Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hasło "Opinia" w Wikipedii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 5:40 pm    Temat postu: Hasło "Opinia" w Wikipedii Odpowiedz z cytatem

11 sierpnia 2009 roku uzupełniłem hasło "Opinia". Zmiany, które wprowadziłem dotyczyły składu redakcji. Hasło to - po moich zmianach - brzmiało:
Cytat:

Opinia - pismo Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Pierwszy niezależny periodyk publikowany w PRL z ujawnionym zespołem redakcyjnym. Wydawany był od kwietnia 1977 do listopada 1981 techniką offsetową lub powielaczową w nakładzie od 500 do 10 tysięcy egzemplarzy. Pierwotnie skład redakcji tworzyli: Kazimierz Janusz(jego domowy adres i telefon były podawane jako adres i telefon redakcji), Leszek Moczulski (historyk i polityk) i Wojciech Ziembiński. Potem dołączyli Wojciech Ziembiński i Jan Dworak. W grudniu 1977 do redakcji wszedł Adam Wojciechowski, w kwietniu 1978 roku - Andrzej Czuma a w czerwcu 1978 Emil Morgiewicz. Czuma, po wejściu do redakcji pisma doprowadził do usunięcia z niej najaktywniejszego dotąd członka redakcji - Moczulskiego. Po Sierpniu 1980 pismo - z uwagi na kłopoty poligraficzne - ukazywało się rzadko, zwykle w postaci podwójnych numerów. Ostatni numer Opinii (z datą wrzesień–październik 1981 roku) kolportowano dopiero po 13 grudnia 1981 roku. Aby nadać mu pozory aktualności dopisywano na pierwszej stronie czerwoną farba napis „13 XII 1981 r.” Na łamach Opinii poruszane były tematy polityczne, społeczne i religijne objęte w PRL zakazami cenzorskimi.


Już następnego dnia anonim, o którym pisałem już wcześniej - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt1322.html?postdays=0&postorder=asc&start=0 zdewastował hasło (opatrując to charakterystycznym dla siebie komentarzem - "fantazje"), dodając "Andrzeja Czumę" do pierwotnego składu redakcji oraz pomijając fakt usunięcia przez Czumę (zaraz po wejściu do składu redakcji) najaktywniejszego dotychczasowego członka redakcji (L. Moczulskiego).

Cytat:
Opinia - pismo Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Pierwszy niezależny periodyk publikowany w PRL z ujawnionym zespołem redakcyjnym. Wydawany był od kwietnia 1977 do listopada 1981 techniką offsetową lub powielaczową w nakładzie od 500 do 10 tysięcy egzemplarzy. Pierwotnie skład redakcji tworzyli: Kazimierz Janusz (jego domowy adres i telefon były podawane jako adres i telefon redakcji) , Andrzej Czuma, Leszek Moczulski i Wojciech Ziembiński. Potem dołączył Jan Dworak. W grudniu 1977 do redakcji wszedł Adam Wojciechowski, a w czerwcu 1978 Emil Morgiewicz. Po Sierpniu 1980 pismo - z uwagi na kłopoty poligraficzne - ukazywało się rzadko, zwykle w postaci podwójnych numerów. Ostatni numer Opinii (z datą wrzesień–październik 1981 roku) kolportowano po 13 grudnia 1981 roku. Na łamach Opinii poruszane były tematy polityczne, społeczne i religijne objęte w PRL zakazami cenzorskimi.


Teraz dopiero spostrzegłem te zmianę. W związku z czym w dyskusji do tego hasła dodałem wyjaśnienie:

Cytat:
Dyskusja:Opinia (pismo)
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj

Wprowadzone przeze mnie zmiany hasła nie są "fantazją" a poprawki wprowadzone 12 sierpnia przez anonimowego wikipedystę są przejawem wandalizmu. Andrzej Czuma nie wchodził pierwotnie do redakcji pisma "Opinia". Skład redakcji "Opinii" podawany w stopce pierwszego numeru (30 kwietnia 1977) obejmował - jak podałem - trzy nazwiska: Janusz, Moczulski i Ziembiński (Waligóra-"ROPCiO", Warszawa 2006, ISBN83-60464-10-3; s. 75). Tak, jak podałem, najaktywniejszym członkiem redakcji od początku był Leszek Moczulski (op.cit. s. 76, 127). Nazwisko Czumy pojawiło się w stopce redakcyjnej pisma w kwietniu 1978 roku (op. cit. 127). Po wejściu Czumy do redakcji pisma podjął on kroki zmierzające do usunięcia z niej Moczulskiego (op. cit. s. 127-128), co ostatecznie stało się faktem na II Ogólnopolskim Spotkaniu ROPCiO w Zalesiu Górnym i zapoczątkowało rozpad ROPCiO. Moczulski podporządkował się woli większości (choć miał gotowy czerwcowy numer "Opinii") i wkrótce zaczął wydawać pismo "Droga" (op. cit. s. 134-137). "Droga" ukazywała się do 1989 roku.--Mirek Robert (dyskusja) 17:17, 15 gru 2009 (CET)


http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Opinia_%28pismo%29

Zwróciłem się też z prośbą do administratora Wikipedii:

Cytat:
Opinia [edytuj]

Zachęcony przez Ciebie do obserwowania haseł, nad którymi pracowałem, właśnie zauważyłem, że anonimowy wandal (był już raz zablokowany za wandalizm) o adresie IP 85.219.230.115 już następnego dnia po doprecyzowaniu przeze mnie zdemolował hasło dot. pisma "Opinia" - http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Opinia_%28pismo%29&diff=prev&oldid=18102094 .Nie jest on zresztą taki anonimowy, jeżeli prześledzić, na jakich hasłach się koncentruje i porównać to z hasłami, na których koncentruje się "Czuma". Źródła dot. usuniętych przez wym. wyżej wandala fragmentów hasła podaje w dyskusji do hasła "Opinia". Uważam, że trzeba przywrócić zdewastowane fragmenty hasła. Proszę Cie o pomoc. Jeżeli ja to zrobię, to będziemy mieli przepychankę, jak kiedyś, a tego chce uniknąć. Ta sprawa, to kolejne potwierdzenie, że praca nad hasłami w Wikipedii ma sens, gdy wandale są bezwzględnie usuwani. w Przeciwnym razie nie ma to sensu... Pozdr. --Mirek Robert (dyskusja) 17:19, 15 gru 2009 (CET)


http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:Wiktoryn#Opinia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Proszę, abyś to jednak Ty poprawił. Nie będzie przepychanki, ponieważ jak na razie nikt nie podał źródeł. Teraz Ty uźródłowisz wprowadzone tezy, a więc wprowadzisz hasło na właściwe tory – tory weryfikacji hasła w literaturze. Przepychanki byłyby wtedy, gdyby debata nie toczyła się na poziomie źródeł lub gdyby każda ze stron kwestionowała źródła wskazywane przez oponenta. W tej sytuacji przewaga jest po Twojej stronie. Wiktoryn <odpowiedź> 20:17, 15 gru 2009 (CET)


Po naniesieniu przeze mnie poprawek i dodaniu poprawek redakcyjnych przez administratora Wikipedii hasło zostało przejrzane i obecnie brzmi:

Cytat:
Opinia (pismo)
[edytuj]
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj

Opinia – pismo Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Pierwszy niezależny periodyk publikowany w PRL z ujawnionym zespołem redakcyjnym. Wydawany był od kwietnia 1977 do listopada 1981 techniką offsetową lub powielaczową w nakładzie od 500 do 10 tysięcy egzemplarzy. Pierwotnie skład redakcji tworzyli: Kazimierz Janusz (jego domowy adres i telefon były podawane jako adres i telefon redakcji), Leszek Moczulski i Wojciech Ziembiński[1]. Potem dołączył Jan Dworak. W grudniu 1977 do redakcji wszedł Adam Wojciechowski, w kwietniu 1978 – Andrzej Czuma, a w czerwcu 1978 – Emil Morgiewicz. Czuma po wejściu do redakcji pisma doprowadził do usunięcia z niej najaktywniejszego dotąd jej członka – Moczulskiego[2]. Początkowo pismo było wydawane przez Wydawnictwo Polskie, a od jesieni 1978 przez Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja[3]. Stałym mottem pisma była sentencja:„ Z własnego prawa bierz nadanie”.

Po Sierpniu 1980 pismo – z uwagi na kłopoty poligraficzne – ukazywało się rzadko, zwykle w postaci podwójnych numerów. Ostatni numer „Opinii” (z datą wrzesień–październik 1981) kolportowano po 13 grudnia 1981.

Na łamach „Opinii” poruszane były tematy polityczne, społeczne i religijne objęte w PRL zakazami cenzorskimi.
Przypisy

1. ↑ G. Waligóra, ROPCiO. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela 1977–1981, Warszawa 2006, s. 75.
2. ↑ G. Waligóra, ROPCiO. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela 1977–1981, Warszawa 2006, s. 127–128.

Bibliografia [edytuj]

* Waligóra G., ROPCiO. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela 1977–1981, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2006, ISBN 83-60464-10-3.

Linki zewnętrzne [edytuj]

* „Opinia” w wirtualnej czytelni bibuły Encyklopedia Solidarności


http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Opinia_%28pismo%29&stable=0&shownotice=1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum