Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Na Forum VIP - Romana Kahl-Stachniewicz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 8:43 pm    Temat postu: Na Forum VIP - Romana Kahl-Stachniewicz Odpowiedz z cytatem

Na Forum VIP prezentuję wspomnienia Pani Romany Kahl-Stachniewicz - działaczki ROPCiO oraz członka - założyciela KPN.

Serdecznie zapraszam!

http://www.polonus.mojeforum.net/dyskusja-z-r-kahl-stachniewicz-i-st-palczewskim-temat-vt738.html

Osobno przedstawione zostaną na Forum VIP wspomnienia dwóch innych działaczy ROPCiO oraz członków - założycieli KPN z Krakowa: Pana Stanisława Palczewskiego i Pana Adama Macedońskiego.


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Nie Cze 21, 2009 2:26 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Lut 17, 2009 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fragment wspomnień Romany Kahl-Stachniewicz:

Cytat:
Kroplą przelewającą szklankę była śmierć Staszka Pyjasa (...). Sprzyjającą okazją do podjęcia działań w ROPCiO było to, że na UJ pracowałam razem z Michałem Muzyczką, który był kuzynem Krzysztofa Gąsiorowskiego i przyjacielem Stanisława Palczewskiego.
Pierwsze spotkanie w którym wzięłam udział odbyło się w mieszkaniu Michała Muzyczki na początku grudnia 1977r.
Na spotkaniu oprócz Michała Muzyczki, Stanisława Palczewskiego, Krzysztofa Gąsiorowskiego był również Wincenty Mierzwa.
Czy się bałam – oczywiście ale przymus działania był większy niż strach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Lut 25, 2009 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny fragment wspomnień Romany Kahl-Stachniewicz:

Cytat:
[O "Opinii Krakowskiej" - ML] Było to pierwsze niezależne pismo wydawane w Krakowie przez opozycję demokratyczną, pierwszy numer ukazał się w kwietniu 1978 r.

Od pierwszego numeru byłam jednym z redaktorów pisma, do którego okładkę zaprojektował Adam Macedoński, dodałam do niej kotwicę Polski Walczącej, żeby wskazywała na to, że chodzi nam nie tylko o prawa człowieka, o wolność słowa, ale również i o odzyskanie niepodległości.

Moim zadaniem było zbieranie materiałów do poszczególnych numerów, przepisywanie ich w 10 egzemplarzach na maszynie. Robienie negatywu z danego numeru i - jeśli udało mi się zdobyć papier fotograficzny - to wywoływałam 10-15 egzemplarzy jako odbitki fotograficzne.


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2066.html?highlight=#2066
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Mar 05, 2009 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:

Cytat:
Wzięłam natomiast udział w manifestacji katyńskiej 13 kwietnia 1980 r., kiedy to aresztowano wszystkich organizatorów manifestacji, a na którą to manifestację poszłam pomimo zaawansowanej ciąży (byłam wówczas na zwolnieniu lekarskim), aby poprowadzić ludzi po mszy św. w Kościele Mariackim pod studzienkę na Krakowskim Rynku, gdzie samospalenia 21.03.1980r dokonał Wincenty Badylak. Byłam wówczas w 8 miesiącu ciąży i ubecy nie podejrzewali mnie, że zjawię się pod Kościołem Mariackim wraz z synem mającym wówczas 9 lat. Któryś z SB-ków, później na przesłuchaniu powiedział mi, że zawiodłam ich zaufanie Shocked
Nie wygłosiłam wówczas przygotowanego na tę okazję przemówienia, nie miałam brać udziału w obchodach tej rocznicy więc nie miałam tekstu przemówienia. Poinformowałam tylko zebranych z jakiej okazji ta manifestacja, poinformowałam o represjach jakie spotkały organizatorów, zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy pieśni patriotyczne przy studzience. Ze znanych mi osób, w manifestacji wziął udział Ryszard Majdzik. Mimo wszystko była to bardzo wzruszająca manifestacja.


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2192.html?highlight=#2192
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Mar 08, 2009 11:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:

Cytat:
Coraz więcej represji w postaci zatrzymań, rewizji, przesłuchań, kotłów, zdarzają się nawet poturbowania. SB znacznie nasiliło działania, coraz dłuższe wiec kroniki represji umieszczane w Opinii Krakowskiej. Coraz więcej też różnych wpadek. Nic więc dziwnego, że narasta coraz więcej podejrzeń co do niektórych osób. Zwłaszcza dotyczy to Krzysztofa Gąsiorowskiego, który coraz więcej pije i coraz częściej zdarza się, że na spotkanie przychodzi podchmielony.


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2213.html?highlight=#2213
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Mar 11, 2009 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:

Cytat:
Na zjeździe grudniowym [ROPCiO - w grudniu 1979 roku w Krakowie; ML] były pretensje do Leszka Moczulskiego o powołanie KPN-u, "która w zbyt ostrym świetle podchodzi do niektórych spraw, np. do niepodległości". Po tym zjeździe można było rozszyfrować RWD (Ruch Wolnych Demokratów), jako „Ratuj Własną D...”


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2261.html?highlight=#2261
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Mar 11, 2009 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:

Cytat:
Możliwości SB miało duże. Nie był to już okres stalinowski, ale można było zniknąć, spaść ze schodów zadławiając się własną krwią. Można było zostać bez pracy. Poza tym kotły, rewizje, przesłuchania. Można też było rozbić komuś rodzinę, można było kogoś rozpić, można było doprowadzić kogoś do choroby psychicznej ... O awansowaniu to już nawet nie wspomnę.

Ludzie się więc bali i jak mnie wyrzucano z pracy to większość osób udawała, że mnie nie widzi. (...)

Szykany były różne. Na przykład mojego syna chciano wysłać do szkoły specjalnej a tymczasem skończył szkołę jako olimpijczyk. (...)

Często, gdy szłam do pracy, naprzeciw mnie ruszała suka milicyjna i powoli mnie mijała. Pokazywano mi w ten sposób, że w każdej chwili mogą mnie zatrzymać.

Podsłuchy telefoniczne, głuche telefony, jakieś sapania, czasami nawet wyzwiska.

Stosowano też naciski na rodzinę, aby ta użyła swoich wpływów.

Stosowano aresztowanie na 48 godzin.


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2263.html?highlight=#2263
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Mar 12, 2009 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:

Cytat:
Raz SB-cy przyszli do mnie do domu by mnie przesłuchać. Przyszli ze swoja maszyną do pisania, stwierdzili, że nie chcieli mnie odrywać od małego dziecka. 6-cio miesięczną córką zajął się mój 10-cio letni syn Sławek. Męża w domu nie było. Po jakimś czasie tego przesłuchania Sławek wszedł do pokoju mówiąc „czas kąpać Stasię” i cóż mieli zrobić przesłuchujący mnie SB-cy? Zakończyli przesłuchanie, złożyli maszynę i pytając się -„Czy on panią tak zawsze pilnuje?” - poszli. Od tego czasu już wzywano mnie na przesłuchania na komendę.

Na przesłuchaniach mówiliśmy o swej działalności, która przecież była działalnością jawną. Wszystko o naszej działalności można było przeczytać w naszych oświadczeniach, które wysyłaliśmy do różnych organów państwowych a następnie były one zamieszczane w „Opinii Krakowskiej”. Nie mówiło się tylko o sprawach technicznych, tj. o drukowaniu – kto, gdzie i co drukuje.


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2269.html?highlight=#2269
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Mar 24, 2009 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:

Cytat:
Jakkolwiek by nie było, nie wiem, czy dojdziemy kiedykolwiek do prawdy (z pewnością będzie wiele teorii na ten temat), to jednak w sumie dla poszczególnego człowieka nie ma większego znaczenia, kto wówczas "kręcił tą korbecką".

Dla każdego z nas, ważne jest bowiem byśmy w danym momencie podejmowali swe działania w oparciu o to, co czujemy w głębi naszej duszy tak, by pozostawać w zgodzie z samym sobą.

Życie stwarza nam różne warunki. Są to dla nas testy na to, jak się zachowamy w danych nam przez los okolicznościach, czym będziemy się kierować: czy strachem, czy miłością, czy przejdziemy przez nasze indywidualne doświadczenia z podniesioną głową, czy damy się zgnoić. Zawsze mamy dany wolny wybór między wolnością a zniewoleniem.


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2389.html?highlight=#2389
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Mar 27, 2009 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Roma Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:

Cytat:
W latach 1978 - 1979 nasze fundusze były bardzo skromne. Na ogół dochody to były nasze własne wpłaty zdarzało się też, że ktoś obcy wpłacił na nasz fundusz. Informacje o wpłatach umieszczane były w „Opinii Krakowskiej”. Nawet Sławek często wpłacał swoje kieszonkowe na nasz fundusz.
Wszelkie delegacje były opłacane z własnych pieniędzy. Papier, kalki, matryce itp. „zdobywało się” w miejscach pracy. Smile Wydawnictwa były rozdawane za darmo.

W sumie w 1979 r. zdołaliśmy zebrać 4.040 zł co przy miesięcznej mojej pensji około 6 tys. zł nie było kwotą porażającą. Z tego 1200 zł poszło na wydawnictwa, 1146 zł na materiały fotograficzne, 710 zł na wydatki związane z obchodami świąt, 460 zł na materiały poligraficzne a 200 zł na delegacje.

W 1980 r. było już lepiej, bo wpływy wyniosły 8.785 zł + 324 zł z poprzedniego roku co zostało rozdysponowane: 4060 zł – materiały poligraficzne, 1598 zł na wydatki związane z obchodami świat, 874 zł na materiały fotograficzne, 662 zł na rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe, 400 zł na dofinansowanie Przemyśla.

W 1981 r. dochody znacznie wzrosły i wynosiły - 103.246 zł w tym:


Więcej - zob. http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2417.html?highlight=#2417
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Maj 05, 2009 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na swojej stronie internetowej:

Cytat:
13 grudnia 1981 roku zostałam internowana.

SB-cy przyszli po mnie koło godz 9-tej. Już wiedziałam o stanie wojennym. Wiedziałam, że telefony nie działają. Gdy mnie zabierano z domu jeden z SB-ków stwierdził, że nie na długo mnie zabierają i że to będzie zresztą zależało ode mnie kiedy do domu wrócę. Zapewniłam męża, że jeżeli będzie to ode mnie zależało to nie tak prędko wrócę. Zdawałam sobie bowiem sprawę, że będą chcieli za to coś w zamian - na co i tak nie będę mogła się zgodzić.
W domu została półtoraroczna córka, 11 letni syn, mąż oraz schorowana i spanikowana mama.
(...)


Całość - http://romilita.w.interia.pl/wspomnienia.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 7:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romana Kahl-Stachniewicz na Forum VIP:
Cytat:

W czasie pielgrzymki Jana Pawła II w 1983 r. wraz z Marią Moczulską po mszy św. na Błoniach krakowskich przeszłyśmy w pochodzie niosąc naszego orła w koronie do Mistrzejowic.
Pomimo nawoływań z helikoptera do rozejścia się, z Błoń wyruszyła duża grupa ludzi. Najpierw szliśmy Alejami. Nasz orzeł robił na ludziach wrażenie. Na nasz widok nieraz słyszałyśmy od przechodniów okrzyki typu „dopóki takie kobiety będą w Polsce to Polska nie zginie”. Nie udało nam się sforsować zapory zomowskiej by przejść koło więzienia Montelupich. Zostaliśmy zepchnięci na ulicę Prandoty. Grupa ludzi biorących udział w tej manifestacji stopniowo wykruszała się. Po kilku godzinach marszu udało nam się dotrzeć do Mistrzejowic, ktoś z okolicznych mieszkańców pokazał nam polną drogę. Był potworny upał, słońce paliło niemiłosiernie. Majka zatrzymała się koło studni, napełniła wodą plastikowy worek, dogoniła mnie bo tymczasem wysforowałam się na czoło grupy i podała mi wodę a ja ją wyżłopałam i nawet nie przyszło mi do głowy, że Majka wcześniej się nie napiła. Niedaleko Kościoła w Mistrzejowicach znów natknęliśmy się na kordon tym razem milicji i ubeków ale byliśmy już tak blisko celu, że przedarłyśmy się przez nich z orłem łopoczącym ponad głowami a za nami poszła również reszta ludzi. Zostaliśmy gorąco przywitani przez ludzi czekających na przyjazd Papieża. Byłyśmy już wtedy tak zdeterminowane, że nie obawiałyśmy się ewentualnej bitwy z milicjantami i ubowcami. Na szczęście nie zaatakowano nas chociaż niedaleko stała suka milicyjna. Widać nie chcieli wszczynać bijatyki tuż przed przyjazdem Papieża. Na jakiejś wystawie (chyba w Kościele w Mistrzejowicach) widziałam Marię Moczulską i siebie wraz z orłem na zdjęciu zrobionym z mostu kolejowego nad ul. Prandoty. W tej manifestacji brał również udział (o ile dobrze pamiętam) Ryszard Majdzik.


Więcej - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp2829.html?highlight=#2829
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum