Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdaniem Jerzego Bukowskiego (2013)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 60, 61, 62  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 22, 2013 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Apel o wizy dla gości ze Wschodu
Górale z Podhala apelują do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o lepszą obsługę turystów zza wschodniej granicy, czyli o ułatwienie procedury wizowej dla nich - poinformowało Radio Kraków-Małopolska.
Co roku w styczniu pod Tatry przyjeżdżają liczni goście z Rosji, Ukrainy i Białorusi, spędzając tam prawosławne Boże Narodzenie. Tym razem przyjechało ich znacznie mniej z powodu utrudnień z uzyskaniem wiz.
„Górale narzekają, że część pensjonatów i hoteli świeciła przez ostatnie tygodnie pustkami. Okazuje się, że przyczyną niskiej frekwencji, był fakt, że część turystów nie zdołała na czas wyrobić polskich wiz. Dlatego górale będą zabiegać aby za rok jeszcze przed sezonem polskie placówki konsularne dysponowały większą liczbą osób, które zajmą się wizami turystycznymi” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.
Ponieważ goście ze Wschodu są od wielu lat cenionymi klientami pod Tatrami, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski zapowiada, że zwróci się do MSZ z prośbą o rozwiązanie tego palącego problemu.
„Górale sami przyznają, że zaprzyjaźnili się z turystami zza wschodniej granicy. Sami goście podkreślają, że czują się pod Tatrami jak u siebie w domu, stąd i starania aby maksymalnie ułatwić Rosjanom czy Ukraińcom procedurę otrzymania polskich wiz” – napisano na stronie RK-M.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 22, 2013 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Polityczna obwodnica
O tym, że w Polsce wszystko ma podtekst polityczny po raz kolejny przekonali się ostatnio sądeczanie. Nie udało się bowiem podpisać porozumienia pomiędzy marszałkiem województwa małopolskiego, starostą nowosądeckim i prezydentem Nowego Sącza o współpracy przy finansowaniu obwodnic. Część lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej nie chce pomagać związanemu z Prawem i Sprawiedliwością prezydentowi Ryszardowi Nowakowi.
Jak dowiedziało się Radio Kraków-Małopolska, kilka dni temu w urzędzie marszałkowskim miało dojść do podpisania porozumienia współpracy w tej materii.
„Chodziło m.in. o wpisanie północnej obwodnicy miasta, z nowym mostem na Dunajcu, na listę indykatywną. Lista ma zawierać projekty, które będą mieć zapewnione finansowanie z nowego rozdania środków unijnych. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, do podpisania porozumienia nie doszło, bo część działaczy PO chce wykorzystać tę inwestycję w najbliższej kampanii przed wyborami samorządowymi. Jeśli porozumienie udałoby się spisać dziś, to sukcesem mógłby je nazwać związany z PiS prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Tymczasem inny polityczny scenariusz zakłada, że obietnica finansowania budowy trasy stanie się atutem kandydata PO który będzie rywalem Nowaka” - czytamy na stronie internetowej RK-M.
Starosta nowosądecki Jan Golonka zapewnia jednak, że zrobi wszystko, aby ta polityczna rywalizacja nie opóźniła rozpoczęcia budowy. Wicemarszałek Roman Ciepiela dodaje natomiast, że jego zdaniem trudno wyobrazić sobie współpracę przy tej inwestycji bez udziału prezydenta Nowego Sącza.
A jak będzie - zobaczymy.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 22, 2013 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co wiemy o powstaniu styczniowym?
31 procent Polaków wie, że powstanie styczniowe było w XIX wieku, ale tylko 19 proc. potrafi podać datę: 1863 lub 1864 rok - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska, a opublikowanego przez Polską Agencję Prasową.
63 proc. ankietowanych przyznało, że nie wie, kiedy było powstanie.
Dla 4 proc. przypadło ono na czas II wojny światowej lub w ogóle w XX wieku, kolejne 2 proc. podało zaś jeszcze inne daty.
„39 proc. badanych wie, że powstanie było skierowane przeciw Rosji carskiej, a 20 proc. - że przeciw Rosji, ale nie jest pewnych, czy przeciw Rosji carskiej czy ZSRR. 20 proc. badanych wie, że przeciw zaborcom, ale nie wie przeciw którym. Według 4 proc. respondentów powstanie styczniowe było skierowane przeciw ZSRS, według 3 proc. - przeciw Prusom, według 2 proc. - przeciw Niemcom. 2 proc. podało, że przeciw Niemcom hitlerowskim. 11 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie” - czytamy w depeszy PAP.
Jako przywódców powstania styczniowego 17 proc. badanych wymieniło Romualda Traugutta, 8 proc. Tadeusza Kościuszkę, a 4 proc. Józefa Piłsudskiego. 70 proc. odpowiedziało, że nie wie.
31 proc. respondentów nie wie jak się ono zakończyło, 53 proc. odpowiedziało, że klęską, a 11 proc., że zwycięstwem; według 5 proc. zostało nierozstrzygnięte.
Według 38 proc. badanych „to dobrze, że powstanie styczniowe wybuchło”, a według 18 proc. - „to źle”; zdaniem 45 proc. „trudno powiedzieć”.
„Sondaż zrealizowano w dniach 11-14 stycznia 2013 r. na ogólnopolskiej, losowo-kwotowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat” – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 22, 2013 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Średnia Krokiew bez homologacji
Zakopiańska skocznia na Średniej Krokwi o punkcie konstrukcyjnym 85 metrów straciła homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) - poinformowało Radio Kraków-Małopolska.
Oznacza to, że nie będzie można rozgrywać na niej zawodów pod szyldem FIS. Aby zagraniczni skoczkowie mogli tam powrócić, potrzebna jest gruntowna modernizacja.
- Trzeba cofnąć próg, zbudować nowy wyciąg, wieżę sędziowską, skorygować spadek skoczni. To właściwie budowa nowej skoczni - wyjaśnił dziennikarzowi RK-M burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski wierzy jednak, że w budżecie państwa znajdą się pieniądze na ten cel.
- Jeśli Polska i Zakopane myślą o zimowych igrzyskach, to remont skoczni jest niezbędny - powiedział na antenie krakowskiej rozgłośni.
"Kompleks Średniej Krokwi powstał w 1950 roku i tak naprawdę są to trzy obiekty: średnia skocznia, mała i maleńka. Na mniejszych skoczniach trenują młodzi zawodnicy. Rozgrywane są również zawody dla juniorów. Wstępnie szacuje się że na modernizację obiektu potrzeba kilkanaście mln złotych. Centralny Ośrodek Sportu przynajmniej na razie jednak nie daje wielkich nadziei na szybkie rozpoczęcie prac ze względu na brak pieniędzy" - czytamy na stronie internetowej Radia Kraków-Małopolska.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 23, 2013 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Małopolski szlak powstańczy
W Małopolsce będzie utworzony szlak Powstania Styczniowego, którego trasa znajdzie się na terenie 23 gmin należących m.in. do powiatu olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, krakowskiego - poinformował dziennikarzy podczas konferencji "Powstanie styczniowe jako dziedzictwo historyczne Małopolski. Małopolski Szlak Powstania Styczniowego" prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda.
- Szlak ma prowadzić obszarami często zapomnianymi, zróżnicowanymi pod względem ukształtowania terenu - powiedział Zegzda (wszystkie cytaty za depeszą PAP).
Zdaniem Mariusza Cupiała z Małopolskiego Centrum Edukacji, które jest głównym realizatorem projektu budowy szlaku, trasa będzie stworzona dzięki finansom województwa małopolskiego.
- Do końca 2013 roku powstanie strona internetowa szlaku, przewodnik książkowy oraz przewodnik online po trasie, natomiast miejsca, w których trwały walki lub w których znajdują się miejsca pamięci będą oznaczone wizualnie za pomocą specjalnych tablic informacyjnych. W kolejnych latach przewidujemy wzbogacenie trasy o atrakcje, które przyciągną turystów. Podejmiemy też współpracę m.in. ze szkołami i samorządami lokalnymi - wyjaśnił.
MEC realizuje projekt w partnerstwie z Małopolską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski.
„Zegzda przypomniał na konferencji, że Małopolski Szlak Powstania Styczniowego będzie kolejnym szlakiem kulturowym w województwie, w którym w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało ich ok. 80 (m.in. Szlak Architektury Drewnianej, Małopolska Trasa UNESCO, Szlak Śladami Żydów Małopolskich, Szlak Cmentarzy Wojskowych I Wojny Światowej). Małopolska pod względem ilości szlaków kulturowych jest liderem w Polsce” - czytamy w depszy PAP.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 23, 2013 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Komu przeszkadza Orzeł Biały?
Nie spodziewałem się, że nadejdzie taki czas, w którym partia postkomunistyczna będzie opowiadać się za narodowym godłem, a postsolidarnościowa przeciw niemu.
A tak właśnie stało się ostatnio w sejmiku województwa opolskiego, w którym radni Platformy Obywatelskiej blokują pomysł kolegów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, by jednej z sal nadać nazwę „piastowskiego orła”, o czym poinformowała „Rzeczpospolita”.
„Żaden inny symbol ani postać historyczna związana ze Śląskiem Opolskim nie zawiera w sobie tyle obiektywnego uniwersalizmu akceptowanego przez wielokulturową społeczność regionu opolskiego jak symbol Orła Białego” - napisali działacze SLD w uzasadnieniu projektu uchwały.
Ta propozycja wywołała burzliwą dyskusję o granicach poprawności politycznej na Opolszczyźnie, na której mieszka ponad 106 tysięcy obywateli Polski narodowości niemieckiej.
„- Nie chcemy napięć w regionie” - tłumaczył w rozmowie z „Rz” postawę swojego klubu przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak (PO).
Radny SLD Andrzej Mazur powiedział gazecie, że od ponad roku próbuje przeforsować pomysł z orłem, ale Platforma robi wszystko, by przeszkodzić, co jest jego zdaniem „tak śmieszne, że aż żałosne”.
„- Projekt SLD zostanie odrzucony, z pewnością nie będzie takiej nazwy” - stwierdził Leszek Korzeniowski, poseł PO i szef partii w regionie, który pomysł Sojuszu traktuje jako polityczną hucpę. Według niego „trzeba na tę sprawę patrzeć szerzej”.
Pomysł Sojuszu zyskał natomiast poparcie radnych Prawa i Sprawiedliwości.
„- Nasz klub jest jak najbardziej za Orłem Białym, bo i komu może przeszkadzać? Platforma chce być tak dalece poprawna politycznie, że zaczyna przesadzać” - powiedział na łamach „Rz” radny tej partii Damian Wyczkowski
Propozycja SLD nie podoba się posłowi Mniejszości Niemieckiej Ryszardowi Galli.
„- Opolszczyzna jest specyficznym regionem, trzeba o tym pamiętać i unikać prowokacji. Nazwa powinna nawiązywać do regionu, a nie narodu” - skomentował Galla w rozmowie z gazetą.
A radny sejmiku i szef Mniejszości Niemieckiej Norbert Rasch przyznał, że w tej sprawie odbyło się spotkanie koalicyjne z Platformą.
„- Jesteśmy wdzięczni PO, że chce uszanować wielokulturowość także w polityce” - podsumował je w „Rzeczypospolitej”, która przypomniała, że opolskie to wyjątkowe województwo, w którym aż w 22 gminach językiem pomocniczym jest niemiecki (jego naukę finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej), wiele miejscowości ma dwujęzyczne nazwy, a w urzędzie marszałkowskim pracuje dużo Niemców.
Czy to jest jednak wystarczający powód, aby rezygnować z neutralnej przecież politycznie nazwy sali? Gdyby chciano uczynić jej patronem osobę lub organizację, która zapisała się w historii negatywnym stosunkiem do Niemców, byłby problem. Ale skoro część radnych z przeciwnych sobie pod względem politycznym obozów chce się odwołać do jednego z najpiękniejszych symboli Rzeczypospolitej (podniesionego w Konstytucji do rangi godła narodowego), wszelkie protesty, a już zwłaszcza mówienie o prowokacji, są wysoce niestosowne.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 23, 2013 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
PO przeciw potępieniu profanacji na Jasnej Górze
Posłanki i posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu głosami Platformy Obywatelskiej nie wyrazili zgody na potępienie grudniowej profanacji obrazu Matki Bożej w paulińskim sanktuarium na Jasnej Górze.
Jak wynika z ustaleń serwisu internetowego pch24.pl, członkowie komisji stosunkiem głosów 12:9 odrzucili projekt uchwały w tej sprawie. Parlamentarzyści z PO mieli zastrzeżenia do tego, że w przygotowanym przez polityków z Prawa i Sprawiedliwości projekcie pojawiło się wezwanie do zaprzestania ataków na Kościół oraz wiernych.
Przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy chciała, aby z projektu uchwały został wykreślony cały akapit o tym, że profanacja na Jasnej Górze „wpisuje się w ciąg licznych objawów agresji wobec Kościoła Katolickiego” oraz że „bolesny akt profanacji Cudownego Obrazu poprzedziły próby usuwania znaku Krzyża Świętego z przestrzeni publicznej, znieważanie Biblii, próby rugowania nauki religii ze szkół, czy ograniczanie funkcjonowania mediów katolickich”.
„Zdaniem posłów PO wchodzących w skład sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, projekt PiS był próbą uogólnienia całej sytuacji. Posłowie byli skłonni podpisać się pod nim tylko wówczas, gdyby treść uchwały odnosiła się jedynie do <zdarzenia w Częstochowie>. Posłowie PiS nie wyrazili zgody na zmiany, których oczekiwali posłowie PO i ostatecznie w głosowaniu projekt został odrzucony. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje Sejm” - czytamy na stronie pch24.pl.
Jerzy Bukowski


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Czw Sty 24, 2013 3:56 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 24, 2013 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kania ponownie do sądu
Prokuratorzy z Katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaskarżyli ubiegłoroczny wyrok w sprawie stanu wojennego, a konkretnie uniewinnienie byłego I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Stanisława Kani - poinformowała Polską Agencję Prasową naczelniczka pionu śledczego w KO IPN Ewa Koj.
„12 stycznia 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Od zarzutu udziału w grupie przestępczej sąd uniewinnił byłego I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię” -przypomniała w depeszy PAP.
- Wysłana właśnie apelacja dotyczy uniewinnienia Kani, w pozostałym zakresie zgadzamy się z wyrokiem sądu. Był on zbieżny z wnioskami prokuratora - powiedziała Koj w rozmowie z dziennikarzem PAP, ale nie chciała podać szczegółów złożonej apelacji, tłumacząc, że najpierw powinny się z nią zapoznać pozostałe strony i sąd.
Proces toczył się z aktu oskarżenia wniesionego przez pion śledczy Katowickiego Oddziału Instytutu, a doniesienie w tej sprawie złożyło m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Po ponad trzech latach sąd uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku tajna grupa przestępcza pod wodzą Jaruzelskiego - ówczesnego I Sekretarza KC PZPR, premiera rządu PRL i ministra obrony narodowej w jednej osobie - w celu likwidacji Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zachowania ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach państwowych.
Ze te przestępstwa sąd wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu byłemu ministrowi spraw wewnętrznych 88-letniemu Czesławowi Kiszczakowi, uniewinnił natomiast 85-letniego Kanię (stał na czele PZPR do października 1981 roku), dla którego prokurator IPN żądał takiej samej kary.
„Z kolei z powodu przedawnienia, ale przy uznaniu winy, umorzono sprawę 83-letniej Eugenii Kempary, b. członkini Rady Państwa PRL, oskarżonej o przekroczenie uprawnień przez głosowanie za przyjęciem dekretów o stanie wojennym. Sprawę 89-letniego Jaruzelskiego sąd zawiesił latem 2011 r. z powodu jego złego stanu zdrowia. Jeśli jego stan się nie polepszy, nigdy nie stanie już przed sądem za kierowanie tą grupą przestępczą (za co grozi kara do 10 lat więzienia)” - czytamy w depeszy PAP.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Ewa Jethon powiedziała, że w przypadku oskarżonych spełniono wszystkie znamiona „związku przestępczego”, bo kodeks karny przewiduje sankcje dla każdej takie organizacji „niezależnie od tego, czy się jest zwykłym obywatelem, czy wysokim funkcjonariuszem”. SO w Warszawie wyłączył jednak z tego grona Kanię, uznając iż „nie działał on z zamiarem nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego; opowiadał się za politycznym rozwiązaniem sytuacji w kraju, nie akceptował rozwiązań siłowych”.
„Sąd uznał też, że nie można podzielić opinii oskarżonych, by działali w tzw. stanie wyższej konieczności (który sprawia, że nie ma mowy o przestępstwie) wobec groźby zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego” - napisała PAP i przypomniała, że w 1992 roku Sejm przyjął uchwałę o nielegalności stanu wojennego, a cztery lata później głosami ówczesnej koalicji rządowej SLD-PSL, nie zgodził się, by Jaruzelski, Kiszczak oraz inni odpowiadali przed Trybunałem Stanu.
W 2011 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekrety o stanie wojennym przyjęto niezgodnie nawet z prawem PRL.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 24, 2013 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zagrożone mumie
Ojcowie Reformaci z Krakowa nie mają pieniędzy na dalsze osuszanie spoczywających w klasztorze mumii i zastanawiają się, czy nie przenieść ich do zakonnego grobowca na cmentarzu Rakowickim - poinformowało Radio Kraków-Małopolska.
Przyczyną jest stwierdzona już kilka miesięcy temu przez konserwatorów zabytków wilgoć. W sierpniu ubiegłego roku okazało sie, że dolna część habitów zmarłych braci spoczywających na piasku jest mokra.
"Wynajęty przez zakonników osuszacz powietrza wyciągnął ze ścian klasztoru ponad 2 tys. litrów wody, co kosztowało około 5 tys. zł. Osuszanie przyniosło efekty, jednak powinno być kontynuowane, na co Reformatów nie stać, dlatego zastanawiają sie nad przeniesieniem mumi na cmentarz Rakowicki" - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.
Na razie wstrzymany został ruch turystyczny w kryptach klasztornych przy ulicy Reformackiej, gdzie jeszcze niedawno można było oglądać zmumifikowane dzięki specyficznemu mikroklimatowi zwłoki nie tylko zakonników, ale także pochowanych tam osób świeckich, m.in żołnierza napoleońskiego i młodej dziewczyny w ślubnym stroju.
Mnisi narzekają, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nie interesuje sie tą sprawą, a przecież jest to jedyny tak wielki zbiór (około 300 mumi) w Polsce, który powstał bez ingerencji medyków.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Sty 25, 2013 8:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zakaz wstępu do Zakopanego dla polityków PO
Przy wjeździe do Zakopanego pojawiły się billboardy z napisem: „Zakaz wstępu dla polityków Platformy, perwersyjnie zwanej Obywatelską, wyprzedającej Polskie Koleje Linowe”.
Umieściła je posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch.
„Zakupem akcji PKL jest zainteresowanych ponad 20 podmiotów. PKP SA chce podpisać umowę sprzedaży akcji PKL do połowy 2013 roku” - napisała w depeszy Polska Agencja Prasowa.
Zdaniem Paluch mieszkańcy Podhala są za pozostawieniem kolei linowych w rękach publicznych.
- Te billboardy mają skłonić parlamentarzystów z PO do refleksji i dokonania wyboru, czy popierają postulaty mieszkańców Podhala i swoich wyborców czy trzymają się partyjnych instrukcji, które biorą górę nad interesem wyborców. Członkowie PO muszą się głęboko zastanowić nad decyzjami, które podejmują jako reprezentanci swoich wyborców - powiedziała PAP Paluch.
Jej protest ma związek z odrzuceniem na posiedzeniu połączonych komisji infrastruktury, skarbu państwa i samorządu terytorialnego przez posłów PO przygotowanego przez PiS projektu ustawy przewidującego nabycie za środki z Funduszu Kolejowego akcji prywatyzowanej spółki, a także przekazanie ich nieodpłatnie samorządowi województwa małopolskiego.
„PiS sprzeciwia się, aby spółka PKL, do której należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach, w wyniku prywatyzacji trafiła w ręce prywatnego inwestora. Argumentuje, że tego typu firma, w dobrej sytuacji finansowej, powinna być kontrolowana przez instytucje publiczne” - czytamy w depeszy PAP.
Według członka PO z Zakopanego Macieja Wojaka napis na billboardach jest obraźliwy i nieprawdziwy.
- Rada Miasta Zakopanego od paru miesięcy walczy o to, żeby samorząd wykupił Polskie Koleje Linowe i to właśnie większością głosów m.in. radnych Platformy staramy się, aby ta prywatyzacja poszła w takim kierunku, żeby samorząd zakopiański miał udziały większościowe - powiedział PAP Wojak i dodał, że billboardy to kampania wyborcza, którą „posłanka PiS urządza sobie na prywatyzacji PKL”.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Sty 26, 2013 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Umorzone śledztwo w sprawie 3 Maja 1985 roku
Z powodu przedawnienia karalności Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej umorzył śledztwo w sprawie pobicia przez funkcjonariuszy ZOMO 3 maja 1985 roku działaczy opozycji oraz przypadkowych osób schodzących ze wzgórza wawelskiego po Mszy Świętej - poinformowała Polska Agencję Prasową Dorota Korohoda z IPN.
„Zdaniem IPN zomowcy, będący funkcjonariuszami państwa komunistycznego, narazili demonstrantów na bezpośrednie niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała lub utraty życia. Jak ustalono na podstawie zeznań świadków, podczas zatrzymania oraz bezpośrednio po zatrzymaniu manifestanci, a niekiedy osoby przypadkowo zatrzymane, były bite pałkami po całym ciele oraz kopane” - czytamy w depeszy PAP.
- Państwo polskie już sobie nie poradzi z problemem osądzenia nigdy, bo część z tych ludzi nie żyje, część jest w podeszłym wieku. Choć przecież nie chodzi o to, aby ich wsadzać do więzienia i jeszcze ich karmić na koszt państwa, tylko jakaś sprawiedliwość powinna się im należeć. Nie ulega wątpliwości, że coś złego stało się w 1989 roku z tym problemem, z osądzeniem ludzi, którzy byli u władzy w latach 80., a także wcześniej, bo przecież Jaruzelski był - jeśli się nie mylę - od 1968 roku w Komitecie Centralnym PZPR. Najgorsze w tym wszystkim jest to - bo mam kontakt z ludźmi z byłej „Solidarności” oraz z osobami, z którymi tworzę takie Stowarzyszenie byłych działaczy NZS - że ci ludzie często żyją w bardzo ciężkich warunkach, bez środków do życia, chorzy. Państwo o nich nie dba zupełnie, a zupełnie inną sytuację mają funkcjonariusze partyjni i SB - skomentował tę decyzję Adam Kalita, ówczesny działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie, a obecnie pracownik Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w wywiadzie dla portalu Stefczyk info.
Postanowienie o umorzeniu jest nieprawomocne.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Sty 28, 2013 2:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szkoła i cmentarz
W Ugandzie powstanie szkoła-pomnik polskich Sybiraków. Jej uczniowie w podzięce za wybudowanie tej placówki będą opiekować się tamtejszym cmentarzem naszych zesłańców, którzy przybyli do Afryki z dalekiej północy w latach II wojny światowej. 
Jak dowiedzieli się dziennikarze Telewizji Kraków, szkołę chcą zbudować krakowscy historycy wspierani przez Sybiraków z całego świata.
„Akcja nabiera tempa, na koncie pojawiają się już pierwsze wpłaty, są to już konkretne sumy. Chodzi o to, by uczniowie tej szkoły przekazywali pamięć o polskich tułaczach, którzy trafili tu w 1942 r. Sybiracy wydostali się wtedy z Sowieckiej Rosji z generałem Andersem. Żołnierze poszli dalej, oni zostali” - czytamy na stronie TVP Kraków.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Sty 28, 2013 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kup sobie homilię
Kronika Telewizji Kraków dotarła do strony internetowej, na której można kupić… gotowe homilie na pogrzeb, ślub, Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post
Dziesięć złotych za pojedyncze kazanie, a od dwudziestu do pięćdziesięciu za cały pakiet, w zależności od okazji - oto cennik.
„Są też promocje - kupując jednorazowo wszystkie kazania na Wielki Post płaci się mniej: jedyne czterdzieści złotych” - czytamy na stronie TVP Kraków.
O tym, że wielu kapłanów korzysta z kazań przygotowanych przez ich bardziej retorycznie zdolnych braci w kapłaństwie wiadomo od dawna. Nie jest też tajemnicą istnienie stron internetowych z gotowymi tekstami. Po raz pierwszy mamy jednak do czynienia z komercyjną działalnością w tej materii.
Zapytani przez dziennikarzy krakowskiej telewizji księża generalnie nie mieli nic przeciw wspomaganiu się (zwłaszcza przez młodych duchownych) tzw. gotowcami. Zawsze było przecież tak, że kapłani korzystali z dobrych wzorów, szukając natchnienia do swych kazań nie tylko w Piśmie Świętym, ale także w homiliach przygotowanych przez ich powszechnie znanych z kaznodziejskich talentów poprzedników w głoszeniu Słowa Bożego. Zastrzeżenia budzi natomiast handlowy aspekt tego zagadnienia i brak odwagi niektórych księży, aby przyznać się, że to, co mówią od ołtarza nie jest ich autorskim dziełem.
„Osoby, które prowadzą serwis z przykładowymi kazaniami twierdzą, że są księżmi, a wszelkie płatności mają tylko pokryć koszty prowadzenia i redagowania serwisu” - napisano na stronie Telewizji Kraków.
Ciekawe, czy ta sprawa doczeka się komentarzy podczas zajęć z homiletyki w seminariach duchownych.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 29, 2013 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Powracają problemy litewskich Polaków
Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny nakazał usunięcie w rejonie solecznickim (którego około 80 procent mieszkańców stanowią Polacy) - jako sprzecznych z prawem - dwujęzycznych tablic z nazwami ulic w języku litewskim i polskim - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Premier Litwy Algirdas Butkeviczius, który wcześniej deklarował pozytywne dla naszych rodaków rozstrzygnięcie tego problemu, teraz już szybkich decyzji w tej sprawie nie obiecuje, ponieważ zgodnie z ustawodawstwem tego państwa tablice z nazwami ulic, jak też miejscowości, mają być wyłącznie w języku litewskim.
Orzeczenie nie jest prawomocne i w ciągu 14 dni można się od niego odwołać.
Dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz powiedział PAP, że skorzysta z możliwości odwoławczej do sądu wyższej instancji, dodając iż samorząd nie może usunąć tablic, które są umieszczone na prywatnych domach i wykonane za pieniądze właścicieli tych domów.
„Walka litewskich władz z dwujęzycznymi nazwami ulic trwa od lat. Litewska ustawa o języku państwowym przewiduje, że nazwy ulic i miejscowości mają być wyłącznie w języku litewskim. Natomiast na obecność dwujęzycznych tablic do niedawna zezwalała ustawa o mniejszościach narodowych, ale została ona anulowana na początku 2010 roku. Nowa ustawa o mniejszościach narodowych nie została na razie przyjęta. W programie rządu Butkevicziusa zapowiada się m.in. zalegalizowanie podwójnych, w języku litewskim i polskim, napisów nazw ulic i miejscowości tam, gdzie Polacy mieszkają w zwartych skupiskach, czyli na Wileńszczyźnie” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.
Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny uznał jednak inaczej.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Sty 29, 2013 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Okradziony grób Kantora
Grób Tadeusza Kantora w alei zasłużonych cmentarza Rakowickiego w Krakowie został znowu zdewastowany: już po raz drugi skradziono elementy znajdującej się na nim rzeźby z brązu przedstawiającej chłopca w ławce czytającego książkę - poinformowała Polską Agencję Prasową Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
- Do dewastacji doszło prawdopodobnie w ostatni piątek, zawiadomiliśmy już policję, która prowadzi postępowanie w tej sprawie - powiedziała Ćwikła.
„Złodzieje ukradli z grobowca Tadeusza Kantora i jego matki Heleny z Bergerów Kantorowej elementy rzeźby przedstawiającej chłopca w ławce czytającego książkę: siedzisko ławki, krzyż i książkę, nawiązującej do najważniejszego spektaklu Tadeusza Kantora <Umarła klasa>” - czytamy w depeszy PAP.
Tomasz Tomaszewski z Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka powiedział PAP, iż rzeźbę ustawił sam Kantor w 1987 roku, traktując to jako formę hołdu złożonego swojej matce.
„Grób artysty był już kilkakrotnie dewastowany. Do najpoważniejszej kradzieży doszło w styczniu 2002 roku, kiedy dwóch złodziei ukradło z grobu Kantora rzeźbę chłopca. Policja odnalazła ją w mieszkaniu konkubiny jednego ze sprawców pociętą na mniejsze kawałki i przygotowaną do sprzedaży w punkcie złomu” - przypomniała Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 ... 60, 61, 62  Następny
Strona 4 z 62
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum