Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zakłamywanie Katynia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ARCHIWUM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek LewandowskiDołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sro Kwi 07, 2010 6:59 pm    Temat postu: Zakłamywanie Katynia Odpowiedz z cytatem

Zakłamywanie Katynia

Trwają obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej. Po gorszących publicznych sporach między obozem prezydenckim i obozem rządowym - kto i kiedy w imieniu Polski ma jechać na groby polskich oficerów w Katyniu i z kim ma tam oddać hołd pomordowanym, realizowany jest wariant dwóch uroczystości. W środę 7 kwietnia 2010 roku premierzy Polski i Rosji oddali hołd pomordowanym w Lesie Katyńskim. W sobotę 10 kwietnia 2010 roku w tym samym miejscu ma być Prezydent Polski. Podobne uroczystości odbywają się także w Polsce. Na przykład w Krakowie 10 kwietnia 2010 uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Rakowickim. Po nabożeństwie odbędzie się uroczystość patriotyczna i apel poległych przy Symbolicznej Mogile. Po uroczystości patriotycznej na Cmentarzu Rakowickim, o godz. 14.30, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa rozpocznie się Sympozjum pt. „Ofiary Komunizmu”. Organizatorem uroczystości jest Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu.

Przy okazji tych uroczystości odmienia się przez wszystkie wypadki nazwę sprawców zbrodni. Jedni nazywają ich bezpiecznie „zbrodniarzami stalinowskimi”, co brzmi równie abstrakcyjnie, jak „zbrodniarze hitlerowscy”. Inni mówią o „zbrodniarzach komunistycznych”, co już dużo trafniej oddaje istotę sprawstwa. Ciągle jednak mówimy i myślimy o sprawcach tej zbrodni, którzy już dawno nie żyją i którzy byli obywatelami ZSRR - państwa, które rozpadło się 19 lat temu. Jednym słowem mówimy o zbrodni, której sprawcy już nie istnieją.

Ale przecież Zbrodnia Katyńska, to nie tylko cyniczny mord dokonany przez radzieckich komunistów na polskich oficerach na terytorium ZSRR. Zbrodnia Katyńska to także kilkadziesiąt lat Kłamstwa Katyńskiego na terytorum Polski. W czasach PRL nie wolno było mówić o Zbrodni Katyńskiej a szczególnie nie wolno było mówić o jej sprawcach. W czasach PRL milczano na temat Zbrodni Katyńskiej lub mówiono, że zbrodni tej dokonali Niemcy. Tak podawano w prasie, podręcznikach historii i publikacjach naukowych, tak mówiono w mediach. Dlaczego? - „Bo tak kazał ZSRR”.

Dziś już można mówić o sprawcach Zbrodni Katyńskiej, gdyż ich już nie ma. Ale ciągle panuje zmowa milczenia na temat sprawców i uczestników Kłamstwa Katyńskiego, którzy ciągle są między nami. Kto był autorem tych publikacji, które wydawano w Polsce Ludowej, w których pisano o zbrodniach II wojny światowej i pomijano nazwę Katyń lub przypisywano sprawstwo Niemcom? Kto szykanował tych nielicznych, którzy upominali się o prawdę o Katyniu? Kto wydawał im polecenia? Czy można całą odpowiedzialność za Kłamstwo Katyńskie zrzucić na ZSRR? Czy ci, którzy musieli (jak dziś twierdzą) brać udział w Kłamstwie Katyńskim w PRL podejmowali wysiłki, aby się temu przeciwstawić? Czy próbowali jakoś obejśc cenzurę? A kto cenzurował? Kto był autorem zapisów cenzury? Czy wykładowcy historii w szkołach i na uczelniach mówili swym słuchaczom prawdę o tej Zbrodni (a to w latach 70. i 80. na prawdę nie wymagało już wielkiej odwagi)? Czy ci, którzy brali udział w Kłamstwie Katyńskim nie mają sobie dziś nic do zarzucenia? Czy nie czują potrzeby, aby przeprosić? - Na wszystkie te pytania nie ma dziś odpowiedzi. Nawet nikt tych pytań nie stawia.

A ja czekam na nową Listę Katyńską – czarną listę nazwisk tych, którzy w Kłamstwie Katyńskim w czasach PRL uczestniczyli.

Ale przecież byli i tacy, którzy Kłamstwu Katyńskiemu się sprzeciwiali.

Pod koniec lat 70. ub. wieku wśród tych nielicznych szlachetnych ludzi byli założyciele jawnego (od 1979 roku) Instytutu Katyńskiego w Krakowie (utworzonego w 1978 roku): Andrzej Kostrzewski (publikujący pod pseudonimem „Festucus” w „Opinii Krakowskiej” niezależnym piśmie wydawanym przez krakowski ROPCiO a potem przez KPN), Adam Macedoński (artysta plastyk związany z powojenną zbrojną konspiracją, w latach 70. uczestnik ROPCiO, członek – założyciel KPN, współzałożyciel Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy), Stanisław Tor (żołnierz Armii Andersa spod Mnte Cassino, uczestnik ROPCiO, współpracownik WZZ na Górnym Śląsku, członek-założyciel KPN). Do Instytutu przystąpili później Leszek Martini i Kazimierz Godłowski. Instytut wydawał „Biuletyn Katyński” oraz publikował dokumenty nt. Zbrodni Katyńskiej (m.in. Raport Owena O’Maleya i Raport Komisji Specjalnej Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Mordu w Katyniu).

Byli wśród tych nielicznych sprawiedliwych ks. Wacław Karłowicz oraz Stefan Melak (członek KPN), którzy w 1979 roku założyli konspiracyjny Komitet Katyński. Członkowie Komitetu 31 lipca 1981 roku na cmentarzu wojskowym na Powązkach postawili pierwszy w Polsce pomnik katyński. W budowie pomnika brała również udział patriotyczna rodzina Goławskich z Siedlec na czele z Zygmuntem Goławskim – ojcem (żołnierzem NSZ, uczestnikiem ROPCiO, członkiem-założycielem KPN, członkiem-założycielem PPN).

To nie jest pełna lista – zaledwie jej namiastka, wymagająca uzupełnienia. Jednak czyż nazwiska wszystkich tych osób, które domagały się w czasach komunizmu prawdy o Katyniu nie zasługują na to, aby je zebrać na kolejnej – białej liście nazwisk tych, którzy Kłamstwu Katyńskiemu się sprzeciwiali?

Sobotnie uroczystości w Krakowie odbędą się na Cmentarzu Rakowickim pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu, nazywanym też Pomnikiem Katyńskim, który postawiono 8 kwietnia 1995 roku. Jednak historia głucho milczy o tych, którzy w latach 80. pierwsi uparcie stawiali w tym miejscu Biały Krzyż z napisem „Tu stanie pomnik ofiar komunizmu”. Byli to działacze krakowskiej KPN: w 1985 roku - Sławomir Onyszko (także działacz NZS) oraz Maciej Gawlikowski a w 1988 roku - Stanisław Branicki.

Dzisiejsze obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej są moim zdaniem moralnie dwuznaczne skoro ciągle nie powiedzieliśmy Polakom całej prawdy o Katyniu – nie tylko o Zbrodni Katyńskiej, ale i o Kłamstwie Katyńskim. Dzisiejsze obchody pokazują jak w soczewce całe zakłamanie dzisiejszej Polski – tworzenie nowych kłamstw w miejsce starych i doraźne wykorzystywanie polityki historycznej do celów politycznych.

Znamy już prawdę o Zbrodni Katyńskiej, nie znamy wciąż prawdy o Katyńskim Kłamstwie.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 27 Maj 2020
Posty: 123

PostWysłany: Sro Maj 27, 2020 10:19 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tomasz StrzyżewskiDołączył: 07 Maj 2008
Posty: 94

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Katyńska ziemio! Spragniona tej krwi!
Diabeł narodu dziś z siebie drwi,
Kolejna niewinna, czysta krew,
Napoiła twe myśli i śmierci zew!
Powstaną z grobu ich białe dusze
I po krwawych mogiłach, biegać będą,
Bo wiedzą, że ich ciała skruszył,
Diabeł nazwany katyńską ziemią.
O klątwo! Zaklęta w drzewach tych dni,
Co znów zabrałaś nam braci,
Niech Bóg na dusze zstąpi tych,
Co oddali życie na Golgocie chwil
Ojczyzno moja! Matko ma!
Pochowaj z godnością swe dzieci,
I niech światłość wiekuista nad głowami niewinnych,
Aż do ostatniego życia świeci.
Miliony serc dziś jednym biją,
Więc zadumajmy się nad tą jedną chwilą,
I uwierzmy, że las, w którym Oni zginęli,
Głos da nowemu życiu ich idei.


10 kwietnia 2010 roku
Weronika Radzikowska lat 16
Spisali dumni tata i mama

...................................

TS
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz StrzyżewskiDołączył: 07 Maj 2008
Posty: 94

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 9:21 pm    Temat postu: A P E L Odpowiedz z cytatem

A P E L

Pod wpływem Tragedii Katyńskiej, jaka w dniu 10 kwietnia 2010 wstrząsnęła nie tylko Polską
ale i całym światem, Kłamstwo Katyńskie wali się wreszcie w gruzy. Tymczasem Prawda o Cenzurze,
o tej Cenzurze, która Kłamstwu temu tak długo pozwalała przetrwać, nadal jest skrywana przed
opinią publiczną. Najwyższy czas, aby i tę prawdę odsłonić.

Kłamstwo o Cenzurze triumfowało przez czterdzieści ubiegłych lat. Kłamstwa tego nie były w stanie
obalić zdobyte i udostępnione przeze mnie opinii publicznej w 1977 roku tajne dokumenty
instytucjonalnej nadbudówki systemu peerelowskiej cenzury, jaką był Główny Urząd Kontroli Prasy,
Publikacji i Widowisk. Informacją na ich temat manipulowały bowiem środowiska postreżimowych
dziennikarzy, którzy w ten sposób starali się zapobiec ujawnieniu własnej roli w funkcjonowaniu
systemu cenzury w mediach PRL.

Tomasz Strzyżewski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ARCHIWUM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group