Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Pomnikowa hańba"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ARCHIWUM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 7:35 pm    Temat postu: "Pomnikowa hańba" Odpowiedz z cytatem

Pomnik wybudowano w 1964 roku przy drodze Limanowa - Nowy Sącz (ok. 5 km od Limanowej), na pograniczu wsi Mordarka i Kanina (po lewej stronie, jadąc od Limanowej), w miejscu, gdzie w 1945 roku partyzanci "Ognia" dokonali udanego zamachu na tzw. "utrwalaczy władzy ludowej", czyli na zdrajców Polski działających w imieniu nowego okupanta.
Pytanie - kiedy zrobiono zdjęcia tego pomnika?






Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pon Wrz 05, 2011 9:43 am, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 7:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komentarze:

http://forum.fronda.pl/?akcja=pokaz&id=1710118

http://swkatowice.mojeforum.net/zdjecia-z-wakacji-temat-vt5053.html

Trafnej odpowiedzi udzielił Grzegorz - Wrocław. Zdjęcia wykonano wiosną tego roku.

A pomnik należy niewątpliwie do ważnych atrakcji turystycznych Ziemi Limanowskiej (wraz z pobliskim cmentarzem na Jabłońcu żołnierzy austriackich, węgierskich i rosyjskich poległych w I wojnie światowej i - sasiadującym z nim - cmentarzem żołnierzy radzieckich z II wojny światowej oraz cmentarzem polskich legionistów w Marcinkowicach).

Tak to się w Polsce gminnej mieszają pamiątki bohaterstwa i zdrady, walki o niepodległość i walki o zniewolenie. Co z tego rozumie gminny Polak? Jakie wnioski wyciąga młodzież? Dziadka - konfidenta zabili żołnierze "Ognia", ojciec był w PZPR, wujek służył w ZOMO, to i trudno sie dziwić, że ich wnuk i syn pali świeczki pod pomnikiem tych, co "w walce z reakcyjna bandą zginęli..."

A ja uważam, że nie ma potrzeby niszczyć tego pomnika....

Wystarczyłoby zmienić tablicę, tak, aby pomnik upamiętniał czyn zbrojny partyzantów "Ognia".

Albo ...

... odbudujmy w Warszawie wystawiony przez carat pomnik polskich generałów, zabitych w Noc Listopadową 1830 przez powstańców.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sob Cze 14, 2008 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Smile

Jestem za posprzątaniem tego czegoś.
To co, jest ktoś chętny?
Można by zrobić zestawienie takich sowieckich symboli, które jeszcze straszą w różnych zakątkach Polski i po kolei je likwidować we własnym zakresie.

Z forum SW dowiedziałem się, że działa co najmniej kilkadziesiąt organizacji niepodległościowych i nikt nawet o tym nie wiedział (póki nie postanowiły się porozumieć) Smile Gdyby każda posprzątała po kilka sowieckich pomników, pomniczków i tablic to problem by zniknął.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Cze 15, 2008 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie brzmi, czy metoda faktów dokonanych jest właściwa do rozwiązania tego problemu. UBelisk jest bowiem - m. zd. - świadectwem określonej świadomości okolicznych mieszkańców, którzy nie rozumieją, że to obciach - coś takiego na ich terenie. Rozwalenie pomnika ciągnikiem przez ludzi "z zewnątrz" niewiele zmieni. Bardziej pożyteczna wydaje mi się dyskusja na ten temat. Bo taka dyskusja może zmienić świadomość ludzi (jeżeli przypadkiem, ktoś, kto nie widzi niczego złego w pozostawaniu tego typu pomników pozna nasze argumenty).
Międzynarodowa oszołomska lewica bardzo dobrze diagnozuje sytuację i wie, jakie działania są skuteczne. Dlatego uwielbia rozpętywanie różnego rodzaju dyskusji i debat dotyczących kwestii cywilizacyjnych, gdyz jest to dobry pretekst do prezentacji swoich argumentów przez co dokonuje się zmian świadomości społecznej.
Oczywiście nie mamy do dyspozycji medium o sile oddziaływania równej GW, ale w ramach naszych skromnych możliwości możemy też coś robić. Na przykład wyrazić dezaprobatę dla tego typu pamiątek z przeszłości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bsi



Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 1

PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciej Gawlikowski napisał:
Witam wszystkich Smile

Jestem za posprzątaniem tego czegoś.
To co, jest ktoś chętny?


Panowie, czy aby sie za bardzo nie zapędzacie. Spójrzcie, co upamiętnia ten pomnik.. Śmierć trzech 17-20 letnich chłopców, którzy mieli "mleko pod nosem", najstarszy z nich ledwo wchodził w dorosłe życie, pozostali dwaj byliby dziś uczniami liceum lub technikum..

Moim skromnym zdaniem, ten pomnik, a szczególnie tablica w wymowny sposób ostrzega, i przypomina okrucieństwa tamtych czasów kiedy 3 "gówniarzy" zamiast się uczyc i bawić, zgineło, wplątanych w ideologie.. Smutne...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bsi napisał:
Spójrzcie, co upamiętnia ten pomnik.. Śmierć trzech 17-20 letnich chłopców, którzy mieli "mleko pod nosem"


Nie. Ten pomnik upamiętnia trzech młodych ludzi walczących przeciwko Polsce, walczących w formacji, która mordowała i katowała polskich patriotów, łamała życie im i ich rodzinom.
Ofiarami takich "chłopczyków z mlekiem pod nosem" byli wszyscy "wrogowie" których dopadli - młodzieńcy, kobiety, starcy.
Tacy młodzi chłopcy strzelali też w Palmirach, wiązali drutem kolczastym ręce więźniom w Katyniu, bili kolbami sędziwych profesorów w Sonderaktion Krakau, znęcali się nad "Rudym", "Inką", Pużakiem, Doboszyńskim, Cohnem.
Czy usprawiedliwia ich to, że byli młodzi? Czy mamy czcić ich pamięć patrząc na takie pomniki oprawców?
Czy nie denerwowałby Pana pomniczek obozowych strażników KL Auschwitz (młodziutkich, oczywiście!)? A pomniczek ofiar Żydowskiej Organizacji Bojowej wystawiony przy placu Anielewicza?

Cytat:
najstarszy z nich ledwo wchodził w dorosłe życie, pozostali dwaj byliby dziś uczniami liceum lub technikum


Wzruszyłem się...
Mimo to ubiłbym ich najchętniej jedną krótką serią.
Żeby oszczędzić resztę magazynka na innych im podobnych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Pią Cze 26, 2009 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomnik upamiętnia przede wszystkim 20-lecie MO i UB/SB (co explicite napisano na tablicy).

Dodam, że typowa dla czasów stalinowskich nazwa "reakcyjna banda", którą autorzy tablicy na pomniku określili "żołnierzy wyklętych" dodatkowo dyskwalifikuje tę tablicę.

Podtrzymuję swoja propozycję - pomnik należy zostawić na swoim miejscu, ale zmienić napis, tak, aby oddawał on część żołnierzom "Ognia" i upamiętniał ich heroiczny czyn beznadziejnej walki z tymi, którzy niewolili kraj.

A rodziny poległych w walce młodych ubowców mogą czcić ich pamięć przy ich grobach, które znajdują się gdzie indziej. Oddawanie czci przez społeczeństwo gminy Limanowa poległym zdrajcom jest ... (oględnie mówiąc) zadziwiające. A głos "bsi" w obronie tego stanu rzeczy - tym bardziej.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Wrz 06, 2011 7:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Limanowa ma kolejny problem:
Cytat:

Przeniesienie pomnika Sowietów na Jabłoniec to profanacja!

Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, ogłosił list otwarty do burmistrza Limanowej Władysława Biedy w sprawie pomysłu przeniesienia obelisku Armii Czerwonej z parku miejskiego na cmentarz wojenny na Jabłońcu. Zakrzewski krytykuje ten zamysł.

"Takim gestem dopuścimy się obniżenia rangi i wymowności tego miejsca a nawet profanacji jednego z najwspanialszych cmentarzy zachodniogalicyjskich z I wojny światowej." - pisze szef sądeckiego PTH.

Poniżej list otwarty Leszka Zakrzewskiego.

Cytat:
Szanowny Panie Burmistrzu!

Historycy skupieni w Polskim Towarzystwie Historycznym oddział w Nowym Sączu, z dużym uznaniem przyjęli decyzję Władz Miasta Limanowej o usunięciu pomnika Armii Czerwonej z przestrzeni publicznej Waszego Miasta.

Stoimy na stanowisku, że tego typu „pomniki wdzięczności” stawiane „z rozdzielnika” armii totalitarnego, stalinowskiego państwa, które po przepędzeniu Niemców objęło w posiadanie polskie ziemie, powinny zostać bezwzględnie usunięte.

Poddajemy pod wątpliwość natomiast pomysł przeniesienia obelisku na cmentarz na Jabłońcu, chociaż podobno konserwator zabytków zaopiniował tę koncepcję pozytywnie.

Przeniesienie pomnika „Wdzięczności Armii Czerwonej” na taki obiekt jest niewskazane z dwóch względów: po pierwsze młodemu pokoleniu miesza w głowach, po drugie, cmentarz na Jabłońcu (numer 368) powstał jako przemyślane założenie cmentarne i reprezentacyjny obiekt X Okręgu Grobów Wojennych. Został wykonany według spójnej koncepcji architektonicznej i stanowił zamkniętą całość. Monument sam w sobie, dzieło sztuki, poświęcone poległym. Dwuczęściowe założenie cmentarne. Dominantą jest na nim piękna kaplica. Cmentarz jest rozdzielony drogą. Po jednej stronie jest kwatera żołnierzy austro-węgierskich, zaś po drugiej kwatera żołnierzy rosyjskich.

Na tej kwaterze ustawiono centralnie wysoki obelisk zwieńczony krzyżem. Niesamowity gest Austriaków dla poległych Rosjan – gdzie na terenach pod panowaniem rosyjskim znajdziemy takie cmentarze?

Polegli Austriacy nie mieli szansy doświadczyć takiego poszanowania w odwrotnych okolicznościach – na terenach pod panowaniem Rosji.

Galicyjskie cmentarze wojenne są uosobieniem niebywałej humanitarności i ludzkiego podejścia do żołnierzy w czasie I wojny światowej - nawet wrogich. Obrazują szczytowe poszanowanie zmarłych i ich szczątków. Powinny być chronione właśnie z tych powodów – jako przykład szacunku dla poległych.

Na cmentarzu pochowano niegdyś prochy Rosjan, którzy pomarli w czasie II wojny światowej w Limanowej i okolicach (podobna sytuacja jak w Nowym Sączu). Dobrze i niedobrze zarazem, ponieważ naruszono całość tamtego założenia, ale było i już tego się nie da cofnąć. Mówi o tym tablica umieszczona na cmentarzu.

Naszym zdaniem wstawienie tam teraz śmiesznego betonu, stanowiącego symbol naszego poddaństwa Sowietom, zaciera symboliczne znaczenie tego niezwykłego miejsca. Co ma wspólnego ten blok z heroicznością i szacunkiem do zwłok żołnierzy? To tak, jakby na zwyczajny cmentarz przenieść pomnik Lenina albo innego komunistycznego idola.

Takim gestem dopuścimy się obniżenia rangi i wymowności tego miejsca a nawet profanacji jednego z najwspanialszych cmentarzy zachodniogalicyjskich z I wojny światowej.

„Wdzięczny” blok przypomina prześladowania, wyzysk, gwałt i bezprawie. Zaś cmentarz budowano w oparciu o pracę i wolontariat setek ludzi. Działki pod cmentarze nie pozyskiwano jak to czynili Sowieci po II wojnie - zaborem, zajęciem, wydziedziczeniem, przymusem itp.

Wydział Grobów Wojennych c.k. armii tereny pod cmentarze wojenne wykupywał. W czasie budowy prowadzono szeroko zakrojoną akcję propagandową, mającą nabić funduszy na ich budowę.

Działki na budowę tych wyjątkowych obiektów często też stanowiły darowiznę mieszkańców - właścicieli. Nie było wyzysku, zaboru itp. Pomnik „wdzięczności Armii Czerwonej” nie stanowił nigdy monumentu cmentarnego i nie był poświęcony poległym, a jego przeznaczenie i wymowa były diametralnie inne, jak już wcześniej wspomniałem.

Nie powinien znaleźć się w obecności obiektów, stawianych z innych pobudek i w innym celu! Nie powinien zakłócać spójnej koncepcji założenia cmentarnego z I wojny światowej.

Prosimy w imieniu Polski o całkowitą likwidację tego potwora - symbolu minionej epoki sowieckiego zaboru.

Leszek Zakrzewski

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu

Nowy Sącz, 5 września 2011 roku


http://www.sadeczanin.info/aktualnosci/art/24070
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ARCHIWUM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum