Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Adam Macedoński Kustoszem Pamięci Narodowej 2011

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 10:07 am    Temat postu: Adam Macedoński Kustoszem Pamięci Narodowej 2011 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej
Przez kilkadziesiąt lat rządzący Polską komuniści tworzyli własną wersję historii, opartą na kłamstwie.

Miejsce patriotów walczących o niepodległość zajmowali ludzie służący interesom obcego mocarstwa; to oni trafiali do podręczników i na pomniki. Ale żyli też wtedy ludzie, którzy nie godzili się na zakłamywanie historii: pielęgnowali pamięć o bohaterach narodowych, ważnych dla naszej historii wydarzeniach, dokumentowali trud zwykłych ludzi, podejmowany w imię wolnej Rzeczypospolitej.

Honorując nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej ich biografie i ich pracę, z której dziś mogą korzystać młode pokolenia, IPN chce pokazać skomplikowaną historię naszych najnowszych dziejów. Nagroda została ustanowiona w lipcu 2002 r. przez ówczesnego Prezesa IPN prof. Leona Kieresa, z inicjatywy dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Janusza Kurtyki. Ma charakter honorowy i jest przyznawana corocznie osobom, instytucjom bądź organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Polski lat 1939-1989, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą także kolejni jej laureaci. Kapitule przewodniczy prezes IPN, wiceprzewodniczącymi są osoby pełniące funkcje przewodniczącego Rady IPN i dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. Do kapituły należą też dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Marek Lasota; prokurator Dariusz Gabrel; prof. Albin Głowacki (badacz polskich dziejów na Wschodzie po 17 września 1939 r.); Andrzej Kostrzewski (żołnierz AK, działacz WiN, wiceprezes Instytutu Katyńskiego); dr Tadeusz Krawczak (historyk w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, wykładowca w Papieskim Wydziale Teologicznym); Jerzy Woźniak (żołnierz ZWZ-AK, kurier WiN, skazany na karę śmierci w 1948 r., więziony do 1956 r., w latach 1998–2001 podsekretarz w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych); Irena Makowska i Paweł Kurtyka.


http://tygodnik.onet.pl/35,0,63759,nagroda_kustosz_pamieci_narodowej,artykul.html


Z bloga ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego:

Cytat:
Laureaci Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej 2011 2011-06-01


Wspominałem już o tym w "Gazecie Polskiej". Dziś pełna lista. Przypomnę, że Henryk Wujec, ongiś aktywista nieboszczki Unii Demokratycznej, a obecnie na łaskawym chlebie jako etatowy doradca Bronisława Komorowskiego, przepadł całkowicie.

Adam Borowski

Od początku 1980 r. kolporter pism niezależnych, m.in. „Biuletynu Informacyjnego KSS KOR” i „Robotnika”. Działacz Solidarności; po 13 grudnia 1981 r. organizator podziemia. W maju 1982 r.

współorganizator położenia płyty marmurowej na Placu Zwycięstwa (dziś Plac Piłsudskiego) ku czci poległych górników z „Wujka”. Uczestnik akcji uwolnienia postrzelonego przez MO działacza podziemia Jana Narożniaka ze szpitala przy ul. Banacha w Warszawie. Od lipca 1982 r. do lipca 1984 r. więziony. Od 1985 r. w Solidarności Walczącej.

W 1989 r. współzałożyciel Oficyny Wydawniczej Volumen, wydającej m.in. książki historyczne. W 1999 r. wydawca pierwszego w Polsce albumu „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, w którym po raz pierwszy zaprezentowano kilkaset zdjęć żołnierzy powojennego podziemia. Autor wystawy o tym samym tytule, zaprezentowanej w Sejmie w 1999 r.; następnie wystawa prezentowana była w wielu miastach, miasteczkach i wsiach Polski, ostatnio otwarto ją w marcu 2011 r. w Katowicach.

W 1995 r. współzałożyciel, a w latach 2000-06 przewodniczący Komitetu Polska–Czeczenia; honorowy konsul Czeczeńskiej Republiki Iczkeria w Polsce, w latach 2008-10 społeczny doradca ds. uchodźców czeczeńskich Rzecznika Praw Obywatelskich.

Adam Macedoński

W 1956 r. działacz Studenckiego Komitetu Rewolucyjnego Politechniki Krakowskiej i organizator pomocy dla powstania na Węgrzech. W 1960 r. uczestniczył w obronie krzyża w Nowej Hucie. Pomysłodawca i wydawca podziemnego pisma „Krzyż Nowohucki”. Od 1976 r. współpracował z KOR, w 1977 r. uczestniczył w ROPCiO. W 1978 r. zakładał Instytut Katyński. Współzałożyciel Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy (1979-85), a w 1979 r. sygnatariusz deklaracji założycielskiej KPN.

W sierpniu 1980 r. uczestniczył w głodówce w nowohuckim kościele „Arka Pana”, popierającej strajki na Wybrzeżu. Od 1980 r. w NSZZ „Solidarność”, działał w krakowskim Komitecie Obrony Więzionych za Przekonania. 13 grudnia 1981 r. internowany, zwolniony w lipcu 1982 r. W 1984 r. współtworzył w Krakowie Inicjatywę Obywatelską w Obronie Praw Człowieka „Przeciw przemocy”. W 1986 r. założył w Krakowie Rodzinę Katyńską.

Ewa i Władysław Siemaszko

Praca Ewy i Władysława Siemaszków stanowi jedno z najważniejszych źródeł dla badań nad ludobójstwem na Polakach z Wołynia. Ojciec i córka latami zbierali relacje świadków, aby wydać je w postaci książki. Zajmując się losami Polaków na Wołyniu w XX w., nie sposób nie sięgnąć do ich pracy.

Władysław Siemaszko (ur. 1919) mieszkał na Wołyniu w latach 1924-44. W 1940 r. skazany przez sąd sowiecki na karę śmierci, zamienioną na 10 lat łagru (w czerwcu 1941 r. uniknął egzekucji z rąk NKWD). W latach 1942-44 oficer 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W 1945 r. znów aresztowany przez władze sowieckie, przekazany polskim komunistom, więziony do 1948 r.

Ewa Siemaszko od 1990 r. prowadzi badania nad losami Polaków na Wołyniu podczas II wojny. Współautorka (wraz z ojcem) m.in. opracowania „Z dziejów konspiracji wojskowej na Wołyniu 1939–1944” (1994), a zwłaszcza monografii „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945”, za którą

Ewa i Władysław Siemaszkowie zostali uhonorowani Nagrodą im. Józefa Mackiewicza.

Komitet pamięci górników z „Wujka”

Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 r.– tak brzmi pełna jego nazwa – od 22 lat prowadzi działalność upamiętniającą pacyfikację kopalni „Wujek”. Komitet postawił pomnik ku czci poległych na terenie KWK „Wujek”, organizował bieg uliczny spod Pomnika Pomordowanych Górników do grobu księdza Popiełuszki w Warszawie, a także rocznicowe memoriały szachowe itd.

Komitet wydaje także książki i publikacje poświęcone wydarzeniom z grudnia 1981 r. Założył również Izbę Pamięci: nowoczesną ekspozycję, poświęconą wydarzeniom z 16 grudnia 1981 r. Obecnie organizuje obchody 30. rocznicy wydarzeń w „Wujku”.

Związek Sybiraków

Związek powstał w 1928 r. i działał do 1939 r.; po przerwie (okres II wojny i PRL) został reaktywowany w 1988 r. i początkowo skupił 400 tys. członków: ofiar sowieckich deportacji podczas II wojny.

Zarząd Główny Związku (na zdjęciu obok jego prezes, Tadeusz Chwiedź) koordynuje działanie Zarządu Oddziałów i Kół na terenie całego kraju. W efekcie corocznie organizowanych jest ponad tysiąc spotkań z młodzieżą w szkołach; powstają tablice pamięci o deportacjach, odbywają się spotkania i konferencje; w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku – organizowanym od 10 lat – bierze udział przeciętnie 12 tys. uczestników, w tym 9 tys. młodzieży, także z zagranicy. W kwietniu, miesiącu pamięci ofiar Sybiru, od 6 lat odbywa się Marsz Pamięci we Wrocławiu.

Oprócz tego Związek Sybiraków gromadzi materiały i relacje zesłańców, prowadzi działalność wydawniczą; posiada archiwum. Dziś Związek liczy już tylko ok. 39 tys. członków – mimo to jest najliczniejszą organizacją wśród stowarzyszeń weteranów.


http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=4236


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Nie Cze 12, 2011 4:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wraz z serdecznymi gratulacjami dla naszego Przyjaciela, Adama Macedońskiego, warto przypomnieć, że burzliwa i fascynująca historia jego życia nie została dotychczas opracowana i upubliczniona przez historyków zajmujących się najnowszymi dziejami Polski. Jak na razie najpełniejszym źródłem wiedzy o życiu Adama Macedońskiego są jego wspomnienia opublikowane na POLONUSie - http://www.polonus.mojeforum.net/viewtopic.php?t=860 .

Życzymy Adamowi nie tylko zdrowia, stu lat życia i zasłużonych wyrazów uznania, ale także tego, aby historia jego życia została rzetelnie zebrana i upubliczniona. I oby nie opierała się ona wyłącznie na zachowanych materiałach SB!

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 10:25 am    Temat postu: to miłe, ważne i pouczające Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie częściej Konfederaci doznają upokorzeń w wolnej Polsce niż przypinaja Im (nam Smile ) ordery do klap...
Jeśli to się zmieni to będzie to pewnym sukcesem, ale będzie też wskazywało, że środowisko konfederackie przeszło na emeryturę...

Tak czy inaczej mam nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech lat na to wyróżnienie zasłuży w oczach Kapituły strona ===> POLONUSA i wówczas, Mirku będziesz miał dodatkowo osobistą satysfakcję Wink

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 10:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Założymy się?
_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozumiem, że sobie nagrabiłeś... Twisted Evil
_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie. W przeciwieństwie do Ciebie nie jestem naiwny. Dobrze wiem, w jaki sposób "nagrodzono" Macieja Gawlikowskiego za kilka świetnych filmów dokumentalnych i artykułów prasowych, którymi ujawnił zapomniane i niewygodne prawdy. Zakładając się, niczym więc nie ryzykuję...
_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 6:10 pm    Temat postu: hmm Odpowiedz z cytatem

Cóż, nie mnie oceniać komu należą się nagrody, kiedy i za co...
...dlatego wyraziłem swoje odczucia w sfromułowaniu "mam nadzieję"
Wykreśliłem także horyzont czasowy na 3 lata, a to okres na tyle długi, że wiele się może zmienić
Sam zakład jest dla mnie o tyle mało interesujący, że ten trzyletni okres wydaje mi się bardzo odległy...; nie planuję żyć tak długo Evil or Very Mad

Pozdrawiam
IGła

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Cze 18, 2011 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak się okazuje, wspomnienia Adama Macedońskiego zostały także wydane w formie książkowej w roku 2011 - http://www.portal.arcana.pl/Sowiecka-apokalipsa-czyli-adama-macedonskiego-wspomnienia-z-pierwszej-sowieckiej-okupacji,1326.html .

Jego relacja dla POLONUSa była chyba wcześniejsza (kwiecień 2009), chyba, że cykl wydawniczy dzisiaj trwa dłużej niż dwa lata...

Jak porównam oba teksty, to podzielę się uwagami.

Charakterystyczne, że na portal.arcana.pl pominięto fakt działalności Adama Macedońskiego w ROPCiO i KPN. Nie świadczy to dobrze o rzetelności administratorów. Wstyd!

Cytat:
Adam Macedoński - ur. 1931 we Lwowie, student Akademii Sztuk Pięknych i UJ, po aresztowaniu w 1952 r. zmuszony przerwać studia. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się do 1947 r. na Ziemiach Zachodnich, wielokrotnie przesłuchiwany przez UB. Od 1955 r. rysownik min. Przekroju czy Dziennika Polskiego. W 1960 r. brał udział w obronie krzyża w Nowej Hucie. Od 1976 r. współpracował w KOR-em. Po zamordowaniu Staszka Pyjasa związany z krakowskim SKS. Pomysłodawca i założyciel Instytut Katyńskiego. 13 grudnia 1981 r. internowany. w 1984 r. współzałożyciel Rodzin Katyńskich w Krakowie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Cze 18, 2011 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ktoś zwrócił uwagę na portal.arcana.pl na pominięcie w notce o Adamie Macedońskim faktów dotyczących części jego opozycyjnej działalności. Jest już reakcja administratorów:

Cytat:
Szanowny Panie Bezimienny,
dziękujemy za zwrócenie uwagi na oczywiste przeoczenie. Wbrew Pana przekonaniu nie wynika ono z faktu, jakoby Portal ARCANA był "czerwoną agenturą", ale ze zwykłej nieuwagi.
Mimo, że takie sugestie, nie podparte żadnymi dowodami poczytujemy za nieeleganckie, to jednak dziękujemy raz jeszcze.
Redakcja Portalu ARCANA


Pamiętam historię, którą opowiadała mi pewna osoba, gdy zadzwoniła do redakcji Gazety Wyborczej po jakimś wyjątkowo tendencyjnym tekście (to były lata 90.). Powiedziano jej, że jest pierwszą osobą, która zwróciła na to uwagę i pewnie jest przewrażliwiona, gdyż intencją autorów nie było zatajanie faktów. Po kilku minutach do redakcji Gazety Wyborczej zadzwoniła inna osoba, znajoma tej pierwszej i wtedy dowiedziała się, że jest pierwszą osobą, która zwróciła na to uwagę i pewnie jest przewrażliwiona, gdyż intencją autorów nie było zatajanie faktów.

Dodam tylko, że fakt działalności Adama Macedońskiego w ROPCiO i w KPN jest powszechnie znany
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Macedo%C5%84ski
http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Adam_Macedo%C5%84ski

Stąd zwalania przez Redakcję Portalu Arcana całej winy na swoją ignorancję wydaje się mało przekonujące. Gdyby chodziło o www.pudelek.pl , to co innego...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Cze 19, 2011 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mamy już nowy biogram Adama Macedońskiego na stronie http://www.portal.arcana.pl/Sowiecka-apokalipsa-czyli-adama-macedonskiego-wspomnienia-z-pierwszej-sowieckiej-okupacji,1326.html . Na niebiesko - dopisane fragmenty. Pierwotnie je opuszczono i Adam wyglądał inaczej niż obecnie. Zupełnie jak te fotografie, na których Trocki to był, to znikał...

Cytat:

Adam Macedoński - ur. 1931 we Lwowie, student Akademii Sztuk Pięknych i UJ, po aresztowaniu w 1952 r. zmuszony przerwać studia. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się do 1947 r. na Ziemiach Zachodnich, wielokrotnie przesłuchiwany przez UB. Od 1955 r. rysownik min. Przekroju czy Dziennika Polskiego. W 1960 r. brał udział w obronie krzyża w Nowej Hucie. Od 1976 r. krótko współpracował w KOR-em. Działał w ROPCiO, a w 1979 r. był sygnatariuszem deklaracji założycielskiej KPN. Po zamordowaniu Staszka Pyjasa związany z krakowskim SKS. Pomysłodawca i założyciel Instytut Katyńskiego (1978). 13 grudnia 1981 r. internowany. W 1984 r. współzałożyciel Rodzin Katyńskich w Krakowie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Cze 19, 2011 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze odpowiedź "Bezimiennego":
Cytat:

Nie pisałem nic o żadnej agenturze. To raczej jakaś dziwaczna forma polityki historycznej, polegająca na wpisaniu bohatera w nurt korowski, w którym byli Wildstein, Kaczyńscy czy Macierewicz :-)
A Macedoński, w przeciwieństwie do nich, nie walczył o żadną finlandyzację, o socjalizm z ludzką twarzą, tylko był niepodległościowcem.
O ile można tłumaczyć brakiem wiedzy pominięcie w jego życiorysie ROPCiO i KPN-u, to nadal nie wiem skąd pomysł na przypisywanie go do SKS-u, z którym miał niewiele wspólnego tak z racji wieku, jak i niepodległościowych przekonań.


http://www.portal.arcana.pl/Sowiecka-apokalipsa-czyli-adama-macedonskiego-wspomnienia-z-pierwszej-sowieckiej-okupacji,1326.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum