Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dariusz Stolarski - czy ktoś wie coś więcej?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 8:06 am    Temat postu: Dariusz Stolarski - czy ktoś wie coś więcej? Odpowiedz z cytatem

Wpis na blogu Rafała Ziemkiewicza:

Cytat:
Panie redaktorze. W 1992 roku zginal w Plocku dzialacz KPN, Dariusz Stolarski, ktory mial podobno odkryc potezna afere paliwowa w tamtym okresie. Mimo wielu niejasnosci towarzyszacej jego smierci sprawa zostala po prostu zatuszowana, a wazne dokumenty z jego szafy zniknely. Wkrotce w rocznice smierci Dariusza Stolarskiego w Plocku odbeda sie obchody ku czci i pamieci tego wielce zasluzonego i wielokrotnie krzywdzonego przez wladze bohatera plockiego podziemia. Moze i Pan redaktor bedzie chcial uczcic jego smierc i caly KPN, o ktorym dzisiaj Pan pisze, pojawiajac na tej uroczystosci… i okrasze to odpowiednim arytkulem. Kto wie czy ktos nie bedzie chcial w koncu wyjasnic tej sprawy do konca?


http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/09/06/odwaga-nie-w-cenie/#comment-86790

Jeśli ktoś ma szersze informacje na temat Dariusza Stolarskiego, to proszę o zamieszczenie ich na Forum lub o kontakt prywatny z Administratorem za pomocą mejla.

Dariusz Stolarski na Forum POLONUS - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt952.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawelbaca



Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 13

PostWysłany: Sro Paź 28, 2009 8:57 am    Temat postu: Obchody ku czci Arka Stolarskiego w Płocku Odpowiedz z cytatem

25 października w sobotę odbyły się w Płocku uroczystości upamiętniające 16 rocznice śmierci śp. Darka Stolarskiego, szefa Okręgu Płockiego KPN i założyciela Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku
Patronat Honorowy nad uroczystością objęli Jego Ekscelencja Biskup Płocki Piotr Libera oraz Prezydent Miasta Płocka Mirosław Milewski
Uroczystości w 25. rocznicę założenia FMW i 30-lecie powstania KPN rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie śp. Darka
Stolarskiego przez rodzinę, władze miasta, licznych przyjaciół i przedstawicieli stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej oraz Konfederacji Polski Niepodległej - Obóz Patriotyczny.
Następnie zgromadzeni udali się na Stary Rynek w Płocku gdzie w centralnym miejscu FMW ufundowała tablicę pamiątkową. Przy tablicy wartę honorową wystawili harcerze oraz Strzelcy KPN. Rodzice odsłonili tablica upamiętniającą Darka.
/fotorelacja w galerii www.kpn-1979.pl/.
Zgromadziło się sporo, około 200 osób, mimo wolnej soboty i padającego deszczu. Przemawiał przewodniczący Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej z Gdańska.
Po podniosłym odsłonięciu tablicy odprawiona została uroczysta msza św. w kościele pw. świętego Stanisława, w którego zabudowaniach zbierali się w latach PRL przedstawiciele podziemnych struktur NSZZ “Solidarność”, KPN i FMW z udziałem Darka Stolarskiego. Tu również w zabudowaniach gospodarskich mieściła się w latach stanu wojennego nasza drukarnia.
W mszy św. uczestniczył poczet sztandarowy Konfederacji.
Piękne kazanie o konieczności świadectwa oraz wierności służbie Rzeczypospolitej w każdej sytuacji wygłosił ksiądz proboszcz, przyjaciel Darka i opozycji w Płocku.
W trakcie uroczystości na Stanisławówce pani Zofia Romaszewska - przedstawiciel kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej wręczyła rodzicom pośmiertne odznaczenie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla Darka Stolarskiego.
Msza zakończyła się modlitwą przy pomniku upamiętniającym
zamordowanego przez SB księdza Jerzego Popiełuszkę .
Na zakończenie zorganizowano wzruszające spotkanie integracyjne środowisk patriotycznych oraz otwarto w podziemiach wystawę o Darku Stolarskim zamordowanym przez “nieznanych sprawców” Przed kościołem ustawiono publiczne banery - wystawę okolicznościową na 25 lecie Federacji Młodzieży Walczącej /fotorelacja w galerii
www.kpn-1979.pl/.
Świetną prezentację sylwetki oraz dokumentów i zdjęć o Darku prowadził pracownik IPN Jacek Pawłowicz, jego przyjaciel z czasów opozycji.
Dziennikarz Mariusz Wieczorkowski opowiedział kulisy dziennikarskiego śledztwa po zamordowaniu Darka, które doprowadziło do ujawnienia m.in. kulis operacji WSI (handel bronią itp.) /Tekst w załączeniu/
Obecni byli: godnie reprezentujący Darka rodzice, a także państwo Lubczyńscy, Konrad Łykowski z NSZZ “S”, Adam Wieczorkowski, Jacek Garbacz - miejscowy szef Strzelca, Mieczysław Modzelewski, Kazimierz Wolny, Słoń,
Działacze FMW z Gdańska, Kutna, Krakowa i Podkarpacia.
Przyjechał Przewodniczący Konfederacji Adam Słomka (kolega Darka z celi) oraz Zygmunt Miernik ze Śląska.
Z Warszawy przyjechali: państwo Elżbieta i Krzysztof Król, Bohdan Urbankowski (związany z miejscowym teatrem), Tomasz Sokolewicz i piszacy te słowa.
Pojawili się także poseł PO-i-PiS.
Przygotowywany jest wniosek o wznowienie śledztwa w sparawie zabójstwa Darka
SB-ecy którzy skatowali Darka Stolarskiego w stanie wojennym tow. Żukowski oraz Ziomkowski zostali ustaleni z nazwiska ale nadal bezkarnie pracują w policji....
Do zobaczenia na kolejnych tak godnych uroczystościach!

Za BiP
Paweł Baca
-------------------------------

------------------------------
Kim jest “zapomniany bohater” Dariusz Stolarski
25 IX. 1965 - 17.X.1993
17 października 1993 r. został zamordowany przez “nieznanych sprawców” 27-letni Dariusz Stolarski, więzień polityczny PRL, działacz Konfederacji Polski Niepodległej i współzałożyciel Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku, uczestnik ruchu społecznego “Solidarności”.
Dariusz Stolarski w okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 roku był jednym z najmłodszych działaczy płockiej opozycji “solidarnościowej”. Organizował protesty w szkołach dla poparcia robotniczych postulatów!
Po ogłoszeniu Stanu Wojennego jako kilkunastoletni chłopak rzucił się w wir działalności podziemnej. Zawiedziony jednak biernością starszych działaczy “S” swoje sympatie skierował w stronę KPN.
Zajmował się m.in. obserwacją funkcjonariuszy SB ustalając ich adresy zamieszkania oraz robiąc im zdjęcia z ukrycia.
Aresztowany za swą opozycyjną działalność w marcu 1986 roku, po ciężkim śledztwie trafił do słynnego wiezienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie do celi z Adamem Słomką, jednym z liderów Konfederacji.
Ze szpitala więziennego wyszedł na wolność na mocy amnestii (czerwiec 1986r.).
W maju 1988 Dariusz Stolarski był jednym z założycieli Płockiej Rady “Solidarności”, której szeregi opuścił następnie w kwietniu 1989 roku, nie godząc się z ustaleniami Okrągłego Stołu z tzw gruba kreską. Wówczas, głównie skoncentrował się na działalności w niepodległościowych organizacjach, szczególnie w FMW i KPN.
Wcześniej, w 1985 roku podczas głodówki w Głogowcu k/Kutna poznał ludzi, z którymi założył Federację Młodzieży Walczącej. W sierpniu tego samego roku Płocko-Kutnowska organizacja przyłączyła się do struktur ogólnopolskich FMW, wchodząc w skład Krajowej Rady Koordynacyjnej. W Płocku członkowie Federacji uczestniczyli w tworzeniu MRK “S” Region Płock, Płockiej Rady “Solidarności”, Płockiego Klubu Politycznego. Utrzymywali stałą współpracę z KPN, PPS, PPN, PPZ oraz działającym przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku Duszpasterstwie Akademickim “Petroklezja”. Organizował kolportaż prasy podziemnej, prowadził kontrwywiadowczą obserwację funkcjonariuszy SB oraz akcje ulotkowe, napisy na murach itp.
Udało się stworzyć w Płocku coś co było fenomenem w skali kraju. W mieście bardzo średniej przecież wielkości istniała silna struktura z własnym wydawnictwem, z szerokimi kontaktami z innymi ośrodkami opozycyjnymi. Było silne oparcie w Kościele i w płockim i głogowieckim, gdzie śp. ks. Kanonik Marian Lipski pełnił rolę współpracownika “Orląt”. Były kontakty praktycznie w większości szkół średnich całego ówczesnego województwa płockiego. Tak silnej struktury nie miała w tym regionie cała dorosła opozycja solidarnościowa razem wzięta.
W sierpniu i wrześniu 1988 r. członkowie Federacji zorganizowali wspólnie z Komisją Zakładową NSZZ “Solidarność” MZRiP wiece popierające akcje strajkowe robotników Wybrzeża i Śląska. Płocka struktura krytycznie odnosiła się do porozumień Okrągłego Stołu, uważając je za przejaw kolaboracji z władzami komunistycznymi. Odmówiła współpracy z Komitetem Obywatelskim, bojkotując czerwcowe wybory 1989 r. Dariusz Stolarski aktywnie działając na rzecz środowisk młodzieżowych, jako jeden z przedstawicieli płockiej Federacji czynnie uczestniczył w Ogólnopolskiej Konferencji Środowisk Młodzieżowych, która odbyła się w dniach 4-5 lutego 1989 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej.
O zaangażowaniu niepodległościowym Darka Stolarskiego w latach 1985-89 można by bardzo wiele napisać.
Był aktywnym uczestnikiem Mszy świętych za Ojczyznę, organizowanych w płockiej parafii św. Stanisława Kostki oraz pochodów organizowanych przy okazji świąt narodowych – 3 Maja i 11 Listopada, które bodaj już w roku 1988 i 1989 wylewały się wręcz na ulice Płocka właśnie po Mszach św., które miały miejsce w “Stanisławówce”.
Redagował "Orlęta", pismo Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku. Prowadził szeroko zakrojoną działalność wydawniczą, wydając m.in. takie pisma młodzieżowe, jak: "Elektryk", "Jagielloniak", "Małachowiak". Zajmował się również kolportażem niezależnych pism płockich i mazowieckich (“Opinia”, Gazeta Polska KPN, "Solidarność Ziemi Płockiej", "Solidarność Płocka" "Biuletyn Informacyjny" MRK "S", "Tygodnik Mazowsze", "Wola", "CDN - GWR", "KOS", "PWA" itp.). Był zawsze niezłomny w prowadzonej przez siebie walce. Ani wiezienie, ani pobicie i wielokrotne zatrzymania, nie były w stanie zawrócić Go z raz obranej drogi, drogi dojścia naszego kraju do pełnej suwerenności.
W 1990 zdecydował się na kierowanie płockim KPN, aktywnie działając na rzecz odbudowy demokracji w post PRL-u. Po wyborach w 1991 roku został dyrektorem biura poselskiego Michała Tokarzewskiego z KPN-u. Startuje także w wyborach samorządowych, niestety brakuje mu kilku głosów ażeby zostać radnym (głosy oddane na KPN powszechnie unieważniają w komisjach funkcjonariusze PZPR i SB w ramach akcji operacyjnej “Urna”) , mimo to aktywnie włączał się w życie społeczne, współpracując m.in. od 1980 roku z Bohdanem Urbankowskim współtworzył Pion ds. Kultury w Konfederacji Polski Niepodległej (pracował w Teatrze) , tropiąc przestępcze układy WSI i b.PZPR w Petrochemii Płock - działał konsekwentnie aż do dnia Swojej śmierci.
Był świetnym kolegą, otwartym i lojalnym przyjacielem, bywał uparty, konsekwentny, czasami wręcz zawzięty by dopiąć celu. Nie można Go było zatrzymać. Kipiał od pomysłów.
Dał się zapamiętać jako człowiek bezkompromisowy w walce z komunizmem, ideowy i prawy. Często się śmiał. Przez telefon zawsze mówił: “Chwila, chwila... Panowie z SB dobrze się już nagrywa?” Był także reżyserem teatralnym oraz wybitnym sportowcem, olimpijczykiem.
Ciało Dariusza Stolarskiego zostało znalezione w niedzielę 17 października 1993 około godziny 2.00 w nocy na jednym z przystanków autobusowych w płockiej dzielnicy Podolszyce. Według informacji podanych w regionalnym wydaniu Gazety Wyborczej z dn. 19 października 1993 roku, powołując się na wypowiedź anonimowego funkcjonariusza policji, wezwany na miejsce patrol znalazł Darka leżącego na ławce, na brzuchu obejmującego. rękoma jeden z słupków. Wyglądało jakby klęczał. Jedynym zauważalnym obrażeniem była trzycentymetrowa rana z tyłu głowy. Rana, która według biegłych z warszawskiej Akademii Medycznej, przeprowadzających sekcję zwłok, nie mogła być przyczyną Jego śmierci. Choć oficjalny komunikat głosił, iż ze względu na zmiany miażdżycowe przyczyną zgonu Darka mogła być niewydolność oddechowo – krążeniowa (zawał serca), Jego śmierć owiana jest do dziś tajemnicą. Co wydarzyło się tej jesiennej nocy pomiędzy godziną 1.00 a 2.00 wciąż czeka na wyjaśnienie...
Pogrzeb stał się wielotysięczną manifestacją patriotyczną w Płocku, nad jego otwartym jeszcze grobem Przewodniczący KPN L.Moczulski pięknie powiedział na pożegnanie: Darek Stolarski był jednym z tych, którzy przynieśli Polsce niepodległość...
opis na podstawie relacji:
Bohdan Urbankowski, Adam Słomka, Mariusz Roman, Małgorzata Żochowska,
Andrzej Nowakowski, Krzysztof Michalski, Mariusz Sieraczkiewicz ps. “Szary”
Mariusz Wieczorkowski pisał także artykuł o śmierci Darka do Tygodnika Solidarność
Wstrząsający artykuł na temat okoliczności śmierci śp. Dariusza Stolarskiego
Tablica Dariusza Stolarskiego jest odsłonięta
Andrzej Zarębski
2009-10-25,
W sobotę życie w centrum starówki wstrzymała niezwykła uroczystość: odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej pamięci Dariusza Stolarskiego - zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach młodego działacza KPN i FMW
Niektóre wspomnienia z młodości, tej dość wczesnej, zacierają się z czasem w pamięci. Inne pozostają w niej żywe, choć w chwili, kiedy działy się sprawy, których dotyczą, nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy z ich wagi. Jednym z takich żywych wciąż obrazów jest dla mnie wspomnienie pewnego młodego chłopaka. Spokojnego, wysokiego, przystojnego. I takiego... innego. Dla mnie to był czas zafascynowania teatrem, a także dzięki ludziom, których tam poznałem - parapsychologią, psychotroniką i zjawiskami paranormalnymi. Fajnie było się wśród nich znaleźć, poznawać zupełnie inny świat, pełen tajemnic. To była taka forma szukania wolności u schyłku lat 80.

Pamiętam jak chodziliśmy po ogniu (czyli rozżarzonych węglach) na tyłach Domu Technika. Zresztą tam odbywała się większość tajemniczych spotkań. Pamiętam jak chłonęliśmy tajemnice hipnozy. I właśnie chyba podczas takiego seansu zetknąłem się z nim po raz pierwszy. Kiedy o tym teraz myślę, wydaje mi się, że był jednym z pierwszych odważnych, który poddał się hipnozie. W zamkniętym dla postronnych obserwatorów pomieszczeniu, w którym z wypiekami siedziało kilkanaście osób. Tak, to był chyba ten pierwszy raz
Później razem braliśmy udział w prowadzonym przez Lecha Emfazego Stefańskiego kursie DU, czyli doskonalenia umysłu. Na nim się zbliżyliśmy, o ile tak można powiedzieć, o kilku rozmowach, spacerach w drodze do domu. Razem też zdawaliśmy egzamin kończący kurs. Zamknięci już we dwóch, bodajże w suszarni, budynku przy al. Jachowicza. Ja musiałem wejść w stan działania nadświadomego i "znaleźć" osobę, której szczątkowe dane zza pleców podał mi mój partner. W dużym skrócie sprowadzało się to do określenia chorób, czy dolegliwości, na jakie ta osoba cierpi. On musiał później zrobić to samo z przedstawioną przeze mnie osobą.

Po wszystkim w mieszkaniu Eli i Krzyśka Popczuków wynik egzaminu oceniał sam profesor Stefański. Zdaliśmy na piątkę. Obaj. Ależ byliśmy wtedy rozemocjonowani. Tak właśnie poznałem Darka Stolarskiego. Potem widziałem go może kilka razy. Ale taki spokojny, roześmiany, pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Bez tego całego politycznego zadęcia. Fajny chłopak po prostu. I tylko szkoda, że z innej strony, poznałem Darka dopiero po jego śmierci.
Źródło: Gazeta Wyborcza Płock

_________________
Pawe? Baca
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum