Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmarł mec. Tadeusz de Virion (1926-2010)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ARCHIWUM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Paź 25, 2010 10:00 pm    Temat postu: Zmarł mec. Tadeusz de Virion (1926-2010) Odpowiedz z cytatem

Dziś rano, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mecenas Tadeusz de Virion. Niech spoczywa w pokoju.

Leszek Moczulski wspominając Ryszarda Kaczorowskiego napisał:

Cytat:
Przybyłem do Londynu wiosną 1990 r. i uczestniczyłem w kwietniowych uroczystościach w półwiecze zbrodni katyńskiej. Na jednym z londyńskich cmentarzy, na gruncie prywatnym (na udostępnienie terenu publicznego rząd brytyjski, w obawie komplikacji dyplomatycznych, nie wyraził zgody) stoi wyniosły obelisk z Orłem Białym i napisem KATYŃ 1940. Przybyłem tam, w towarzystwie Majki – mojej żony, oraz kilku osób z londyńskiego KPN, złożyć rzeczywiście skromny, niezbyt wielki wieniec. Podchodząc do pomnika, najpierw zwróciłem się do Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, siedzącego na honorowym miejscy i głęboko skłoniłem się, na następnie złożyłem kwiaty. Zgromadzony był ogromny tłum. W pierwszym rzędzie, ale skromnie, z boku znajdował się świeżo mianowany ambasador polski, Tadeusz de Virion, prywatnie mój wspaniały obrońca na procesach KPN. Po złożeniu kwiatów, podszedłem do niego, wziąłem za rękę i podprowadziłem do Prezydenta. Sytuacja była delikatna. Po przejęciu ambasady przez jakiegoś reżimowego funkcjonariusza w lipcu 1945, żadnych kontaktów z nią nie utrzymywano. De Virion przedstawił Elżbiecie II listy uwierzytelniające podpisane przez Wojciecha Jaruzelskiego; reprezentował rząd Tadeusza Mazowieckiego – ale ciągle jeszcze kluczowe stanowiska zajmowali w nim ministrowie z b. PZPR (rozwiązanego trzy miesiące wcześniej). – Panie Prezydencie – powiedziałem – przedstawiam Panu ambasadora Polski już niepodległej. Trwa wprawdzie jeszcze okres przejściowy, dopiero przystępujemy do budowy Trzeciej Rzeczypospolitej, ale do Tadeusza de Virion może Pan mieć takie samo zaufanie, jak ja miałem do niego, gdy bronił mnie przed komunistycznymi sądami. Prezydent powstał, obaj panowie podali sobie ręce i rozpoczęli serdeczną rozmowę; później nie tylko współpraca pomiędzy nimi układała się znakomicie, lecz zaprzyjaźnili się osobiście.


http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp5881.html#5881


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pią Lis 05, 2010 7:34 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Pon Paź 25, 2010 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To mądry gest! Ale - przepraszam - co było potem? Co ten gest zainicjował? Jakie miał praktyczne wymiary?
NIESPEŁNIONA WIZJA!!!
WIELKA WIZJA, ALE NIESPEŁNIONA!!!!
Więc może JUŻ CZAS....by ją spełnić?

_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ARCHIWUM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum