Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konfident UB wzorem dla młodych pisarzy!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Gru 31, 2012 12:22 pm    Temat postu: Konfident UB wzorem dla młodych pisarzy! Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Maciej Gawlikowski, b. kapeenowiec z lat 80., a dzisiaj wybitny niezależny publicysta, literat i reżyser - dokumentalista wznowił kampanię przeciwko akcji oswajania i rehabilitacji konfidentów bezpieki.

Tym razem nie wytrzymał, gdy Instytut Książki RP włączył się w akcję oswajania komunistycznego literata- konfidenta Adama Włodka, b. męża Wisławy Szymborskiej.
http://wnas.pl/artykuly/707-konfident-ub-wzorem-dla-mlodych-pisarzy-tego-chciala-wislawa-szymborska

Dzisiaj, w poniedziałek 31 grudnia o godz. 16.30, w Polskim Radio
Kraków, będzie można posłuchać Macieja Gawlikowskiego - może w debacie z obrońcami Adama Włodka (jeśli odważą się stanąć pk-o Gawlikowskiemu, który jest urodzonym polemistą.

Do siego roku, Przyjaciele!

Bocian
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Pon Gru 31, 2012 3:11 pm    Temat postu: Bardzo słuszna inicjatywa... Odpowiedz z cytatem

Szkoda tylko, że mi radio nie działa:/
I chyba by nie dotarł sygnał 300 km...
Może w necie będzie ...???

Ktoś powie" takie były czasy"
Ale ktos inny -rozsądniejszy- doda:
nie wszyscy za paszport, laury, dobre miejsce pracy, własny dział w poczytnych pismach i 100000 nakłady książek poszli na kolaborację..., prawda...?
Ano nie wszyscy!
Zatem nawet jak ktoś miał niezłe pióro, a był szuja [nie znam człeka, ogólnie teraz piszę] z pewnością to nie należy go apologizować; z bojkotem dzieł bym się zastanowił...

IGła

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Stanowisko Instytutu Książki w sprawie Nagrody im. A. Włodka


Instytut Książki informuje, że nie będzie współuczestniczył w przyznawaniu stypendium im. Adama Włodka. Decyzja ta została podjęta po zapoznaniu się z nieznanymi nam wcześniej faktami dotyczącymi patrona stypendium.

Instytut nie był zaangażowany finansowo w stypendium i miał brać udział jedynie w procesie wyłaniania kandydatów.

Instytut Książki będzie wspierał Fundację Wisławy Szymborskiej w realizacji jej pozostałych statutowych zadań.

Grzegorz Gauden

Kraków, 2 stycznia 2012


http://www.instytutksiazki.pl/pl,ik,site,6,4,28413.php
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Oświadczenie FWS w sprawie stypendium im. Adama Włodka
W związku z poruszeniem, jakie wywołało pojawienie się na jednym z portali społecznościowych skanu donosu napisanego przez Adama Włodka, Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej oświadcza:
Wolą Wisławy Szymborskiej wyrażoną w Jej testamencie było ustanowienie nagrody im. Adama Włodka dla młodych twórców. Chciała Ona w ten sposób przypomnieć jego zasługi jako wieloletniego opiekuna Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich – człowieka, któremu kilka pokoleń poetów, w tym Ona sama, zawdzięczało pomoc i opiekę na początku swojej twórczej drogi.
Nie czujemy się w prawie wyrokować w imieniu Zmarłej, czy ujawniony po latach uczynek Adama Włodka unieważnia wszystkie te jego zasługi, które pragnęła upamiętnić, a uszanowanie wyraźnej woli Fundatorki uważamy za swój obowiązek.
Stypendium im. Adama Włodka przyznawane będzie zawsze ze środków własnych Fundacji; decyzję o ubieganiu się o nie każdy podejmie na podstawie osobistej oceny.
Ze względu na wycofanie się Instytutu Książki z współorganizowania stypendium im. Adama Włodka, Zarząd Fundacji postanawia zawiesić przyznawanie stypendium w bieżącym roku. O nowych zasadach przyznawania stypendium powiadomimy w późniejszym terminie.

Michał Rusinek
Teresa Walas
Marek Bukowski


http://www.szymborska.org.pl/s/aktualnosci/id/20/

===================================

Można więc mówić o sukcesie!

Akcja obrońców agentury (m.in. agentowicza Tomasza Sokolewicza, który na stronie "Gazety Obywatelskiej" wystąpił z gwałtowną obroną pamięci o Adamie Włodku - http://gazetaobywatelska.info/blog/showEntry/301 ) całkowicie spaliła na panewce!

Swoją drogą - jak nisko stoczył się Kornel Morawiecki firmując swoim nazwiskiem takie kanalie jak Tomasz Sokolewicz, broniący na stronach Gazety Obywatelskiej pamięci o ubowskich agentach!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nagroda Fundacji Wisławy Szymborskiej nie zostanie przyznana

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden powiedział, że nie będzie współuczestniczył w przyznawaniu stypendium im. Adama Włodka. Okazało się, że jej patron donosił UB. Nagroda w tym roku nie zostanie przyznana.

Ustanowienie nagrody im. Adama Włodka (1922-1986) - poety, tłumacza i redaktora, w latach 1948-54 męża Wisławy Szymborskiej - to jedno z postanowień testamentu noblistki.

Dziennikarz, działacz opozycyjny i producent telewizyjny z Krakowa Maciej Gawlikowski na portalu społecznościowym Facebook poinformował, że Włodek w 1953 r. złożył do UB donos na pisarza i tłumacza Macieja Słomczyńskiego. Według Gawlikowskiego "poeta, który wydał mniej tomików niż kolegów Urzędowi Bezpieczeństwa" nie może być wzorem dla kolejnych pokoleń literatów. Gawlikowski wezwał Instytut Książki, który jest narodową instytucją kultury, do wycofania się z tego przedsięwzięcia. Jego protest poparło do tej pory ponad 1,1 tys. osób.

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden powiedział, że nie będzie współuczestniczył w przyznawaniu stypendium im. Adama Włodka. - Decyzja ta została podjęta po zapoznaniu się z nieznanymi nam wcześniej faktami dotyczącymi patrona stypendium - napisał Gauden.

Jak podkreślił Instytut nie był zaangażowany finansowo w stypendium i miał brać udział jedynie w procesie wyłaniania kandydatów. - Będziemy nadal współpracowali z Fundacją Wisławy Szymborskiej i wspierali ją w realizacji jej pozostałych, statutowych zadań - powiedział Gauden.

Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej podkreśla, że poetka ustanawiając Nagrodę im. Adama Włodka dla młodych twórców "chciała w ten sposób przypomnieć jego zasługi jako wieloletniego opiekuna Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich - człowieka, któremu kilka pokoleń poetów, w tym ona sama, zawdzięczało pomoc i opiekę na początku swojej twórczej drogi".

"Nie czujemy się w prawie wyrokować w imieniu Zmarłej, czy ujawniony po latach uczynek Adama Włodka unieważnia wszystkie te jego zasługi, które pragnęła upamiętnić, a uszanowanie wyraźnej woli Fundatorki uważamy za swój obowiązek" - podkreśla w oświadczeniu zarząd Fundacji reprezentowany przez Michała Rusinka, Teresę Walas i mecenasa Marka Bukowskiego.

Stypendium im. Adama Włodka ma być przyznawane ze środków własnych Fundacji, a - jak zaznaczył jej zarząd - decyzję, czy się o nie ubiegać, każdy podejmie na podstawie osobistej oceny.

Fundacja poinformowała, że ze względu na wycofanie się Instytutu Książki ze współorganizowania stypendium postanowiła zawiesić jego przyznawanie w 2013 r.

Noblistka w swoim testamencie wyraziła wolę ustanowienia nagrody literackiej im. Adama Włodka. Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek powiedział PAP, że fundacja postanowiła, że będzie mieć ona formę stypendium, a nie nagrody finansowej za utwór literacki.

Zgodnie z wcześniejszym regulaminem stypendium miało wynosić 50 tys. zł dla krytyka literackiego, tłumacza lub pisarza poniżej 40. roku życia. Miało być przyznawane w konkursie na najciekawszy projekt literacki, na którego realizację laureat będzie miał 12 miesięcy. Instytut Książki miał spośród nadesłanych projektów wybierać trzy najciekawsze i przekazać je Zarządowi Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, który podejmowałby decyzję o przyznaniu stypendium. Nazwisko laureata miało być ogłoszone we wrześniu 2013 r. podczas gali wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Fundacja Wisławy Szymborskiej poinformowała, że nowe zasady przyznawania tego stypendium zostaną podane w późniejszym terminie.

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla, zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim.


http://www.rp.pl/artykul/9148,965914-Nagroda-Fundacji-Wislawy-Szymborskiej-nie-zostanie-przyznana.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Portal wPolityce "zapomniał" wspomnieć, choćby na marginesie, że
kampanię p-ko temu skandalowi zapoczątkował nasz Kolega, znakomity
niezależny dziennikarz Maciej Gawlikowski
http://wpolityce.pl/wydarzenia/43910-presja-ma-sens-instytut-ksiazki-nie-bedzie-przyznawal-stypendiow-imienia-adama-wlodka-meza-szymborskiej-konfidenta-ub
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Sty 03, 2013 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ktoś w portalu wPolityce uznał, że trzeba przywrócić Gawlikowskiego - http://wpolityce.pl/artykuly/43979-poeta-ktory-wydal-mniej-tomikow-niz-kolegow-urzedowi-bezpieczenstwa-nie-moze-byc-wzorem-dla-kolejnych-pokolen-literatow

Wersja pierwotna:



Wersja po kilku godzinach:



Gawlikowski wPolityce jest jak Trocki na oficjalnych zdjęciach TASSa - pojawia się i znika...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świetny tekst Macieja Gawlikowskiego w Rzepie nt. obrony Włodka przez salon - http://www.rp.pl/artykul/9157,967526.html?p=1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Sty 09, 2013 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na fb - list do Gazety Wyborczej w sprawie artykułu broniącego Adama Włodka (publikujemy, bo nie mamy nadzieję, że zrobi to Wybiórcza):

Cytat:
Kraków, 8 stycznia 2013

W.P. Adam Michnik
Redaktor Naczelny
Gazety Wyborczej

Szanowny Panie Redaktorze,
Na podstawie art. 31a ust. 1 ustawy Prawo prasowe zwracam się o opublikowanie poniższego sprostowania nieprawdziwych stwierdzeń, jakie znalazły się w artykule „Historia jednego donosu” (Gazeta Wyborcza, 5-6 stycznia 2013), dotyczących mojego Ojca, Macieja Słomczyńskiego.

Proszę o zamieszczenie tekstu – zgodnie z zapisem art. 32 ust. 4 prawa prasowego – w tym samym dziale, co artykuł „Historia jednego donosu” – to znaczy w magazynie świątecznym „Gazety Wyborczej”, wydrukowanie go równorzędna czcionką i opatrzenie tytułem: "Sprostowanie – Historia jednego donosu".

Sprostowanie

W artykule „Historia jednego donosu” (Gazeta Wyborcza, 5-6 stycznia 2013), na temat Adama Włodka, znalazły się między innymi słowa: „Wiadomo natomiast, że od stycznia 1952 roku Słomczyński zostaje na krótko tajnym współpracownikiem UB; przyjmuje pseudonim „Włodek”. Sam Włodek w rok później składa na niego ośmiostronicowy jawny donos obywatelski”.

Zdania te są nieprawdziwe i pozostają w całkowitej sprzeczności zarówno z materiałami archiwalnymi UB, jak i z wszystkimi publikacjami, które ukazały się na ich podstawie. Wielostronicowy donos Adama Włodka na mojego Ojca, wbrew temu, co pisze Gazeta Wyborcza, nie miał oczywiście charakteru jawnego i nosi datę 8 stycznia 1953 roku. Przyczynił się on do osaczenia Macieja Słomczyńskiego przez UB, w wyniku czego Ojciec podpisał współpracę z bezpieką, jak wynika z logicznej analizy akt, pod groźbą aresztowania pod zarzutem szpiegostwa. Współpracy tej udało się mu zaprzestać w tym samym roku.

We wszystkich dokumentach UB, także w raporcie z pozyskania TW o pseudonimie „Włodek” widnieje data 29 stycznia 1953 roku oraz dopisek funkcjonariusza UB wyraźnie wskazujący na fakt, że donos Adama Włodka jest dla Urzędu Bezpieczeństwa ważnym źródłem informacji o „podejrzanej” przeszłości i życiu Macieja Słomczyńskiego.

Dwa fakty, które są wymieniane w cytowanym wyżej fragmencie artykułu, następują więc w odwrotnej kolejności (co jest kluczową okolicznością w przedstawianej historii) i dzielą je trzy tygodnie, a nie rok, jak to przedstawia Gazeta Wyborcza.

Inny fragment tego artykułu opisuje ówczesne relacje między Wisławą Szymborską a Maciejem Słomczyńskim: „Do czego dojdzie w tym trójkącie? Szymborska i Słomczyński na pewno są sobą zauroczeni i mówią o sobie z ogromną sympatią. Czy Włodek jest zazdrosny? I czy ma podstawy? Trudno powiedzieć”. W zdaniu tym zawarta jest wyraźna sugestia istnienia intymnej relacji między poetką a Maciejem Słomczyńskim. Nie jest ona jednak poparta żadnymi materiałami źródłowymi; wspomnieniem konkretnej osoby znającej ich w tamtych czasach, archiwalnym dokumentem czy listem. Istnienie takiej relacji nigdy nie było ani publicznie, ani też prywatnie sugerowane przez nikogo z kręgu znajomych Macieja Słomczyńskiego, ani też przez niego samego. Maciej Słomczyński pozostawał z poetką do końca życia w nieczęstych, ale bardzo przyjacielskich kontaktach.

Jest szokujące, że autorka artykułu w poważnej gazecie zamiast rzetelnie przedstawiać fakty, a następnie je analizować, zajmuje się powtarzaniem plotek, mogących naruszać dobre imię nieżyjących już osób.

Z poważaniem
Małgorzata Pierzchalska


Niniejsze sprostowanie odnosi się do tekstu Małgorzaty Niemczyńskiej "Historia jednego donosu" - http://wyborcza.pl/magazyn/1,130288,13144091,Historia_jednego_donosu.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum