Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komunikat w sprawie pomocy dla Gruzji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sie 14, 2008 10:15 am    Temat postu: Komunikat w sprawie pomocy dla Gruzji Odpowiedz z cytatem

Z bloga ks. Isakowicza - Zaleskiego

file:///C:/DOCUME~1/MIREKL~1/USTAWI~1/Temp/Ks.%20Tadeusz%20Isakowicz-Zaleski.htm

Cytat:
Komunikat w sprawie pomocy dla Gruzji 2008-08-13

Inicjatywa Społeczna Solidarni z Gruzją uruchomiła dziś swoje biuro w Warszawie, na ulicy Marszałkowskiej 28/174, tel/fax(0-22) 745 36 75. E-mail: gruzja.niezalezna.pl@gmail.com

Biuro jest czynne w godzinach od 10-18. Wolontariuszy zainteresowanych współpracą zapraszamy do zgłaszania się na ul. Marszałkowską do siedziby biura.

Twórzmy współną bazę danych. Jeżeli chcecie zorganizować jakąś akcję pomocy dla Gruzji gdziekolwiek w Polsce, prosimy o kontakt z centralą lub koordynatorami lokalnymi. Jeżeli coś organizujecie zróbcie zdjęcia, piszcie relacje. Przesyłajcie je na adres gruzja.niezalezna.pl@gmail.com Każda, nawet najmniejsza próba pomocy jest ważna. O każdej poinformujemy w portalu Niezależna.pl.

Kontakt z Inicjatywą "SOLIDARNI Z GRUZJĄ":

KOORDYNATORZY LOKALNI:

1.Województwo Pomorskie – Michał Stróżyk 698 437 035
2.Województwo Wielkopolskie – Piotr Lisiewicz 660 738 372
3.Województwo Kujawsko – Pomorskie – Michał Sztybel 512 385 899
4.Województwo Śląskie – Jadwiga Chmielowska – 505 054 344
5.Województwo warmińsko – Mazurskie – Robert Szmigielski 608 478 655
6.Województwo Świętokrzyskie – Przemysław Harczuk 606 934 800
7.Województwo Lubuskie – Sławomir Wieczorek - 603 204 753
8.Województwo Małopolskie – Ryszard Bocian 504 730 544
9.Województwo Mazowieckie - Tomasz Ciach 607 985 037


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 23, 2008 6:20 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Sie 15, 2008 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z bloga ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego:

file:///C:/DOCUME~1/MIREKL~1/USTAWI~1/Temp/Ks.%20Tadeusz%20Isakowicz-Zaleski.htm

Cytat:
Rozmowa z ks. Witoldem Szulczyńskim

Z Gruzji docierają sprzeczne informacje o przerwaniu walk i o tym, że trwają one nadal. Jak wygląda sytuacja w Tbilisi?

Ks. W. Szulczyński: Rozmawiałem z arcybiskupem nuncjuszem i z porannych informacji wynikało, że w Gruzji już nie strzelają. Nie wiem, czy to jest prawda, bo różnie mówią. Rano też słyszałem, że wojska rosyjskie zobowiązały się do wycofania z okolic górskich i mam nadzieję, że tak będzie. Do Gruzji, a szczególnie do Tbilisi, napływają uchodźcy. Jest ich coraz więcej. Wczoraj np. w jednym z miejsc, gdzie pomagamy uchodźcom, mieliśmy 260 osób, dzisiaj na obiad mamy już 350. W drugim było 220, a jest ponad 250. Do tego dochodzi jeszcze jedno miejsce, gdzie jest około 130 osób, a właśnie dowiedziałem się o kolejnym, gdzie jest też około 120 osób.

W jakim położeniu są ci ludzie? Zdołali coś z sobą zabrać?

Ks. W. Szulczyński: Nie mają nic. Wczoraj zrobiłem zdjęcie w pokoju, gdzie jest osiem łóżek, a mieszka 12 uchodźców – trzy rodziny. Mają trzy haczyki na ścianie: na jednym wisi mały ręcznik, na drugim damska torebka, na trzecim plastikowa torba – i to jest wszystko, co tych 12 osób posiada w tej chwili. Ich własnością jest tylko to, co mają na sobie i te rzeczy widoczne na zdjęciu. Jest to po prostu dramat i tragedia, bo ci ludzie stracili wszystko: dobytek całego życia, najbliższych, bo w każdej prawie rodzinie ktoś zginął albo zaginął. Rozpacz, beznadzieja, tragedia...

Czy Gruzińska Caritas usiłuje pomagać?

Ks. W. Szulczyński: My tu nie jesteśmy dużą organizacją, ale uruchomiliśmy wszystkie środki, jakimi dysponujemy. Tym ludziom potrzeba przede wszystkim jedzenia. Niektórzy są w bamboszach, w kapciach, nie mają nawet odzieży na zmianę. Wczoraj jedna kobieta mi pokazywała, jak zmienia dziecku jednorazowe pieluchy: pierze, suszy i zakłada. Od przyjaciół i dobroczyńców z Włoch dostajemy jakieś obietnice z tamtejszych parafii, a także z Caritas diecezjalnych. Caritas włoska, francuska, niemiecka się organizują, ale to wszystko trwa – musimy im wysłać projekt z budżetem, oni muszą to rozpatrzyć, potem wysłać. Tymczasem ci ludzie tu chcieli jeść przedwczoraj, wczoraj, chcą jeść dzisiaj i jutro. Potrzebne im są pieluchy. Poza tym niektórzy śpią na podłodze, bo nie ma łóżek ani materaców, nie mówiąc już nawet o kocach czy prześcieradłach.

Caritas Polska wysłała już pierwszy transport. Co jest potrzebne najbardziej?

Ks. W. Szulczyński: Potrzeba praktycznie wszystkiego – mydła i nawet papieru toaletowego nie mają. Dzwonił dziś mój kolega z ambasady polskiej i mówił, że w drodze jest samolot z lekarstwami. Być może dostaniemy jakieś jedzenie z Polski. Mam nadzieję, bo nasze zapasy szybko się kończą, a tu niektóre hurtownie są pozamykane, a w innych nic nie zostało. Także nie można kupić wszystkiego. Jest problem z zakupem najzwyklejszych rzeczy, jak np. kasza. Organizujemy też zakup lekarstw, bandaży, dużo gazy potrzeba, bo w szpitalach jest mnóstwo poparzonych – takie mamy przynajmniej informacje. Nasza lekarka tym się zajmuje i ma to dzisiaj dostarczyć. Jeśli dostaniemy część z tego, co przyjdzie do polskiej ambasady, będzie to duża pomoc, bo mamy znajomych lekarzy w różnych szpitalach, i to od razu pójdzie do tych ludzi, którym tego rzeczywiście potrzeba. Trudno organizować pomoc przez ministerstwo, bo trzeba przebrnąć przez serię spotkań, konferencji i wszystko idzie bardzo mozolnie. Jeżeli w Polsce rząd czy ktokolwiek może coś zrobić, to najlepiej, myślę, przez polską Caritas. Pomaga też Caritas międzynarodowa. My piszemy do nich, oni to potem koordynują z Caritasami krajów bogatych, które nam pomagają. Np. Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy zadeklarowały po 40-50 tys. euro, jednak nam te środki potrzebne są już teraz. Ludzie muszą zjeść dzisiaj, zmienić bieliznę, dzieciom pieluchy, spać nie na podłodze, ale choćby na materacu, z prześcieradłem czy bez – to już sprawa drugorzędna. To są pierwsze, najpilniejsze potrzeby.

Co możemy powiedzieć ludziom, którzy chcą pomóc?

Ks. W. Szulczyński: Podziękujcie wszystkim, którzy nam pomagają. Jak powiedziałem, najwięcej pomocy mamy od prywatnych ludzi i od parafii z Włoch, ale jeżeli w Polsce ktoś może czy chce okazać pomoc Gruzji, to najlepiej, raz jeszcze powtarzam, przez Caritas. Potrzeba wszystkiego. Gdybyśmy mieli gotówkę, to jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia pojechać do Armenii czy Azerbejdżanu. Do granicy z Azerbejdżanem można dojcechać w godzinę i tam kupić jedzenie, materiały opatrunkowe. Potrzebujemy środków. To jest pierwsza i najpilniejsza potrzeba.

Jak Ksiądz widzi perspektywę pomocy bardziej długofalowej?

Ks. W. Szulczyński: Za jakiś czas przyjdzie odbudowywać szkoły, szpitale, przedszkola, przychodnie, ulice, kanalizację, wodociągi. Z tego, co mi opowiadali uchodźcy, w Cchinwali i okolicach są całe wioski zrównane z ziemią. Ja nie wiem, czy ci ludzie wrócą, bo tam nie ma do czego wracać, chyba na groby najbliższych. Opowiadają koszmarne rzeczy. Na ile to jest prawdziwe, trudno mi powiedzieć, ale z tego, co ci ludzie mówią, to wojna jest koszmarem. 15 sierpnia spróbuję pojechać do Gori, weźmiemy chleba i wody, ile do samochodu się zmieści. Może się uda pojechać w stronę Cchinwali – zobaczymy. Na teraz sytuacja jest bardzo trudna i każda pomoc jest mile widziana.

Rozmawiał J. Polak SJ / RV

Pobrane z Dziennika Internetowego KAI
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Sie 16, 2008 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Witamy

Prosimy bardzo o przygotowanie ludzi i miejsc do zbiórki darów dla narodu gruzińskiego.

Ważne jest by poinformować lokalne media o zbieraniu darów dzień przed rozpoczęciem akcji (wtorek).

UWAGA PROSIMY O POINFORMOWANIE NAS O MIEJSCACH I TERMINACH DO PONIEDZIAŁKU DO GODZINY 15:00 PILNE!!



Oto lista największych potrzeb:

- namioty

- śpiwory

- koce

- produkty dla niemowląt ( pieluszki, mleko w proszku, odzywki, ubranka , itp)

- kuchenki polowe

- żywność w postaci stałej np: makarony, ryż, zupki w proszku, itp

- środki czystości i higieny.




Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Hlebowicz



Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 1

PostWysłany: Pią Sie 22, 2008 11:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mamy bezpośrednie prośby z Tbilisi o wszelkie materace do spania. Uchodźcy, przygarnięci w stolicy do przedszkoli i szkół nie mają na czym spać

Na Podkarpaciu ruszyła kolejna inicjatywa pomocy dla Gruzji:

ZRÓB COŚ DLA GRUZJI

22 sierpnia rozpoczyna się w Rzeszowie akcja niesienia pomocy ofiarom konfliktu zbrojnego w Gruzji w postaci finansowej i rzeczowej. Akcję koordynuje PON-Porozumienie Organizacji Niepodległościowych. Wolontariatem zajmują się organizacje:
-Stowarzyszenie KoLiber
-NSZZ Solidarność 80
-Stowarzyszenie Młodzi Demokraci
-Podkarpacki Związek Piłsudczyków
-Związek Strzelecki "Strzelec"
-Stowarzyszenie "Solidarność Walcząca".

Akcja prowadzona jest w porozumieniu z "Caritas" Diecezji Rzeszowskiej, gdzie można także dokonywać wpłat na konto:

PKO BP S.A. I o/Rzeszów 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616
z dopiskiem "Gruzja".

Apelujemy do całego Nurtu Niepodległościowego o udział w naszej wspólnej sprawie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum