legalnie zarejestrowana. W latach 80. główni działacze KPN byli skazywani na wieloletnie kary więzienia w procesach politycznych.

W 1996 r. doszło do rozłamu na KPN - Obóz Patriotyczny Adama Słomki oraz KPN Leszka Moczulskiego. W 2003 KPN został wykreślony z rejestru partii politycznych z powodu nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego z kampanii wyborczej do samorządów lokalnych w 2002. W 2007 KPN została ponownie wpisana do ewidencji.


Informację tę zamieściły m.in.

serwis onet. pl:
http://wiadomosci.onet.pl/2040891,11,sesja_naukowa_w_30-lecie_kpn,item.html

oraz Gazeta Wyborcza:
http://wyborcza.pl/1,91446,7024589,Sesja_naukowa_w_30_lecie_KPN.html

Organizatorzy sesji naukowej zapowiadają wydanie referatów zaprezentowanych w czasie konferencji w postaci publikacji książkowej (byłaby to pierwsza książka IPN na temat Konfederacji Polski Niepodległej). Niestety, ma to nastąpić dopiero ... w maju przyszłego roku.

Ze strony IPN:

Cytat:
Konferencja naukowa „Konfederacja Polski Niepodległej na drodze do Wolności” – Kraków, 10 września 2009

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie wraz z Instytutem Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ zorganizował 10 września br. ogólnopolską konferencję naukową zatytułowaną „Konfederacja Polski Niepodległej na drodze do Wolności”.

Konferencja została przygotowana w związku z 30. rocznicą powstania i rozpoczęcia działalności przez Konfederację Polski Niepodległej. Wygłoszono 17 referatów. Przedmiotem pierwszej części obrad była ogólnopolska działalność KPN w PRL oraz w III RP. W jednym z wystąpień scharakteryzowano myśl polityczną Leszka Moczulskiego. W części drugiej prelegenci przedstawili działalność KPN w latach 1979–1989 w poszczególnych regionach Polski.

Prelegentami byli naukowcy pochodzący z całego kraju. Prezentowane referaty to efekt badań archiwalnych nad dokumentami wytworzonymi przez KPN, inwigilującą ją Służbę Bezpieczeństwa i Wojskową Służbę Wewnętrzną, badań prasoznawczych a także zebrania relacji działaczy Konfederacji. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem m.in. ze strony byłych członków KPN oraz przedstawicieli innych struktur opozycji demokratycznej, działających nie tylko na terenie Krakowa i Małopolski. Referatów wysłuchali m.in. Leszek Moczulski, Adam Słomka, Krzysztof Król oraz Dariusz Wójcik.

Referenci oraz uczestnicy dyskusji, m.in. Leszek Moczulski, podkreślali, że po raz pierwszy zaprezentowano wyniki tak szerokich badań dotyczących nie tylko ogólnopolskiej, ale także regionalnej działalności KPN. W związku z tym, że sesja zapoczątkowała badania na temat KPN, nie ustrzeżono się drobnych nieścisłości, które zostaną wyeliminowane przez autorów na etapie druku materiałów pokonferencyjnych – które powinny zostać wydane w drugiej połowie 2010 roku.

Kontynuując obchody 30. rocznicy powstania KPN, w październiku i listopadzie br. Oddział IPN w Krakowie będzie prezentował wystawę poświęconą dziejom Konfederacji Polski Niepodległej, której wernisaż odbędzie się 5 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1. Pod koniec roku ukaże się także przygotowana przez Oddział IPN w Krakowie publikacja „Krakowska Konfederacja Polski Niepodległej w dokumentach (1979–1990)”.


http://ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=375&id=10562&sid=601bf4e3c24c56ff1f17b800229edfde


Ze strony KPN-OP Adama Słomki:
Cytat:

W czwartek
10 września 2009 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadził ogólnopolską konferencję naukową zatytułowaną “Konfederacja Polski Niepodległej na drodze do Wolności”.

w ramach której po raz pierwszy w dwudziestoleciu III Rzeczpospolitej przedstawiony został całościowy obraz wkładu KPN w walkę o niepodległość.
Konferencja odbyła się. w Sali Amfiteatralnej Biblioteki Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3 w symbolicznym dla środowiska Nurtu Niepodległościowego miejscu wymarszu I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.

Ciepło przywitał zebranych dr Marek Lasota, Dyrektor IPN w Krakowie.
Podczas konferencji naukowcy wygłosili 17 referatów. Przedmiotem obrad podczas pierwszej (przedpołudniowej) części była terenowa i ogólnopolska działalność KPN w PRL oraz zarys działania w III RP.

Na szczególne wyróżnienie zasługują referaty Andrzeja Anusza, Pawła Wierzbickiego, Grzegorza Wołka i Michała Wenklara (postaramy się je opublikować) Przedstawiono tezę, iż KPN nie była wstanie zrealizować swojej wizji i rządzić gdyż nie było z kim zawrzeć koalicji, z racji niskiego poziomu koalicyjności tj. zbieżności programowej z innymi ugrupowaniami tzw. solidarnościowymi (uczestnikami porozumienia okrągłego stołu)

Przedstawiono także myśl polityczną KPN oraz aktywność konfederatów w przełomowym okresie lat 1989-1990 - represji rządu Mazowieckiego wobec KPN w obronie MO, SB, PZPR i Armii Czerwonej.

Dokładnie zrelacjonowano zakres zachowanych materiałów SB na temat KPN oraz zarysowano działalność KPN w poszczególnych regionach Polski.

Świetne referaty wygłosili: prof. Wojciech Polak (Bydgoszcz), Jacek Pawłowicz (Płock), Marek Jończyk (Kielce), Włodzimierz Domagalski (Warszawa) i Zbigniew Bereszyński (Opole) – wszystkich ich łączy fakt osobistego udziału w opozycji antykomunistycznej. Pozostałe referaty były ciekawe, twórcze lecz o różnej wartości. Brakowało przedstawicieli IPN kilku regionów np. Wrocławia. Również KPN przysłał delegacje tylko z Warszawy (z L.Moczulskim) i z Katowic ( z A. Słomką). Na szczęście członkowie i sympatycy Konfederacji z Małopolski (K.Bzdyl, Z.Łenyk, R.Bocian i.in.) przybyli licznie mimo dnia roboczego. Konferencję ciekawie podsumował w końcowej dyskusji Przewodniczący L.Moczulski wskazując merytoryczne osiągnięcia i niedociągnięcia warsztatowe historyków IPN.

Materiały wygłoszone na konferencji o KPN zostaną opublikowane przez IPN w 2010 r.


http://kpn-1979.pl/news.php?readmore=87


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 22, 2009 8:44 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjęcia z czwartkowej konferencji naukowej (Zbigniew Skorecki):

Część I - "Konfederacja Polski Niepodległej w PRL i w III RP"








Dr Marek Lasota, Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie


dr Andrzej Anusz: "Konfederacja Polski Niepodległej 1979 – 1989. Zarys historii"


Paweł Wierzbicki: "Konfederacja Polski Niepodległej – model opozycyjności"




Maciej Zakrzewski (OIPN w Krakowie/doktorant INPiSM UJ): "Myśl polityczna Leszka Moczulskiego"


Grzegorz Wołk (BUiAD IPN): "Konfederacja Polski Niepodległej wobec wydarzeń 1989 r."


Michał Wenklar (OIPN w Krakowie/doktorant INPiSM UJ): "Konfederacja Polski Niepodległej w III Rzeczpospolitej"






Część II "Konfederacja Polski Niepodległej w PRL – spojrzenie lokalne"


Jacek Pawłowicz (OIPN w Warszawie): "KPN na ziemi płockiej"


Marek Jończyk (Delegatura w Kielcach OIPN w Krakowie): "KPN na ziemi kieleckiej"


Emilia Świętochowska-Bobowik (OIPN w Białymstoku): "KPN na Białostocczyźnie"


Andrzej Czyżewski (OIPN w Łodzi): "KPN w Łodzi"


Krzysztof Łojan (OIPN w Katowicach): "KPN na Górnym Śląsku"


Włodzimierz Domagalski: "KPN na Mazowszu"


Marcin Bukała (OIPN w Rzeszowie): "KPN w Polsce południowo-wschodniej"


Zbigniew Bereszyński: "KPN na Śląsku Opolskim w latach 1980–1991"


Beata Białek (doktorantka IH KUL): "KPN na Lubelszczyźnie 1979–1989"




prof. dr hab. Wojciech Polak (UMK): KPN w Toruniu i w Bydgoszczy do końca 1989 r.


Artur Kubaj (OIPN w Szczecinie): "KPN na Pomorzu Zachodnim"


Marcin Kasprzycki (OIPN w Krakowie): "Agentura w krakowskiej KPN. Wybrane przykłady"



Cytat:

Paweł Wierzbicki: KPN walczył z komuną inaczej niż „Solidarność”

O niepamiętanym modelu antykomunistycznej opozycji w PRL mówi dla Netbird.pl Paweł Wierzbicki, prelegent konferencji Instytutu Pamięci Narodowej na temat Konfederacji Polski Niepodległej.

Spotykamy się na konferencji Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącej 30-lecia powstania pierwszej w PRL-u jawnej antykomunistycznej partii politycznej - Konfederacji Polski Niepodległej. Ugrupowania dosyć radykalnego w celach, ale umiarkowanego w środkach. Dlaczego dzisiaj, kiedy myślimy o opozycji demokratycznej w czasach PRL, pierwsze, co nam przychodzi na myśl, i potem jest długo, długo nic, to jest Solidarność, a nie KPN i Leszek Moczulski?

Moim zdaniem jest to wynikiem przemian '89 roku i tego, że metamorfoza ustrojowa dokonała się w Polsce głównie według pomysłu opozycji solidarnościowej, przy wykluczeniu Konfederacji, która nie potrafiła zająć zdecydowanego stanowiska w tej kwestii. Z jednej strony Leszek Moczulski Okrągły Stół nazywał „złem koniecznym”, a Krzysztof Król twierdził, że jeśli rozmowy z komunistami nie doprowadzą do wyborów, w których przynajmniej połowa mandatów nie będzie poddana wolnemu głosowaniu, to KPN nie weźmie udziału w takiej farsie. Z drugiej, ugrupowanie zdecydowało się na wystartowanie w wyborach 4 czerwca 1989 roku, które z racji tego, że miały one charakter plebiscytu – albo KO, albo PZPR - nie mogły przynieść sukcesu pozostającej na uboczu Konfederacji.

Konfederacja Polski Niepodległej nie była zaproszona przez władzę do okrągłego stołu, była zaproszona jedynie strona solidarnościowa. Czy jakieś rozmowy między tymi przedstawicielami opozycji demokratycznej a innymi, bardziej skrajnymi, jak KPN-owcy, były prowadzone przed okrągłym stołem?

Te rozmowy były prowadzone już jeśli chodzi o kwestię wyborów czerwcowych. Proponowano KPN-owi bardzo skromną liczbę mandatów - zaledwie trzy miejsca. Natomiast była też taka koncepcja, o której wspominał Leszek Moczulski w książce „Bez wahania” - koncepcja stworzenia II Magdalenki z udziałem pozaparlamentarnych ugrupowań opozycyjnych. O tym właśnie pomyśle lider KPN miał dyskutować w sierpniu 1989 roku z Kiszczakiem. Jednak, jak twierdzi Moczulski, ze względu na nieugiętą postawę Konfederacji wobec Jaruzelskiego, którego KPN postrzegała jako hamulec wszelkich zmian w Polsce, idea ta upadła.

Wygłosił Pan referat na temat modelu opozycyjności KPN w PRL-u. Jeżeli byśmy porównywali tę opozycyjność ruchu solidarnościowego i dwóch różnych organizacji: KOR-owskiej, tej związanej z ludźmi „Solidarności” pierwszego szczebla i ROPCiO, związanej z ludźmi KPN-u. Gdzie tutaj już w latach PRL widzieliśmy różnice?

Podstawowa różnica tkwiła w wyznawanej taktyce działania. Otóż strona solidarnościowa organizowała swoje dążenia wokół tzw. „reformistycznej” strategii działania opartej przede wszystkim o pomysł bardzo ostrożnych i ewolucyjnych zmian oraz stopniowej demokratyzacji PRL, będących wynikiem porozumienia ze stroną rządową. Konfederacja Polski Niepodległej natomiast od początku swojego istnienia otwarcie mówiła o potrzebie budowy niepodległej III Rzeczpospolitej, do której droga wcale nie musiała wieść poprzez „historyczny kompromis”.


Rozmawiał Krystian Kratiuk, Netbird.pl


***


Paweł Wierzbicki jest politologiem i historykiem, doktorantem UP w Krakowie. Zajmuje się myślą polityczną opozycji demokratycznej w PRL.


http://dzisiejsze-artykuly.netbird.pl/a/21486,1


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 22, 2009 7:59 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

11 września 2009 roku - uroczystości jubileuszowe w Krakowie

Uroczystości jubileuszowe w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, stojącego u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Program uroczystości przewidywał także odczytanie aktu założycielskiego KPN, odśpiewanie pieśni „I Brygada” oraz odmówienie modlitwy za zmarłych i zamordowanych przez SB Konfederatów.


Zdjęcie Romana Kahl-Stachniewicz


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński


Zdjęcie Romana Kahl-Stachniewicz

Zgromadzeni przeszli do historycznej sali związanej z Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół" przy ul. Piłsudskiego. Tutaj wysłuchali krótkiego programu artystycznego pt. „T A K B Y Ł O”, opartego na tekstach: Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta, Krzysztofa K. Baczyńskiego, Karola Łepkowskiego, Witolda Tosia (działacza KPN zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach w roku 1985). Układ tekstów, reżyseria: Sława Bednarczyk. Wystąpili aktorzy Teatru „STAŃCZYK”: Sława Bednarczyk, Alicja Kondraciuk, Krystyna Szpiech, Stanisław Zając, Maciek Hachlica i inni. Gościnnie wystąpił - Maciej Ferlak. Pieśni stanu wojennego wykonali Halina i Andrzej Piotrowiczowie.


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki

Rozpoczęła się właściwa uroczystość, którą otworzył Zygmunt Łenyk - przewodniczącego Komitetu Jubileuszu:


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Odczytano list od Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP.


Zdjęcie Zbigniew Skorecki



Głos zabrał przedstawiciel Prezydenta b. Premier Jan Olszewski:


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Po jego wystąpieniu głos zabrał b. wicemarszałek Sejmu z ramienia KPN (1991-1993) i więzień sumienia z czasów PRL, skazany w II procesie KPN w roku 1985, Dariusz Wójcik.


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie Zbigniew Skorecki


Zdjęcie - Mirosław Dziewoński

Oto jego słowa:

Cytat:
Bardzo Państwa przepraszam, ale muszę w tej chwili zabrać głos.

Z całym szacunkiem i podziękowaniami dla Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, wyznaczenie do dekoracji Pana Premiera Olszewskiego uważam za nietaktowne.

Pan Jan Olszewski w bardzo trudnych czasach dla Konfederacji odmówił obrony Konfederatów w procesach karnych.


Po tych słowach część Konfederatów obecnych w sali "Sokoła" opuściła pomieszczenie. Były wśród nich osoby, które miały być odznaczone i które - w związku z tym - nie odebrały z rąk Jana Olszewskiego odznaczeń przyznanych im przez Prezydenta RP. Osoby, które opuściły salę wróciły podczas wystąpienia Prezesa IPN Janusza Kurtyki.

Większość zebranych pozostała na sali i odebrała z rąk Jana Olszewskiego odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Lista osób odznaczonych - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp3584.html?highlight=#3584

Kilka chwil później, zabierając głos w dyskusji Dariusz Wójcik wyjaśnił, iż w roku 1985, podczas II procesu KPN mec. Jan Olszewski odmówił obrony działaczy KPN: Dariusza Wójcika (z prośbą o pomoc zwróciła się matka Wójcika, skierowana do mec. Olszewskiego przez Komitet Prymasowski) a także Andrzeja Szomańskiego (z prośbą o pomoc zwróciła się żona Szomańskiego). Dariusz Wójcik przeprosił wszystkie osoby za to, że doszło do nieprzyjemnej sytuacji, ale podkreślił, że nie przeprasza za wypowiedziane słowa, gdyż musiał je powiedzieć. Zaznaczył, że w polityce jest miejsce na różne odcienie szarości, ale w stosunkach międzyludzkich, w życiu moralnym nie ma na to miejsca. Albo coś jest białe, albo czarne. Albo jest się człowiekiem przyzwoitym, ale nie. Podziękował też organizatorom uroczystości krakowskich oraz pogratulował osobom, które otrzymały odznaczenia (Dariusz Wójcik i dwie inne osoby nie odebrały przyznanych im odznaczeń, pomimo, iż były obecne).

W wypowiedzi dla Telewizji Kraków Jan Olszewski nie zaprzeczył kategorycznie, ale niestanowczo oświadczył, iż nie przypomina sobie, aby w latach 80. odmawiał obrony działaczom KPN.


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sob Wrz 12, 2009 7:24 pm, w całości zmieniany 12 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 3 z 6
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum