Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Książka o Tomaszu Mercie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Plebanek



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 180

PostWysłany: Pon Kwi 30, 2012 11:38 am    Temat postu: Książka o Tomaszu Mercie Odpowiedz z cytatem

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=perzynaotomasz%20merta&source=web&cd=2&ved=0CDUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fkultura.onet.pl%2Fliteratura%2Fnowe-ksiazki%2Fksiazka-o-tomaszu-mercie%2C1%2C5074885%2Cartykul.html&ei=gmqeT4fQJobHswaSob1U&usg=AFQjCNGlBXE0s18q_4Z8SZaM79rIPhGB_A
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Wto Maj 01, 2012 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten link odstrasza od klikania.
Mógłbyś Piotrze napisać ze dwa swoje zdania na ten temat? Czy ś.p. Tomasz Merta miał cokolwiek wspólnego z KPN-em? Czy czytałeś tę książkę (bo z tytułu wnioskuję, że ukazała się książka) i możesz ją polecić?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Plebanek



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 180

PostWysłany: Sro Maj 02, 2012 9:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poeta na urzędzie". Wspomnienie o Tomaszu Mercie


polskieradio.pl

13.03.2012

Tomasz Merta, foto: Fot. Lestat (Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka, w której autorzy zebrali wspomnienia o podsekretarzu stanu w ministerstwie kultury, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.


Zobacz serwis specjalny: SMOLEŃSK 2010>>>

"Poeta na urzędzie. Rzecz o Tomaszu Mercie" to pozycja dzięki, której dowiemy się wszystkiego o historyku, publicyście, polityku, który zawsze na piedestale stawiał dobro ojczyzny.

- Publikował wiersze w studenckiej prasie i recenzje w miesięczniku dla biznesmenów. Redagował pismo KPN. Fascynowały go buddyzm i konserwatyzm amerykański. Był wiceministrem kultury w rządach PiS i PO. "Bardzo dziwnie bywa z polityką" - napisał przed 20 laty. Tomasz Merta staje się symbolem "pokolenia przełomu" - czytamy w książce.

- Strasznie mi było smutno na jego pogrzebie. Pomyślałem, że za 5-10 lat mógłby stać się liderem formacji, zorientowanej na działalność propaństwową - uważa Andrzej Szozda, przed laty działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów na polonistyce.

Tomasz Merta zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także złotą Glorią Artis i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Autorami książki są Beata Mikluszka (twórczyni wielu reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce z karesu historii najnowszej Polski) oraz Łukasz Perzyna (w latach 80 razem z Tomaszem Mertą redagował pismo organizacji akademickiej KPN "Orzeł Biały").

aj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Plebanek



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 180

PostWysłany: Sro Maj 02, 2012 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spotkałem kilka dni temu Łukasza Perzynę. Powiedział mi o tej książce. Podobno Tomasz Merta formalnie nie należał do KPN -u, ale był w redakcji pisma "Orzeł Biały". Ja z kolei nie pisywałem, ale kolportowałem m.in to pisemko. Wydaje mi się, że musiałem też kiedyś widzieć p.Mertę. Lata 1988-89 to były czasy entuzjazmu i nadziei...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Pią Maj 04, 2012 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum