Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Wacław", czyli agent UB/SB Sokolewicz
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Lip 29, 2012 8:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy obszernego donosu Wojciecha Sokolewicza z 1964 roku. Tym razem "Wacław" relacjonuje szczegółowo prywatne rozmowy na przyjęciu w ambasadzie USA 11 czerwca 1964 roku. Z donosu SB uzyskuje cenne informacje nie tylko na temat Adama Bromke - zwierzchnika Sokolewicza z czasów Powstania Warszawskiego, ale także na temat "czerwonych" kolegów ze środowiska, w którym obracał się Wojciech Sokolewicz. Chodzi o Mieczysława Rakowskiego (w tym czasie naczelnego "Polityki) oraz Jerzego Wiatra (profesora socjologii).





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Lip 31, 2012 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy obszernego donosu Wojciecha Sokolewicza z 1964 roku. Tym razem "Wacław" relacjonuje treść kolejnej swojej prywatnej rozmowy z Adamem Bromke, w której mowa jest m.in. o Oskarze Langem, Mieczysławie Rakowskim i Edwardzie Gierku. Interesujące jest, że Bromke miał bardzo dobrą orientację o sytuacji wewnątrz PZPR, o czym jego dawny podwładny opowiedział ze szczegółami SB.



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sie 12, 2012 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy obszernego donosu Wojciecha Sokolewicza z 1964 roku stanowi uzupełnienie informacji dotyczących 11 czerwca i zawiera relacje z rozmowy "Wacława" z dyplomatami amerykańskimi po przyjęciu. Najciekawszy fragment tej rozmowy dotyczy związków "Wacława" z generałem Mieczysławem Moczarem i frakcją "partyzantów" (strona 10 akapit 2). Interesująca jest także wzmianka o Krystynie Mojkowskiej, która pojawiła się w tym towarzystwie z inicjatywy Adama Bromke. Krystyna Mojkowska po 1989 roku należała do SDRP, utworzonego w miejsce SDPRL (była wieloletnią przewodniczącą Zarządu Zespołu Starszych Dziennikarzy SDRP).









Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sie 23, 2012 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny fragment obszernego donosu Wojciecha Sokolewicza z 1964 roku, zawierający uzupełnienie podanej wcześniej informacji nt. rozmowy z Adamem Bromke.





Kolejny fragment donosu zawiera charakterystykę Adama Bromke (b. żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego i zwierzchnika Wojciecha Sokolewicza z czasów II wojny światowej) sporządzona dla SB przez osobę, która on uważał zapewne za przyjaciela. Sokolewicz identyfikuje także dla SB pracownika ambasady USA, z którym rozmawiał i którego podejrzewa o pracę dla wywiadu Stanów Zjednoczonych.



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Sie 27, 2012 12:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba przyznać, że Wojciech Sokolewicz, czyli "Wacław" wtedy, w czerwcu 1964 roku, wykazał się nadzwyczajną pracowitością. Prawdziwy stachanowiec! Oto bowiem przystępuje on do kolejnego tematu. Tym razem ofiarami jego są:
- Jerzy Zawieyski (przewodniczący koła poselskiego Znak w Sejmie PRL),
- polscy pracownicy Biblioteki Polskiej w Paryżu: Lam i Wolanowska,
- polscy pracownicy UNESCO: Hochfeld (szef departamentu nauk społecznych) oraz Szczerba-Likiernik (sekretarz komisji nauk społecznych, "który jest z pochodzenia Żydem polskim"),
- profesor Politechniki Łódzkiej - Kuczyński oraz jego żona Iza Kuczyńska (pracownik Instytutu Nauk Prawnych PAN),
- pracownik Ośrodka Badań Wschodnich Zygmunt Jędryka (powojenny emigrant). Nie są to obszerne informacje na temat każdej z tych osób, ale dla SB z pewnością ważne, umożliwiające wyrywkowa kontrolę lojalności polskich obywateli przebywających za granicą a także cenne w razie próby werbunku polskich emigrantów.







Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sie 30, 2012 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I wreszcie pora na wnioski końcowe esbeków, podsumowujące wartość tego materiału oraz zawierające ocenę Wojciecha Sokolewicza, jako źródła informacji dla SB.





Cytat:
Całość ciekawa. Tym razem "Wacław" się spisał (...) ppłk T. Ziółkowski


Cytat:
Powyższy tekst został przepisany (tylko z poprawkami stylistycznymi) z taśmy magnetofonowej, na którą nagrano dnia 17 czerwca 1964 roku sprawozdanie "Wacława" w jego mieszkaniu (...). Starszy oficer operacyjny Wydziału IV Departamentu I MSW [zajmował się działalnością wywiadowczą w obu Amerykach, Wielkiej Brytanii] mjr Wojcieszak
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 9:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Notatka z 2 września 1967 roku

Poniższy materiał wskazuje, że po 1964 roku współpraca "Wacława" z SB weszła na nowy poziom.

Na uwagę zwraca też fakt, że z raportów SB pisanych po spotkaniu z "Wacławem" "znika" Bromke - dawny zwierzchnik Sokolewicza z czasów AK-owskich, który po II wojnie światowej pozostał na emigracji, a pojawia się przebywający na emigracji agent "Brom", z którym kontakt utrzymuje właśnie "Wacław"...





Cytat:
W sprawie zadań na terenie USA omówiliśmy:
a) zadanie dot. typowania i wstępnego opracowywania osób do dalszego zainteresowania operacyjnego (...)
b) zbieranie informacji o działalności instytucji nas interesujących oraz informacji o planach rządu USA wobec Polski kr. socjalistycznych. Okolicznością sprzyjającą temu zadaniu jest fakt, że kierownikiem naukowym "Wacława" jest Adam Ulam (...).


Z Wikipedii:
Cytat:
Adam Bruno Ulam (ur. 8 kwietnia 1922 we Lwowie, zm. 28 marca 2000) – polski i amerykański politolog i historyk, sowietolog, profesor Harvardu (...). Pochodził z zamożnej, zasymilowanej rodziny żydowskiej. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego, wraz z bratem, opuścił Polskę emigrując do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wyjazd nastąpił zaledwie 1,5 tygodnia przed wybuchem II wojny światowej. Jego brat, Stanisław, brał udział w projekcie Manhattan, którego celem była budowa bomby atomowej.

Po przystąpieniu USA do wojny dwukrotnie, bezskutecznie, próbował wstąpić do armii amerykańskiej. Za pierwszym razem powodem odmowy byli krewni pozostający na terenach okupowanych, a za drugiem wada wzroku Ulama – krótkowzroczność. W latach 1944-1947 studiował na Harvardzie, tamże uzyskał doktorat z filozofii. Autor ponad 20 publikacji książkowych (w latach 1952-1992) i wielu artykułów. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z historią Rosji i ZSRR oraz okresem zimnej wojny.


Uwagi o "Wacławie" oficera prowadzącego:
Cytat:
(...)
Współpracę z nasza służbą kontynuuje nie tyle z pobudek ideowych, co z chęci - jak sam mówił - prowadzenia szerokiego życia towarzyskiego, także z cudzoziemcami, a współpraca z naszą służbą daje mu możliwości ku temu i po drugie, "ze względu na to, że działanie na rzecz naszej służby wprowadza do monotonnego życia element ryzyka". Sa to jego słowa wypowiadane przy wódce, ale sądzę, że w pewien sposób oddają część jego stosunku do naszej służby


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum