Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niektórzy b. przywódcy SW formułują oszczerstwa wobec KPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Mar 23, 2009 6:44 pm    Temat postu: Niektórzy b. przywódcy SW formułują oszczerstwa wobec KPN Odpowiedz z cytatem

1988 Kołodziej o Kuroniu i Moczulskim na równi:


Cytat:
"Aresztowanie przywódców >>Solidarności Walczącej<<, zwiększenie sił policyjnych rozpracowujących tajne struktury, selektywne zezwolenia na zagraniczne wojaże znaczących działaczy skrzydła niepodległościowego (Moczulski, Szeremietiew, Ziembiński) miały na celu eliminację konkurencji politycznej przeszkadzającej >>pojednaniu narodowemu<< (Moczulski po otrzymaniu paszportu przyjął linię polityczną reprezentowaną przez Kuronia i Geremka)."


(Andrzej Kołodziej, "Współrządzić czy konspirować?", "Kultura" /"paryska"/ nr 9(492), wrzesień 1988 r., str. 126.)

http://www.permedium.pl/transformacja/przed-okr-g-ym-sto-em-cz-2.html

Cytat:
Andrzej Kołodziej (ur. 18 listopada 1959 w Wielopolu) - działacz Solidarności oraz Solidarności Walczącej.

Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w Sanoku (1977). 1977-1980 pracownik Stoczni Gdańskiej, od VIII 1980 Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni. 1978-1980 działacz ROPCiO oraz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, drukarz „Robotnika Wybrzeża", kolporter prasy i wydawnictw niezależnych na terenie Stoczni; w 1979 sygnatariusz Karty Praw Robotniczych; w I 1980 zwolniony z pracy w SG. 15 VIII 1980 współorganizator strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej, przewodniczący Komitetu Strajkowego; następnie wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej; w „S” od IX 1980; 1980-1981 wiceprzewodniczący MKZ w Gdańsku. Odpowiedzialny za budowę struktur regionalnych związku; w VII 1981 odszedł z kierownictwa „S”; od I 1981 z własnej inicjatywy organizator przerzutu wydawnictw niezależnych do Czechosłowacji; w X 1981 aresztowany przez czechosłowackie służby wewnętrzne podczas nielegalnego przekraczania granicy; w IV 1982 skazany przez sąd w Ostrawie na 1 rok i 9 mies. pozbawienia wolności; osadzony w więzieniach w Pradze i Litomierzycach; w VII 1983 przekazany władzom polskim i uwolniony. W 1984 współzałożyciel Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto, członek Komitetu Wykonawczego SW; w XI 1987, po aresztowaniu Kornela Morawieckiego, przewodniczący SW; w I 1988 aresztowany i podstępem nakłoniony do wyjazdu z Polski na leczenie do Włoch (wraz z Kornelem Morawieckim). W 1990 powrócił do Polski.

W latach 1998-2002 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Osiedla w rodzinnym Wielopolu, potem powrócił na Wybrzeże. Obecnie mieszka w Gdyni.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski 2006. Honorowy obywatel Miasta i Gminy Zagórz 2005.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Ko%C5%82odziej

1996 natomiast prof. Zarach (matematyk z Wrocławia) ― dowierza:

Cytat:
"Generalny kierunek zmian został zatwierdzony w Moskwie. Na podstawie informacji, które otrzymaliśmy w 1985 roku, a może wcześniej, jednym z inicjatorów tego pomysłu była Włoska Partia Komunistyczna. Polegał on na wbudowaniu Związku Sowieckiego w europejskie struktury międzynarodowe. Aby uwiarygodnić, trzeba było coś zrobić z Solidarnością, która dla lewicy europejskiej była inspiracją odnowionego socjalizmu. [...] W PZPR i szeroko rozumianej opozycji występującej pod szyldem >>S<< trwał wyścig, która grupa w PZPR i która grupa >>S<< zawrą rozejm w imieniu całej PZPR i całej >>S<<, z błogosławieństwem Kościoła. Gdyby środowisko lewicy korowskiej, zgodnie z dysydenckim katechizmem, wycofało się z gry, to partnerem PZPR byłby Kościół ze środowiskami ZCh-N albo KPN. [...] Różne grupy w PZPR próbowały się dogadywać z różnymi grupami w >>S<<. [...] Myśmy uważali, że partia ma bezwarunkowo oddać władzę Narodowi, a Naród daruje komunistom życie. To była nasza >>gruba kreska<<. Byliśmy dalecy od ekstremizmu, biorąc pod uwagę dziesięciolecia agenturalnej współpracy z wrogim mocarstwem. Jednak partia i >>S<< z Kościołem zdecydowały się wprowadzić w życie plan Urbana z 1981 roku. PZPR pozbyła się swego >>betonu<<, a >>S<< swej >>ekstremy<<. [...] [Moczulski] Montował >>prawą nogę<< okrągłego stołu. [...] nie był przeciwnikiem OS [= okrągłego stołu ― E.Q.V.]. Krytykował go tylko dlatego, że go tam nie było. Brał udział w tej grze, tyle, że grał z inną frakcją w aparacie PZPR. Gdyby Kiszczakowi i Geremkowi się nie powiodło, Moczulski był w odwodzie. Jego siła polegała na kontroli opozycji niepodległościowej. W pewnym momencie Jacek Kuroń i Geremek próbowali Moczulskiemu trochę pomóc. Zachęcić różne struktury do dyskusji."

(Krzysztof Brzechczyn, "Od Związku Młodzieży Socjalistycznej do Solidarności Walczącej. Rozmowa z Andrzejem Zarachem [...] część II", "Solidarność Walcząca" nr 4(316), zima 1996 r., str. 26; wyróżnienia moje ― E.Q.V.)

http://www.permedium.pl/transformacja/przed-okr-g-ym-sto-em-cz-2.html

Kornel Morawiecki o Andrzeju Zarachu:

Cytat:
Jednym z głównych organizatorów SW był Andrzej Zarach. Miał duże talenty organizacyjne, był solidny, punktualny, pracowity i oddany. Wszedł w nasze struktury w roku 1982. Zajmował się kontaktami zewnętrznymi z innymi organizacjami, np. z KPN-em, LDP”N”-em, odpowiadał za sprawy finansowe w Komitecie Wykonawczym, strukturze powołanej z końcem 1984 r. i spełniającej funkcje wykonawstwa i nadzoru działań bezpośrednich


http://www.videofact.com/polska/gotowe/m/morawiecki/morawiecki2.html

Osoba, która wybrała te cytaty, to człowiek posługujący się nickiem "Esse quam videri" i występujący na Forum Solidarności Walczącej Katowice. Nie podaje swoje nazwiska. Podaje, że urodził się w roku 1954, mieszka w Tczewie, a z zawodu jest analitykiem.

http://swkatowice.mojeforum.net/index.php

Zob. też temat: "Jak zakłamywać historię - przykład daje Antoni Lenkiewicz": http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt312.html?postdays=0&postorder=asc&start=0


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pon Mar 23, 2009 7:15 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Mar 23, 2009 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanowisko KPN wobec Okrągłego Stołu w sposób najpełniejszy przedstawia dokument zamieszczony na Forum POLONUS i pochodzący z przełomu lutego i marca roku 1989 - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt276.html?postdays=0&postorder=asc&start=0 .

Wystarczy przeczytać go ze zrozumieniem.

Tekst jest obszerny i nie można wykluczyć, że Andrzej Kołodziej i Andrzej Zarach po prostu go nie zrozumieli.

A więc jedno z dwojga - albo są to ludzie mało rozgarnięci, albo też są to ludzie inteligentni, którzy posługują się kłamstwem i pomówieniem.

Nie wiadomo co gorsze ...

W każdym razie przytoczone wyżej dwa teksty, a także tekst Antoniego Lenkiewicza, do którego link podałem wyżej dowodzą tego, że część naszych kolegów z SW ma wrogi stosunek do KPN. A są to ludzie, którzy nie byli szeregowymi działaczami tej organizacji. Dwaj pierwsi (Kołodziej i Zarach) wchodzili w skład jednego z jej organów przywódczych - Komitetu Wykonawczego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Mar 23, 2009 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inaczej zdaje się patrzeć na tę sprawę przywódca SW - Kornel Morawiecki. Fragment jego artykułu nt. Okrągłego Stołu, publikowanego także na POLONUSie:

Cytat:
Stawiam paradoksalną z pozoru tezę: na doprowadzenie do okrągłego stołu, jego przebieg i rezultat, największy wpływ mieli nie uczestnicy, ale przeciwnicy takiego porozumienia. Oni stworzyli klimat zagrożenia dla wysokich dogadujących się stron, co komunistów skłaniało do większej otwartości i ustępliwości. Po to, żeby osiągnięte porozumienie sprzedać jako wzajemny sukces, i żeby tak zostało odebrane przez większość społeczeństwa, koncesje komuny musiały być znaczne. Inaczej triumfowaliby kontestatorzy okrągłego stołu. Trwałość, względna siła podziemia niepodległościowego i coraz twardsze żądania takich ugrupowań jak SW, KPN, LDP”N”, MRKS, OKOR, PPN tworzyły nowy krajobraz polityczny w kraju. Tworzyły sytuację, w której komuniści musieli (szybko) decydować się, czy chcą rozmawiać z częścią opozycji, tą częścią, która na rozmaite kompromisy była gotowa, czy ryzykować dalszy wzrost popularności grup walczących o pełną niepodległość i pełną demokrację.


http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt728.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum