Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oświadczenia POKiN w Krakowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Maj 29, 2011 8:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kto broni sowieckiego pomnika w Warszawie?

"Gazeta Wyborcza" zacytowała w swojej stołecznej edycji anonimowego polityka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który zasugerował, że członkowie Rady Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości wycofali się z koncepcji definitywnego usunięcia pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni (tzw. "czterech śpiących") z placu Wileńskiego i umieszczenia go w magazynie ZDM obok Feliksa Dzierżyńskiego w wyniku zakulisowej umowy z SLD; jej efektem miałoby stanowić poparcie przez radnych Sojuszu głosowania imiennego przy podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej.
Ponieważ nie wierzę, aby politycy partii chętnie i często głoszącej przywiązanie do wartości patriotycznych oraz deklarującej potrzebę radykalnej dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej gotowi byli pójść na tak żenujące ustępstwo w dziedzinie narodowych imponderabiliów, w imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie bardzo proszę przewodniczącego klubu radnych PiS w Radzie Warszawy o oficjalne zdementowanie tej informacji, zwłaszcza że przytoczona przez "Gazetę Stołeczną" wypowiedź Michała Grodzkiego z PiS na sesji RW o rzeczonym monumencie: "to świadectwo epoki upokorzeń, gloryfikowanie reżimu totalitarnego, któremu Warszawa miała wznosić pomniki, braterstwa mocno narażonego na próbę 17 września 1939 r. i w czasie bitwy pod Lenino, słowem - obiekt kulturowo niepożądany" pozostaje w oczywistej sprzeczności z głosem polityka z SLD.
POKiN konsekwentnie walczy od wielu lat o usunięcie z ulic i placów polskich miast wszelkich reliktów dawnego sowieckiego panowania. Zdecydowanie popieramy więc pomysł przeniesienia warszawskiego pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni nie na inne miejsce na pl. Wileńskim (w związku z rozbudową metra) lecz do magazynu ZDM bądź do skansenu komunistycznych dzieł sztuki w podlubelskiej Kozłówce, ewentualnie rozebrania go.
Mam nadzieję, że podobne stanowisko raz jeszcze publicznie zaprezentuje w tej sytuacji klub radnych PiS w Radzie Warszawy, dementując obraźliwą wobec tej partii sugestię polityka SLD.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN


=============================

Zob. - http://www.polonus.mojeforum.net/viewtopic.php?p=8703&highlight=#8703
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Cze 12, 2011 7:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Apel POKiN do Rady Miasta Szczecina
Szanowni Państwo!
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wyraża pełne poparcie dla inicjatywy prezesa Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pułkownika Bolesław Zbigniewa Pawłowskiego ps. "Lanca", aby budowanemu obecnie na szczecińskim prawobrzeżu rondu nadać imię Żołnierzy Wyklętych.
Płk. Pawłowski słusznie argumentuje, że władze komunistyczne usiłowały przez wiele dziesięcioleci - na szczęście bezskutecznie - wymazać z kart najnowszej historii naszego kraju i zohydzić pamięć bohaterskich żołnierzy antykomunistycznego podziemia, walczących o niepodległość Rzeczypospolitej po 1945 roku, przedstawiając ich jako pospolitych przestepców, trudniących się mordem i grabieżą.
Dzisiaj, kiedy w wolnej - także dzięki ofierze ich krwi i życia - Polsce przywraca się im dobre imię w społeczeństwie, ucząc o ich poświęceniu młode pokolenia rodaków, wszelkie formy trwałego upamiętniernia Żołnierzy Wyklętych zasługują na szacunek i poparcie.
Dlarego też pozwalam sobie wyrazić nadzieję, że płynący spod Wawelu ku Wałom Chrobrego głos POKiN zostanie uwzględniony w dyskusji nad nadaniem przez Radę Miasta Szczecina imienia Żołnierzy Wyklętych nowemu rondu.
Z poważaniem i serdecznymi pozdrowieniami
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Cze 22, 2011 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
List otwarty POKiN do szefa PiS w Małopolsce
Pan Poseł Arkadiusz Mularczyk
Przewodniczący Małopolskiego Okręgu
Prawa i Sprawiedliwości
Szanowny Panie Pośle!
18 czerwca nowosądeckie i krakowskie środowiska patriotyczne (część z nich wchodzi w skład Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie) zorganizowały pikietę pod pomnikiem Armii Czerwonej przy Alei Wolności w Nowym Sączu, domagając się od prezydenta miasta Ryszarda Nowaka wykonania uchwały Rady Miasta Nowego Sącza sprzed 19 lat (!) o jego usunięciu z tego miejsca.
Organizatorzy manifestacji liczyli, że może pojawi się Pan na niej jako poseł ziemi nowosądeckiej, a zarazem przewodniczący Małopolskiego Okręgu Prawa i Sprawiedliwości - partii, która często i zdecydowanie głosi potrzebę dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej. Od obecnego pod pomnikiem Marka Kmiecika z Forum Młodych PiS dowiedzieli się, że ważne obowiązki uniemożliwiły Panu poparcie hasła: "sowiecki pomnik do rozbiórki!", ale że w poniedziałek, 20 czerwca, wyda Pan oświadczenie w tej sprawie.
Minęło kilka dni, ale do tej pory w żadnym z lokalnych mediów nie znalazłem zapowiedzianego stanowiska, jakiego mamy prawo w POKiN oczekiwać od ważnego polityka PiS w sprawie, w której - tak nam się przynajmniej wydaje - powinniśmy działać wspólnie.
Apeluję więc do Pana o jak najszybsze opublikowanie oświadczenia, które - mam nadzieję - będzie podobne w treści do wypowiedzi, jakiej udzielił Pan 3 kwietnia br. "Polsce-Gazecie Krakowskiej", mówiąc:
"- Ten pomnik stoi w centralnym punkcie miasta, to boli ludzi pamiętających historię i ja to rozumiem. Dlatego uważam, że trzeba podjąć działania zmierzające do przeniesienia."
Ryszard Nowak wygrał wybory prezydenckie w Nowym Sączu z poparciem PiS, z ramienia którego był wcześniej posłem do Sejmu. Być może teraz nie ma już jednak wiele wspólnego z ideałami, głoszonymi przez tę partię i świadomie działa na szkodę jej wizerunku, o czym dobitnie świadczy jego stosunek do sprawy pomnika Armii Czerwonej.
Chciałbym, abym pomógł Pan zrozumieć organizacjom skupionym w POKiN, co takiego stało się ostatnio w sławnym z patriotycznych uczuć i z antykomunistycznej atmosfery Nowym Sącz, że nikt nie jest w stanie przywołać do porządku jego prezydenta, jawnie kpiącego sobie z prawdy historycznej, uchwały lokalnego samorządu, głosu wielu stowarzyszeń kombatanckich i niepodległościowych, apelu wojewody małopolskiego, a także kompromitującego partię, która pomogła mu objąć pełnioną obecnie funkcję.
Ufam, że Pańskie oświadczenie oraz zdecydowane działania, jakie wkrótce podejmie Pan w tej bulwersującej nie tylko nasze Porozumienie sprawie doprowadzą ją do pozytywnego końca i że nie będę zmuszony pisać kolejnego listu otwartego na jej temat, tym razem już do prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego
Z poważaniem
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik Porozumienia Organizacji
Kombatanckich i Niepodległościowytch w Krakowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Cze 25, 2011 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kunktatorska odpowiedź posła Mularczyka
Wprawdzie - przynajmniej na razie - nie w formie oświadczenia, ale wywiadu dla “Naszego Dziennika” poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Zarządu Małopolskiego Okręgu Prawa i Sprawiedliwości, odniósł się do mojego listu otwartego do niego (opublikowanego m.in. w tym portalu) w sprawie pomnika Armii Czerwonej, którego nie chce usunąć z centrum Nowego Sącza prezydent Ryszard Nowak.
Najpierw powiedział, że jest zwolennikiem przeniesienia tego monumentu lub “co najmniej zmiany tablic na nim widniejących” (bardzo asekuranckie sformułowanie) i rozpoczęcie takich procedur zasugerował prezydentowi miasta, mając nadzieję, że nie pozostanie on “głuchy na liczne apele, sugestie i podejmie działania”.
Jednocześnie przyznał, że Nowak przekonał go, iż podjęcie tej inicjatywy przed wyborami nie byłoby dobrze odebrane i mogłoby spowodować ogólnopolską awanturę.
“- Faktycznie, termin na podejmowanie takich decyzji nie jest najszczęśliwszy. Nie mam wątpliwości, że przeniesieniu pomnika będzie towarzyszyła wielka awantura. Podniosą się głosy, jak to PiS wywołuje konflikt z Rosją i utrudnia dialog, czy jakiż to ciemnogród panuje w Nowym Sączu, którego władze chcą bezcześcić swoich <wyzwolicieli>... Z drugiej strony jest oczywiste, że 19 lat to zbyt długo i gdyby to ode mnie zależało, wszcząłbym niezbędne procedury” - powiedział Mularczyk “Naszemu Dziennikowi” i wyraził nadzieję, że prezydent Nowak także jest zwolennikiem przeniesienia pomnika i otaczających go grobów z centrum miasta.
Myślałem, że poseł partii, która chętnie i często głosi potrzebę dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej wypowie się w mniej kunktatorski sposób, zwłaszcza że elektorat PiS jest z pewnością przeciwny dalszemu tkwieniu tego pomnika w centrum Nowego Sącza. Argument o wyborach jest zaś bardzo asekuracyjny i dosyć marny, bo zawsze jesteśmy przed jakąś kampanią, czy to do parlamentu, czy do samorządów lokalnych, a poza tym w pewnych sprawach powinny się liczyć wyłącznie imponderabilia, a nie wyborcze kalkulacje, na których można się nb. nieźle zawieść. Poza tym sprawa jest już tak nagłośniona w mediach, że i tak wypłynie w najbliższej kampanii, sprawiając spory kłopot kandydatom PiS, którzy będą musieli - z Mularczykiem na czele - tłumaczyć się z błędu jej nieudolnego zamiatania pod dywan.
Co więcej, z dotychczasowych wypowiedzi prezydenta Nowaka i jego rzeczniczki prasowej wcale nie wynika, aby chciał on przenosić lub likwidować ów monument; wręcz przeciwnie, z upodobaniem podkreśla, że nie wykona uchwały Rady Miasta sprzed 19 lat, co pozwoliło mi sformułować w liście otwartym do posła Mularczyka domniemanie, iż nowosądecki włodarz odszedł już dość daleko od ideałów i wartości wypisanych na sztandarach partii, która poparła go w staraniach o urząd prezydenta.
Reasumując: nie przekonuje mnie ani tok rozumowania posła Arkadiusza Mularczyka, którego widocznie nie stać na poważną polityczną decyzję, ani zachowanie prezydenta Ryszarda Nowaka.
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, a także wiele innych małopolskich stowarzyszeń patriotycznych z pewnością nie pozwolą mieszkańcom Nowego Sącza zapomnieć tej sprawie, bez względu na to, jakie i kiedy będą w przyszłości wybory.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Lip 01, 2011 7:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niewidoczny Grób Nieznanego Żołnierza
Krakowski Grób Nieznanego Żołnierza sąsiaduje na placu Jana Matejki z pomnikiem Grunwaldzkim. O ile ten drugi monument chwały oręża polskiego jest - z uwagi na imponujące rozmiary i pionową strukturę - powszechnie rozpoznawalny, o tyle o pierwszym wiedzą jedynie ci, którzy zechcą pochylić się, aby odczytać napis na leżącej poziomo płycie.
A przecież Grób Nieznanego Żołnierza powinien być w każdym mieście odpowiednio wyeksponowany, bo stanowi najważniejszy symbol ofiary życia i krwi, złożonej przez wiele pokoleń Polaków w walce o niepodległość Rzeczypospolitej.
W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracam się więc do władz naszego miasta z prośbą o rozważenie możliwości lepszego uwyraźnienia tego miejsca pamięci narodowej. Zdaję sobie sprawę, że jest to trudne wyzwanie, ale warte chyba podjęcia.
Podczas dyskusji na posiedzeniu Rady POKiN padały m.in propozycje przesunięcia Grobu Nieznanego Żołnierza na jego dawne miejsce, czyli bliżej ulicy Basztowej, ewentualnie lekkiego podniesienia płyty pod niewielkim kątem.
Może krakowianie, do których zwracam się za pośrednictwem mediów z prośbą o opinię oraz władze podwawelskiego grodu zechcą wypowiedzieć się w tej sprawie.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Lip 01, 2011 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Gdzie są buława i szabla marszałka Rydza-Śmigłego?
To pytanie często zadają krakowskim środowiskom niepodległościowym kombatanci i piłusdczycy z całej Polski. Niestety, nie jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć, podzielamy natomiast troskę tych, którzy wyrażają zaniepokojenie losem narodowych pamiątek, wypożyczonych w latach 90. ubiegłego stulecia przez Związek Legionistów Polskich z jasnogórskiego sanktuarium maryjnego i nie oddanych tam w terminie umówionym z kustoszem zbiorów, ojcem pułkownikiem Janem Golonką, o czym informuje napis w pustej gablocie po obu eksponatach.
Sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem sądowym, na mocy którego oskarżony o zawłaszczenie buławy i szabli Krystian Waksmundzki skazany został na dwa lata pozbawienia wolności. Odsiedział rok, ponieważ prezydent Aleksander Kwaśniewski ułaskawił go warunkowo od dalszego odbywania kary. Pamiątki nie wróciły jednak na swoje miejsce, co budzi zrozumiały niepokój o to, gdzie się obecnie znajdują i w jakim są stanie.
Z tego powodu Rada Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie upoważniła mnie na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu, abym zwrócił się - za pośrednictwem mediów - z tym samym tytułowym pytaniem, jakie wciąż zadają nam przedstawiciele organizacji patriotycznych, do wszystkich, którzy mają jakąś wiedzę w przedmiotowej sprawie, aby zechcieli sią z nią podzielić. Czas już bowiem najwyższy, aby buława i szabla marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego znalazły się z powrotem w klasztorze ojców Paulinów na Jasnej Górze.
Z poważaniem
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy RośDołączył: 07 Lut 2009
Posty: 10

PostWysłany: Sob Lip 02, 2011 1:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu wpisuję, bo tak mi się skojarzyło: jestem kustoszem prowincjonalnego muzeum, do którego niejaki Waksmundzki był łaskaw wysłać pismo odnośnie oddania mu sztandaru Związku Strzeleckiego, który posiadamy w swoich zbiorach od 1970 roku, a przedtem był ukryty chłopskiej chacie koło Hrubieszowa - to, że straszył mnie firmą windykacyjną to tzw. ch..., poradziłem sobie oświadczając, że strzelcy oprócz sztandaru ukryli też kilka egzemplarzy broni palnej i zapraszam: mają po 70-80 lat i nawet wyrok dostaną w zawieszeniu.
Środowisko KPN posiada obecnie , po ponad 20 latach, gazetę codzienną, tygodnik itd....
Więc przestańcie się rozczulać (jak nie prezydent, to prezes, albo szef IPN itd.), jak to was wszyscy niszczą, tylko zróbcie coś pozytywnego. Akurat Grześka Hajdarowicza znam i cenię. Widzę szansę, (5-6 z kolei!), oby się nie skończyło na narzekaniu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel SabudaDołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Sob Lip 02, 2011 2:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne jak słońce!
Środowisko KPN posiada też kilka stacji radiowych,platformę cyfrową tv, pakiet kontrolny w google, facebook, you tube, kilka prywatnych satelitów komunikacyjnych. I pomniejsze pierdoły o wartości równej połowie PKB USA
Ty zaś masz tylko jeden spadochron na którym właśnie spadłeś z księżyca...
Shocked

_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciej GawlikowskiDołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sob Lip 02, 2011 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jurku, ta kapeenowska gazeta to mały pikuś przy tym, że Twoje środowisko rządzi Polską!
Przecież Schetyna był wysoko w strukturach Solidarności Walczącej.
Macie szansę, zamiast wciąż narzekać na ruskich agentów rozpylających sztuczną mgłę, zmienić III RP w Rzeczpospolitą Solidarną! A my Was w tym wesprzemy naszą gazetą Wink Wink Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Panie Prezesie TVP, proszę wyemitować film o płk. Kuklińskim!
Pan Juliusz Braun
Prezes Telewizji Polskiej SA
Wielce Szanowny Panie Prezesie!
Na przełomie kwietnia i maja 1998 roku, podczas historycznej, pierwszej wizyty śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce od momentu potajemnego wywiezienia go wraz z żoną i dwoma synami z kraju przez amerykańskie służby specjalne w listopadzie 1981 roku, dziennikarki Krakowskiego Ośrodka TVP Beata Kołaczyk i Bożena Toporek wraz zespołem nakręciły na zlecenie kierownictwa I Programu Telewizji Polskiej godzinny film dokumentujący jego 7-dniowy pobyt w Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Gdańsku i Warszawie.
Miał on zostać wyemitowany wkrótce po zakończeniu wizyty, ale z niewyjaśnionych przyczyn nie doszło do tego ani wtedy, ani nigdy potem. Jako reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego w Kraju oraz rzecznik walczącego od wielu lat o Jego dobre imię Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie konsekwentnie zwracałem się do kolejnych prezesów TVP, aby film został wreszcie pokazany wielomilionowej widowni.
Ponieważ patriotyczna misja, jakiej podjął się z narażeniem życia własnego i swojej rodziny płk. Kukliński nawiązując współpracę z Amerykanami dla ratowania światowego pokoju i odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez osłabienie potęgi militarnej Związku Sowieckiego wciąż stanowi przedmiot ogólnonarodowej dyskusji, emisja filmu mogłaby stać się jej ważnym elementem. Sporą część dokumentu stanowi bowiem wywiad z jego bohaterem, w którym tłumaczy on motywy swego wciąż nie zrozumianego przez wielu rodaków postępowania.
Dlatego też zwracam się do Pana Prezesa z wielką prośbą o zdjęcie z archiwalnej półki filmu, który uzyskał podczas kolaudacji w 1998 roku wysokie oceny i już dawno powinien zostać wyświetlony w ramach misji, którą ma przecież obowiązek realizować Telewizja Polska.
Jestem przekonany, że emisja tego dokumentu w dobrym czasie antenowym byłaby wielkim wydarzeniem medialnym, a zarazem istotnym przyczynkiem do jednej z najważniejszych dyskusji, jakie toczą w ostatnich latach Polacy o swojej najnowszej historii.
Z poważaniem
dr Jerzy Bukowski hm
były reprezentant prasowy
śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego w kraju
rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Najlepsze miejsce na pomnik AK w Krakowie
Rada Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie jednogłośnie opowiada się za lokalizacją mającego powstać w naszym mieście pomnika Armii Krajowej przy nadwiślańskim bulwarze Czerwieńskim u wylotu ulicy Bernardyńskiej.
Popieramy również koncepcję otoczenia tego monumentu architektoniczną konstrukcją "ogrodu pamięci AK i Polskiego Państwa Podziemnego". Takie uczczenie żołnierskiego czynu zbrojnego oraz cywilnego wysiłku wielu tysięcy uczestników konspiracji z lat 1939-1945 wydaje nam się najbardziej właściwe.
W imieniu Rady POKiN
dr Jerzy Bukowski hm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Paź 02, 2011 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prezydent Nowego Sącza w obronie chwały Armii Czerwonej
W nowosądeckim wydaniu portalu internetowego naszemiasto.pl znalazł się wywiad z prezydentem tego miasta z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, Ryszardem Nowakiem, m.in. na temat stojącego nadal w centrum Nowego Sącza pomnika chwały Armii Czerwonej, którego usunięcia - zgodnie z uchwałą tamtejszych radnych sprzed 19(!) lat - od dawna domagają się liczne instytucje państwowe i organizacje patriotyczne.
Oto fragment wywiadu, przeprowadzonego przez Sławomira Wronę:
- Chcę zapytać o manifestację i mocne słowa pod Pana adresem, jakie padły pod pomnikiem Armii Czerwonej.
- Nie mam zamiaru tego komentować. Swoje już na ten temat powiedziałem. I nie będę w odpowiedzi używał równie mocnych słów.
- A jeśli chodzi o sam pomnik i apele o jego zburzenie?
- Moje zdanie w tej sprawie się nie zmieniło. Ja niczego pod przymusem, pod lufą karabinu czy pod pręgierzem robić nie będę. Oczekiwałem poważnej rozmowy, ale jest na nią za późno. Z tymi środowiskami rozmawiać nie będę.
- Czyli jak rozumiem pomnik zostaje. Jak należy traktować jego obecność w przestrzeni Nowego Sącza? A jak traktowany jest do tej pory?
- Jako symbol chwały Armii Czerwonej.
- A od kiedy?
- Od 1945 roku, kiedy został wybudowany. W tamtym okresie być może tak było. Ale przez ostatnich kilkanaście lat jakoś o nim zapomniano. Temat powrócił przed jakimiś wyborami i jest dalej drążony. Dla mnie ten pomnik jest świadkiem historii. Moje zdanie na temat dokonań Armii Czerwonej, czy też późniejszego okresu też jest doskonale znane i jednoznaczne. Mogę jeszcze raz powtórzyć też, że nie mam zamiaru poddawać się jakiemukolwiek szantażowi osób, które mnie obrażają. To są ludzie, z którymi nie warto dyskutować.
- Jeśli zdarzy się Panu oprowadzać kogoś po Nowym Sączu i kiedy podczas spaceru Alejami Wolności ten ktoś wskaże ten pomnik i zapyta - co to jest? Jak pan odpowie?
- Powiem prawdę.
- Jak będzie brzmiała ta odpowiedź?
- Odpowiem, że jest to pomnik chwały Armii Czerwonej i miejsce pochówku poległych żołnierzy. Jest pan zadowolony? Ja naprawdę zdaję sobie sprawę z tego, że to miejsce budzi kontrowersje, ale na takim poziomie jaki prezentują organizatorzy tej manifestacji z nikim rozmawiał nie będę i nikt mnie do niczego nie zmusi.

Czytam i przecieram oczy ze zdumienia: oto reprezentujący chętnie oraz często głoszącą hasło dekomunizacji partię prezydent sławnego tradycjami patriotycznymi miasta nie widzi nic zdrożnego w dalszym wielbieniu w jego centrum Armii Czerwonej. W dodatku obraża uczestników manifestacji, którzy przypominają mu nie tylko podstawowe fakty z najnowszej historii Polski, ale także obowiązek wykonania uchwały Rady Miasta Nowego Sącza z 1992 roku. Lekceważy też jednoznaczne opinie w tej sprawie wojewody małopolskiego, Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sądeckiej Rodziny Katyńskiej, Nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Dziwię się, że ta skandaliczna, jawnie prosowiecka postawa prezydenta Nowaka nie doczekała się do tej pory żadnej interwencji ze strony jego partyjnych przełożonych. Wstydliwie milczy w tej sprawie małopolskie kierownictwo PiS, tematu unika czołowy nowosądecki poseł tego ugrupowania Arkadiusz Mularczyk (chociaż kiedyś popierał pomysł likwidacji pomnika), manifestujących 17 września pod pomnikiem poparł tylko jeden kandydat do Sejmu z tego miasta: warszawiak Piotr Naimski. Ciekawe, czy prezes Jarosław Kaczyński wie, jak zachowuje się jego podwładny.
Pana prezydenta Ryszarda Nowaka po raz kolejny zapewniam, że środowiska patriotyczne Małopolski nie złożą broni i nadal będą używać różnorodnych form nacisku, aby doprowadzić do usunięcia pomnika Armii Czerwonej z centrum Nowego Sącza, który - przypominam, jeśli ktoś zapomniał - leży w niepodległej Rzeczypospolitej.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Lis 11, 2011 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie uważa, że pełną polityczną, historyczną oraz moralną odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w ostatnich miesiącach z pomnikiem chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu ponoszą władze samorządowe tego miasta, w szczególności prezydent Ryszard Nowak.
Niewykonanie przez kolejnych włodarzy Nowego Sącza uchwały Rady Miasta sprzed 19(!) lat o usunięciu tego monumentu z Alei Wolności wywołuje zrozumiałe poruszenie wielu instytucji państwowych oraz środowisk patriotycznych Małopolski, czemu dawały one wyraz w licznych apelach i prośbach o zrealizowanie wyrażonej w lutym 1992 roku woli radnych.
Przeciw dalszemu istnieniu reliktu sowieckiego panowania nad Polską w centrum Nowego Sącza protestowały m.in. Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Sądecka Rodzina Katyńska, Nowosądecki Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także nasze Porozumienie. Swą dezaprobatę dla niezrozumiałego uporu prezydenta miasta wyraził także wojewoda małopolski Stanisław Kracik.
Czas już zadać zasadnicze pytanie prezydentowi Nowakowi oraz jego partyjnym przełożonym z Prawa i Sprawiedliwości: jak długo jeszcze głosząca na każdym kroku umiłowanie Ojczyzny i chęć zdekomunizowania przestrzeni publicznej niepodległej Rzeczypospolitej partia będzie tolerować istnienie hańbiącego piękne, patriotyczne tradycje Nowego Sącza pomnika?
Skoro małopolskie struktury PiS są w tej materii najwidoczniej bezradne i nie potrafią przywołać do porządku wywodzącego się z szeregów ich ugrupowania Ryszarda Nowaka, może głos powinien zabrać prezes Jarosław Kaczyński? Trudno nam bowiem uwierzyć, aby nie znał tej kompromitującej PiS i znanej już w całej Polsce sprawy.
Nie pochwalając oblania 10 listopada pomnika chwały Armii Czerwonej farbą przez nieznanych sprawców doskonale rozumiemy jednak motywy i determinację osób, które dopuściły się tego aktu sprzeciwu wobec kultywowania przez prezydenta ich miasta sowieckiej, a więc zbrodniczej ideologii.
Wzywamy do stosownej reakcji także Radę Miasta Nowego Sącza obecnej kadencji.
dr Jerzy Bukowski hm
rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Lis 20, 2011 9:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
POKiN w sprawie Marszu Niepodległości
Prezydent RP Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz
Premier Donald Tusk
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, skupiające w swoich szeregach między innymi takie organizacje jak Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Małopolska, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość „WiN”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych „NSZ”, Związek Kadetów II RP – Żołnierzy AK zwraca się do Szanownych Adresatów o wytłumaczenie nam, którzy z bronią w ręku walczyliśmy o Niepodległa Polskę i całemu społeczeństwu, dlaczego służby państwowe w dniu 11 listopada 2011 r. nie potrafiły zagwarantować bezpieczeństwa uczestnikom Marszu Niepodległości, którzy chcieli pokojowo zamanifestować przywiązanie i miłość do ojczyzny w 93. rocznicę odzyskania niepodległości.
Chcemy wiedzieć dlaczego zawiodło nas państwo, policja i media. Dlaczego wpuszczono do centrum stolicy stu kilkudziesięciu bandytów niemieckich z antify, przybyłych na wezwanie środowisk związanych z Porozumieniem 11 listopada i „Krytyką Politycznją”. A później ci bandyci uzbrojeni w pałki i kastety grasowali po ulicy Marszałkowskiej bijąc i kopiąc ludzi niosących flagi narodowe jak i plując na uczestników historycznych grup rekonstrukcyjnych z epoki napoleońskiej, wracając na końcu do swojego azylu w kawiarni „Nowy Wspaniały Świat” - siedzibie „Krytyki Politycznej”.
Dlaczego policja dopuściła do tego, aby legalna manifestacja Marszu Niepodległości została zablokowana na trasie zgłoszonego przemarszu przez lewacką kontrmanifestację Kolorowej Niepodległej zresztą wspieraną w swych poczynaniach przez stołeczną policję? Kilkudziesięciu anarchistów z Niemiec w centrum stolicy zablokowało przejście reprezentacyjnej kompanii Wojska Polskiego.
Opisane powyżej postępowanie policji jest skandalem, o ile nie może być zakwalifikowane jako przestępstwo. Zamiast bronić porządku publicznego i zabezpieczać przemarsz Marszu Niepodległości, policja utrudniała ludziom dojście na marsz i blokowała trasę przemarszu legalnej manifestacji, a ochraniała kontrmanifestację tak jakby była zatrudniona przez lewackie organizacje, cieszące się poparciem prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Na skandal zakrawa również sposób relacjonowania przez media - także publiczne - przebiegu Marszu Niepodległości, w którym wzięło udział ponad 20 tysięcy ludzi, a one skupiały się prawie wyłącznie na bijatykach wywoływanych przez chuliganów i prowokatorów lewackich działających na jego obrzeżach. Kłamstwa mediów najlepiej reprezentuje stwierdzenie reporterki TVN 24, że transparent z napisem „Bóg, honor i ojczyzna” wzywa do nienawiści.
Nie chcemy, aby tak wyglądały obchody Święta Niepodległości w przyszłym roku, żeby znowu lewacy wzywali niemieckich bandytów do uczenia za pomocą pałek i kastetów demokracji Polaków.
Dlatego wzywamy wszystkich Szanownych Adresatów tego listu do podjęcia stosownych działań, które są możliwe w ramach obowiązującego prawa, a których jednak nie podjęto, jak uważamy, z powodu wrogości do postaw patriotycznych. Oczekujemy również dokładnej odpowiedzi na postawione tutaj pytania i wskazanie winnych zaistniałej sytuacji tak z policji, jak i z władz miasta Warszawy.
Przewodniczący POKiN - Edward Jankowski
Sekretarz POKiN – Stanisław Palczewski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Lis 22, 2011 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kraków, dnia 21.11.2011 r.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości
Pan dr Jarosław Kaczyński
ul. Nowogrodzka 84/86
02-018 Warszawa

Dotyczy: odmowy realizacji uchwały Rady Miasta Nowego Sącza o rozebraniu pomnika sławy
Armii Czerwonej przez prezydenta Ryszarda Nowaka, członka PiS.

Szanowny Panie Prezesie !

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do Pana Prezesa z apelem, aby udzielił wsparcia akcji środowisk kombatanckich, niepodległościowych i osób represjonowanych w czasach PRL oczekujących od prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka usunięcia z centrum tego miasta pomnika sławy Armii Czerwonej zgodnie z uchwałą Rady Miasta nr XXI/185/92 z dnia 25 lutego 1992 r. Pana głęboki patriotyzm i zaangażowanie w usuwanie reliktów komunizmu daje nam nadzieję, że potrafi Pan wytłumaczyć Ryszardowi Nowakowi konieczność demontażu pomnika okupacyjnej armii na którym widnieje napis: „ za naszą sowiecką ojczyznę”
Od kilku już lat Porozumienie jak i szereg innych organizacji patriotycznych takich jak: Związek Konfederatów Polski Niepodległej, Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu, Związek Piłsudczyków, Stowarzyszenie Sądecka Rodzina Katyńska, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego usiłują poprzez akcje protestacyjne spowodować wycofanie się Ryszarda Nowaka z prosowieckiego zachowania. Bezmyślna obrona tego pomnika armii, która była zbrojnym ramieniem totalitarnego, ludobójczego państwa rodzi bowiem uzasadnione pytania, czy to jest tylko głupota i tchórzostwo, czy też prezydent Nowak jest w sposób inny związany ze służbami postsowieckimi.
Nie tylko Porozumienie podjęło uchwałę o konieczności usunięcia tego symbolu sowieckiego, ale również instytucje państwowe. Takie uchwały zostały podjęte przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie oraz przez Małopolską Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Marszałku Województwa.
Wiemy, że Pan doskonale rozumie nasze uczucia i racje, kiedy piszemy ten list. Dlatego bez zagłębiania się w szczegóły musimy powiedzieć, że obrona tego haniebnego pomnika, którego budowa została narzucona siłą przez sowieckiego komendanta wojennego miasta Nowy Sącz, jest niczym nie usprawiedliwiona. Przynosi ona wstyd prezydentowi i partii PiS, bo jej członkiem jest Ryszard Nowak, a także całemu miastu.
W tej sprawie był wysłany do Pana Prezesa list przez organizatorów manifestacji pod pomnikiem i pozostał bez odpowiedzi. Liczymy jednak na to, że ten list pisany między innymi przez żołnierzy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej nie zostanie zlekceważony, sprawa zostanie pozytywnie załatwiona i otrzymamy pisemną odpowiedź.

Sekretarz Porozumienia Stanisław Palczewski

Przewodniczący Porozumienia Edward Jankowski

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 5 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum