Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jeszcze o Jubileuszu w Krakowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ryszard BocianDołączył: 19 Cze 2008
Posty: 200

PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Są niezadowolenia" - tak w slangu ubeckim relacjonowali swoje osiągnięcia w skłócaniu opozycjonistów oficerowie operacyjni UB i SB. Nie wiem kto dzisiaj, w 20 lat po implozji komunizmu, podsyca wśród byłych konfederatów "niezadowolenia" z rozdziału odznaczeń na 30-lecie KPN (przyznanych przez Prezydenta Najjaśniejszej przecież na Boga, a nie przez zarząd Związku Kapeenowców!).

Niemniej dochodzą mnie głosy, że ktoś dostał za niskie, a ktoś za wysokie odznaczenie - a ktoś został w ogóle pominięty. No i co z tego! Będą kolejne 3 maje i 11 listopady - i stopniowo wszyscy zasłużeni z tamtych lat dostaną jakieś odznaczenie. Cierpliwości - i odrobinę skromności, drodzy koledzy! Aż wstyd o tym pisać, psiakrew!

A teraz anegdota (prawdziwa!).

Zwróciłem się do Edwarda Postawy, naszego znakomitego drukarza z lat 1980 -1989, o wypełnienie kwestionariusza w/s odznaczenia. Po długich namowach wreszcie się zgodził. Mozolnie wypełniałem z niechętnym Edwardem ten kwestionariusz - ale gdy doszło do podpisu nagle przypomniał sobie: "przecież ja już mam odznaczenie" - wykrzyknął. Zdumiony zapytałem - jakie, od kogo? I wówczas Edward Postawa wyciągnął z szuflady Złoty Krzyż KPN - i stosowną legitymację z niskim numerem i dodał: "od Moczulskiego!". I nie podpisał wniosku.
A pamiętacie, drodzy koledzy, jak mówiło się w KPN-ie: "Trzeba mieć taka postawę jak Edward Postawa!".

I przypomnijcie sobie, skąd się ta maksyma wzięła!

A było to tak. Po przypadkowej wpadce naszej kapeenowskiej drukarni w domu rodzinnym Postawów (po pięciu latach intensywnej pracy) Edward Postawa był przesłuchiwany przez esbeków. Nie chciał nic mówić, "nie wiedział" kto mu dostarczał papier i matryce, drukował bo tak lubił, milczał. Trzymano go celi z mokrą betonową podłogą, na której musiał spać. Nary zajmowali kryminaliści i kapusie "celni". Wreszcie zdesperowani ubecy zaproponowali mu układ. Dostaniesz co najmniej pięć lat więzienia, gdy nie wydasz wspólnika, który dostarczał Ci materiały i odbierał wydruki. A gdy wydasz wspólnika - dostaniesz 2 lata i wkrótce wyjdziesz na amnestię.
A ile dostanie ten mój wspólnik - zainteresował się Edward. No ten, to dostanie co najmniej 8 lat - odparł ubek. Edward policzył na palcach: pięć lat, gdy nie wydam wspólnika, a gdy wydam - to dwa plus osiem - to będzie razem dziesięć lat. No, to mi się nie kalkuluje! Do celi - ryknął wściekły ubek! W domu u Postawów trwał kocioł przez dwa tygodnie, nikt z rodziny nic nie chciał niczego zeznać, w procesie Edwarda był jeden oskarżony - on sam, żadnych świadków poza milicjantami którzy odkryli przypadkowo drukarnię. Wyrok - trzy lata w zawieszeniu na pięć lat. Zaraz po wyjściu drukował dalej - najpierw w obcych lokalach (u mnie w domu, u "Partyzanta', u "Bajecznej") - a wkrótce bezczelnie we własnym domu Postawów.

Trzeba mieć taką postawę jak Edward Postawa!

Ryszard Bocian
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 25 Cze 2021
Posty: 123

PostWysłany: Pią Cze 25, 2021 10:24 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mirek LewandowskiDołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 8:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Ryśku,
mój Mistrzu, który przyjmowałeś mnie do KPN w 1982 roku.

Uważam, że usiłujesz zamknąć dyskusję na temat Jubileuszu w Krakowie, sprowadzając ją do "niezadowolenia z rozdziału oznaczeń".

Jest to diagnoza nieprawdziwa, która nie odpowiada faktom. Krytyczne uwagi na temat tej uroczystości zgłaszają zarówno osoby odznaczone, jak i pominięte. Podobna sytuacja jest i po drugiej stronie. Głosy krytyczne pochodzą także od osób, które publicznie wypowiadały się wcześniej, że nie aspirują do takich odznaczeń.

Poza tym krytyka, np. postawy Prezydenta wobec KPN w związku z Jubileuszem (o którym piszesz - "Nie wiem kto dzisiaj, w 20 lat po implozji komunizmu, podsyca wśród byłych konfederatów "niezadowolenia" z rozdziału odznaczeń na 30-lecie KPN") czy działań władz ZKPN, pojawiła się na Forum jeszcze przed uroczystościami w Krakowie - co łatwo sprawdzić, porównując daty wpisów.

Stwierdzenie, że ci, którzy mają uwagi krytyczne, kierowani są niskimi pobudkami zawiści, jest obraźliwe dla tych osób. W odpowiedzi możesz jednak usłyszeć, że ci, którzy tłumią głosy krytyczne, również kierują się niskimi pobudkami - lizusostwa i nadziei na osobiste korzyści w przyszłości.

Zamiast więc zarzucać sobie nawzajem niskie pobudki, czy też powtarzać mantrę polskich kibiców piłko nożnej - "nic się nie stało", lepiej zmierzyć się z faktami i próbować wyciągać z nich wnioski na przyszłość.

A fakty są następujące.

Porównałem uroczystości jubileuszowe w Krakowie i w Gdańsku (30-lecie RMP).

http://www.prezydent.pl/aktywnosc/ordery-i-odznaczenia/art,700,ordery-z-okazji-jubileuszu-30-lecia-powolania-ruchu-mlodej-polski.html

W Gdańsku odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński. W Krakowie wręczała je osoba dzieląca środowisko KPN - Jan Olszewski.

W Gdańsku list do zebranych wystosował premier Tusk. W Krakowie listu od premiera nie było.

W Gdańsku, podobnie jak w Krakowie, najwyższymi odznaczeniami były Krzyże Komandorskie OOP (III klasa).

W Gdańsku Krzyże Komandorskie otrzymało 9 osób, w Krakowie - 4.

W Gdańsku Krzyże Oficerskie otrzymało 41 osób, w Krakowie - 5.

W Gdańsku Krzyże Kawalerskie otrzymało 22 osoby, w Krakowie - 23 osoby.

Ogółem w Gdańsku odznaczenia przyznano 72 osobom, w Krakowie 31.

Osoby przekonane o jakimś szczególnym skłóceniu środowiska KPN oraz oburzone nieuczciwymi postępkami niektórych Konfederatów już po ich wystąpieniu z KPN polecam lekturę relacji Rzepy z uroczystości w Gdańsku - http://www.rp.pl/artykul/15,369627_Ruch_Mlodej_Polski_trzydziesci_lat_pozniej.html

Skłócenie b. środowiska RMP oraz obecność w ich gronie osób o wątpliwej reputacji uświadamia, że wszystkie środowiska kombatanckie mają - niestety - podobne problemy...

W każdym razie to nie podziały w środowisku KPN są powodem jawnej niechęci Prezydenta i Premiera do KPN...

30-lecie KOR - odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński w Pałacu Prezydenckim. Uhonorowano 88 osób. Jedna osoba otrzymała Najwyższe odznaczenie - Order Orła Białego, 4 osoby Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (I klasa).

http://wyborcza.pl/1,93935,3638985.html


30-lecie ROPCiO - odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński. Uhonorowano 34 działaczy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,34397,4008778.html


25-lecie Solidarności Walczącej - odznaczenia wręczał osobiście Prezydent Kaczyński. Uhonorowano 114 osób.

http://www.opcja.pop.pl/?id_artykul=722


Zasady polityki odznaczeniowej obecnego Prezydenta wyłożone są na Jego stronie internetowej - http://www.prezydent.pl/para-prezydencka/prezydent/polityka-prezydenta/polityka-przywracania-pamieci/Takie są fakty. Próba zaklinania rzeczywistości niewiele tu zmieni. Zwycięzcy (czyli środowiska wywodzące się z Okrągłego Stołu) piszą historię Polski na nowo pomijając, zakłamując lub marginalizując rolę KPN. My możemy w tym brać udział, godząc się na instrumentalne traktowanie i wyrywając coś dla siebie lub - na miarę naszych możliwości - sprzeciwiać się temu, dokumentując manipulację i dopominając się Prawdy.

Tak to widzę.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ryszard BocianDołączył: 19 Cze 2008
Posty: 200

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No - dość wyczerpujące i w miarę obiektywne opracowanie praktyki kancelarii Prezydenta RP w dziedzinie odznaczeń. Brawo!

Mam nadzieję, że wkrótce odznaczenia otrzymają NZS i FMW - rówieśnicy naszych młodzieżówek z końca lat 80-tych XX w. Bystrze zauważyłeś, że celem mojej emocjonalnej notki z 7 października było zamknięcie dyskusji w/s odznaczeń. Bo jest żenująca.

Przedstawiając pracowicie statystykę odznaczonych z różnych organizacji - dowodnie wykazałeś, że KPN jest na ostatnim miejscu.

Powtórzę - no i co z tego? Przecież dłużej klasztora niźli przeora. Przyjdą kolejni prezydenci - i będą mieli swoje preferencje. Prędzej czy później ktoś z naszych zostanie Prezydentem Najjaśniejszej Smile .

A na razie musimy naciskać na aktualne władze RP w ważnych sprawach Państwa i Narodu. Tak jak stanowią nasze Statuty.

Gdzieś w dalekiej kolejności - naciskać na Prezydenta RP w/s odznaczeń - dla KPN i wszystkich ugrupowań niepodległościowych III-ej konspiracji (bo to nasz okres - i na tym się znamy). Jakoś wszyscy zapomnieli o naszej bratniej LDP"N"!

Oczywiście naciskać metodami właściwymi dla polityki - a jeśli idzie o prezydenta RP - pamiętając o szacunku należnym głowie państwa.

Pozdrawiam serdecznie Ciebie i wszystkich dyskutantów "w temacie".

Ryszard Bocian
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl


Forumoteka.pl to jedna z najstarszych platform oferująca bezpłatne fora dyskusyjne. Do tej pory założono na niej blisko 700 for, na których znajduje się ponad 60 tys. tematów. Użytkownicy napisali tutaj już blisko milion postów! Tym samym platforma jest znakomitym miejscem m.in. do wyrażania swoich opinii czy też stała się narzędziem do marketing szeptany.

Przeczytaj najnowsze artykuły:

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #6

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #5

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #4Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group