Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oświadczenia POKiN w Krakowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prezydent RP profesor Lech Kaczyński
Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski
Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz
Szef Klubu PO Grzegorz Schetyna
Szef Klubu PIS Grażyna Gęsicka

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do Pana Prezydenta RP oraz do Marszałków Sejmu i Senatu, aby po blisko 20 latach od odzyskania niepodległości doprowadzili w oparciu o obowiązujące prawo (albo w oparciu o specjalne przepisy) do ukarania zdrajcy Polski Wojciecha Jaruzelskiego.

Ponieważ nie zlustrowane sądy nie potrafią lub nie chcą go ukarać za przestępcze działania na szkodę Rzeczypospolitej w latach 1944-89, oczekujemy zdegradowania go do stopnia szeregowca i pozbawienia wszystkich polskich odznaczeń .

Polskim generałem Jaruzelski był tylko z nazwy, faktycznie był sowieckim czynownikiem, skutecznie reprezentującym interesy Moskwy w Polsce. Całym swoim życiem dał temu świadectwo.

Już w marcu 1946 roku został agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie "Wolski". IW, jak zresztą całe LWP, była kierowana przez sowieckich oficerów, pod dyktando których torturowała i mordowała żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, w tym żołnierzy AK, NSZ, WiN i drugiej konspiracji w sposób jeszcze bardziej okrutny niż UB. Jaruzelskiemu to nie przeszkadzało. Nie próbował ich bronić, a wprost przeciwnie: pisał donosy na nich i w dowód zaufania został wytypowany na rezydenta Informacji.

Za to właśnie, za zdradę Polski, za donosy bardzo szybko awansował, mimo że miał niewłaściwe w tamtych czasach ziemiańskie pochodzenie. W wieku zaledwie 33 lat został generałem brygady.

W listopadzie 1967 roku - jako szef Sztabu Generalnego LWP - stanął na czele tzw. komisji odżydzającej wojsko. Podpisywał rozkazy usuwające z armii osoby pochodzenia żydowskiego, czy też nie gwarantujące wierności socjalizmowi i degradował ich do stopnia szeregowca.

Komuniści dostrzegli to zaangażowanie Jaruzelskiego i w 1968 roku dostał z ich poręki nominację na ministra obrony narodowej. Jednym z pierwszych rozkazów, które podpisał dotyczył wkroczenia wojska polskiego do Czechosłowacji i rozpoczęcia okupacji tego kraju, oczywiście w ramach wspierania okupanta sowieckiego. Wojska sowieckie, jak również te wysłane przez Jaruzelskiego zastraszały i terroryzowały narody czeski i słowacki, aby stłumić dążenia wolnościowe tych narodów.

Już w dwa lata później, w grudniu 1970 roku, Jaruzelski jako minister wydał rozkazy oddziałom LWP, w wyniku których na ulicach miast Wybrzeża pojawili się żołnierze, strzelając tak do strajkujących robotników, jak i do przypadkowych przechodniów. Zginęło wówczas co najmniej 46 osób. Sowieckiemu namiestnikowi w Warszawie nie przeszkodziło to w dalszej karierze. Miał coraz wyższe notowania w Moskwie jako jeden z najbardziej służalczych dla niej ludzi w PRL.

Dlatego też, kiedy po strajkach sierpniowych w 1980 roku społeczeństwo organizowało w się w ruchu związkowym „Solidarność”, wystraszeni komuniści wybrali Jaruzelskiego na premiera, a potem na I sekretarza ich partii. Dążenia wolnościowe i niepodległościowe narodu niszczył on przy użyciu Służby Bezpieczeństwa, MO, LWP, ZOMO, WSW i innych służb specjalnych.

Ludzie Jaruzelskiego mordowali przeciwników politycznych, strajkujących robotników, księży, uczestników manifestacji i przypadkowych przechodniów. Potem SB, milicja, prokuratura dokładnie zacierały ślady, aby nie można było ukarać winnych tych przestępstw, albo ewentualnie fabrykowały dowody i obciążały nimi niewinnych ludzi. Na ulicach polskich miast ZOMO, SB i MO biło, strzelało i mordowało tych, którzy mieli odwagę upomnieć się o swoje prawa. Jaruzelski używał wtedy eufemizmu, że będzie bronił socjalizmu bez względu na koszty, a te były ogromne. Jego działalność to zrujnowany gospodarczo kraj, zdeptany naród, zhańbiona armia, złamane życia ludzkie, ogromna polityczna emigracja młodych ludzi.

My, członkowie POKiN, znamy to wszystko i pamiętamy, dlatego też domagamy się elementarnej sprawiedliwości. Są wśród nas uczestnicy Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierze AK, NSZ i WiN, uczestnicy drugiej konspiracji i ruchów niepodległościowych z lat 1956-1989.

Skoro sądy nie chcą osądzić Jaruzelskiego, niechaj tego dokona w trybie nadzwyczajnym Parlament RP z akcepacją (a może inicjatywą) głowy państwa. My wiemy, że sędziowie w PRL byli rekomendowani przez partię komunistyczną i wykonywali jej polecenia, a wielu z nich wciąż feruje wyroki. Nie zlustrowano sądownictwa, aby ich usunąć, więc niech sprawiedliwie sądzą inni.

Jaruzelski był zawsze zdrajcą racji stanu niepodległej Rzeczypospolitej i moskiewskim namiestnikiem - dlatego musi być osądzony. Jest to haniebne, jest to obelga skierowana do wszystkich środowisk niepodległościowych, że człowiek odpowiedzialny za tyle zbrodni jest wciąż na wolności.

Niech Prezydent RP, Sejm i Senat czynią swoją powinność!

Przewodniczący Porozumienia - Stanisław Palczewski
Sekretarz Porozumienia - Edward Jankowski


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Lis 24, 2010 10:18 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krzysztof BzdylDołączył: 25 Maj 2008
Posty: 42

PostWysłany: Czw Mar 11, 2010 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W załączeniu przesyłam odpowiedź Kancelarii Senatu na wniosek Związku Konfederatów Polski Niepodległej o zdegradowanie zdrajcy i agenta sowieckiego Wojciecha Jaruzelskiego do stopnia szeregowca i pozbawienie go wszystkich polskich odznaczeń i Apel POKiN dotyczący tej samej materii.

Pisma o takiej samej treści, jak do Marszałka Senatu zostały wysłane również do Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Przewodniczących klubów poselskich PO i PiS. Czekamy wciąż na ich odpowiedź.

Myślę, że warto zapoznać z treścią listu i użytą w nich argumentacją uczestników forum Polonusa. Stan obecny wymaga zmiany. Pytanie skierowane do nas wszystkich jak doprowadzić do zmian w prawie._________________
Krzysztof Bzdyl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Mar 30, 2010 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

List otwarty do Prezydenta RP

Cytat:
Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Profesor Lech Kaczyński

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!

W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracam się do Pana z serdeczną prośbą o podjęcie starań, aby w uroczystościach z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, organizowanymi w Moskwie przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, uczestniczył ostatni prezydent II RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Nie wiemy jeszcze, czy zechce Pan sam być obecny na tej ceremonii, ale jeżeli podjąłby Pan taką decyzję i zabrał na pokład swojego samolotu tylko jednego byłego prezydenta Polski, który uczestniczył w II wojnie światowej, czyli generała Wojciecha Jaruzelskiego (co zapowiadają urzędnicy Pańskiej kancelarii), a nie podjął starań o o to, aby towarzyszył Panu również żołnierz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Ryszard Kaczorowski, byłoby to dla nas trudne do zrozumienia postępowanie.

Widzimy w Panu depozytariusza narodowych imponderabiliów, który doskonale wie, który z tych dwóch byłych prezydentów nieustępliwie oraz konsekwentnie stał na straży idei niepodległości Rzeczypospolitej, a który był zdrajcą polskiej racji stanu, wiernie służącym imperialnym interesom Związku Sowieckiego, także w dziele niewolenia Polski i Polaków.

Rozumiemy, że skoro prezydent Miedwiediew zaprasza wszystkie byłe głowy państw, które walczyły z III Rzeszą, na rocznicowych obchodach musi znaleźć się gen. Jaruzelski. Uważamy jednak, że powinien Pan dołożyć wszelkich starań, aby do Moskwy udał się także Ryszard Kaczorowski, o którym najwidoczniej zapomniano na Kremlu. Nie wiemy, jakie jest zdanie ostatniego prezydenta II RP w tej sprawie, ale wydaje nam się, że inicjatywa dyplomatyczna winna należeć do Pana.

Prosimy, aby zlecił Pan energiczne działania w tej materii swoim urzędnikom, ponieważ tego wymagają racja stanu i majestat niepodległej Rzeczypospolitej.

Licząc na poważne potraktowanie naszego postulatu pozostaję z najwyższym szacunkiem.

dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik Porozumienia


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Lis 24, 2010 10:21 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Kwi 02, 2010 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Zabranie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na pokład lecącego za ponad miesiąc do Moskwy samolotu generała Wojciecha Jaruzelskiego wywołało zrozumiałe zaniepokojenie wśród wielu osób, dla których ten z pozoru wyłącznie szarmancki gest ma jednak dosyć wyrazistą wymowę polityczną.
Słychać coraz więcej głosów krytykujących tę decyzję jako całkowicie niezgodną z dotychczasowymi deklaracjami i działaniami zdecydowanie przecież potępiającego komunistyczny reżim i przywiązującego ogromną rolę do wartości moralnych jako podstawy uprawiania polityki męża stanu.
Zaproszenie przez Dmitrija Miedwiediewa na rocznicowe obchody gen. Jaruzelskiego jako kombatanta II wojny światowej i zarazem byłą głowę państwa-członka koalicji antyniemieckiej (przy jednoczesnym pominięciu spełniającego te same warunki ostatniego prezydenta II RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego) postawiło Lecha Kaczyńskiego w trudnej - można ją nazwać: defensywnej - sytuacji.
Pozwolę sobie złożyć Panu Prezydentowi - w imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie - propozycję ofensywnego wyjścia z niej. Gdyby w przeddzień wyjazdu do Moskwy podjął Pan wreszcie od dawna oczekiwaną przez wiele kombatanckich, patriotycznych i niepodległościowych środowisk decyzję o pośmiertnym uhonorowaniu pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego i awansowaniem go do stopnia generały brygady, byłby to znakomity dowód tego, kto jest dla Pana bohaterem, a kto zdrajcą w najnowszej historii Polski.
Gen. Jaruzelski powiedział kiedyś, że uznanie Kuklińskiego za bohatera oznaczałoby, iż on sam oraz podobnie jak on wiernie służący sowieckiej racji stanu jego podwładni byli zdrajcami. Zgadzam się z tą opinią. Uhonorowanie człowieka, który z narażeniem życia rzucił wyzwanie imperium zła, w imieniu którego gen. Jaruzelski sprawował władzę w Warszawie i niewolił własny naród, byłoby więc dla wszystkich Polaków jednoznacznym gestem.
W ten sposób prezydent Lech Kaczyński dobitnie pokazałby wszystkim rodakom i całemu światu, że wzięcie gen. Jaruzelskiego na pokład samolotu jest tylko czysto formalnym, grzecznościowym, nic nie znaczącym przejawem kultury politycznej, a prawdziwym bohaterem jest dla niego płk. Kukliński. Bo Wojciech Jaruzelski całe dorosłe życie służył Sowietom, a Ryszard Kukliński Polsce i tak należy ich obu oceniać.
Panie Prezydencie, niech Pan podejmie taką decyzję!
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN
były reprezentant prasowy
płk. Ryszarda Kuklińskiego


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Lis 24, 2010 10:23 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Kwi 08, 2010 6:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sprawie sytuacji w TVP:

Cytat:

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wyraża głębokie zaniepokojenie obsadzaniem kierowniczych stanowisk w Telewizji Polskiej osobami skompromitowanymi w czasach PRL oraz sygnałami o praktykach cenzorskich TVP wobec filmów dokumentalnych na temat najnowszej historii.

Ujawnienie wiele tygodni temu przeszłości Jacka Skorusa - dziś szefa Panoramy, a w latach 80-tych propagandzisty stanu wojennego, na dodatek zarejestrowanego przez Służbę Bezpieczeństwa PRL jako jej tajny współpracownik, nie pociągnęło za sobą żadnych decyzji personalnych Zarządu TVP. Sprawę próbuje się przemilczeć.

Film dokumentalny "Pod prąd" Macieja Gawlikowskiego, w którym zacytowano fragmenty propagandowych materiałów autorstwa Skorusa, wciąż nie został przez TVP wyemitowany. To jeden z kilku w ostatnim czasie przypadków blokowania emisji programów niewygodnych dla kierownictwa telewizji publicznej. Tym bardziej szkodliwy, że jest to pierwszy film na temat historii Konfederacji Polski Niepodległej.

Domagamy się od kierownictwa TVP odsunięcia od wpływu na program osób skompromitowanych współpracą - tak jawną, jak i tajną - z aparatem represji PRL, osób niegodnych miana dziennikarza.

Żądamy emisji w dobrym czasie antenowym filmu "Pod prąd", a także innych programów dokumentalnych na temat współczesnej historii, także tych budzących kontrowersje. Taka jest bowiem rola mediów publicznych.

Jeśli mamy wszyscy płacić podatek nazywany abonamentem RTV, to tylko na takie media, które będą bez lęku pokazywać prawdę o współczesnej historii.

Kraków, 8 kwietnia 2010

Przewodniczący Porozumienia Edward Jankowski
Sekretarz Porozumienia Stanisław Palczewski


Zob. też apel Kornela Morawieckiego w sprawie bezczeszczenia pamięci w telewizji - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt1465.html?postdays=0&postorder=asc&start=0


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Nie Lut 06, 2011 12:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Kwi 11, 2010 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kraków, 11 kwietnia 2010

Pan Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski


Wielce Szanowny Panie Marszałku!

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do Pana - jako najważniejszej obecnie osoby w państwie - o rozważenie możliwości pochówku ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w jednej z najgodniejszych polskich nekropolii, w której spoczywają doczesne szczątki najlepszych synów naszej Ojczyzny.

Uważamy, że człowiek, który chlubnie zakończył trwającą ponad pół wieku misję legalnych, konstytucyjnych władz Polski, spełnianą przez nie na obczyźnie w bezkompromisowej walce z dwoma największymi ludobójczymi totalitaryzmami XX wieku i zginął w służbie niepodległej Rzeczypospolitej, oddawszy jej całe swoje życie, zasługuje na uhonorowanie go pochówkiem w jednym z czterech miejsc: królewskiej katedrze na Wawelu, na Skałce, w archikatedrze pw. Świętego Jana w Warszawie lub w wilanowskiej świątyni Opatrzności Bożej.

Ranga i symbol urzędu Prezydenta RP oraz sposób, w jaki sprawował go śp. Ryszard Kaczorowski.w pełni uzasadniają naszą prośbę, chociaż zdajemy sobie sprawę, że Jego Rodzina oraz polityczne i żołnierskie Uchodźstwo chcieliby, aby spoczął on w Londynie, z którym na długie lata związał swój wygnańczy los. Jesteśmy jednak przekonani, że gdyby Pan Marszałek podjął naszą inicjatywę, przyjęliby ją oni ze zrozumieniem i wdzięcznością.

Przewodniczący POKiN Edward Jankowski

Sekretarz POKiN Stanisław Palczewski


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Kwi 12, 2010 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kraków, 12 kwietnia 2010

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w pełni popiera propozycję prezydenta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego, nadania dwóm ulicom w naszym mieście imion byłych prezydentów Rzeczypospolitej: Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.
Apelujemy do krakowskich radnych ze wszystkich klubów oraz niezrzeszonych, aby jak najszybciej podjęli taką uchwałę i dokonali wyboru ulic, których lokalizacja odpowiada zasługom obu głów państwa.
Kraków był zawsze miastem, które jako pierwsze w Polsce honorowało na różne sposoby jej najlepszych synów. Do tego grona należeli obaj tragicznie zmarli prezydenci. Niech pozostaną w naszej życzliwej pamięci również jako patroni krakowskich ulic.
Zwracamy się także do innych samorządów lokalnych, aby rozważyły podobne propozycje w swoich gminach.

rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski hm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Kwi 19, 2010 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oświadczenie w sprawie pomników wdzięczności w Nowym Sączu - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp5908.html?highlight=#5908
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Kwi 22, 2010 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kraków, 22 kwietnia 2010

Premier rządu RP Donald Tusk
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Grzegorz Schetyna
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński
Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak


dotyczy: powołania Międzynarodowej Komisji do wyjaśnienia katastrofy pod
Smoleńskiem

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych wzywa Pana Premiera Rządu Polskiego Donalda Tuska, Prezesów Partii i Przewodniczących Klubów Parlamentarnych do podjęcia stosownych kroków mających na celu uczciwe i pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy lotniczej podczas lądowania samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i dostojnikami państwowymi na lotnisku wojskowym pod Smoleńskiem.
Pozostawienie dochodzenia i decyzji głównie w rękach rosyjskich, przy niewielkim udziale strony polskiej budzi duże zaniepokojenie całego społeczeństwa
i nasze również co do wartości przyszłych rezultatów i ocen. Władze państwowe mają obowiązek wobec narodu i przyszłych pokoleń wobec tak wielkiej tragedii, dołożenia największych starań, aby wyniki śledztwa nie mogły być kwestionowane.
Dojście do prawdy gwarantuje tylko podjęcie stosownej uchwały przez Rząd RP, a jeżeli taka zaistnieje potrzeba to przy wsparciu Sejmu, o powołaniu Międzynarodowej Komisji Ekspertów Lotniczych, która podjęłaby trud dochodzenia
i wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Międzynarodowa Komisja powinna pracować tak długo, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszelkie wątpliwości, a istnieją szanse na ich wyjaśnienie. Z uwagi na to, że USA jest krajem nam przyjaznym, a amerykańscy eksperci lotniczy posiadają największe doświadczenie w świecie, należałoby głównie ich poprosić o pomoc.
Porozumienie oczekuje możliwie szybkiej decyzji o powołaniu Międzynarodowej Komisji, bo czas jest tu niezwykle ważny, a chodzi przecież o zabezpieczenie wszystkich nawet najmniejszych dowodów i śladów, i uczciwe przesłuchanie wszystkich świadków tej tragedii. Musimy poznać prawdę.

Sekretarz Porozumienia Stanisław Palczewski
Przewodniczący Porozumienia Edward Jankowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Maj 10, 2010 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szanowny Kandydacie na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej!
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do każdego z Was z prośbą o publiczne udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które pomoże nam podjąć decyzję, na kogo warto oddać głos w zbliżających się wyborach.
Brzmi ono: czy w razie zwycięstwa zamierza Pan przyznać pośmiertnie Order Orła Białego oraz awans generalski śp. pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu i podjąć starania o degradację do stopnia szeregowca generała Wojciecha Jaruzelskiego?
Wyrażony w odpowiedzi stosunek do tych postaci, znakomicie personifikujących dwie skrajne postawy w najnowszej historii Polski: bohaterskiej wierności idei niepodległości oraz zdrady ojczyzny na rzecz wrogiego mocarstwa pozwoli nam wyrobić sobie zdanie, jakie jest stanowisko każdego z pretendentów do prezydentury w kwestii oceny tego, czym była Polska Rzeczpospolita Ludowa. Bo spór o Kuklińskiego i Jaruzelskiego jest tak naprawdę sporem o PRL.
Chcemy więc wiedzieć, czy uważa Pan - tak jak my - śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego za godnego uhnorowania bohatera, a gen. Wojciecha Jaruzelskiego za zasługującego na potępienie zdrajcę, czy też jest Pan innego zdania w tej ważnej dla narodowych imponderabiliów sprawie.
Z poważaniem
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Lis 24, 2010 11:08 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Maj 17, 2010 6:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie z niepokojem przyjmuje liczne informacje medialne o możliwości zawieszenia (czyli praktycznie likwidacji na nieokreślony czas) kanału TVP Historia.
Gdyby rzeczywiście doszło do podjęcia przez Zarząd Telewizji Polskiej tak fatalnej decyzji, byłaby ona ewidentnym zaprzeczeniem misji publicznej, do wypełniania której ustawowo zobowiązana jest TVP.
Rozumiejąc trudną sytuację finansową TVP, nie możemy pogodzić się z szukaniem przez jej władze oszczędności w pozbawianiu widzów świetnie realizowanych programów edukacyjnych, zwłaszcza poświęconych najnowszej historii Polski, w tym licznym w niej jeszcze tzw. białym plamom.
TVP Historia jest chętnie oglądany zarówno przez środowiska kombatanckiej, jak i przez młodzież szkolną oraz studencką, czerpiącą z niej wykraczającą poza podręczniki wiedzę. Programy są realizowane bardzo rzetelnie i w atrakcyjnej dla młodych pokoleń formie wizualnej, co wzmaga w nich zainteresowanie dziejami swojej ojczyzny.
Apelujemy więc do Zarządu TVP, a także do Ministrów Skarbu, Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o podjęcie niezbędnych kroków w celu uratowania istnienia Kanału TVP Historia.
rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów o niezwłoczne skierowanie do Komisji Etyki Poselskiej sprawy posła Janusza Palikota, który w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times" z dnia 21 maja br. przyznał się do wysyłania SMS-a o treści: "Dlaczego do Smoleńska wyjechał kartofel, kurdupel, alkoholik, a wrócił mąż stanu? Bo Rosjanie podmienili ciało".
Uważamy, że poseł Platformy Obywatelskiej nie tylko ordynarnie, wulgarnie i po chamsku obraził pamięć tragicznie zmarłego Prezydenta RP, ale także w skrajnie nieodpowiedzialny sposób naraził na szwank stosunki polsko-rosyjskie, których jak najlepsze ułożenie deklaruje rząd, współtworzony przez jego partię.
Gdyby Janusz Palikot był człowiekiem honoru, powinien po takiej wypowiedzi złożyć poselski mandat i wycofać się z życia publicznego. Śledząc jego karierę nie mamy jednak żadnych wątpliwości, że tego nie uczyni, dlatego domagamy się od władz Sejmu szybkiej i stosownej reakcji, a wszystkich posłów prosimy o zerwanie wszelkich kontaktów z nim oraz o opuszczanie sali posiedzeń plenarnych oraz komisji sejmowych, ilekroć będzie on zabierał głos.
Jednocześnie wyrażamy głębokie zdumienie, że dzień po publicznym przyznaniu się do tak haniebnego czynu został on wybrany na funkcję przewodniczącego lubelskiego regionu PO, co wystawia fatalne świadectwo moralne i polityczne delegatom, którzy oddali na niego głos, akceptując tym samym kompletne zdziczenie obyczajów i popierając chamstwo jako uprawnioną zasadę uprawiania polityki przez tę partię.
Poseł Janusz Palikot wiele razy przekroczył już dopuszczalne w demokracji parlamentarnej obyczaje, ale tym razem nieodwołalnie postawił się poza gronem ludzi, którym wypada podawać rękę. Majestat Rzeczypospolitej i powaga Sejmu wymagają zdecydowanej reakcji na jego zachowanie.
rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Lip 11, 2010 2:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pan Prezydent Elekt
Bronisław Komorowski

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!
W imieniu Rady Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracam się do Pana z prośbą, aby jednym z pierwszych postanowień, podjętych przez Pana po zaprzysiężeniu na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, było pośmiertne uhonorowanie Orderem Orła Białego oraz awansem generalskim śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
Taka decyzja miałaby symboliczne znaczenie, zwłaszcza gdyby została ogłoszona 15 Sierpnia - w Dniu Święta Żołnierza. Płk Kukliński był bowiem niezłomnym żołnierzem niepodległości, który z narażeniem życia własnego oraz rodziny podjął się z patriotycznych pobudek oraz w zgodzie z honorem oficerskim samotnej misji przeciw sowieckiemu imperium zła, w obronie światowego pokoju.
Ocena jego działalności wciąż jeszcze dzieli Polaków i dlatego tak ważne jest, aby nowy Prezydent RP, będący zarazem Najwyższym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, wykonał wkrótce po zaprzysiężeniu jednoznaczny gest, dobitnie świadczący o tym, do jakich tradycji chce nawiązywać w trakcie swego urzędowania. Będzie on również świadczyć o Pańskim stosunku do PRL i o traktowaniu przez Pana imponderabiliów narodowych.
Z poważaniem
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN


Zob. też - http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/rozmaitosci/krakowscy-kombatanci-chca-order-orla-bialego-dla-kuklinskiego/2076910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy SychutDołączył: 14 Lip 2008
Posty: 35

PostWysłany: Wto Lip 13, 2010 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy okazji pisania próśb do Prezydenta Elekta pozwolę sobie przypomnieć zapomnianego bohatera który również zasłużył na najwyższe pośmiertne wyróżnienie. Mało kto pamięta Bogusława Śliwę. Był on prokuratorem w Kaliszu. Zapewne jedynym w PRL który poważnie zajmował się nadużyciami władzy przez funkcjonariuszy MO. Nie tylko zwolniono go z pracy, ale grożono śmiercią i próbowano zamachów na życie.

Nikt dotychczas nie upominał się aby choć symbolicznie uczcić pamięć Bogusława Śliwy. Został po nim skromny pomnik na budynku sądu w Kaliszu. Jest to napis "PRZYWRÓCIĆ GODNOŚĆ PRAWU!" który Bogusław wykonał jeszcze przed ogłoszeniem Stanu Wojennego i którego treść czynnie wprowadzał w życie:

http://www.inwestycje.kalisz.pl/viewtopic.php?p=48655&highlight=

Tylko przypadek zrządził że jego nazwisko nie znalazło się wśród założycieli KPN. Był nie tylko aktywnym działaczem niepodległościowym i doradcą Solidarności ale współautorem słynnego "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej". Zmuszony do emigracji swoją wiedzą prawniczą wspomagał polskich uchodźców. Zmarł nagle z powodu wylewu krwi do mózgu.

Bogusław Śliwa spoczywa na cmentarzu w Solna nieopodal grobu Alfreda Nobla.

Więcej pod:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_%C5%9Aliwa
http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Bogus%C5%82aw_%C5%9Aliwa
http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=61,90&id=29642


Jerzy Sychut , prosty obywatel
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Sie 14, 2010 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cmentarze krasnoarmiejców-tak, pomniki-nie
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie jest oburzone zaplanowanym na jutro, tj. 15 sierpnia, odsłonięciem w Ossowie pomnika żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli podczas Bitwy Warszawskiej.
Pomysł uczczenia w ten sposób i w tym dniu żołnierzy, którzy nieśli na swych bagnetach zbrodniczą ideologię, dążąc do narzucenia jej Polsce, a następnie innym krajom Europy, nie ma nic wspólnego z tradycyjnym szacunkiem dla zmarłych. Czym innym jest bowiem pielęgnacja grobów i odnawianie cmentarzy poległych na terenie naszego kraju żołnierzy wielu różnych armii, nawet zaborczych, czym innym natomiast oddawanie im hołdu, a w takich kategoriach należy rozumieć wznoszenie pomników.
Jeszcze nie zakończyliśmy w Polsce usuwania bądź przenoszenia na wojskowe kwatery cmentarzy komunalnych (jak w Krakowie) pomników ku czci kłamliwie przedstawianej do 1989 roku jako wyzwolicielska Armii Czerwonej, a już ktoś ośmiela się wznosić na jej cześć nowy, rehabilitując w ten sposób komunistyczną wersję najnowszej historii.
Odsłonięcie monumentu upamiętniającego bolszewików niosących zagładę Rzeczypospolitej w 1920 roku w dniu święta Wojska Polskiego jest posunięciem równie skandalicznym, jak haniebnym. Żądamy wyciągnięcia surowych konsekwencji w stosunku do osób i instytucji, które odpowiadają za ten pomysł i jego realizację.
Kraków, 14 sierpnia 2010
rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 3 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum