Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

POLONIA O JUBILEUSZU 30-LECIA KPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek KlaśDołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Czw Sie 13, 2009 2:43 pm    Temat postu: POLONIA O JUBILEUSZU 30-LECIA KPN Odpowiedz z cytatem

Szanowni działacze KPN, pragnę Was poinformować ze tym artykułem [w załączniku], rozpocząłem kampanię propagandową o Jubileuszu 30-lecia powstania KPN wśród Polonii. O przebiegu kampanii będę na bieżąco informował redakcję POLONUSA.

Z poważaniem

Jacek K.


Cytat:

Konfederacja Polski Niepodległej 1979-1989 w pamięci Polonii - w 30 rocznicę powstania KPN

Jaka jest dziś pamięć o pierwszej jawnie działającej antykomunistycznej partii politycznej, której nadrzędnym celem było obalenie reżimu komunistycznego w Polsce?

W dniu 1 września 1979 r. Nina Milewska odczytała przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie Deklarację Ideową powołanej w tym dniu KPN. Garść zgromadzonych Polaków wysłuchała publicznie odczytanej prawdy o tym, że PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa) – rządzona totalitarnie przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (tak nazywała się partia komunistyczna) – stanowi współczesną formę zinstytucjonalizowanego panowania rosyjskiego nad Polską. Oraz, że celem powołanej w tym dniu partii jest obalenie władzy tejże PZPR środkami politycznymi i przywrócenie Polsce niepodległości. Pod tak sformułowaną Deklaracją Ideową podpisało się (podając swoje pełne dane i adresy) kilkudziesięciu odważnych Polaków.

Od tej pory w konspiracji zaczęto budować komórki władzy wykonawczej, przygotowując kadrę do objęcia władzy. W tym celu podzielono kraj na Obszary, czyli terytoria przygotowując ośrodki władzy terytorialnej, które były następnymi ośrodkami władzy wykonawczej po władzy krajowej. Obszary działania ogarnęły prawie całą Polskę np. Warszawa i województwo mazowieckie podlegało pod Obszar I, a Kraków i Małopolska pod Obszar II itd.

W szeregi KPN wstępowali najodważniejsi z odważnych weterani walk z komuną, stawiano na jakość a nie na masowy nabór wzorowano się na konspiracji niepodległościowej Józefa Piłsudskiego jeszcze z I wojny światowej. Wówczas wstąpić do KPN trzeba było mieć odwagę i liczyć się z najgorszymi konsekwencjami, czyli z utratą życia.

Dziś mało mówi się o działaniach KPN często mówi się o Solidarności i przypisuje, się tej organizacji wywalczenie niepodległości, może słusznie, ale często przemilcza się fakt, że to właśnie KPN ma moralne prawo być pierwszą w dziele odzyskania niepodległości. Żeby pomniejszyć zasługi Konfederacji w walce z komuną często wymienia się agentów komunistycznych, którzy przeniknęli do KPN zapominając o tym, iż wszystkie organizacje antykomunistyczne były rozpracowywane przez agentów na wysokich szczeblach organizacyjnych, strach przed lustracją i odwlekanie tego procesu jest najlepszym przykładem działania sił komunistycznych w dzisiejszej Polsce.

Dużo działaczy KPN przeszło przez więzienia z wysokimi wyrokami także w czasie, kiedy Solidarność działa legalnie, a jej przywódcy cieszyli się wolnością. Władze krajowe KPN dwukrotnie przeszły przez procesy sądowe. Pierwsze procesy odbyły się w latach 1981-1982 i zakończyły się wyrokami pozbawienia wolności od 2 do 7 lat. Drugi proces odbył się w 1984 roku i również zakończył się wyrokami skazującymi od 2 do 4 lat. Wysokie wyroki nie tylko dla przywódców, ale także dla członków KPN wydawano w całej Polsce, a aresztowania i prześladowania były wyjątkowo brutalne w stosunku do członków Konfederacji.

KPN przystąpił również do utworzenia organizacji obronnej. Prace nad powstaniem takiej organizacji KPN sfinalizował w roku 1989, tworząc Związek Strzelecki „STRZELEC”. Celem tego Związku było przysposobienie młodzieży do obrony kraju z bronią w ręku. Tutaj wielką rolę odegrały również reaktywowane w 1981 roku z inicjatywy KPN marsze szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego - z Krakowa do Kielc. Marsze te były kontynuowane bez żadnej przerwy przez wszystkie lata 80-te XX w. nawet w okresie stanu wojennego. Często były atakowane przez MO i Służbę Bezpieczeństwa, uczestników aresztowano, karano grzywnami pieniężnymi, ale pomimo tego wszystkie marsze docierały rokrocznie do Kielc, choćby w uszczuplonym składzie. Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej są nadal organizowane, co roku.

Jaka jest dziś pamięć wśród Polonii o tej Organizacji? Ilu rodaków żyjących na obczyźnie słyszało o tej Partii i odważnych jej członkach?

Dlatego wszystkich zainteresowanych informuję, że istnieje strona internetowa Związku Konfederatów Polski Niepodległej: www.polonus.mojeforum.net , gdzie można dowiedzieć się o historycznej działalności KPN, przeczytać biografie działaczy oraz dowiedzieć się o programach obchodów Jubileuszu 30-lecia KPN, które nie są scentralizowane i odbędą się w ośrodkach terenowych ( Obszarach) na terenie całego kraju.

Obchody uroczystości Jubileuszowych 30-lecia KPN
15 sierpień 2009 (sobota) na Lubelszczyźnie, Lublin od godz. 12.00,
5 wrzesień 2009 (sobota) – główne uroczystości rocznicowe w Warszawie od godz. 12.00 (msza św. w kościele Św. Trójcy),
14 październik 2009 (środa) – Jubileuszowa konferencja naukowa z okazji 30-lecia Konfederacji Polski Niepodległej w Katowicach od godz. 10.00

Jak informuje Komitet Obchodów Jubileuszu w Krakowie w składzie:
- Zygmunt Łenyk - przewodniczący,
- Krzysztof Bzdyl - wiceprzewodniczący,
- Adam Macedoński - wiceprzewodniczący,
- Danuta Kinaszewska, Krzysztof Kwiatkowski, Ryszard Pyzik i Marcin Tatara – członkowie
Związek Konfederatów Polski Niepodległej z lat 1979-1989 organizuje:
10 wrzesień 2009 (czwartek) – Ogólnopolska konferencja naukowa od godz. 0.00,
11 wrzesień 2009 - uroczystości jubileuszu 30-lecia KPN od, godz. 10.00, które odbędą się pod patronatem Prezesa IPN dr hab. Janusza Kurtyka.

W programie przewidziano min.:
1) Wystąpienie władz i udekorowanie Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski działaczy KPN z lat 1979-1989 przez Prezydenta RP lub jego przedstawiciela – poprzedzone modlitwą prowadzoną przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego,
2) Referaty założycieli i historycznych przywódców KPN z lat 1979-89,
3) Referaty pracowników IPN – „KPN na podstawie źródeł archiwalnych IPN”.
Uroczystości będzie towarzyszył program artystyczny.
Od 5 października do 30 listopada 2009 roku odbędzie się Wystawa poświęcona działalności Konfederacji Polski Niepodległej na terenie całego kraju zorganizowana przez IPN Oddział Małopolska.

13 sierpień 2009, Jacek Klaś – przedstawiciel Związku Konfederatów Polski Niepodległej na Australię, Nową Zelandię i Oceanię.

_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek KlaśDołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Czw Sie 13, 2009 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PIERWSZY OPUBLIKOWAŁ SYDNEYSKI PORTAL INTERNETOWY - www.pulspolonii.com
_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek KlaśDołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 12:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni działacze,

przesyłam Wam kopię artykułu z Tygodnika Polskiego, wydawanego w Melbourne dla Polonii australijskiej i nowozelandzkiej. W artykule jest ''link''na stronę internetową POLONUS, myślę że grono czytelników z Australii i Nowej Zelandii będzie teraz regularnie odwiedzać nasz portal internetowy POLONUS.

Przy okazji kieruje słowa podziękowania dla z-cy redaktora Tygodnika Jankowi Skibickiemu,który w latach 80-tych był aktywnym działaczem KPN w Australii.

Jacek Klaś
_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek KlaśDołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Sob Sie 22, 2009 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam i pozdrawiam z ogarniętej wiosną Australii.

Przesyłam wiadomość - poczytna w świecie Polonii Gazeta Internetowa ''KWORUM'' zamieściła na swoich lamach w dziale Polonia zaproszenie Leszka Moczulskiego dla działaczy KPN i mój artykuł o Jubileuszu 30-lecia KPN.

Podaję link do Gazety KWORUM: http://www.kworum.com.pl/art2603,30_lat_kpn_8211_zaproszenia.html

Zachęcam do pisania komentarz pod artykułem.

Z szacunkiem

Jacek Klaś

_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek KlaśDołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Sro Sie 26, 2009 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni działacze KPN,

na antypodach dobrze o Was piszą. Pierwsza lub druga po ''Tygodniku Polskim'' poczytna gazeta wśród Polonii australijskiej i nowozelandzkiej, tygodnik''Exspress Wieczorny'', opublikował mój artykuł reklamujący obchody
Jubileuszu 30-lecia KPN.

Jacek Klaś
_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Wrz 01, 2009 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obszerna informacja na stronie videofact:

Cytat:
30 Rocznica KPN


KPN ogłosiła oficjalnie swoje powstanie 1 września 1979 r. przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Najważniejszą sprawą dla KPN było odzyskanie niepodległości. W deklaracji ideowej KPN zapisano m.in., że jedyną drogą do odzyskania niepodległości jest "usunięcie radzieckiej dominacji, przez likwidację PZPR".

KPN jako pierwsza głosiła ideę niepodległości, co wymagało odwagi, a bardzo często także przeciwstawienia się opinii środowiskowej i grupom społecznym, dla których hasło to było puste, dla których liczyła się walka o "lepszy socjalizm".

W niemalże powszechnym przekonaniu wyzwolenie narodowe spod hegemonii sowieckiej uważano za niemożliwe, a szczytem marzeń wydawała się demokratyzacja istniejącego systemu.

Po dziesięcioleciach zniewolenia, takie cele wykraczały poza granice ówczesnej wyobraźni społecznej, dla większej części społeczeństwa były niezrozumiałe i budziły obawy. Trzeba było czasu, aby wystarczająco znaczna część Polaków zrozumiała je i przyjęła za swoje.

Podstawową zasługą KPN na przełomie lat 70tych i 80tych było jawne głoszenie programu niepodległościowego, za co działacze KPN byli inwigilowani i przesladowani przez SB.

Fundamentalnymi wkładem KPN w latach 1979-1989 było przyczynienie się do wyzwolenia w polskim społeczeństwie przekonania, że Polska zasługuje i może odzyskać niepodległość.

Obchody jubileuszu KPN, mają charakter zdecentralizowany i odbywają się nie w jednym, lecz wielu miejscach i terminach.

W Warszawie obchody 30-lecia KPN rozpoczna sie msza swieta w dniu 5 wrzesnia w Kosciele Swietej Trojcy. Po mszy nastapi zlozenie kwiatow pod grobem Nieznanego Zolnierza.

O godz 15 rozpocznie sie konferencja naukowa polaczona z wystawa w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Slowa.

Tego samego dnia odbędą się w Warszawie równolegle uroczystości organizowane przez Adama Słomkę.

W dniu 11 wrzesnia w Krakowie Zwiazek Konfederatow Polski Niepodleglej 1979-1989 oragnizuje uroczyste obchody jubileuszu 30 rocznicy powstania KPN.

Podczas uroczystsci dzialcze KPN zostana udekorowani Krzyzami Orderu Odrodzenia Polski.

Dzien wczesniej na Uniwersytecie Jagielonskim odbedzie sie konferencja naukowa “Konfederacja Polski Niepodleglej na drodze do wolnosci”.

Konfederacja przebyła długą i trudną drogę. Nie czynili tego w oczekiwaniu nagród, nie wystawiali piersi do orderów. Nie brali niczego od nikogo. Wszystko, na co było ich stać, oddawali Polsce.

Dzisiaj mogą być z tego dumni.

Koniecznie zobacz takze doskonały materiał dotyczący obchodów 30 rocznicy KPN na swietnym website robionym przez Mirka Lewanowskiego w Polsce.


http://www.videofact.com/kpn.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek KlaśDołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 5:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dniu uroczystości Jubileuszowych przesyłam Wszystkim - członkom Związku Konfederatów Polski Niepodległej i niezrzeszonym działaczom KPN braterskie pozdrowienia od wszystkich sympatyków z Australii i Nowej Zelandii

Macie tutaj przyjaciół, którzy interesują się historią Waszej walki o Niepodległą Polskę. Świadczą o tym artykuły dotyczące historii i obchodów jubileuszowych KPN, opublikowane w największych gazetach polonijnych i portalach internetowych. Opublikowano również informacje o dzisiejszych uroczystościach w Krakowie i wyemitowano wywiad ze mną , dla radia rządowego 'SBS' w polskojęzycznej audycji,w której przedstawiłem historię działalności KPN. Wywiad nadano w audycji 5 godzin przed rozpoczęciem Waszych uroczystości w Krakowie, w dniu kiedy zasięg emitowanej audycji ogarnia całą Australię.

Niech Bóg ma Was w swojej opiece i jak najszybciej wynagrodzi Wam za trud i poświęcenie jakie złożyliście na ołtarzu Ojczyzny.

Jacek Klas - przedstawiciel Związku Konfederatów Polski Niepodległej na Australię, Nową Zelandię i Oceanię


_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek KlaśDołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 6:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak mnie poinformowano audycje radia sbs można słuchać w Internecie przez następne 24 godziny czyli do 6 rano w sobotę polskiego czasu.

Podaję link na radio SBS i ostatnią audycję, w której jest wywiad ze mną o historii KPN.

www.sbs.com.au/radio

W okienku[ Choose lenguage] wybrać język ''polish''. Po ukazaniu się strony po prawej przyciągnać ---listen to the latest broadcast---

Życzę przyjemnego słuchania ostatniej audycji radia SBS w Australii w języku polskim

Pozdrawiam

_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum