Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Na marginesie filmu "Generał Nil"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Kwi 23, 2009 8:45 am    Temat postu: Na marginesie filmu "Generał Nil" Odpowiedz z cytatem

Cytat:
List otwarty Marii Fieldorf-Czarskiej do Ryszarda Bugajskiego Uczcił bohaterskiego generała Augusta Emila Fieldorfa, a znieważył jego córkę. Reżyser filmu “Generał ‘Nil’” Ryszard Bugajski w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” fałszywie oskarżył panią Marię Fieldorf-Czarską o antysemityzm, przypisując jej słowa, których nigdy nie wypowiedziała. Strażniczka pamięci generała “Nila” żąda publicznych przeprosin i sprostowania kłamstwa.

Gdańsk, 21 kwietnia 2009 r.

Do Pana Ryszarda Bugajskiego

List otwarty

Szanowny Panie, w wydaniu weekendowym “Gazety Wyborczej” z
18-19 kwietnia ukazał się fragment wywiadu z Panem, przeprowadzonego w kawiarni tej gazety, na dwa dni przed warszawską premierą filmu “Generał ‘Nil’”. W tym wywiadzie nie tylko nałożył Pan na mnie pieczęć antysemitki, z którą się nie polemizuje, ale też - dla poparcia tej opinii - sfałszował Pan moją wypowiedź sprzed kilku lat dla filmu dokumentalnego Aliny Czerniakowskiej “W sprawie generała Fieldorfa ‘Nila’”. Naruszył Pan drastycznie moje dobra osobiste przez sugerowanie Czytelnikowi, że posługuję się tak prymitywnym językiem i że prowadzę jakąś bliżej nieokreśloną walkę z Żydami. Obraził Pan także panią Alinę Czerniakowską, wybitną polską dokumentalistkę, i moich licznych przyjaciół, wśród których są osoby o różnym pochodzeniu, także narodowości żydowskiej.

Z jakichś nieznanych mi powodów traktuje mnie Pan od początku naszej znajomości jak bezbronną staruszkę, której można wszystko wmówić. Oświadczam Panu, że ta rola mi nie odpowiada.

W związku z tym zamieści Pan w “Gazecie Wyborczej”, w najbliższym wydaniu weekendowym, przeprosiny i sprostowanie - zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie o prawie prasowym. Sprostowanie nie może budzić żadnych wątpliwości co do tego, że nigdy nie wypowiedziałam słów, które Pan zmyślił i mnie przypisał.

Jeśli Pan tego nie uczyni, zastrzegam sobie możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych mi prawem środków, by ukarać Pana za nieprawdę i zniewagę.

Ze względu na powszechne obecnie zainteresowanie filmem o moim Ojcu oraz rodziną Fieldorfów w ogóle treść tego listu przekazuję do publicznej wiadomości. Jednocześnie wyrażam głęboki smutek, że reżyser bardzo dobrego w swej wymowie ideowej filmu zachowuje się poza kamerą w tak niegodny sposób.

Maria Fieldorf-Czarska



http://wirtualnapolonia.com/2009/04/22/list-otwarty-marii-fieldorf-czarskiej-do-ryszarda-bugajskiego/


Cytat:
Re: List otwarty Marii Fieldorf-Czarskiej do Ryszarda Bugajskiego zeter1 » odpowiedz
23.04.09 00:25
Rzecz się rozbija o cytat z filmu Czerniakowskiej. Niestety, nie pamiętam tego fragmentu. Więc nie wiem, kto tu przesadza.

* * * *
Proszę bardzo. Wypowiedź Bugajskiego:
"Pani Fieldorf- Czarska w filmie dokumentalnym Aliny Czerniakowskiej o jej ojcu mówi, że generał Fieldorf by żył, gdyby Polską nie rządziła wtedy mafia żydowska. Nie podejmuję się polemizować z antysemitami."
http://wyborcza.pl/1,76842,6511788,Nie_liczyl_sie_z_tym__ze_zginie.html
.
A tu to, co powiedziała w filmie Aliny Czerniakowskiej córka Generała:
"...ja twierdzę, że gdyby mój ojciec był Żydem i Polacy go tak skazali, to Polacy by ci byli dawno osądzeni, ale jest odwrotnie, no to mamy, to co mamy" (scena na korytarzu sądu, w III RP, w trakcie kolejnej, dziesiątej już rozprawy kończącej się niczym...)
http://www.veoh.com/browse/videos/category/dummy/watch/v17458208MspGQPpz
.
Dwa różne tematy, zupełnie inny kontekst. Bugajski obraził Panią Marię.




* * * *
6 minuta 20 sekunda filmu.


Film dokumentalny "Tak mordowano bohaterów", o którym mowa wyżej:
http://www.youtube.com/watch?v=UADXOtZfWaw
http://www.youtube.com/watch?v=NXcdoYMJQaQ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Kwi 24, 2009 5:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
j23
24.04.2009 00:57
Po Nilu
Nad „Generałem Nilem” się zastanawiam. Dzisiaj poszedłem z synem (12) i siostrzeńcem (13). Na sali byliśmy w dwanaścioro. Oprócz naszej trójki, jeszcze dziewięcioro starszych osób. W multipleksie.

Dobrze, że ten film powstał – przynajmniej łatwiej o podstawę do rozmowy z młodziankami. Ale zastanawiam się dla kogo został zrobiony. I dlaczego właśnie tak.

Tu na forum przeczytałem, że to film wybitny… Chyba jednak niekoniecznie. To, że opowiada o wybitnym człowieku nie czyni z niego jeszcze wybitnego dzieła. Marzył mi się film, po którym moje dzieci będą milczeć, albo zasypią mnie pytaniami – a oni zaczęli od skrytykowania pierwszej części – długiej i dramaturgicznie nijakiej. I ja miałem dokładnie takie samo wrażenie. Teatralności tej wprowadzającej sekwencji. I nic by w tym nie było szczególnie złego, ale ta część jakoś tak odrealnia całość tego, o czym jest ten film. Kilka scen bez wątpienia zapada w pamięć - Adam Borys "Pług", ostatnia rozmowa Generała z rodziną (z tym łażącym między Nimi strażnikiem), posiedzenie sądu najwyższego.

Strach pomyśleć o Ludziach w taki sposób zamordowanych i strach pomyśleć, że tak łatwo godzimy się na to, żeby zapomnieć. I o Nich i tych, którzy to robili. Ten film mógł to zmienić – ale czy zmieni? Mam wątpliwości.

Na mnie o wiele większe wrażenie zrobiła rozmowa Jana Pospieszalskiego z panią Marią Fieldorf-Czarską – córką Generała w „Warto rozmawiać”. Bo Ona mówiła też trochę o tym, ze jej Ojciec jest nadal w jakiś sposób zabijany, że tamte czasy (z zachowaniem oczywiście właściwych proporcji) nadal są obecne w naszej rzeczywistości publicznej. I na Jej przykładzie widać właśnie, jak wielką niegodziwością jest inżynieria historyczna, uprawiana przez ostatnich 20 lat w Polsce. Film „Generał Nil” – mimo, że wart zobaczenia – jednak tej rzeczywistości nie zmieni. A szkoda – chyba trochę mógłby. A może już za późno?


http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=2476685
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Maj 04, 2009 6:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Ryszard Bugajski do Marii Fieldorf-Czarskiej

W środę 15 kwietnia w siedzibie "Gazety Wyborczej" rozmawiałem z Remigiuszem Grzelą o moim nowym filmie "Generał Nil"

Na jego pytanie o zakres ingerencji córki generała w scenariusz i film odpowiedziałem (cytuję zapis rozmowy opublikowany w "GW" z 18-19 kwietnia): Pani Fieldorf-Czarska w filmie dokumentalnym Aliny Czerniakowskiej o jej ojcu mówi, że generał Fieldorf by żył, gdyby Polską nie rządziła wtedy mafia żydowska. Nie podejmuję się polemizować z antysemitami.

Moją wypowiedzią pani Czarska poczuła się obrażona, żąda publicznych przeprosin (jej list otwarty w "Naszym Dzienniku" 22 kwietnia).

Przepraszam panią Marię Fieldorf-Czarską, że nie zacytowałem dosłownie jej wypowiedzi w filmie Aliny Czerniakowskiej "On wierzył w Polskę". Nie dopisała mi wtedy pamięć. Chcę to teraz sprostować.

Pani Fieldorf-Czarska powiedziała w tym filmie: Przeważnie to byli sędziowie i prokuratorzy pochodzenia żydowskiego. Więc właściwie ja twierdzę, że gdyby mój ojciec był Żydem i Polacy by go tak skazali, to Polacy byliby już dawno osądzeni. A ponieważ jest odwrotnie, to niestety mamy to, co mamy.

Istotnie, sens jej wypowiedzi jest nieco inny, niż ja imputowałem. Przykro mi z tego powodu. Jeszcze raz przepraszam ją oraz autorkę filmu panią Alinę Czerniakowską.

A czy ta wypowiedź pani Fieldorf-Czarskiej ma zabarwienie antysemickie? Niech to osądzą Czytelnicy. Swoją drogą miło mi, że pani Fieldorf-Czarska w swym liście pisze, iż uważa mój film za bardzo dobry w swej wymowie ideowej.

Z poważaniem Ryszard Bugajski, reżyser


http://wyborcza.pl/1,75478,6534649,Ryszard_Bugajski_do_Marii_Fieldorf_Czarskiej.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4809345
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum