Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oświadczenia POKiN w Krakowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Sie 27, 2010 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kraków, 27.VIII 2010
Prezes Rady Ministrów RP
Pan Donald Tusk

Szanowny Panie Premierze!

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do Pana o udzielenie dymisji sekretarzowi generalnemu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa doktorowi Andrzejowi Kunertowi w związku z wykazaną przez niego ignorancją i złą wolą w sprawie pomnika czerwonoarmistów w Ossowie, a następnie za uzasadnianie tej decyzji kłamstwami.
Porozumienie już kilkakrotnie, poprzez swojego rzecznika dr. Jerzego Bukowskiego, określało fakt wybudowania pomnika z granitu szwedzkiego, otoczonego przez 22 symboliczne bagnety dla poległych w czasie Bitwy Warszawskiej bolszewików za czyn skandaliczny i haniebny.
Na naprawy rozsypujących się cementowych grobów żołnierzy polskich, ROPWiM nie ma pieniędzy, nieoczekiwanie pojawiają się one natomiast, kiedy pada kuriozalna propozycja zbudowania okazałego pomnika najeźdźcom, którzy przynosili spustoszenie i śmierć również dla ludności cywilnej.
Sekretarz generalny Rady dr Andrzej Kunert, mimo licznych głosów protestu, nie był zdolny przyznać się do błędnej decyzji, a odpowiadał na nie w mediach przy pomocy manipulacji słowami i pojęciami, posuwając się nawet do kłamstw.
Dr Kunert w punkcie centralnym mogiły postawił ogromny, granitowy krzyż prawosławny, a wiemy, że bolszewicy szli pod znakiem czerwonej gwiazdy, chcąc zniszczyć każdą religię. O tej gwieździe sekretarz generalny Rady twierdzi, jakoby bezcześciła mogiły bolszewików, a przecież oni nieśli ją z dumą na swych czapkach. Na jakiej podstawie dr Kunert uważa, że wszyscy ci żołnierze byli prawosławni?
O polskie groby na swoim terenie Rosjanie i Ukraińcy nie dbają tak, jak my o mogiły ich żołnierzy. Nasze cmentarze są budowane i remontowane za polskie pieniądze, a gdy ich nie ma, popadają w ruinę.
Dr Kunert okazał się, niestety, niezdolnym do dalszego pełnienia swojej funkcji nie tylko z powodu braku wyobraźni, zdolności logicznego myślenia, ale także posługiwania się kłamstwem. Dlatego z przykrością domagamy się jego szybkiego zdymisjonowania.
Sam pomnik i 22 granitowe bagnety sowieckie muszą być usunięte z Ossowa. Wielki krzyż prawosławny mógłby zostać przekazany np. na Świętą Górę Grabarkę - ważne miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia. Granitowe bagnety można by zaś przekazać kamieniarzom. Najeźdźcom z 1920 roku należy przygotować skromne, betonowe mogiły.
Takiego właśnie rozwiązania oczekujemy od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ale kierowanej już przez nowego sekretarza generalnego, ponieważ dr Andrzej Kunert nie ustając w żądaniu postawienia w Ossowie pomnika dla bolszewików utracił - naszym zdaniem - społeczne zaufanie, konieczne do piastowania wysokiego stanowiska państwowego.
Z poważaniem

Sekretarz POKiN Stanisław Palczewski
Przewodniczący POKiN Edward Jankowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Paź 12, 2010 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kraków, dnia 26.08.2010 r.

Oświadczenie

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie popiera inicjatywę środowisk opozycji antykomunistycznej i stowarzyszeń osób represjonowanych i więzionych reprezentowanych przez prezesa Związku Konfederatów Polski Niepodległej przeprowadzenia ogólnopolskiej manifestacji w dniach 12 i 13 grudnia w Warszawie w 29 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W tych dniach będzie przypomniana rola twórcy stanu wojennego, zdrajcy i agenta sowieckiego Wojciecha Jaruzelskiego w niszczeniu aspiracji wolnościowych i niepodległościowych społeczeństwa, w dokonywaniu mordów politycznych przez podległe mu służby specjalne, czy też w uwięzieniu blisko 40 tys. Polaków, których nie udało się zastraszyć innymi metodami. Podobnie jak organizatorzy manifestacji uważamy, że parlament powinien uchwalić stosowną ustawę, która by umożliwiła zdegradowanie Jaruzelskiego do stopnia szeregowca i pozbawienie go wszystkich polskich odznaczeń.

Porozumienie wyraża również swoje poparcie dla starań środowisk niepodległościowych, antykomunistycznych i tych, którzy bronili podstawowych praw człowieka i obywatela o objęcie osób represjonowanych i więzionych w latach 1956-89 sejmową ustawą gwarantującą im pomoc finansową i lekarską, tzw. ustawą o pomocy dla osób represjonowanych.

Sekretarz Porozumienia Stanisław Palczewski

Przewodniczący Porozumienia Edward Jankowski


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Lis 24, 2010 11:04 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Lis 06, 2010 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Sprostowanie
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie pragnie niniejszym sprostować błędną informację podaną przez pana Edwarda Jankowskiego podczas uroczystości w dniu 2.11.br. pod Krzyżem Pamięci przy ulicy Montelupich, związaną z odsłanianymi dwoma tablicami zawierającymi nazwiska zamordowanych działaczy niepodległościowych.
Tablice te powstały i zostały zamontowane na murze więzienia dzięki inicjatywie, uporowi i wielomiesięcznym zabiegom Krzysztofa Bzdyla - prezesa Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89. POKiN i Polski Związek Więźniów Komunizmu od samego początku popierały ten pomysł. Przypisywanie autorstwa tego projektu innym osobom jest więc błędem.
Przy realizacji szczególnie pomogły dwie osoby, które nie zostały wymienione podczas uroczystości. Profesor ASP i rzeźbiarz Jerzy Nowakowski wykonał bezpłatnie projekt tablic, pomocy finansowej udzielił dawny działacz „Solidarności” Edward Nowak.

Rzecznik Prasowy POKiN Jerzy Bukowski
Przewodniczący POKiN
Władysław Zawiślak
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Lis 24, 2010 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kraków, 24 listopada 2010

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wyraża głębokie oburzenie z powodu zaproszenia generała Wojciecha Jaruzelskiego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na dzisiejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Zanim gen. Jaruzelski został wybrany w 1989 roku prezydentem PRL przez Zgromadzenie Narodowe, w którym większość mieli reprezentanci dawnego reżimu, był z własnej woli wieloletnim sowieckim namiestnikiem w Warszawie, odpowiedzialnym za tłumienie niepodległościowych aspiracji Polaków. W obronie interesów kremlowskich mocodawców nie wahał się wprowadzić stanu wojennego i przelewać krwi rodaków.
Zaproszenie zdrajcy polskiej racji stanu na posiedzenie organu niepodległej Rzeczypospolitej jest skandalem i obrazą pamięci wszystkich którzy złożyli ofiarę życia w walce o wolność ojczyzny.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Gru 26, 2010 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bliżej Panu do Jaruzelskiego, czy do Kuklińskiego?
(list otwarty POKiN do Prezydenta Bronisława Komorowskiego)

Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!
Polityka historyczna jest jedną z głównych dziedzin działania każdego Prezydenta Rzeczypospolitej. W sposobie jej realizacji najlepiej przejawia się jego stosunek do najnowszej historii Polski, wciąż jeszcze wywołującej ożywione dyskusje i liczne kontrowersje, zwłaszcza w ocenie tego, czym była PRL.
Jedną z metod uprawiania polityki historycznej przez głowę państwa jest honorowanie przez nią wybitnych rodaków odznaczeniami państwowymi, spośród których najwyższym jest Order Orła Białego. Decyzje o jego przyznaniu są bacznie śledzone przez opinię publiczną, szczególnie zaś przez osoby, instytucje i stowarzyszenia, które wykazują żywotne zainteresowanie narodowymi imponderabiliami.
Dlatego też w imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie publicznie pytam Pana Prezydenta, czy zamierza uhonorować najwyższym klejnotem Rzeczypospolitej jedną z najbardziej symbolicznych, a zarazem zasłużonych postaci z okresu walki z komunistycznym zniewoleniem przed 1989 rokiem, czyli śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
Środowiska skupione w POKiN wzburzyło zaproszenie przez Pana na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego generała Wojciecha Jaruzelskiego - człowieka jednoznacznie ocenianego przez nas jako zdrajca polskiej racji stanu, wieloletni moskiewski namiestnik w Warszawie, polityk lojalnie i posłusznie wykonujący wszystkie polecenia Kremla, także te wymagające krwawej rozprawy z własnymi rodakami w imię interesów sowieckiego imperium.
Ponieważ te dwie postaci: płk Kukliński i gen. Jaruzelski od dawna funkcjonują w zbiorowej świadomości narodu polskiego jako symbole dwóch zupełnie odmiennych postaw z okresu PRL: bohaterstwa i zaprzaństwa, bardzo zależy nam na jasnym i zdecydowanym wyrażeniu przez Pana Prezydenta swojego stosunku do nich.
Zaliczenie płk. Kuklińskiego w poczet kawalerów Orderu Orła Białego będzie dla nas jednoznaczne z wyrażeniem Pańskiej negatywnej opinii o gen. Jaruzelskim, który kilkanaście lat temu sam powiedział: "jeśli uznać pułkownika Kuklińskiego za bohatera, to znaczy że my wszyscy jesteśmy zdrajcami".
Wyjątkowo zgadzam się z tą krytyczną samooceną komunistycznego dyktatora PRL z jednym zastrzeżeniem: przez "my wszyscy" należy rozumieć nie całość kadry oficerskiej Ludowego Wojska Polskiego, wśród której było wielu patriotycznie i antysowiecko nastawionych ludzi, ale wyłącznie gen. Jaruzelskiego i jego polityczne oraz militarne otoczenie, które zaprzedało się wraz z nim przywódcom Związku Sowieckiego.
Niecierpliwie oczekujemy Pańskiego aktu woli w tej sprawie. Będzie on nie tylko dla nas, ale także dla bardzo wielu rodaków widomym dowodem tego, do jakich tradycji pragnie się Pan Prezydent odwoływać, budując swoją politykę historyczną i reprezentując majestat Rzeczypospolitej Polskiej.
Pozostaję z wyrazami poważania oraz z życzeniami wszelkiej pomyślności na nadchodzący Nowy Rok, który oby wreszcie przyniósł oczekiwaną przez POKiN od dnia śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego decyzję o przyznaniu mu Orderu Orła Białego, czyli o zaliczeniu go do grona osób, które dobrze zasłużyły się idei niepodległości Polski i mogą funkcjonować w świadomości zbiorowej rodaków jako godni najwyższego szacunku bohaterowie, a tym samym o uznaniu generała Wojciecha Jaruzelskiego za zdrajcę Ojczyzny.

dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
były reprezentant prasowy płk. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 13, 2011 10:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wielce Szanowny Pan
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie po raz kolejny zwraca się do Rady Miasta Krakowa w sprawie zmiany fragmentu treści tablicy położonej w 2007 roku w tzw. Krzyżu Sukiennic dla upamiętnienia 750 rocznicy lokacji Krakowa.
Zamiast sformułowania, że Kraków został w 1257 roku "poddany prawu niemieckiemu" winien znaleźć się tam odpowiadający historycznej prawdzie i zgodny z ówczesnym prawem (co potwierdzają historycy Uniwersytetu Jagiellońskiego) zapis o lokacji naszego miasta "na prawie magdeburskim".
Ta zmiana jest tylko z pozoru kosmetyczna. Wiele organizacji skupionych w naszym Porozumieniu zrzesza osoby, które mają w swej kombatanckiej pamięci poddanie Krakowa prawu niemieckiemu w latach 1939-45, skutkujące różnorakimi, zawsze tragicznymi represjami wobec mieszkańców.
Przez szacunek dla nich i dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji Polski w okresie II wojny światowej prosimy Pana Przewodniczącego o poddanie pod obrady Rady Miasta Krakowa powyższej propozycji, bo obecny napis rani uczucia patriotyczne wielu osób.
Zaznaczamy, że pierwsze pismo w tej sprawie skierowaliśmy do ówczesnej Pani Przewodniczącej Radwan-Ballady w maju 2009 r. i mimo licznych obietnic, zmiany nie dokonano do chwili obecnej.
Mamy nadzieję, że Rada obecnej kadencji doprowadzi ten postulat (nie tylko nasz, ale i innych organizacji) do zrealizowania.

Sekretarz Porozumienia Stanisław Palczewski
Przewodniczący Porozumienia Krzysztof Bzdyl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 13, 2011 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Pan Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak
Pan Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wituszyński

Do wiadomości: Pan Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się ponownie do Pana Prezydenta o spowodowanie usunięcia pomnika Armii Czerwonej zgodnie z uchwałą Rady Miasta Nowego Sącza z 1992 r. Fakt niewykonania tejże uchwały przez 18 lat, to powód tylko do wstydu dla włodarzy miasta, także tych obecnych.
Po raz pierwszy pisaliśmy do Pana w kwietnia 2010 r. Nie uważał Pan jednak za stosowne odpowiedzieć nam. Ten lekceważący stosunek do środowisk kombatantów, w tym i do żołnierzy AK mówi wiele o Panu. Niemniej jednak pozwalamy sobie powtórzyć wszystkie argumenty, które uzasadniają wniosek nasz i szeregu innych organizacji .
Stwierdzenie, że pomnik zawiera szczątki kilku żołnierzy sowieckich tym bardziej przemawia za ich przeniesieniem z honorami wojskowymi z jednej z głównych arterii komunikacyjnych Nowego Sącza na cmentarz. Mówienie o kapitale politycznym, o oszołomach, o tym, że odwaga dziś nic nie kosztuje w kontekście środowisk niepodległościowych i solidarnościowych, w kontekście społeczeństwa domagającego się likwidacji pomnika sławy Armii Czerwonej, która dla Polski była armią okupacyjną, jest naprawdę niczym nieuzasadnione i skandaliczne. Jeżeli ktoś tak mówi, to nie rozumie historii Polski, czasu, kiedy kraj spod okupacji niemieckiej dostał się pod okupację sowiecką. Przecież ten pomnik został postawiony na rozkaz dowództwa politycznego 4. Frontu Ukraińskiego w grudniu 1945 r. i niedługo potem wysadzony przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Komuniści wymusili terrorem jego odbudowę.
W niepodległej Polsce podjęto uchwałę o usunięciu tego reliktu panowania sowieckiego. W tej sprawie na wniosek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zwracał się do Pana Prezydenta wojewoda małopolski Pan Stanisław Kracik, jak również inne organizacje patriotyczne m.in. Stowarzyszenie Sądecka Rodzina Katyńska i Polskie Towarzystwo Historyczne z takim samym oczekiwaniem demontażu i usunięcia tego symbolu zniewolenia narodu. Podobne pismo zostało wysłane do Pana przez Stowarzyszenie Blogmedia 24.pl z Olsztyna. Nie ma tu żadnej wątpliwości co do zasadności i konieczności takiego działania.
My, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierze II Konspiracji członkowie Organizacji Niepodległościowych z lat 1956-89, zwracamy się również z apelem do Pana Prezydenta o podjęcie natychmiastowych działań, skutkujących realizacją uchwały Rady Miasta Nowego Sącza. Nie ma miejsca na polskiej ziemi dla pomników chwały okupanta.

Sekretarz Porozumienia Stanisław Palczewski
Przewodniczący Porozumienia Krzysztof Bzdyl


Zob. też "Pomnikowa hańba" - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt61.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 27, 2011 10:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
List otwarty w obronie wolności słowa

Prezydent RP Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, skupiające w swoich szeregach między innymi takie organizacje jak Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Małopolska, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość „WiN”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych „NSZ” zwraca się do Szanownych Panów o spowodowanie zaprzestania represji politycznych w mediach publicznych. Nasz list jest jednym z szeregu pisanych przez ludzi indywidualnych, jak też organizacje i stowarzyszenia społeczne w obronie wolności słowa. Trwające już od szeregu miesięcy eliminowanie, niezależnych dziennikarzy w tym również o poglądach konserwatywnych, czy prawicowych, musi być natychmiast zakończone.
Wyrażamy swoje najgłębsze oburzenie spowodowane narastającą cenzurą, różnego rodzaju represjami, a w końcu rugowaniem z mediów publicznych niezależnych, uczciwych i cenionych dziennikarzy. Wielu z nich to ludzie dużego formatu. Jedyną ich tak zwaną winą było to, że odważali się krytycznie oceniać, albo nie popierać rządu Donalda Tuska. Zauważamy również, że z powodów politycznych są wywierane nacisku i kierowane groźby w stosunku do środowisk uniwersyteckich historyków i względem IPN.
To rękami ludzi przez Was mianowanych, dokonuje się czystek w mediach publicznych i wyrzuca się na bruk tych dziennikarzy, którzy mają odwagę mówić prawdę, być może niewygodną dla rządzących. Tak niszczono prawdę z różnym natężeniem przez cały okres PRL-u. My pamiętamy dobrze jak to robiono w stanie wojennym.
Żeby nie być gołosłownym podajemy teraz częściową listę wyrzuconych z pracy dziennikarzy z powodów politycznych. Pierwsi zwolnieni to Tomasz Sakiewicz za program „Pod prasą” i Anita Gargas za emisję filmu o zdrajcy, agencie sowieckim przez 45 lat, zbrodniarzu komunistycznym Wojciechu Jaruzelskim, zaproszonym przez pana Prezydenta prawdopodobnie przez niedopatrzenie na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Anita Gargas została również ukarana za program „Misja Specjalna”, bo pokazała, jak Rosjanie na następny dzień po katastrofie smoleńskiej niszczyli piłami, łomem, spychaczem, itp. narzędziami wrak samolotu. Potem zlikwidowano program Bronisława Wildsteina i „Antysalon” Rafała Ziemkiewicza. Zapadły też decyzje o zdjęciu z anteny „Wojny Światów” Tomasza Terlikowskiego, „Boso przez świat” Wojciecha Cejrowskiego, a wkrótce, bo od końca lutego idzie pod nóż program Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”. Wyrzucono równocześnie plejadę utalentowanych i uczciwych dziennikarzy, a to: Joanna Lichocka, Jacek Karnowski, Katarzyna Hejke, Grzegorz Braun, Robert Kaczmarek, itd.
Instytucja, która powinna stać na straży wolności słowa w radiu i telewizji i zapewniać ich otwarty i pluralistyczny charakter, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niestety przygląda się opisywanym faktom, a być może nawet patronuje temu, o czym można wnioskować na podstawie wypowiedzi Przewodniczącego Pana Jana Dworaka. Tak więc mamy sytuację w której Zarząd TVP w praktyce likwiduje wolność słowa, a KRRiT udaje, że przybywa wolności na skutek stosowania cenzury.
W czasach PRL pisano na murach „Telewizja kłamie”, dzisiaj znowu zaczynają się pojawiać te napisy, bo telewizja przedstawia tylko jeden punkt widzenia, ten obozu rządzącego. Uważamy, że mamy prawo do pluralizmu w mediach, do otwartej krytyki, do wolności słowa, która jest zagwarantowana Konstytucją, a wreszcie mamy prawo do prawdy.
My i nasi koledzy, walczyliśmy z okupantem niemieckim i sowieckim o niepodległą Polskę, a potem z komunistycznymi zdrajcami o niezawisłość i Polskę wolną od cenzury i kłamstwa, i dlatego nie możemy pozostawać bierni wobec opisywanych wydarzeń. Oczekujemy, że Szanowni Adresaci naszego Apelu wezwą do siebie ludzi odpowiedzialnych za stosowanie cenzury i innych represji i uświadomią im, że takie praktyki są niedopuszczalne w demokratycznym państwie, a takim przecież jest III RP. W efekcie tych rozmów represje ustaną, a dziennikarze wrócą do pracy i do swoich programów. Mamy nadzieję, że nasze uwagi spotkają się ze zrozumieniem, bo przecież dobro Polski, dobro całego społeczeństwa leży nam na sercu.
Ważność tych spraw dla całego społeczeństwa i dla nas wymaga jak najszybszej interwencji Szanownych Panów. Oczekujemy również otrzymania pisemnej odpowiedzi.

Sekretarz Porozumienia
Stanisław Palczewski

Przewodniczący Porozumienia
Krzysztof Bzdyl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr PlebanekDołączył: 02 Sty 2009
Posty: 180

PostWysłany: Pon Sty 31, 2011 9:47 am    Temat postu: Moja polemika z Krzysztofem Bzdylem Odpowiedz z cytatem

Krzysztofie!
Dokładnie wiem co mówię. Rzecz w tym, że nie wierzę w to, że ci dziennikarze, którzy popierają obecnie Kaczyńskiego, to są ci niezależni, obiektywni. Nie jest tak, że poparcie dla PiS-u - równa się obiektywizm. Dobrze pamiętam, że ci sami ludzie którzy kiedyś gloryfikowali Olszewskiego - teraz wychwalają Kaczyńskiego. Ci, co kiedyś sugerowali, że ktoś kto jest przeciwko Olszewskiemu to zdrajca, agent albo komunista – teraz podobnie odnoszą się do przeciwników Prezesa. Czy to nie jest tak Krzysztofie, że długo byłeś poza krajem i nie przeżywałeś tego razem z nami? Tzw Gazeta Polska (z ukradzionym tytułem) kiedyś pod kierownictwem pana Wierzbickiego, obecnie Tomka Sakiewicza (znam go osobiście) przez wiele lat opluwała Konfederację i kłamała, że my jesteśmy przeciwko lustracji (mógłbym na ten temat napisać książkę).
Dziś ci sami ludzie chcą „wyjaśnić katastrofę smoleńską”. Czy rzeczywiście? A co jeśliby znalazły się jednoznaczne dowody, że najbardziej odpowiedzialny jest ś.p. prezydent Kaczyński? Może nie chodzi tyle o prawdę co o dokopanie Tuskowi i Komorowskiemu? Czy na prawdę wierzysz w wiarygodność ludzi typu Macierewicza?
Mówiąc, że angażujecie się po stronie jednej partii zwracam uwagę ze punktujecie wyłącznie PO. Np. oburza Was zaproszenie Jaruzelskiego do kancelarii Prezydenta. A co z poprzednim zaproszeniem Jaruzelskiego do samolotu przez prezydenta Kaczyńskiego? Podobne przykłady można by mnożyć.
Odnośnie filmu Macka Gawlikowskiego nie wiem jak jest z tym sprzedaniem praw autorskich. Jednak zwróć uwagę ile wynika z tego, że nie pozwolono tego filmu pokazać. Był to film nakręcony z okazji Trzydziestolecia Konfederacji. Telewizją Publiczną rządził wtedy PiS. Samo zastosowanie cenzury przez ugrupowanie, które tak chętnie odwołuje się do ideałów Sierpnia ( inni są „po stronie ZOMO’”)… Ponadto jest tam wiele rzeczy niewygodnych dla środowiska Kaczyńskich (np. udział w okrągłym stole, czy SB-ek Anklewicz w otoczeniu ministra Macierewicza) Zwróć też uwagę jakim tematem tabu jest Ustawa o Restytucji Niepodległości (storpedowana niegdyś m.in przez olszewików)
Pozdrawiam – P.P.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej GawlikowskiDołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Czw Lut 03, 2011 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotrze,
Popełniasz zasadniczy błąd.
Zakładasz, że chodzi tu o prawdę, o rzetelną ocenę, o uczciwość. A to tylko element partyjnych gier.
Wspomniałeś o filmie "Pod prąd", odłożonym na półkę przez cenzorów z telewizyjnej koalicji PiS-u i SLD. On nie interesuje autorów tych oświadczeń i po prostu udają, że o nim nie wiedzą. Doraźne polityczne interesy są dla nich ważniejsze niż pokazanie po raz pierwszy w telewizji historii Konfederacji.
Kto jednak nie szanuje własnej historii, nie ma szacunku nawet u tych, którym teraz służy. Przekonali się o tym ci nasi szabesgoje, przy układaniu przez PiS list w wyborach samorządowych, kiedy zobaczyli figę. I tak też będzie w kolejnych, i w następnych...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek LewandowskiDołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko jedna uwaga. Bliźniacze stanowiska POKiN i ZKPN w sprawie cenzury w TVP oceniam odmiennie.

POKiN domagał się emisji filmu "Pod prąd" oraz usunięcia Jacka Skorusa z TVP w okresie rządów PiSoLewu w tym medium - http://www.polonus.mojeforum.net/post-vp5770.html#5770 . Pod oświadczeniem POKiN w tej sprawie figurują podpisy Edwarda Jankowskiego i Stanisława Palczewskiego.

Natomiast ogólnopolski ZKPN w okresie gdy na jego czele stał Zygmunt Łenyk, jak również w okresie, gdy na jego czele stoi Krzysztof Bzdyl, ani też małopolski ZKPN (na jego czele stoi obecnie zdaje się Ryszard Bocian) nigdy publicznie nie zabrali głosu w tej sprawie.

Stąd jeżeli POKiN dziś wypowiada się w sprawie cenzury w TVP, to jest to wiarygodne, czego o oświadczeniu ZKPN powiedzieć nie można...

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Mar 25, 2011 8:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
List POKiN do mediów
Szanowni Państwo!
Kilka miesięcy temu zapadł ostateczny w polskim systemie prawnym wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, wedle którego kierowana przez Krystiana Waksmundskiego organizacja o nazwie "Związek Legionistów Polskich" nie jest prawnym, a więc i materialnym spadkobiercą przedwojennego ZLP. Wynika z tego, że uzurpatorzy powinni oddać wyłudzony po 1990 roku od państwa i wielu samorządów majątek, w tym Dom im. Józefa Piłsudskiego przy Alei 3 Maja w Krakowie (Oleandry).
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wystosowało w ostatnich dniach list do prezydenta Krakowa,profesora Jacka Majchrowskiego, w tej sprawie z zapytaniem, kiedy nastąpi eksmisja hochsztaplera i jego grupy z budynku, który winien służyć szeregowi bezdomnych małopolskich stowarzyszeń o charakterze patriotycznym oraz jako siedziba Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.
Uprzejmie proszę o podjęcie tej tematyki poprzez skierowanie dziennikarskiego zapytania do prezydenta Majchrowskiego, jak zamierza zareagować na nasz postulat, bo czas płynie, a nie widzimy żadnych postępów w przedmiotowej materii.
Pragnę zaznaczyć, że zbieżną w treści z apelem POKiN uchwałę w sprawie przyszłości Oleandrów podjął także Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie.
Z wyrazami poważania i szacunku - Jerzy Bukowski, rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Mar 30, 2011 7:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Obrońca sowieckiego pomnika z PiS
Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, legitymujący się przynależnością do Prawa i Sprawiedliwości - partii szczególnie ponoć wyczulonej na sprawy patriotyzmu, dekomunizacji i desowietyzacji - nie zamierza zrealizować uchwały Rady Miasta z lutego 1992 roku, na mocy której stojące w centrum tej miejscowości pomnik i groby żołnierzy Armii Czerwonej winny być przeniesione na cmentarz komunalny.
Mimo że apelowały do niego w tej sprawie m.in. Nowosądecka Rodzina Katyńska, Polskie Towarzystwo Historyczne, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległoścowych w Krakowie, prezydent Nowak zaparł się w swym uporze i postanowił bronić sowieckiej pamiątki.
Kiedy zwrócił się do niego w tej sprawie wojewoda małopolski Stanisław Kracik, odpisał mu tak:
"W polemice tej pojawiły się głosy rozbieżne, zarówno popierające przeniesienie pomnika i grobów żołnierzy radzieckich na cmentarz komunalny przy ul. Śniadeckich, jak również temu przeciwne.
Mając na uwadze jedne i drugie, a także okoliczności zewnętrzne temu towarzyszące, postanowiłem w chwili obecnej nie podejmować realizacji uchwały Rady Miejskiej Nr XXI/185/92 a dnia 25 lutego 1992 r."
Warto dodać, że jedynymi instytucjonalnymi obrońcami pozostawienia sowieckiego monumentu i nekropolii w centrum Nowego Sącza w polemice, na którą powołuje się prezydent Nowak, jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Najwidoczniej opinia tej partii znaczy dla polityka PiS więcej niż głosy kompetentnych w owej materii, a wymienionych przeze mnie wyżej organizacji i stowarzyszeń. O jakie "okoliczności zewnętrzne" chodzi, nie wiadomo.
Pragnę zapewnić prezydenta Nowaka, że POKiN nie złoży broni, a swoją konsekwencję w podobnych sprawach wykazaliśmy już wielokrotnie, choćby w analogicznej kwestii godnego przeniesienia krakowskiego pomnika i żołnierzy Armii Czerwonej spod Barbakanu na cmentarz Rakowicki. Zrobił to dopiero wojewoda, wywodzący się z SLD, podczas gdy jego "solidarnościowy" poprzednik kluczył i zwlekał podobnie jak czyni to od dawna nowosądecki włodarz.
Zamierzamy zaapelować do władz małopolskiego PiS, aby przywołały do porządku swojego podwładnego, który doszczętnie kompromituje ideały, jakie głosi ta partia. Wydaje nam się, że sprawa jest dosyć prosta: albo prezydent Ryszard Nowak niezwłocznie zrealizuje uchwałę Rady Miasta Nowego Sącza, albo przestanie być członkiem PiS. Mamy nadzieję, że lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości poradzą sobie z tym problemem i nie zostaniemy zmuszeni do angażowania w tę sprawę prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN


Zdjęcia "pomnikowej hańby" w Nowym Sączu - http://www.polonus.mojeforum.net/viewtopic.php?p=3163#3163
Tamteż wystąpienie POKiN w tej sprawie oraz pisma prezydenta Nowego Sącza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 8:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rozdzieleni prezydenci
Zaraz po katastrofie smoleńskiej Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wystąpiło z inicjatywą pochowania obu zmarłych w niej Prezydentów Rzeczypospolitej: Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego w tym samym miejscu. Początkowo myśleliśmy o podziemiach warszawskiej archikatedry pw. Świętego Jana, w której spoczywają już ich poprzednicy z okresu międzywojennego.
Później, gdy zapadła ostateczna decyzja o pochówku prezydenckiej pary w królewskiej nekropolii na Wawelu, usiłowaliśmy przekonać najwyższe władze państwowe i kościelne, że w tej samej krypcie powinien spocząć wiecznym snem również ostatni Prezydent II RP na Uchodźstwie, co miałoby rangę symbolu i dobitnie pokazywało, do jakich tradycji chce się odwoływać dzisiejsza Polska.
Nasze starania nie osiągnęły zamierzonego celu i Ryszard Kaczorowski pochowany został w wilanowskiej świątyni pw. Opatrzności Bożej, czyli w godnym miejscu, mającym spełniać rolę narodowego panteonu.
Kiedy patrzę na tę sprawę z perspektywy minionego roku, odczuwam jednak żal, że propozycja POKiN nie została wówczas zrealizowana. Może gdyby nie pogrzebowy pośpiech i konieczność podejmowania bardzo szybkich decyzji, historia pochówku obu prezydentów potoczyłaby się inaczej?
Dzisiaj można już tylko snuć różne przypuszczenia na ten temat, ale w żadnym razie nie wycofuję się z tezy, że był to pomysł dobrze służący narodowym imponderabiliom i symbolicznemu budowaniu trwałego fundamentu niepodległej Polski, której tak wiernie oraz skutecznie służyli całym swym życiem Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Maj 21, 2011 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy nowosądeccy radni podejmą sprawę pomnika Armii Czerwonej?
W przyszłym tygodniu ma się odbyć posiedzenie Rady Miasta Nowego Sącza. Pozwalam sobie żywić nadzieję, że jednym z punktów jej obrad będzie ustosunkowanie się do licznych postulatów wielu środowisk oraz instytucji kombatanckich i niepodległościowych, a także wojewody małopolskiego Stanisława Kracika, aby prezydent Ryszard Nowak wykonał wreszcie uchwałę Rady z 1992 roku, na mocy której z centrum Nowego Sącza ma zniknąć pomnik Armii Czerwonej.
To właśnie radni mają możliwość zobligowania prezydenta - poprzez podjęcie stosownej uchwały bądź rezolucji - do działań, na które od 19 lat oczekują środowiska patriotyczne nie tylko z Małopolski. Stojący w centrum znanego z pięknych niepodległościowych tradycji Nowego Sącza pomnik ku chwale czerwonoarmistów jest solą w ich oku, czego dowodem są nie tylko wzmiankowane wyżej petycje pisemne, ale także "akcja bezpośrednia", która miała miejsce pod tym monumentem 7 maja br.
Kilka tygodni temu identyczne stanowisko wyraził w wypowiedzi dla "Polski-Gazety Krakowskiej" poseł ziemi nowosądeckiej Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości - ugrupowania, które poparło w ostatnich wyborach samorządowych Ryszarda Nowaka. Mniemam, że także reprezentujący ten region parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego są podobnego zdania, więc raz jeszcze wyrażam nadzieję, że ich koledzy-radni Nowego Sącza zechcą wcielić w życie postulat godnego załatwienia sprawy nowosądeckiego pomnika Armii Czerwonej oraz przeniesienia otaczających go grobów krasnoarmiejców na cmentarz komunalny.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 4 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum