Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chwała ruskiemu orężowi w Nowym Sączu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Cze 25, 2011 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne wystąpienie w sprawie pomnika w Nowym Sączu - http://www.polonus.mojeforum.net/viewtopic.php?p=8901&highlight=#8901

I kunktatorska odpowiedź posła PiS Arkadiusza Mularczyka - http://www.polonus.mojeforum.net/viewtopic.php?p=8920&highlight=#8920
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Cze 27, 2011 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O pomniku w „Naszym Dzienniku”. Prezydent Nowak w opałach

Coraz głośniej w Polsce o pomniku chwały Armii Czerwonej przy al. Wolności w Nowym Sączu. „Władze Nowego Sącza znalazły kolejny powód przemawiający za pozostawieniem w centrum miasta pomnika Armii Czerwonej. Tym razem na przeszkodzie stanęły zbliżające się wybory parlamentarne i obawa przed wywołaniem ogólnokrajowej awantury. Warto podkreślić, że ów decyzyjny bezdech trwa już 19 lat” – tak zaczyna się artykuł Marcina Austyna w sobotnio-niedzielnym wydaniu „Naszego Dziennika” (25-26 czerwca).

W obszernym tekście autor opisuje 19-letnią batalię środowisk patriotycznych i niepodległościowych o usunięcie z centrum miasta kamiennego symbolu dominacji sowieckiej. Austyn zwraca uwagę, że prezydent Ryszard Nowak, odmawiając wykonania uchwały Rady Miejskiej z 1992 roku o usunięcie haniebnego monumentu, sprzeniewierzył się ideałom Prawa i Sprawiedliwości, któremu zawdzięcza, najpierw mandat poselski, a potem wybór na najwyższe stanowisk o w mieście. Autor przytacza fragment listy otwartego Jerzego Bukowskiego do posła Arkadiusza Mularczyka, szefa PiS w Małopolsce Jerzego Bukowskiego, w którym rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje o zrobienie, mówiąc w skrócie, porządku z prezydentem Nowakiem. Dziennikarz „Naszego Dziennika” oddaje też głos Mularczykowi. „Faktycznie termin na podejmowanie takich decyzji nie jest najszczęśliwszy. Nie mam wątpliwości, że przeniesieniu pomnika będzie towarzyszyła wielka awantura. Podniosą się głosy, jak to PiS wywołuje k konflikt z Rosją i utrudnia dialog czy jakiż to ciemnogród panuje w Nowym Sączu, którego władze chcą bezcześcić swoich ‘wyzwolicieli’” – cytuje „Nasz Dziennik” posła Mularczyka.

Jak dowiedzieliśmy się, sprawa zainteresowały się największe w Polsce stacje telewizyjne. W najbliższym czasie spodziewać się można najazdu fotoreporterów na Nowy Sącz. Okazały monument przy al. Wolności, w kształcie łuku triumfalnego na cześć Armii Czerwonej, to ostatni tego typu pamiatnik w Małopolsce, a może i w całej Polsce.


http://sadeczanin.info/aktualnosci/art/20354
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Cze 28, 2011 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mularczyk natarł Nowakowi uszy za pomnik Sowietów w N. Sączu

Jak donoszą nasze źródła w sądeckim ratuszu, w poniedziałek ponad godzinną konferencję odbył z prezydentem Ryszardem Nowakiem poseł Arkadiusz Mularczyk. - Z gabinetu prezydenta dobiegały wzburzone głosy, potem obaj panowie wyszli na korytarz wyraźnie zdenerwowani. Mularczyk machał rękami, a prezydent miał minę zbitego psiaka - informuje magistracki korespondent naszego portalu (ze zrozumiałych względów nie możemy go zdemaskować).

Można się domyśleć, że rozmowa posła z prezydentem, albo inaczej - szefa sądeckiego PiS z szeregowym członkiem partii dotyczyła nieustępliwej postawy Ryszarda Nowaka w sprawie pomnika Armii Czerwonej przy al. Wolności. Prezydent z rekomendacji PiS od dłuższego czasu wzbrania się, pomimo licznych apeli organizacji niepodległościowych i komabatanckich, a nawet demonstracji i protestów, wykonać uchwałę Rady Miejskiej sprzed 19 lat o rozbiórce pomnika, ostatniego tak dużego monumentu w Małopolsce, a prawdopodobnie w całej Polsce, głoszącego chwałę ruskiego oręża. Trzeba tu dodać, że Nowak bynajmniej nie jest osamotniony. W tej postawie wspiera go wielu sądeczan, którzy życzą prezydentowi wybicia się na "niepodległość" i suwerenność.

Prawdopodobnie rozmowa z Nowakiem była powodem odwołania w poniedziałek, w ostatniej chwili, przez Mularczyka konferencji prasowej. Dziennikarze niechybnie pytaliby posła o Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej i sposoby zdycyplinowania niesfornego prezydenta przez matkę-partię.

W obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych ta sprawa zaczyna coraz bardziej ciążyć Mularczykowi, bo rykoszetem uderza w jego reputację niezłomnego patrioty i antykomunisty. Że sytuacja posła staje się z powodu pomnika coraz trudniejsza, przynajmniej w opinii prawicowego elektoratu, świadczy poniższy dwugłos.

Niezależnie od siebie komentarz do ostatnich wypadków w formie felietonu, przesłali do naszej redakcji: Jarosław Rola, prezes Sądeckiej Rodziny Katyńskiej, i Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Poniżej oba komentarze.

***

Cytat:
Przyłapany na…

"Pomni doświadczeń minionego półwiecza, także w sferze wymuszania hagiografii oraz składania upokarzających nas hołdów w postaci tzw. „symboli wdzięczności”, a faktycznie sowieckiej hegemonii i uciemiężenia, nie możemy przyzwolić na ten rodzaj przekłamanej wykładni historii. Bierność oraz brak reakcji oznaczałoby legitymizowanie postsowieckiej propagandy, manipulacji a wręcz zwykłego fałszu. (…) Z przykrością konstatuję, że to, co wydarzyło się w 90. rocznicę bitwy warszawskiej wpisuje się w nurt historycznej poprawności i relatywizowania faktów, nacechowanych dowolnością interpretacyjną, a w konsekwencji rozmyciem prawdy oraz zatarciem ról kata i ofiary, najeźdźcy i obrońcy. Próba sprowadzenia ich do wspólnego mianownika nie służy pojednaniu, a jedynie fałszywej i nadgorliwej afirmacji oraz pozornemu zbliżeniu, wtrącającemu nas ponownie w syndrom wasala, a w najlepszym razie spolegliwego klienta. Praktykę te uważam za niedopuszczalną i szkodliwą dla intelektualnej oraz kulturowej kondycji narodu polskiego, w szczególności młodego pokolenia Polaków. Postawa ta to także sprzeniewierzenie się ofierze i bohaterstwu naszych Przodków." – napisał poseł Arkadiusz Mularczyk w liście do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w sprawie pomnika bolszewików, wzniesionego w Ossowie z okazji 70-lecia bitwy warszawskiej (w sierpniu ub.r.).

„Faktycznie termin na podejmowanie takich decyzji nie jest najszczęśliwszy. Nie mam wątpliwości, że przeniesieniu pomnika będzie towarzyszyła wielka awantura. Podniosą się głosy, jak to PiS wywołuje konflikt z Rosją i utrudnia dialog czy jakiż to ciemnogród panuje w Nowym Sączu, którego władze chcą bezcześcić swoich wyzwolicieli’” – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”, w sprawie przeniesienia pomnika chwały Armii Czerwonej i wdzięczności Sądeczan wobec Związku Radzieckiego (z czerwca b.r.)

I kto mi powie, że punkt widzenia nie zależy od punktu siedzenia? Bez komentarza.

Jarosław Rola

***

Cytat:
Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek

Wprawdzie - przynajmniej na razie - nie w formie zapowiedzianego oświadczenia, ale wywiadu dla “Naszego Dziennika” poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Zarządu Małopolskiego Okręgu Prawa i Sprawiedliwości, odniósł się jednak do mojego listu otwartego do niego (opublikowanego m.in w portalu sadeczanin.info) w sprawie pomnika Armii Czerwonej, którego nie chce usunąć z centrum Nowego Sącza prezydent Ryszard Nowak.

Najpierw powiedział, że jest zwolennikiem przeniesienia tego monumentu lub "co najmniej zmiany tablic na nim widniejących" (bardzo asekuranckie sformułowanie) i rozpoczęcie takich procedur zasugerował prezydentowi miasta, mając nadzieję, że nie pozostanie on "głuchy na liczne apele, sugestie i podejmie działania".

Jednocześnie przyznał, że Nowak przekonał go, iż podjęcie tej inicjatywy przed wyborami nie byłoby dobrze odebrane i mogłoby spowodować ogólnopolską awanturę.

"- Faktycznie, termin na podejmowanie takich decyzji nie jest najszczęśliwszy. Nie mam wątpliwości, że przeniesieniu pomnika będzie towarzyszyła wielka awantura. Podniosą się głosy, jak to PiS wywołuje konflikt z Rosją i utrudnia dialog, czy jakiż to ciemnogród panuje w Nowym Sączu, którego władze chcą bezcześcić swoich ... Z drugiej strony jest oczywiste, że 19 lat to zbyt długo i gdyby to ode mnie zależało, wszcząłbym niezbędne procedury" - powiedział Mularczyk “Naszemu Dziennikowi” i wyraził nadzieję, że prezydent Nowak także jest zwolennikiem przeniesienia pomnika oraz otaczających go grobów z centrum miasta.

Tę wypowiedź można określić jako zajęcie postawy określanej słowami: "Panu Bogu świeczkę, i diabłu ogarek" lub: "chcieć zjeść ciastko i dalej mieć ciastko".

Myślałem, że poseł partii, która chętnie i często głosi potrzebę dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej wypowie się w mniej kunktatorski sposób, zwłaszcza że elektorat PiS jest z pewnością przeciwny dalszemu tkwieniu tego pomnika w centrum Nowego Sącza. Argument o wyborach jest zaś bardzo asekuracyjny i dosyć marny, bo zawsze jesteśmy przed jakąś kampanią, czy to do parlamentu, czy do samorządów lokalnych, a poza tym w pewnych sprawach powinny się liczyć wyłącznie imponderabilia, a nie wyborcze kalkulacje, na których można się nb. nieźle zawieść. W dodatku ta sprawa jest już tak nagłośniona w mediach, że i tak wypłynie w najbliższej kampanii, sprawiając spory kłopot kandydatom PiS, którzy będą musieli - z Mularczykiem na czele - tłumaczyć się z błędu jej nieudolnego zamiatania pod dywan.

Co więcej, z dotychczasowych wypowiedzi prezydenta Nowaka i jego rzeczniczki prasowej wcale nie wynika, aby chciał on przenosić lub likwidować ów monument; wręcz przeciwnie, z upodobaniem podkreśla, że nie wykona uchwały Rady Miasta sprzed 19 lat, co pozwoliło mi sformułować w liście otwartym do posła Mularczyka domniemanie, iż nowosądecki włodarz odszedł już dość daleko od ideałów i wartości wypisanych na sztandarach partii, która poparła go w staraniach o urząd prezydenta.

Reasumując: nie przekonuje mnie ani tok rozumowania posła Arkadiusza Mularczyka, którego widocznie nie stać na poważną polityczną decyzję, ani zachowanie prezydenta Ryszarda Nowaka.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, a także wiele innych małopolskich stowarzyszeń patriotycznych z pewnością nie pozwolą mieszkańcom Nowego Sącza zapomnieć o tej sprawie, bez względu na to, jakie i kiedy będą się odbywać w przyszłości wybory.

dr Jerzy Bukowski hm

rzecznik POKiN


(HSZ)


http://www.sadeczanin.info/aktualnosci/art/20450

====================================

Zbliżają się wybory, a po nich możliwa koalicja PiS-SLD. Więc pomnik sowiecki z centrum miasta nie może być usunięty. Jednak poseł Mularczyk obawia się utraty głosów w związku ze swoją kunktatorską postawą w tej sprawie. Zamiast działań realnych zdecydował się na działania pijarowskie (nieudolnie naśladując "miszcza" w tej dziedzinie, czyli obecnego premiera). Bo co komu szkodzi, jeżeli anonimowy informator opowie, jak to poseł Mularczyk prężył muskuły i przeczołgał prezydenta Nowaka? To nic nie kosztuje, a ciemny lud (czyli antykomunistyczny elektorat PiS) i tak to kupi...

Bujać to my, panowie szlachta!

Ciekaw jestem, kto jest bardziej naiwny - Mularczyk, który wierzy, że takimi działaniami zatuszuje swoją dwuznaczna postawę w tej sprawie czy elektorat PiS, który będzie nadal wierzył w antykomunistyczne oblicze PiS (a przynajmniej udawał, że nadal w nie wierzy).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel SabudaDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Sob Lip 09, 2011 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam też Sz. Pamięci inne obiekty. Np. w centrum miasteczka Smołdzino (k.Słupska, kilka kilometrów od Słowińskiego Parku Narodowego) stoi sobie pomniczek "wdzięczności" żołnierzom Armii Czerwonej. Teren to "odzyskany" po 1945 roku, więc ani chybi gdzieś stać może obelisk dzielnych lotników Luftwaffe, poległych nad Warszawą we wrześniu 1939 roku...
_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Lip 09, 2011 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy możemy liczyć na jakąś fotę?

No i info, kto rządzi tym miasteczkiem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel SabudaDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Nie Lip 10, 2011 8:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=ll

Tam nie działa ZADNA partia polityczna. Tylko lokalne komitety! Wójtem jest jakaś kobicina o dość skomplikowanym nazwisku. Laughing

_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Maj 07, 2012 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z mejla:

Cytat:
To nie był jedyny, w stosunku do tej pamiątki sowieckiego panowania, "akt serdeczny" (termin ukuty przez Józefa Piłsudskiego na określenie aktów niszczenia symboli panowania moskiewskiego w pocz. XX w. w zaborze rosyjskim). W latach 60-tych grupa uczniów technikum nowosądeckiego zniszczyła wystrój tego sowieckiego monumentu - w tym sowiecką gwiazdę na szczycie. Młodych patriotów ujęto, ich akcję potraktowano jako wybryk alkoholowy, a m. in. gwiazdę nigdy już nie restytuowano.

R. B.

P. s. Leszek Zakrzewski jest Prezesem Nowosądeckiego Towarzystwa Historycznego

Cytat:
Wróciłem dzisiaj do pracy po dłuższej nieobecności.

W międzyczasie uzyskałem ciekawą informację o „naszym” sowieckim pomniku.

Otóż w latach 70. (tu jest problem z dokładnym datowaniem) NN sprawcy stłukli młotkiem bojców na pomniku w stopniu, który uniemożliwiał naprawę kamiennej rzeźby.

I sekretarz KW PZPR w Nowym Sączu Henryk Kostecki (musiało to być wiec po 1975 roku – czyli po utworzeniu województwa) i I sekretarz KM PZPR w Nowym Sączu – Jan Koszkul wraz z dyrektorem ZNTK Wł. Stenderą przybyli do członków grupy plastycznej „Konary” (rzeźbiarze amatorzy) – zatrudnionych na ZNTK i kazali wyrzeźbić model płyty – z powiększonego zdjęcia - do odlewu.

Sprawa była priorytetowa, pod nadzorem partyjnym. Kłopot był z odnalezieniem zdjęcia dobrej jakości – z pierwotnym wyglądem płyty, ale udało się wyszperać, powiększyć do dużego formatu i „pokratkować” – żeby według tego wyrzeźbić model w drewnie.

Płyta z bojcami odlana jest więc z żeliwa na ZNTK i zamontowana do kamiennej płyty – a nie jak było pierwotnie wyrzeźbiona w piaskowcu.

Historia mi zupełnie nieznana – zresztą cenzura PRL-owska na pewno nie wypuściła nigdzie takiej informacji, bo co by to było?


Pozdrawiam

L.Zakrzewski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Maj 08, 2012 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze jeden mejl

Cytat:
Ciekawa historia c. d.

Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddz. w Nowym Sączu doprecyzowuje moją info o tej drugiej - nieoczekiwanie skutecznej akcji serdecznej p-ko monumentowi sowieckiemu w Nowym Sączu. Dzięki serdeczne!

R. B.

P. s.
Ten Schiller to był wyjątkowo szczwany ubol. W Krakowie kierował Wydz. IV (antykościelnym) - i wygląda na to, że kieruje nim nadal po śmierci. Po N. Sączu kierował tarnowskim SB do końca. I tak poniszczył i wymieszał tam akta esbeckie, że do dzisiaj IPN nie może dojść z tym do ładu.


Cytat:
Panie Ryszardzie – akcja miała miejsce 26.04.1973 r. po 1.00 w nocy.

3 uczniów klasy maturalnej Technikum Budowlanego (rocznik 1953) (obecnie jeden jest przedsiębiorcą budowlanym), w tym trzech ZMS-owców!

SB była wyjątkowo łaskawa.

Zakapowała obywatelka Popielowa zamieszkała w jednym z pomieszczeń pobliskiego Domu Kultury Kolejarza.

Chłopców zatrzymał przejeżdżający patrol – no bo o tej porze w mieście nikogo innego na ulicach nie było, więc zwinięcie trójki maszerujących ulicą nie było zbyt skomplikowane.

Pies ich dodatkowo obwąchał i skojarzono to ze śladami wokół pomnika.

Zerwali trzy gwiazdy – za pomocą wyrwanych płyt chodnikowych (po jednej dla każdego) i cztery czerwone flagi.

kpt Józef Schiller – I Z-ca Komendanta Miejskiego i Powiatowego MO ds. SB napisał, że: „Z uwagi na to, że w powyższej sprawie brak jest znamion działania politycznego – sprawę prowadzić będzie sekcja dochodzeniowa KM i PMO pod nadzorem Prokuratury Pow. w N.Sączu”.

Łaskawość „władzy ludowej”…

Pozdrawiam

L.Zakrzewski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Cze 17, 2012 3:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Walka o usuniecie sowieckiego pomnika z centrum Nowego Sącza trwa!

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Lut 05, 2014 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sytuacja zmierza wreszcie do pomyślnego końca - zob. http://www.konfederat.pl/viewtopic.php?f=1&t=8&p=341#p340
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum