Mirek Lewandowski
Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 492
|
Wysłany: Nie Lis 20, 2011 9:47 am Temat postu: Instytu Katyński... im. Janusza Kurtyki |
|
|
Instytut Katyński powstał w w 1978 roku w Krakowie. Założyły go 3 osoby: Andrzej Kostrzewski, Adam Macedoński i Stanisław Tor. Dwaj z nich (Macedoński i Tor) to uczestnicy ROPCiO oraz członkowie - założyciele Konfederacji Polski Niepodległej.
Na stronie internetowej radia Wnet czytam teraz o Adamie Macedońskim (autorem tekstu jest Aleksander Szumański):
Cytat: | Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, Studenckim Komitetem Solidarności, Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, później także z Konfederacją Polski Niepodległej.
W lutym 1978 r. założył – wraz ze Stanisławem Torem i Andrzejem Kostrzewskim (później dołączyli Kazimierz Godłowski i Leszek Martini) – konspiracyjny Instytut Katyński, który gromadził dokumentację, wydawał „Biuletyn Katyński” i książki o problematyce katyńskiej, organizował prelekcje, a po 1989 r. także konkursy i wystawy. |
http://www.radiownet.pl/publikacje/wybitni-polacy-kustoszami-pamieci-narodowej
Nie ma się co czepiać - przynajmniej przy Adamie Macedońskim wspomniano o KPN, wymieniając wprawdzie na pierwszym miejscu KOR i SKS (co dla każdego, kto zna życiorys i poglądy Adama Macedońskiego jest groteskowe) i pomijając fakt, że Macedoński nie tyle współpracował z KPN, ile był jednym z jej członków założycieli.
Nie ma się co czepiać. To duży postęp, gdyż np. taka Anna Zechenter z krakowskiego IPN na okładce książki poświęconej życiu Adama Macedońskiego ("Zapamiętane, z Adamem Macedońskim rozmawia Anna Zechenter", Kraków 2011) fakt jego związków Macedońskiego z KPN zupełnie pominęła, jako przyczynę podając decyzję ... drukarza, któremu KPN rzekomo nie zmieściła się przy drukowaniu okładki .
Moją uwagę przykuł inny fragment tekstu Aleksandra Szumańskiego na stronie Radia Wnet. O Adamie Macedońskim:
Cytat: | współorganizował portal internetowy Instytutu Katyńskiego im. Janusza Kurtyki poświęcony zbrodniom sowieckim na Polakach. |
Instytu Katyński im. Janusza Kurtyki!?
Rzeczywiście jest - http://instytutkatynski.org/
Jestem zdumiony.
Otóż wydaje mi się czymś głęboko niestosownym, aby utworzony w 1978 roku Instytut Katyński (śp. Janusz Kurtyka miał wtedy 18 lat i ani wtedy, ani później, aż do upadku PRL z instytutem Katyńskim nie miał nic wspólnego) nazywać dziś, po ponad 30 latach od jego powstania, imieniem zmarłego tragicznie w 2010 roku szefa IPN. Jest to groteskowe, tak samo jak groteskowe byłoby nazwanie zamku królewskiego na Wawelu imieniem Lecha Kaczyńskiego. Tego typu działania ośmieszają pamięć o Zmarłym i kompromitują tych, którzy wpadają na takie pomysły.
Śp. Janusz Kurtyka pozostawił po sobie z pewnością trwały dorobek i jego imieniem należałoby nazwać jakiś element związany z jego życiem i działalnością a nie nachalnie kojarzyć jego nazwisko z zasłużonymi dla Polski inicjatywami z czasów walki z komuną, z którymi Zmarły nie miał nic wspólnego.
Piszę o sprawie, ponieważ jest to fragment szerszej całości. Od tragedii smoleńskiej minął juz ponad rok i takie działania trudno tłumaczyć emocjami. Deficyt mądrości to czy cynizm? _________________ Mirek Lewandowski |
|