Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jeszcze o Jubileuszu w Krakowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ryszard Bocian



Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 200

PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Są niezadowolenia" - tak w slangu ubeckim relacjonowali swoje osiągnięcia w skłócaniu opozycjonistów oficerowie operacyjni UB i SB. Nie wiem kto dzisiaj, w 20 lat po implozji komunizmu, podsyca wśród byłych konfederatów "niezadowolenia" z rozdziału odznaczeń na 30-lecie KPN (przyznanych przez Prezydenta Najjaśniejszej przecież na Boga, a nie przez zarząd Związku Kapeenowców!).

Niemniej dochodzą mnie głosy, że ktoś dostał za niskie, a ktoś za wysokie odznaczenie - a ktoś został w ogóle pominięty. No i co z tego! Będą kolejne 3 maje i 11 listopady - i stopniowo wszyscy zasłużeni z tamtych lat dostaną jakieś odznaczenie. Cierpliwości - i odrobinę skromności, drodzy koledzy! Aż wstyd o tym pisać, psiakrew!

A teraz anegdota (prawdziwa!).

Zwróciłem się do Edwarda Postawy, naszego znakomitego drukarza z lat 1980 -1989, o wypełnienie kwestionariusza w/s odznaczenia. Po długich namowach wreszcie się zgodził. Mozolnie wypełniałem z niechętnym Edwardem ten kwestionariusz - ale gdy doszło do podpisu nagle przypomniał sobie: "przecież ja już mam odznaczenie" - wykrzyknął. Zdumiony zapytałem - jakie, od kogo? I wówczas Edward Postawa wyciągnął z szuflady Złoty Krzyż KPN - i stosowną legitymację z niskim numerem i dodał: "od Moczulskiego!". I nie podpisał wniosku.
A pamiętacie, drodzy koledzy, jak mówiło się w KPN-ie: "Trzeba mieć taka postawę jak Edward Postawa!".

I przypomnijcie sobie, skąd się ta maksyma wzięła!

A było to tak. Po przypadkowej wpadce naszej kapeenowskiej drukarni w domu rodzinnym Postawów (po pięciu latach intensywnej pracy) Edward Postawa był przesłuchiwany przez esbeków. Nie chciał nic mówić, "nie wiedział" kto mu dostarczał papier i matryce, drukował bo tak lubił, milczał. Trzymano go celi z mokrą betonową podłogą, na której musiał spać. Nary zajmowali kryminaliści i kapusie "celni". Wreszcie zdesperowani ubecy zaproponowali mu układ. Dostaniesz co najmniej pięć lat więzienia, gdy nie wydasz wspólnika, który dostarczał Ci materiały i odbierał wydruki. A gdy wydasz wspólnika - dostaniesz 2 lata i wkrótce wyjdziesz na amnestię.
A ile dostanie ten mój wspólnik - zainteresował się Edward. No ten, to dostanie co najmniej 8 lat - odparł ubek. Edward policzył na palcach: pięć lat, gdy nie wydam wspólnika, a gdy wydam - to dwa plus osiem - to będzie razem dziesięć lat. No, to mi się nie kalkuluje! Do celi - ryknął wściekły ubek! W domu u Postawów trwał kocioł przez dwa tygodnie, nikt z rodziny nic nie chciał niczego zeznać, w procesie Edwarda był jeden oskarżony - on sam, żadnych świadków poza milicjantami którzy odkryli przypadkowo drukarnię. Wyrok - trzy lata w zawieszeniu na pięć lat. Zaraz po wyjściu drukował dalej - najpierw w obcych lokalach (u mnie w domu, u "Partyzanta', u "Bajecznej") - a wkrótce bezczelnie we własnym domu Postawów.

Trzeba mieć taką postawę jak Edward Postawa!

Ryszard Bocian
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 8:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Ryśku,
mój Mistrzu, który przyjmowałeś mnie do KPN w 1982 roku.

Uważam, że usiłujesz zamknąć dyskusję na temat Jubileuszu w Krakowie, sprowadzając ją do "niezadowolenia z rozdziału oznaczeń".

Jest to diagnoza nieprawdziwa, która nie odpowiada faktom. Krytyczne uwagi na temat tej uroczystości zgłaszają zarówno osoby odznaczone, jak i pominięte. Podobna sytuacja jest i po drugiej stronie. Głosy krytyczne pochodzą także od osób, które publicznie wypowiadały się wcześniej, że nie aspirują do takich odznaczeń.

Poza tym krytyka, np. postawy Prezydenta wobec KPN w związku z Jubileuszem (o którym piszesz - "Nie wiem kto dzisiaj, w 20 lat po implozji komunizmu, podsyca wśród byłych konfederatów "niezadowolenia" z rozdziału odznaczeń na 30-lecie KPN") czy działań władz ZKPN, pojawiła się na Forum jeszcze przed uroczystościami w Krakowie - co łatwo sprawdzić, porównując daty wpisów.

Stwierdzenie, że ci, którzy mają uwagi krytyczne, kierowani są niskimi pobudkami zawiści, jest obraźliwe dla tych osób. W odpowiedzi możesz jednak usłyszeć, że ci, którzy tłumią głosy krytyczne, również kierują się niskimi pobudkami - lizusostwa i nadziei na osobiste korzyści w przyszłości.

Zamiast więc zarzucać sobie nawzajem niskie pobudki, czy też powtarzać mantrę polskich kibiców piłko nożnej - "nic się nie stało", lepiej zmierzyć się z faktami i próbować wyciągać z nich wnioski na przyszłość.

A fakty są następujące.

Porównałem uroczystości jubileuszowe w Krakowie i w Gdańsku (30-lecie RMP).

http://www.prezydent.pl/aktywnosc/ordery-i-odznaczenia/art,700,ordery-z-okazji-jubileuszu-30-lecia-powolania-ruchu-mlodej-polski.html

W Gdańsku odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński. W Krakowie wręczała je osoba dzieląca środowisko KPN - Jan Olszewski.

W Gdańsku list do zebranych wystosował premier Tusk. W Krakowie listu od premiera nie było.

W Gdańsku, podobnie jak w Krakowie, najwyższymi odznaczeniami były Krzyże Komandorskie OOP (III klasa).

W Gdańsku Krzyże Komandorskie otrzymało 9 osób, w Krakowie - 4.

W Gdańsku Krzyże Oficerskie otrzymało 41 osób, w Krakowie - 5.

W Gdańsku Krzyże Kawalerskie otrzymało 22 osoby, w Krakowie - 23 osoby.

Ogółem w Gdańsku odznaczenia przyznano 72 osobom, w Krakowie 31.

Osoby przekonane o jakimś szczególnym skłóceniu środowiska KPN oraz oburzone nieuczciwymi postępkami niektórych Konfederatów już po ich wystąpieniu z KPN polecam lekturę relacji Rzepy z uroczystości w Gdańsku - http://www.rp.pl/artykul/15,369627_Ruch_Mlodej_Polski_trzydziesci_lat_pozniej.html

Skłócenie b. środowiska RMP oraz obecność w ich gronie osób o wątpliwej reputacji uświadamia, że wszystkie środowiska kombatanckie mają - niestety - podobne problemy...

W każdym razie to nie podziały w środowisku KPN są powodem jawnej niechęci Prezydenta i Premiera do KPN...

30-lecie KOR - odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński w Pałacu Prezydenckim. Uhonorowano 88 osób. Jedna osoba otrzymała Najwyższe odznaczenie - Order Orła Białego, 4 osoby Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (I klasa).

http://wyborcza.pl/1,93935,3638985.html


30-lecie ROPCiO - odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński. Uhonorowano 34 działaczy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,34397,4008778.html


25-lecie Solidarności Walczącej - odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński. Uhonorowano 114 osób.

http://www.opcja.pop.pl/?id_artykul=722


Zasady polityki odznaczeniowej obecnego Prezydenta wyłożone są na Jego stronie internetowej - http://www.prezydent.pl/para-prezydencka/prezydent/polityka-prezydenta/polityka-przywracania-pamieci/



Takie są fakty. Próba zaklinania rzeczywistości niewiele tu zmieni. Zwycięzcy (czyli środowiska wywodzące się z Okrągłego Stołu) piszą historię Polski na nowo pomijając, zakłamując lub marginalizując rolę KPN. My możemy w tym brać udział, godząc się na instrumentalne traktowanie i wyrywając coś dla siebie lub - na miarę naszych możliwości - sprzeciwiać się temu, dokumentując manipulację i dopominając się Prawdy.

Tak to widzę.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ryszard Bocian



Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 200

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No - dość wyczerpujące i w miarę obiektywne opracowanie praktyki kancelarii Prezydenta RP w dziedzinie odznaczeń. Brawo!

Mam nadzieję, że wkrótce odznaczenia otrzymają NZS i FMW - rówieśnicy naszych młodzieżówek z końca lat 80-tych XX w. Bystrze zauważyłeś, że celem mojej emocjonalnej notki z 7 października było zamknięcie dyskusji w/s odznaczeń. Bo jest żenująca.

Przedstawiając pracowicie statystykę odznaczonych z różnych organizacji - dowodnie wykazałeś, że KPN jest na ostatnim miejscu.

Powtórzę - no i co z tego? Przecież dłużej klasztora niźli przeora. Przyjdą kolejni prezydenci - i będą mieli swoje preferencje. Prędzej czy później ktoś z naszych zostanie Prezydentem Najjaśniejszej Smile .

A na razie musimy naciskać na aktualne władze RP w ważnych sprawach Państwa i Narodu. Tak jak stanowią nasze Statuty.

Gdzieś w dalekiej kolejności - naciskać na Prezydenta RP w/s odznaczeń - dla KPN i wszystkich ugrupowań niepodległościowych III-ej konspiracji (bo to nasz okres - i na tym się znamy). Jakoś wszyscy zapomnieli o naszej bratniej LDP"N"!

Oczywiście naciskać metodami właściwymi dla polityki - a jeśli idzie o prezydenta RP - pamiętając o szacunku należnym głowie państwa.

Pozdrawiam serdecznie Ciebie i wszystkich dyskutantów "w temacie".

Ryszard Bocian
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum