Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hasło "Leszek Moczulski" w Wikipedii
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Udało się doprowadzić hasło "Leszek Moczulski" do marca 1977 roku:

Cytat:
Życiorys [edytuj]
Okres Polski Ludowej [edytuj]

W 1947 wstąpił do Związku Walki Młodych, przekształconego rok później w Związek Młodzieży Polskiej. Również w 1948 został członkiem Polskiej Partii Robotniczej i następnie współtworzonej przez nią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z PZPR został wykluczony w 1950[1].

W 1952 ukończył studia prawnicze, a w 1958 historyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Od początku lat 50. pracował jako dziennikarz, początkowo w "Życiu Warszawy" i "Dookoła Świata". Po raz pierwszy tymczasowo aresztowano go w 1957 pod zarzutem szkalowania władz PRL w prasie zagranicznej, został jednak uniewinniony od tego zarzutu[2]. Przez parę lat był objęty zakazem wykonywania pracy dziennikarza, publikował wówczas pod pseudonimami, w tym jako Leszek Karpatowicz współpracował z miesięcznikiem "Więź". Od 1961 do 1977 kierował działem historycznym tygodnika "Stolica"[3]. W 1972 opublikował – wycofywaną później z bibliotek przez władze – książkę Wojna Polska 1939, w której m.in. bronił postępowania rządzących Polską piłsudczyków w okresie kampanii wrześniowej oraz polityki zagranicznej prowadzonej przez Józefa Becka[3].

Leszek Moczulski podaje, że w latach 50. nawiązał kontakt z osobami z przedwojennego środowiska piłsudczyków, mających tworzyć konspiracyjny "nurt niepodległościowy" (m.in. z generałem Romanem Abrahamem). Według niego w połowie lat 60. został kierownikiem Akcji Historycznej "nn"[4]. W 1973 wziął udział w pracach nad powołaniem Konwentu (weszli do niego też Romuald Szeremietiew, Andrzej Szomański, Ryszard Zieliński i Restytut Staniewicz)[5]. Konwent zadeklarował się jako komórka "nn" prowadząca do powołania jawnego ruchu politycznego, jego założenia Leszek Moczulski przedstawił 11 listopada tego samego roku w Poznaniu na zebraniu uczestników w prywatnym mieszkaniu[6]. W 1976 opracował dokumenty programowe (Program 44 i Memoriał) w ramach działań prowadzących do utworzenia jawnej organizacji. Uczestniczył też w pracach nad powołaniem tajnego Nurtu Niepodległościowego, wszedł w skład jego kierownictwa (Rombu). Brał udział w poświęconych współpracy rozmowach z przedstawicielami Komitetu Obrony Robotników[7].


http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Moczulski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dyskusji do hasła zaproponowałem kolejny fragment życiorysu LM:

Cytat:
* "Gdy w kwietniu 1977 roku powstała "Opinia" - Moczulski od początku wchodził w skład redakcji i był jej najbardziej aktywnym członkiem. Jednak od końca 1977 roku narastał konflikt miedzy nim a A.Czumą co doprowadziło do samorozwiązania NN (maj 1978 r.), usunięcia Moczulskiego ze składu redakcji "Opinii" (czerwiec 1978 r.) i trwałym rozłamem w ROPCiO (grudzień 1978 r.). Od czerwca 1978 roku Moczulski stanął na czele zespołu wydającego nowe pismo - "Droga". Wykorzystując swe doświadczenie dziennikarskie spowodował, że zarówno "Opinia" jak i "Droga" były pierwszymi podziemnymi pismami, które były redagowane w sposób profesjonalny." Ta ostatnia uwaga opiera się na opinii prof. Jacka Bartyzela - http://haggard.w.interia.pl/droga.html . Wcześniejsze zdania opierają się na źródłach podanych do haseł "Opinia" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Opinia_%28pismo%29 oraz "ROPCiO" - http://pl.wikipedia.org/wiki/ROPCiO .

Od lutego 1979 roku rozpoczął wydawanie kolejnego niezależnego pisma "Gazeta Polska". Waligóra - s. 256

W siódmym numerze "Drogi" (który był kolportowany podczas I pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny) ukazał się jego najważniejszy tekst programowy - "Rewolucja bez rewolucji". Waligóra s. 219

W tym dokumencie Moczulski nazywał PRL "formą władztwa radzieckiego nad Polską". Prognozował, że państwo stoi u progu spontanicznego wybuchu społecznego gniewu spowodowanego załamaniem się gospodarki planowej. Twierdził, że w perspektywie czasu, w którym nastąpi ta społeczna eksplozja interwencja radziecka jest mało prawdopodobna. Umożliwia to realizację programu niepodległościowego metodą "konstruktywnej rewolucji", "która jest niczym innym jak polską rewolucją narodową". Autor postulował stopniową budowę "Trzeciej Rzeczypospolitej" i sformułował pięć kolejnych faz osiągnięcia tego celu. Podkreślał, że jest on realny oraz że można go osiągnąć bez rozlewu krwi. "Cała sprawa polega więc na tym, aby sprowokowaną eksplozję społeczną przekształcić w masowe działania oparte na trzech zasadach: strajk okupacyjny zamiast konfrontacji ulicznej, powszechność strajku we wszystkich regionach i dziedzinach gospodarki, samoorganizacja". Tekst kończył se słowami "Polacy, odważcie się być sobą!" Cytaty pochodzą z oryginalnego tekstu, który jest dostępny w Internecie ( http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt304.html?postdays=0&postorder=asc&start=0 ). Proponuje, aby link do tego tekstu dołączyć w części końcowej hasła.--Mirek Robert (dyskusja) 21:00, 20 gru 2009 (CET)


http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Leszek_Moczulski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uzupełniona część hasła:

Cytat:

Prace te w marcu 1977 zakończyły się założeniem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, którego Leszek Moczulski został rzecznikiem (obok Andrzeja Czumy). W kwietniu tego samego roku wszedł w skład redakcji nowo powstałego periodyku ROPCiO, pisma "Opinia". Wkrótce zaczął narastać konflikt między nim i Andrzejem Czumą, co doprowadziło w 1978 do rozwiązania NN w czerwcu i usunięcia Leszka Moczulskiego z redakcji "Opinii"[8]. W tym samym miesiącu grupa skupiona wokół niego zaczęła wydawać drugoobiegowe czasopismo "Droga"[9], a w 1979 kolejny periodyk pod nazwą "Gazeta Polska".

W 1978 stronnicy Leszka Moczulskiego utworzyli w ramach ROPCiO Zespoły Inicjatywy Obywatelskiej (ZINO). W grudniu tego samego roku doszło do ostatecznego rozłamu w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, kiedy to odbyły się odrębne spotkania ogólnopolskie zwolenników obu rzeczników tej organizacji[10]. W siódmym numerze "Drogi" z czerwca 1979 Leszek Moczulski opublikował tekst Rewolucja bez rewolucji, stanowiący manifest programowy kształtującej się wówczas nowej organizacji[11]. Nazywał w nim PRL "formą władztwa radzieckiego nad Polską", postulując stopniową budowę "Trzeciej Rzeczypospolitej" na drodze pokojowej[12]. We wrześniu tego samego roku założył Konfederację Polski Niepodległej, którą kierował w okresie PRL i następnie w III RP przez ponad 20 lat.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Moczulski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Lut 19, 2010 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obecnie hasło wygląda zupełnie inaczej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Moczulski

Pozostaje jeszcze jedno zdjęcie do zamieszczenia (ciągle są problemy formalne, wynikające z zasad obowiązujących na Wikipedii).

Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi czy uzupełnienia - proszę o kontakt.

Rozbudowałem albo założyłem też inne hasła:

KPN - http://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_Polski_Niepodleg%C5%82ej
(tutaj tez potrzeba ze dwa dobre zdjęcia)

ROPCiO - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Obrony_Praw_Cz%C5%82owieka_i_Obywatela

KOWzaP - http://pl.wikipedia.org/wiki/Komitety_Obrony_Wi%C4%99zionych_za_Przekonania

Droga (pismo niezależne) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_%28pismo_niezale%C5%BCne%29

Opinia (pismo) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Opinia_%28pismo%29

ZINO - http://pl.wikipedia.org/wiki/Zespo%C5%82y_Inicjatywy_Obywatelskiej

U progu - http://pl.wikipedia.org/wiki/U_progu

Gazeta Polska (pismo ROPCiO/KPN) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Gazeta_Polska_(pismo_ROPCiO/KPN)

Opinia Krakowska - http://pl.wikipedia.org/wiki/Opinia_Krakowska

Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Porozumienia_Polskich_Socjalist%C3%B3w
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Sob Sty 14, 2012 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

xxxx
_________________
Pawel Sabuda


Ostatnio zmieniony przez Pawel Sabuda dnia Sob Sty 28, 2012 11:42 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sob Sty 14, 2012 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Pawle,

pomysł, że prawa autorskie chronią anonimowych twórców prasy podziemnej, podziemnych plakatów, ulotek, pism, ówczesnych graffitti na murach (np. "WRONa skona") itp. jest doskonały!

Sam na to wpadłeś, czy ktoś Ci pomógł?

Rzeczywiście mamy tu do czynienia z utworami w rozumieniu prawa autorskiego, które korzystają z ochrony prawnej. W praktyce oznacza to niemożność reprodukcji tych świadectw epoki, bo skoro ich autorzy są anonimowi to nie można nawet zapytać ich o zgodę, a bez ich zgody publikować nie można.

W tym konkretnym przypadku oznacza to niemożność wykorzystania "dzieła" jako ilustracji w Wikipedii.

Sprawa jest prosta. Zamiast wyzywać tutaj osobę, która wykonała skan plakatu i podała siebie, jako autora skanu (bo bez podania autorstwa obrazu nie można wykorzystać na Wiki), aby następnie wkleić go na Wiki, musisz napisać do administratorów Wiki, te wyzwiska pod adresem tego człowieka, które napisałeś na POLONUSie. Administratorzy usuną wówczas skan plakatu z zasobów Wiki i nie będzie on już ilustracją hasła "Leszek Moczulski". Na tej samej zasadzie godło KPN zniknęło z hasła "KPN" na Wiki. Czy to Twoja "zasługa" Pawle?

Sądzę zresztą, że nie powinieneś się obcinać i powinieneś donieść administratorom Wiki, że także skany "Opinii" czy "Opinii Krakowskiej" wykorzystane w różnych hasłach dot. naszej przeszłości zostały tam zamieszczone bez zgody anonimowych autorów okładek. To samo dotyczy skanu z filmu SB dot. pobicia 3 maja 1987 roku w Krakowie.

Jak dobrze pokombinujesz, to uda Ci się usunąć jakiekolwiek ilustracje do tych haseł. Będzie to niewątpliwie Twój osobisty wkład w upamiętnienie i utrwalenie pamięci o KPN.

Każdy z nas stara się działać na tym polu jak potrafi. Jedni redagują hasła na Wiki i piszą książki albo robią filmy o Konfederacji, inni ich wyzywają od złodziei (tak robisz np. Ty), zarzucają prywatę (tak robi np. Jurek Pachota) albo zarzucają zbijanie fortuny na książkach o KPN i fałszowanie historii (tak robi np. Stanisław Zamojski o czym napiszę w innym miejscu).

Głupota, małość, pycha, zazdrość, zawiść dotyczy wszystkich środowisk kombatanckich, także naszego. Nic na to nie poradzimy. Musimy z tym żyć.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Sob Sty 14, 2012 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

xxxxzx
_________________
Pawel Sabuda


Ostatnio zmieniony przez Pawel Sabuda dnia Sob Sty 28, 2012 11:45 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sob Sty 14, 2012 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze by było, zanim zaczniesz kogoś wyzywać od złodziei, abyś zorientował się jakie są szanse opublikowania na Wiki dzieł "autorów nieznanych". Wejdź na stronę Wiki i poszukaj odpowiednich informacji.

Cieszy mnie, że troszczysz się o interesy majątkowe wnuków. Bo niby dlaczego na prawach autorskich z tego okresu mają zarabiać tylko autorzy zdjęć? Ci co robili plakaty, ulotki, bibułę też mają do tego prawo? A co z prawami autorskimi autorów anonimowych tekstów w gazetkach? Czyż nie należą się im stosowne profity?

I tylko ci co w dupę dostawali wtedy na ulicy, albo co bibułę drukowali, ci co poszli do więzień, stracili zdrowie albo życie, tylko im się nic nie należy... Bo oni myśleli naiwnie, że tu chodzi o jakąś sprawę, ideę, niepodległość albo jeszcze co innego.

I słusznie! Bo frajerzy byli! Nie chodziło przecież o żadną ideę! Nadstawiali głowy po to, aby mogły powstać dzieła chronione prawem autorskim i aby autorzy tych dzieł, albo ich wnuki, mogli odpowiednio zarobić. A także o to, aby Czerwoni mogli podzielić się Polską z Różowymi.

Śmierć frajerom!

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Sob Sty 14, 2012 11:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

xxxxx
_________________
Pawel Sabuda


Ostatnio zmieniony przez Pawel Sabuda dnia Sob Sty 28, 2012 11:46 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Nie Sty 15, 2012 7:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Natomiast sugerowanie mi, że mógłbym zrobić cokolwiek przeciw publikacji filmu z 3 maja 1987 roku, który dzięki Maćkowi został wykorzystany przede wszystkiem operacyjnie, bo dzięki niemu jest proces II szeregu??????????? Cóż! Wygląda na to, że i Tobie zdarzają się "chwile słabości".


Otóż nie. Posługując się hasłem dotyczącym praw autorskich można usiłować skutecznie zablokować wykorzystanie tego filmu, publikację zrzutów w prasie itp.

Cytat:
Chodzi o jedną rzecz: nie zrobiłeś, a publikujesz - to napisz - do jasnej cholery - że nie wiesz kto to zrobił. To jakiś problem?


W największym skrócie (bo widzę, że nie rozumiesz i nie chcesz szukać informacji na Wiki). Aby opublikować zdjęcie na Wiki musi być zgoda autora, chyba, że jest to zasób publiczny (np. w przypadku zdjęć wykonanych przez służby Białego Domu USA). Jeżeli wykorzystuję zdjęcie znanego mi autora to do niego piszę prośbę o zgodę na zamieszczenie na Wiki. Taka zgoda oznacza, że KAŻDY będzie mógł to zdjęcie wykorzystać dla swoich celów. Jedni się zgadzają (np. pani Roma), inni nie. Jeżeli jednak chodzi o zdjęcia, plakaty, czy okładki książek z czasów walki z komuną nieznanego autorstwa nie ma kogo zapytać o zgodę, a więc formalnie nie można ich zamieszczać na Wiki. Takie są reguły! Na tej zasadzie godło KPN usunięto z hasła o Konfederacji.

Jeżeli ujawni się autor plakatu z III Kongresu KPN, to poproszę go zgodę na umieszczenie tego plakatu w zasobach Wiki. Taką zgodę będzie musiał przesłać mejlem na adres Wiki. Wtedy w zasobach Wiki plakat ten będzie dostępny z podaniem jego prawdziwego autorstwa. Chyba, że znajdzie się inna osoba, która będzie twierdzić, że jest autorem. Wtedy admini usuną plakat z zasobów Wiki aż spór rozstrzygnie sąd.

Cytat:
I nie zagalopywuj się aż tak! Bo jak jutro przeczytasz ten swój ostatni wpis, to chyba sam się z nim nie zgodzisz.

Albo - pozabijajmy się.


Przeczytaj łaskawie swój pierwszy wpis w tej dyskusji, w którym wyzywasz od złodziei i nie dziw się mojej reakcji.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum