Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oświadczenia POKiN w Krakowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Paź 31, 2012 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niech wawelski Zygmunt pożegna prezydenta Kaczorowskiego
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie z pełnym zrozumieniem przyjmuje decyzję najbliższej Rodziny śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego o pochowaniu Go w wilanowskiej świątyni Opatrzności Bożej.
Z wdzięcznością przyjmujemy miłe i życzliwe słowa Rodziny, skierowane do wszystkich środowisk oraz osób, w tym naszego Porozumienia, które w w ostatnich dniach wystąpiły z sugestią, aby miejscem wiecznego spoczynku ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie były podziemia królewskiej katedry na Wawelu.
Zgłaszając tę propozycję, chcieliśmy oddać należny hołd całemu polskiemu uchodźstwu politycznemu, które przez ponad pół wieku przechowało na emigracji depozyt niepodległości. Ponieważ jego misję zakończył, przekazując insygnia legalnej, konstytucyjnej władzy wybranemu w pierwszych po 1945 roku wolnych i demokratycznych wyborach prezydentowi III RP Lechowi Wałęsie właśnie Ryszard Kaczorowski, już 11 kwietnia 2010 roku wystąpiliśmy z pomysłem pochowania Go w tym samym miejscu, w którym spoczął jego ideowy spadkobierca - Lech Kaczyński.
Stało się inaczej, co przyjęliśmy z obywatelską pokorą. Kiedy doszło do ekshumacji, która potwierdziła domniemania, że w świątyni Opatrzności Bożej omyłkowo pogrzebano inną osobę, pozwoliliśmy sobie na powtórne zgłoszenie naszej propozycji, pragnąc w ten sposób uczcić majestat Rzeczypospolitej reprezentowany w skrajnie trudnych warunkach politycznych przez kolejnych strażników Konstytucji - Prezydentów RP na Uchodźstwie nieustannie, aż do 1989 roku, wyszydzanych przez komunistyczny reżim w Warszawie.
Oddając hołd całemu „polskiemu Londynowi” łączymy się w myślach z Rodziną Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i dziękujemy Jego Córce za to, że podczas konferencji prasowej podzieliła nasze przekonanie, że Jej śp. Ojciec powinien spocząć na Wawelu, chociaż ostatecznie zostanie pochowany w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Metropolitę krakowskiego, księdza kardynała Stanisława Dziwisza, serdecznie prosimy, aby w momencie pogrzebu ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie rozległy się dostojne dźwięki dzwonu Zygmunt, odzywającego się tylko w szczególnie ważnych dla Ojczyzny momentach i żegnającego najświetniejszych obywateli Rzeczypospolitej.
rzecznik prasowy POKiN przewodniczący POKiN
dr Jerzy Bukowski mjr Ryszard Brodowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Lis 04, 2012 9:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

POKiN dziękuje kard. Dziwiszowi

Cytat:
Jego Eminencja Metropolita Krakowski
Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie serdecznie dziękuje Jego Eminencji za przychylenie się do próśb wielu osób i stowarzyszeń, w tym naszego Porozumienia, aby na zakończenie uroczystości pogrzebowych śp. ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zabrzmiał wawelski dzwon Zygmunt.
W ten symboliczny sposób duchowa stolica Rzeczypospolitej połączyła się ze świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie, uroczyście ogłaszając wszystkim rodakom, że oto dobiegła ostatecznego końca ziemska droga wielkiego Polaka, który całe życie wiernie służył Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, reprezentując w skrajnie trudnych warunkach politycznych majestat niepodległego państwa oraz ciągłość jego legalnych, konstutcyjnych władz.
Dostojne dźwięki Zygmunta przypomniały nam, że wyrastająca z chrześcijańskich fundamentów Polska umie docenić swoich najzacniejszych obywateli, nawet jeśli ostatniej posługi zapominają im oddać przedstawiciele jej najwyższych władz.
Pozostajemy z wyrazami najwyższego szacunku i synowskiego oddania
rzecznik POKiN przewodniczący POKiN
dr Jerzy Bukowski mjr Ryszard Brodowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Lis 11, 2012 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kiedy sejmowa uchwała o płk. Kuklińskim?
Kraków, 11 listopada 2012
"Rocznice należy czcić nie tylko ich wspomnieniem, ale także postanowieniem nowych czynów" (Józef Piłsudski)
Zgodnie z tymi słowami wskrzesiciela Polski Niepodległej Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się w dniu Święta Niepodległości 11 Listopada do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o powrót do procedowania nad złożonym w grudniu ubiegłego roku przez posła Patryka Jakiego projektem uchwały honorującej wiekopomne zasługi śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dla ratowania światowego pokoju
Nasze Porozumienie od wielu lat zabiega o to, aby Prezydent RP zaliczył pośmiertnie płk. Kuklińskiego w poczet kawalerów Orderu Orła Białego oraz awansował go do stopnia generała brygady. Równolegle czynimy starania, aby Sejm RP przyjął uchwałe, której sens sprowadza się do słów: "Pułkownik Ryszard Kukliński dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej".
Z radością i satysfakcją przyjęliśmy taki właśnie projekt złożony rok temu przez grupę posłów Solidarnej Polski. Wstępnego poparcia udzielili mu w Komisji Kultury i Środków Przekazu także parlamentarzyści Plaformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Niestety, wkrótce nastąpiła niewytłumaczalna dla nas zmiana w stanowisku przewodniczącej komisji - posłanki Iwony Śledzińskiej Katarasińskiej-Katarasińskiej (PO). Najpierw zasugerowała przełożenie dyskusji nad projektem i przeformułowanie go tak, aby związany był z rocznicą śmierci płk. Kuklińskiego w lutym, a nie wprowadzenia stanu wojennego, potem dokument został zaś odłożony ad acta mimo aktywnych działań posła Jakiego oraz interpelacji posłanki Anny Sobeckiej do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Ponieważ zbliża się 13 grudnia, apelujemy do posłanki Śledzińskiej-Katarasińskiej oraz do wszystkich członków prowadzonej przez nią komisji sejmowej, aby powrócić do dyskusji nad bardzo dobrym projektem posła Jakiego. Idealnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie tej uchwały przez izbę niższą parlamentu właśnie w kolejną rocznicę wypowiedzenia wojny własnemu narodowi przez sowieckiego namiestnika w Warszawie.
Raz jeszcze wyrażamy nadzieje, że Sejm niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej zechce oddać należny hoł jednemu z najwiekszych bohaterów w naszej najnowszej hisotii, a tym samym jednoznacznie okreslić swój stosunek do PRL. Spór o pułkownika Ryszarda Kuklińskiego jest bowiem de facto sporem o to, czym była Polska Ludowa. Ufamy, iż wybrani przez naród parlamentarzyści rozstrzygną go zgodnie z wyrokiem, jaki wydała już w tej sprawie historia.
W imieniu Rady POKiN
dr Jerzy Bukowski
rzecznik Porozumienia
były reprezentant prasowy
płk. Kuklińskiego w Polsce
Oto treść wzmiankowanego dokumentu w jego pierwotnej wersji:
W grudniu 1970 roku, kosztem życia kilkudziesięciu osób, reżim komunistyczny brutalnie stłumił falę pokojowych, robotniczych wystąpień przetaczających się przez polskie wybrzeże. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń, w trosce o losy kraju i Polaków, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego Ryszard Kukliński podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z CIA.
Z narażeniem życia swojego i swojej rodziny, przez dziesięć lat pułkownik Kukliński przekazał amerykańskiemu wywiadowi ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących m.in. planów ZSRR użycia broni nuklearnej, danych technicznych modeli sowieckiej broni (m.in. czołgu T-72 oraz rakiet Strzała-2), rozmieszczenia radzieckich jednostek przeciwlotniczych na terenie Polski oraz NRD, stosowanych przez Armię Radziecką metod zapobiegania namierzaniu obiektów przez satelity szpiegowskie, a także planów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Informacje przekazywane przez pułkownika Kuklińskiego miały unikalną wartość wywiadowczą - jako oficer łącznikowy w sztabie głównym Armii Radzieckiej Kukliński brał udział w tajnych naradach dotyczących działań Układu Warszawskiego. Jako szef Oddziału 1 Planowania Strategiczno-Obronnego i zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego był także autorem doktryny obronnej PRL i przygotowywał plany inwazji wojsk Układu Warszawskiego m.in. na kraje zachodniej Europy oraz Czechosłowację. W latach 1980-81 uczestniczył w opracowywaniu planów wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W opinii historyków ujawnienie Stanom Zjednoczonym planów wojskowych przygotowywanej latami inwazji na kraje zachodniej Europy, w wyniku której Polska mogła zostać zniszczona na skutek działań odwetowych z użyciem broni nuklearnej miało duży wpływ na przebieg zimnej wojny. Sowieckie plany zakładały śmierć od 3 do 10 milionów Polaków - pułkownik Kukliński uznał, iż jedynym skutecznym sposobem udaremnienia groźby podjęcia działań zbrojnych i uratowania Polski było przekazanie tajnych dokumentów amerykańskiemu wywiadowi.
Za bohaterską postawę Ryszard Kukliński poniósł szereg ofiar. W tajemniczych okolicznościach zginęli obydwaj jego synowie. W 1984 roku przez sąd wojskowy w Warszawie za dezercję i zdradę został skazany na karę śmierci połączoną z zarekwirowaniem mienia. Wyrok utrzymano pomimo obalenia komunizmu – w 1990 roku na mocy amnestii karę złagodzono do 25 lat więzienia. Dopiero w 1995 roku I Prezes Sądu Najwyższego wniósł rewizję nadzwyczajną na korzyść Kuklińskiego. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła wyrok pozbawienia wolności i zwróciła sprawę prokuraturze wojskowej do uzupełnienia. W 1996 roku śledztwo zostało ponownie podjęte, a za pułkownikiem rozesłano listy gończe. Dopiero w roku 1997 postępowanie umorzono uznając, że Ryszard Kukliński działał w stanie wyższej konieczności.
W 30. rocznicę wprowadzenia przez reżim komunistyczny PRL stanu wojennego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, którego bezinteresowne poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju, zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi ZSRR. Kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa Ryszard Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu ze wszystkimi bohaterami walk o polską niepodległość. Zachowując nienaganną postawę moralną godnie znosił upokorzenia, których doświadczył ze strony władz najpierw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a później także Rzeczypospolitej Polskiej. Był wzorem wiernego krajowi patrioty.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej Polskiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Lis 25, 2012 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Apel o monitoring mauzoleum Matki i Serca Syna

Kraków, 25 listopada 2012
Jego Ekscelencja
Pan Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych RP
Wielce Szanowny Panie Ministrze!
W imieniu Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracam się do Pana z apelem o dyplomatyczną interwencję w litewskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także o zaoferowanie finansowej pomocy wileńskiemu samorządowi w kwestii zamontowania stałego monitoringu grobowca-mauzoleum matki marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i jego serca na wojskowym cmentarzu na Rossie.
W ostatnich miesiącach doszło do dwukrotnego sprofanowania tego symbolu polskości przez nieznanych sprawców, których do tej pory nie zdołała ująć litewska policja. W tej sytuacji w pełni popieramy stanowisko przewodniczącej Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicji Klimaszewskiej, według której jedynym sposobem zapobieżenia podobnym czynom jest stały monitoring tego miejsca. Niestety, władze samorządowe Wilna nie uwzględniły złożonej przez nią prośby w tej sprawie, tłumacząc się brakiem pieniędzy.
Ponieważ akty wandalizmu o wyraźnie antypolskim charakterze powtarzają się na Rossie, nadszedł chyba czas na zdecydowaną interwencję Pana Ministra w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Nieznani sprawcy dobrze bowiem wiedzą, że profanując mauzoleum Matki i Serca Syna boleśnie ranią wszystkich Polaków, którym droga jest pamięć narodowa.
Rzecz jest tym bardziej pilna, że Alicja Klimaszewska słusznie obawia się, iż po ewentualnym wejściu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie do koalicji rządzącej tym krajem antypolskie nastroje mogą się nasilić i nie sposób wykluczyć kolejnych aktów wandalizmu w tym miejscu.
Oczekuję od Pana Ministra podjęcia stosownych dyplomatycznych zabiegów w sprawie, która dotyczy naszego honoru narodowego i powagi Państwa Polskiego.
dr Jerzy Bukowski hm
wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Mar 31, 2013 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Czy jest już monitoring na Rossie?
Kraków, 31 marca 2013
Jego Ekscelencja
Minister Spraw Zagranicznych
Radosław Sikorski
Wielce Szanowny Panie Ministrze!
W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków zwracam się z uprzejmym zapytaniem, czy - zgodnie z obietnicą złożoną w listopadzie ubiegłego roku przez rzecznika Pańskiego resortu Marcina Bosackiego, że stanie się to do końca marca br. - zamontowany został już monitoring na grobowcu Matki Józefa Piłsudskiego i Jego Serca na wileńskim cmentarzu na Rossie.
Mój listopadowy apel do Pana Ministra o zastosowanie takiego właśnie sposobu ochrony tego miejsca związany był z dokonanym na nim kolejnym aktem wandalizmu o wyraźnie antypolskim charakterze. Poparłem wówczas stanowisko przewodniczącej Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicji Klimaszewskiej, według której jedynym sposobem zapobieżenia podobnym czynom jest stały monitoring. Profanujący je nieznani sprawcy dobrze bowiem wiedzą, że w ten sposób boleśnie ranią uczucia patriotyczne wszystkich Polaków, którym droga jest symbolizowana przez nie pamięć narodowa.
25 listopada ub. r. rzecznik MSZ powiedział mediom, że ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski uzyskał obietnicę założenia monitoringu na Rossie ze strony władz Wilna do końca marca 2013 roku.
Ponieważ - jako autor wspomnianego apelu - otrzymuję wiele pytań w tej sprawie od żywo zainteresowanych nią osób, a ma ona bardzo ważny charakter w zakresie dbałości o nasze narodowe imponderabilia, będę wdzięczny za poinformowanie opinii publicznej, czy została już pozytywnie załatwiona.
Z poważaniem
dr Jerzy Bukowski hm
przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
wiceprezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pon Kwi 01, 2013 10:34 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Kwi 01, 2013 9:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O szacunek dla narodowych imponderabiliów
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie popiera propozycję wprowadzenia obowiązku rozpoczynania każdego nowego tygodnia nauki w szkole od wykonywania hymnu narodowego, wysuniętą przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości Dorotę Arciszewską-Mielewczyk oraz Marcina Horałę z Fundacji Republikańskiej w liście do ministra edukacji narodowej.
Jednym z elementarnych składników wychowania patriotycznego dzieci jest przekonanie ich, że znajomość słów hymnu i umiejętność zaśpiewania go w godnej postawie stanowi obywatelski obowiązek, podobnie jak oddawanie szacunku godłu narodowemu, fladze państwowej i sztandarom.
Podzielamy wyrażoną w liście do MEN opinię, „iż sytuacja w której większość polskich obywateli nie zna całości polskiego hymnu, a znacząca część nie jest nawet w stanie poprawnie wymienić jego tytułu czy przytoczyć choćby treści refrenu to kompromitacja polskiego system edukacji”.
Uważamy, że lepiej byłoby jednak, aby w trakcie rozpoczynającego tydzień nauki apelu Mazurek Dąbrowskiego był śpiewany, a nie recytowany. Słów i melodii należy uczyć na lekcjach (np. języka polskiego), podczas których powinno się również przekazywać zasady zachowania wobec godła, flagi państwowej i sztandarów.
Nasze Porozumienie ma nadzieję, ze Ministerstwo Edukacji Narodowej odniesie się ze zrozumieniem do tej cennej inicjatywy i zaleci jej wdrożenie we wszystkich polskich szkołach.
Przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich
i Niepodległościowych w Krakowie
dr Jerzy Bukowski hm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Kwi 04, 2013 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
POKiN w sprawie Krzyża Niepodległości
Kraków, 4 kwietnia 2013

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Bronisław Komorowski

Szanowny Panie Prezydencie!
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie powtórnie zwraca się do Pana z prośbą o rozpoczęcia nadawania Orderu Krzyża Niepodległości w możliwie najkrótszym czasie. Poprzednie nasze pismo w tej sprawie z dnia 2 sierpnia 2012 r. pozostało bez odpowiedzi. Wierzymy, że doszło do tego przypadkowo, przez nieuwagę.
Jeszcze raz przypominamy pewne fakty:
ustawa została uchwalona przez Sejm RP na posiedzeniu 5 sierpnia 2010 roku, a wkrótce podpisana przez Pana i weszła w życie 9 września 2010 roku;
ten Order jest nagrodą dla wszystkich, którzy w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując służbę ponad wymaganą miarę położyli zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego;
w Porozumieniu uczestniczy szereg organizacji kombatanckich takich jak Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Kadeci II RP-Żołnierze AK, Stowarzyszenie „Szare Szeregi” AK, Zrzeszenie „WiN”, których członkowie spełniają wszystkie kryteria otrzymania Orderu Krzyża Niepodległości klasy I lub II, a najmłodsze z tych osób dobiegają osiemdziesięciu lat, większość liczy zaś około dziewięćdziesięciu i więcej, czyli jest to wiek bardzo zaawansowany i wskazane byłoby jak najszybsze rozpoczęcie nadawania Orderu, bo w każdym roku wielu kombatantów odchodzi na Wieczną Wartę, a liczba pozostałych zmniejsza się w zastraszającym tempie.
Uważamy, że wszystkim nam powinno zależeć na uhonorowaniu tych, którzy w godzinach próby nie zawiedli i z narażeniem życia walczyli o niepodległość wyznaczając wzorce zachowań patriotycznych. Niestety, przez blisko trzy lata nikt nie został odznaczony.
Nie ma żadnych uczciwych, merytorycznych przesłanek, które by to usprawiedliwiały. Fakt, że wśród obrońców Ojczyzny są głównie osoby ze środowisk patriotycznych i prawicowych, a nie z lewicowych nie powinien Pana Prezydenta powstrzymywać przed rozpoczęciem procedury nadawania Orderów Krzyża Niepodległości. Jak Pan sam wielokrotnie podkreślał, jest Pan Prezydentem wszystkich Polaków, a nie tylko tych otrzymujących świadectwa moralności od „Gazety Wyborczej”. Środowiska lewicy, których protoplaści poszli na pełną współpracę z Sowietami i uczestniczyli w mordowaniu Żołnierzy Niezłomnych muszą się pogodzić z tak drobną przecież niedogodnością jak niebycie odznaczanym.
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje do Pana Prezydenta w imieniu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i cywilów biorących udział w drugiej konspiracji o bezzwłoczne rozpoczęcie nadawania Orderów Krzyża Niepodległości osobom spełniającym kryteria ustawy. Mamy nadzieję, że tym razem zostanie udzielona odpowiedź na nasz list.

Sekretarz Porozumienia dr Jerzy Bukowski
Przewodniczący Porozumienia Edward Wilhelm Jankowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Kwi 04, 2013 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kiedy zniknie nowosądecki pomnik Armii Czerwonej?
Wojewoda Małopolski

Jerzy Miller
Szanowny Panie Wojewodo!
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do pana Wojewody z prośbą o przekazanie informacji z postępu prac podejmowanych w celu przeniesienia zbiorowego grobu sześciu czerwonoarmistów na cmentarz komunalny w Nowym Sączu, jak również rozbiórki pomnika chwały Armii Czerwonej zbrodniczej organizacji odpowiedzialnej za okupację Polski i masowe mordy.
W czasie konferencji prasowej 11 grudnia 2012 roku otrzymaliśmy od Pana przyrzeczenie likwidacji tego reliktu komunistycznego zniewolenia. Obecnie - wobec licznych zapytań skierowanych do nas przez mieszkańców Małopolski (w tym Nowego Sącza) - pragnęlibyśmy poznać szczegóły już podjętych działań.
Ta sprawa jest niezwykle ważne z punktu widzenia tożsamości narodowej i kształtowania postaw patriotycznych w młodych pokoleniach Polaków. Naszą opinię popiera również Instytut Pamięci Narodowej, który w piśmie przekazanym do naszej wiadomości wprost stwierdza, że istnienie takich reliktów komunistycznych jest działaniem niewychowawczym, pochwałą zbrodniczych ideologii i zdradą Ojczyzny.
Nadmieniamy również, że na nasze pismo w tej sprawie z 28.11.2012 r. nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Tym razem prosimy więc o udzielenie pełnej odpowiedzi biorącej pod uwagę nasze uwagi z poprzedniego pisma
Sekretarz Porozumienia dr Jerzy Bukowski
Przewodniczący Porozumienia Edward Wilhelm Jankowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Kwi 16, 2013 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy Senat zdekomunizuje Polskę?
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o jak najszybsze podjęcie inicjatywy legislacyjnej dotyczącej projektu ustawy o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów symboli ustrojów totalitarnych, przedłożonego marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Ta sprawa powinna zostać definitywnie załatwiona w okresie przemian politycznych na początku lat 90. ubiegłego wieku. Wiele samorządów lokalnych uporało się wówczas z problemem dekomunizacji przestrzeni publicznej (np. w Krakowie), ale w równie wielu pozostały relikty minionego ustroju.
W tej sytuacji potrzebna jest ustawa, na mocy której władze administracji państwowej - po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej - podejmą przewidziane prawem kroki w celu wyegzekwowania od organów samorzadowych zmiany nazw propagujących postaci i symbole związane z nazizmem, faszyzmem, komunizmem lub innym totalitarnym ustrojem.
Skoro Sejm nie zdołał wprowadzić po obrady zgłoszonego już dawno projektu ustawy w tej materii, nasze Porozumienie liczy na inicjatywę Senatu. Nie może być bowiem tak, aby w niepodległym państwie część samorządów lokalnych nadal tkwiła mentalnie w minionych czasach sowieckiej ideologii, utrzymując na swoich terenach relikty komunizmu.
Rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Kwi 16, 2013 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Opóźniony monitoring na Rossie
Biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych odniosło się do pytania o monitoring na grobowcu matki Józefa Piłsudskiego i jego serca na wileńskim cmentarzu na Rossie, jakie wystosowałem do szefa resortu Radosława Sikorskiego w imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Przypomnę, że pod koniec listopada 2012 roku, po ostatnim akcie wandalizmu dokonanym w tym miejscu, rzecznik MSZ Marcin Bosacki zadeklarował, że ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski uzyskał ze strony władz Wilna obietnicę założenia monitoringu do końca marca 2013 roku.
Okazuje się, że termin realizacji inwestycji został przesunięty na jesień br.
„Polska ambasada regularnie kontaktuje się z przedstawicielami miasta w tej sprawie. W chwili obecnej miasto przygotowuje dokumenty przetargowe niezbędne do zakupu systemu monitoringu, który obejmie również cmentarz na Rossie. Zainstalowane kamery mają spełnić założenia projektu samorządu miasta Wilna dotyczącego objęcia miasta tzw. inteligentnym monitoringiem (możliwość ustawienia w parametrach systemu podejrzanych zachowań, na które oprogramowanie reaguje automatycznie i powiadamia użytkownika np. o pozostawionych pakunkach, podejrzanie długiej obecności). Konieczność zorganizowania przetargu i wszystkie procedury z nim związane, realny termin zainstalowania na Rossie monitoringu to jesień, a nie jak wcześniej zapewniano, marzec br.” - czytamy w komunikacie biura prasowego MSZ.
Podkreśliło ono, że do czasu uruchomienia monitoringu Komenda Główna Policji Powiatu Wileńskiego ma możliwość całodobowego monitorowania Rossy na podstawie wniosku władz miasta. Nie wiadomo jednak, czy MSZ wystosowało taki wniosek do władz litewskich. Cieszy mnie, że coś dzieje się w tej sprawie, ale dziwi mnie przedłużenie terminu zakończenia prac, bo założenie monitoringu nie jest przecież ani zbyt skomplikowana, ani nader kosztowne. Apeluję więc do MSZ i do Ambasady RP na Litwie, aby do czasu, gdy kamery zaczną wreszcie działać, załatwiły z władzami państwowymi i samorządowymi w Wilnie dyskretną ochronę grobowca, zwłaszcza w okresach rocznic związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wiadomo bowiem, że jeśli ktoś chce zrobić w tym mieście Polakom na złość, to dokonuje aktów wandalizmu w okolicy ważnych w jego życiu dat. Najbliższy taki termin to 12 maja - rocznica śmierci Komendanta.

rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Maj 16, 2013 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wieczna hańba dla SLD
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wyraża skrajne oburzenie haniebną, antypolską postawą posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy zablokowali przyjęcie przez Sejm RP uchwały w rocznicę śmierci pobitego 30 lat temu przez funkcjonariuszy komunistycznego reżimu PRL warszawskiego maturzysty Grzegorza Przemyka.
Politycy SLD nie po raz pierwszy dali dowód swojej wrogości do racji stanu niepodległej Rzeczypospolitej oraz dobitnie zaświadczyli, że są nieodrodnymi spadkobiercami ideowymi sowieckich zdrajców, rządzących z nadania Moskwy zniewoloną po 1944 roku Polską. Cynicznie wykazali też, iż obce są im uczucia patriotyczne, z satysfakcją i z pełnym zrozumieniem akceptują natomiast morderstwa dokonywane przez komunistycznych oprawców na ludziach walczących o wolność Ojczyzny.
Dzisiejszy sprzeciw wobec uchwały oddającej cześć jednemu z bestialsko zamordowanych przez ich poprzedników młodych Polaków powinien skutkować dla tej formacji politycznej wieczną hańbą.
Kraków, 14 maja 2013
rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Maj 16, 2013 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Apel POKiN do szefa BBN
Pan Profesor Generał Stanisław Koziej
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Szanowny Panie Generale!
W opublikowanym na stronie BBN wywiadzie, jaki przeprowadził z Panem Henryk Pach, wyraził się Pan wielokrotnie w samych superlatywach o swoim byłym przełożonym ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w późnych latach 70. ubiegłego wieku - śp. pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, nazywając go „najlepszym szefem z szefów” i podkreślając jego ogromny patriotyzm oraz fachowość.
Z całego wywiadu przebija Pańskie wielkie uznanie dla człowieka, który przez wiele lat prowadził samotną misję patriotyczną, z narażeniem życia własnego oraz rodziny współpracując ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej w celu zminimalizowania groźby planowanej przez Związek Sowiecki III wojny światowej. Swoje zadanie wypełnił wzorowo, w pełni zasługując na miano jednego z największych bohaterów drugiej połowy XX wieku.
Nasze Porozumienie oraz wiele patriotycznych środowisk w Kraju, a także z kręgów Polonii od dnia śmierci płk. Kuklińskiego (11 lutego 2004 roku) zabiega u kolejnych prezydentów RP o uhonorowanie go awansem generalskim oraz Orderem Orła Białego. Do tej pory starania te nie przyniosły, niestety, oczekiwanego rezultatu.
Na podstawie treści zawartych w przywołanym wyżej wywiadzie mam solidną podstawę, aby sądzić, że zechce Pan Generał być naszym sojusznikiem w tej jakże ważnej - dotyczącej wszak bliskich Panu narodowych imponderabiliów - sprawie. Jestem przekonany, że Prezydent Bronisław Komorowski bardzo poważnie wziąłby pod uwagę Pańskie orędownictwo, gdyby zdecydował się Pan z nim wystąpić, o co serdecznie proszę.
dr Jerzy Bukowski
rzecznik POKiN
były reprezentant prasowy śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Maj 16, 2013 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O rychłą reformę sądownictwa
Pan Marek Biernacki
Minister Sprawiedliwości
W związku z narastającymi szybko karygodnymi wyrokami sądowymi nie mającymi nic wspólnego, ani z prawdą, ani ze sprawiedliwością, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do Pana o przygotowanie właściwych projektów ustaw dla Sejmu w celu doprowadzenia do głębokiej reformy sądownictwa.
Sądy w Polsce nie mogą ferować wyroków w taki sposób jak w PRL, a przecież obecnie działają tak, jakby w Polsce nadal rządzili komuniści i Rosjanie. Sądy nie mogą też represjonować weteranów, którzy walczyli o Niepodległą Polskę za to że upominają się o respektowanie podstawowych praw człowieka. Takim jaskrawym przykładem są wielokrotne represje sądowe wobec Adama Słomki - więźnia politycznego PRL i działacza niepodległościowego Konfederacji Polski Niepodległej, posła trzech kadencji w III RP.
My, skupieni w Porozumieniu żołnierze AK, NSZ, WiN i członkowie innych organizacji niepodległościowych oraz patriotycznych takich jak Konfederacja Polski Niepodległej, nie zgadzamy się i nie pozwolimy, aby sędziowie uniewinniali komunistycznych oprawców winnych śmierci dziesiątków i setek osób, a osoby protestujące przeciwko temu jak pokazuje przykład Adama Słomki, zamykali do więzień. Tak postępowali bandyci przebrani za władzę i za sędziów w czasach PRL. Obecnym panom sędziom wydaje się, że czas jest taki sam. Otóż jest już inny.
Uważamy Pana Ministra za uczciwego człowieka, który z sobie tylko wiadomych powodów udaje, że nie wie nic o stanie gangreny moralnej toczącej niezlustrowane po 1990 roku środowisko sędziów i prokuratorów. A są w nim i byli agenci SB, i była agentura wojskowa, i osoby represjonujące działaczy niepodległościowych w PRL.
Niech Pan przyjrzy się uniewinniającym wyrokom lub w zawieszeniu wobec sprawców stanu wojennego, czy masakry na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, ochranianiu przez sędziów głównych zbrodniarzy komunistycznych, czyli Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i szeregu innych prokuratorów, a także sędziów i ubecko-esbeckich specjalistów od łamania kości. Obecni sędziowie potrafili tylko skazać na więzienie przy Rakowieckiej Adama Słomkę, czyli tam, gdzie w latach 40. i 50. mordowano działaczy niepodległościowych, a kilka dni temu skazali go na więzienie w Białołęce, gdzie więziono ludzi z Solidarności i Konfederacji w latach osiemdziesiątych.
Warto wspomnieć, że ci sędziowie uważają, że nie ma nic złego w artykule napisanym przez dziennikarza i historyka Mariusza Nowika w „Przekroju”, w którym stwierdził, że Polacy sami sobie zgotowali obozy koncentracyjne, komory gazowe i getta. Tak uważa sędzia z Sądu Okręgowego w Krakowie - pani Katarzyna Wysokińska-Walenciak. Podobnie Sąd Okręgowy w Warszawie uważa, że nie należy zakazać sformułowania „polski obóz” użytego przez dziennik „Die Welt” i zajęło mu to miesiąc czasu, podczas gdy ustawa zobowiązywała do podjęcia decyzji w ciągu siedmiu dni.
Państwo w którym nie ma prawdy, nie ma sprawiedliwości, w którym sędziowie wykonują swój zawód jak w okupowanym kraju, nie może ani się rozwijać, ani długo przetrwać. Dlatego apelujemy do Pana, a za Pana pośrednictwem do Sejmu i Senatu RP o rychłą naprawę polskiego sądownictwa. Nie zgodzimy się nigdy, aby krzywoprzysiężni sędziowie terroryzowali nasz naród Jesteśmy ludźmi wolnymi i będziemy żyć jak ludzie wolni, a te karykatury sędziów trzeba usunąć z sądownictwa raz na zawsze.
Przewodniczący POKiN
Edward Wilhelm JankowskiPowrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Maj 16, 2013 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
O prawdę historyczną w sprawie rzezi wołyńskiej
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do Sejmu Rzeczypospolitej o przyjęcie zgodnej z prawdą historyczną uchwały w 70. rocznicę „krwawej niedzieli” 11 lipca 1943 roku - apogeum ludobójstwa, dokonanego w zorganizowany i odgórnie kierowany sposób przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach Kresów Wschodnich II RP.
Z niepokojem obserwujemy polityczną motywowaną dyskusję nad projektem tej uchwały, która powinna być jednoznaczna tak w treści jak w formie. Autentycznego pojednania pomiędzy narodami i państwami nie da się zbudować na fałszowaniu faktów historycznych, unikaniu adekwatnych słów oraz zamazywaniu wyrazistych ocen moralnych.
Żadne doraźne interesy polityczne nie mogą górować nad prawdą dziejową, bez której nie da się zbudować pozytywnych i trwałych relacji polsko-ukraińskich w teraźniejszości oraz w przyszłości. Główną wytyczną dla posłów powinny być ustalenia Instytutu Pamięci Narodowej, który dawno już nazwał wydarzenia sprzed 70 lat ludobójstwem.
Nasze Porozumienie popiera również propozycję wysuniętą przez rodziny osób zamordowanych podczas tzw. rzezi wołyńskiej, aby ustanowić 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.
rzecznik POKiN
dr Jerzy Bukowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Maj 17, 2013 7:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dziwne gry PO wokół dekomunizacji
Senat znowu nie podjął dyskusji na projektem ustawy o dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej. Tym razem powodem była niemożliwość wzięcia udziału w obradach przedstawiciela Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, czego nie sposób potraktować inaczej jak wyjątkowo żałosnego i żenującego wykrętu.
Jeszcze wczoraj stosowny punkt wprowadzono do porządku dziennego posiedzenia wyższej izby naszego parlamentu i wydawało się, że początkowy opór Platformy Obywatelskiej w tej sprawie został skutecznie przezwyciężony. Projekt uzupełniono i poprawiono pod względem merytorycznym oraz legislacyjnym, a klub PO gotów był go poprzeć.
Po czym, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zdjęto go z harmonogramu obrad. Prowadzący je wicemarszałek Jan Wyrowiński (PO) zakomunikował, że sprawa będzie procedowana na następnym posiedzeniu.
Jestem z natury optymistą i nie zrażam się żadnymi trudnościami. Także w tej materii zachowuję stoicki spokój, ale zaczynam się poważnie zastanawiać, o co tu naprawdę chodzi, bo przecież chyba nie o śmieszną przyczynę, jaką podał Wyrowiński, aczkolwiek można starać się przyjąć ją z pełną powagą, tłumacząc sobie, że skoro sprawa zaistniała w porządku obrad dopiero wczoraj, to MAiC mogło nie zdążyć przyjrzeć się projektowi i zająć wobec niego merytorycznego stanowiska. Wcześniej pracowały jednak nad nim dwie senackie komisje, a one zazwyczaj konsultują się z kompetentnymi organami państwa.
Równie dobrze może więc chodzić o targi polityczne na tym tle w samej Platformie oraz między nią a Sojuszem Lewicy Demokratycznej, z którym być może przypadnie jej rządzić po wyborach parlamentarnych. Takie umizgi do postkomunistów były widoczne już we środę, kiedy reprezentująca tę partię marszałek Ewa Kopacz bezwolnie i nazbyt łatwo ustąpiła SLD w kwestii rezygnacji z przyjęcia przez Sejm uchwały upamiętniającej Grzegorza Przemyka w 30. rocznicę jego śmierci.
Nie wiem, jakie są rzeczywiste powody odłożenia przez Senat debaty nad projektem ustawy, o którą od dawna zabiegają liczne środowiska patriotyczne, w tym najbardziej konsekwentnie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, ale jeżeli ktoś myśli, że dadzą one za wygraną i przestaną wywierać presję na polityków, to grubo się myli.
dr Jerzy Bukowski
rzecznik POKiN
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 8 z 10
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum