Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

POD PRĄD (film o KPN) - Maciej Gawlikowski
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mija 8 miesięcy od kiedy film jest gotowy do emisji.
Nikomu to jednak nawet do głowy nie przyjdzie Smile
Jacek Skorus kieruje nadal Panoramą, po upadku telewizyjnej koalicji PiSLD i zmianie jej na POSLD może nawet awansuje...
Czyli wszystko po staremu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Kwi 17, 2012 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusja o filmie na Forum Filmowym:

Administrator:
Cytat:
Pod prąd
reż. Maciej Gawlikowski (Polska 2009)


Film Macieja Gawlikowskiego przedstawiający historię pierwszej partii antykomunistycznej w bloku sowieckim po 1946 roku. [opis darpoint.pl]

Więcej o filmie tutaj:
http://bernardo.salon24.p...skiego-pod-prad

Nieco jednostronny ale interesujący obraz. Trochę wywraca do góry nogami utarte poglądy na to i owo (między innymi tzw. nocną zmianę). Przy okazji całkiem nieźle zmontowany i zrealizowany (muzyka, zdjęcia). Dostało się w nim chyba wszystkim (łącznie z UPRem) z wyjątkiem KPNowców wokół których toczy się oś dokumentu. Także to taka trochę próba odczarowania i przedstawienia własnej wizji rzeczywistości. Czy prawdziwej? Pojęcia nie mam. Teren film to jeden z tzw. pułkowników TVP - czyli dokumentów, które trafiły na półkową zsyłkę w magazynach, nie doczekawszy się nigdy oficjalnej publikacji. Całe szczęście mamy internet bo ktoś to w końcu wyniósł, dzięki czemu możemy sami sobie obejrzeć i wyciągnąć wnioski.

@Arcyznawca - czekam na Twoją fachową opinię bo sam nie wiem jak mam to do końca traktować.


"Arcyznawca":
Cytat:
Niezły dokument. Przykre, że wylądował na półce, nie doczekawszy się emisji, ale na szczęście jest Youtube.

KPN jak dotąd nie doczekał się monograficznego opracowania swoich dziejów dokonanej z perspektywy tych kilku dekad. Chyba - bo już od jakiegoś czasu nie monitoruję nowości z zakresu historii najnowszej. Film nie jest do końca jednostronny, bo wypowiadają się tu i Jan Lityński (KOR, UD), i Aleksander Hall (ROPCiO, UD), i Antoni Dudek (IPN). Ale trzeba powiedzieć, że paru rzeczy tu nie ma, np. tylko zasugerowana została klęska Leszka Moczulskiego w wyborach prezydenckich w 1990 r. (zajął ostatnie miejsce), nie było nic o późniejszym sromotnym rozpadzie KPN na liczne skłócone kanapowe frakcje, o tym, że co poniektórzy działacze działali wraz z Polską Partią Pracy, czy też o losie Adama Słomki, który przesiedział chyba ze 2 lata w areszcie oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i fałszowanie wyborów :hahaha: sprawa agenturalności Moczulskiego (wg akt MSW zarejestrowany przez SB jako TW "Lech") też została pokazana na jego korzyść - "trzeba czasem dla Polski wsadzić rękę w gówno", "Leszek prowadził grę z SB" - takie samo mętne tłumaczenie jak w przypadku Wałęsy. Faktem pozostaje, że ROPCiO i KPN zostały założone już po rozwiązaniu współpracy z bezpieką, ale sam fakt, że pozostawał przez lata jej agentem, stawia pod znakiem zapytania genezę tych organizacji. Moczulski przyłożył też rękę do nocnej zmiany, czyli obalenia rządu Olszewskiego i utrącenia lustracji w Polsce.

Co się tyczy samego KPN - wiadomo, że szacunek się należy, jako właśnie pierwszej antykomunistycznej partii w bloku sowieckim. Szkoda, że to nie właśnie tacy ludzie, czy też Solidarność Walcząca bądź UPR nie odegrali większej roli na scenie politycznej po 1989 r. Moczulski poza tym okazał się być świetnym analitykiem i prognostykiem, który pod koniec lat 70. przewidział sytuację geopolityczną w następnych latach i wszystko się sprawdziło, wbrew temu, co mędrkował Kuroń Michnik. No i rozszyfrowanie skrótu PZPR również było udane, podobnie jak starcia z siłami porządkowymi, okupowanie budynków partyjnych, blokowanie baz sowieckich. Warto dodać, że PIERWSZY NIEKOMUNISTYCZNY PREMIER T. Mazowiecki wysyłał oddziały ZOMO do rozpędzania manifestacji KPN, a gdy KPN złożyła projekt ustawy o restytucji niepodległości, mający zakończyć okres PRL w wymiarze prawnym, głosowali przeciw niemu niemal wszyscy (w filmie przytoczone zostały zabawne wypowiedzi wielkich prawicowców - K. M. Ujazdowskiego i L. Kaczyńskiego). Nie ze wszystkim w programie KPN się zgadzam - np z zachwytami nad Piłsudskim czy zwalczaniem prywatyzacji.

Ciekawy film, który na pewno warto zobaczyć, o ciekawej partii, która jednak się rozsypała i żadnej większej roli już raczej nie odegra.


Inne wypowiedzi:

Cytat:
A szkoda, bo w niej np ja bym się jak najbardziej widział...

Dosyć wymowny jest fragment, w którym komuchy z Solidarnością i Michnikiem dogadują się w Magdalence, a bojówki KPN szaleją w tym czasie na ulicach. ;)


http://www.forum-filmowe.pl/topics10/1614.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sob Wrz 01, 2012 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś kolejna nasza rocznica.
I ponad 2,5 roku, od kiedy cenzorzy z TVP wrzucili na półkę "Pod prąd".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Administrator napisał:
Dyskusja o filmie na Forum Filmowym:

Administrator:
Cytat:
Pod prąd
reż. Maciej Gawlikowski (Polska 2009)


Film Macieja Gawlikowskiego przedstawiający historię pierwszej partii antykomunistycznej w bloku sowieckim po 1946 roku. [opis darpoint.pl]

Więcej o filmie tutaj:
http://bernardo.salon24.p...skiego-pod-prad

Nieco jednostronny ale interesujący obraz. Trochę wywraca do góry nogami utarte poglądy na to i owo (między innymi tzw. nocną zmianę). Przy okazji całkiem nieźle zmontowany i zrealizowany (muzyka, zdjęcia). Dostało się w nim chyba wszystkim (łącznie z UPRem) z wyjątkiem KPNowców wokół których toczy się oś dokumentu. Także to taka trochę próba odczarowania i przedstawienia własnej wizji rzeczywistości. Czy prawdziwej? Pojęcia nie mam. Teren film to jeden z tzw. pułkowników TVP - czyli dokumentów, które trafiły na półkową zsyłkę w magazynach, nie doczekawszy się nigdy oficjalnej publikacji. Całe szczęście mamy internet bo ktoś to w końcu wyniósł, dzięki czemu możemy sami sobie obejrzeć i wyciągnąć wnioski.

@Arcyznawca - czekam na Twoją fachową opinię bo sam nie wiem jak mam to do końca traktować.


"Arcyznawca":
Cytat:
Niezły dokument. Przykre, że wylądował na półce, nie doczekawszy się emisji, ale na szczęście jest Youtube.

KPN jak dotąd nie doczekał się monograficznego opracowania swoich dziejów dokonanej z perspektywy tych kilku dekad. Chyba - bo już od jakiegoś czasu nie monitoruję nowości z zakresu historii najnowszej. Film nie jest do końca jednostronny, bo wypowiadają się tu i Jan Lityński (KOR, UD), i Aleksander Hall (ROPCiO, UD), i Antoni Dudek (IPN). Ale trzeba powiedzieć, że paru rzeczy tu nie ma, np. tylko zasugerowana została klęska Leszka Moczulskiego w wyborach prezydenckich w 1990 r. (zajął ostatnie miejsce), nie było nic o późniejszym sromotnym rozpadzie KPN na liczne skłócone kanapowe frakcje, o tym, że co poniektórzy działacze działali wraz z Polską Partią Pracy, czy też o losie Adama Słomki, który przesiedział chyba ze 2 lata w areszcie oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i fałszowanie wyborów :hahaha: sprawa agenturalności Moczulskiego (wg akt MSW zarejestrowany przez SB jako TW "Lech") też została pokazana na jego korzyść - "trzeba czasem dla Polski wsadzić rękę w gówno", "Leszek prowadził grę z SB" - takie samo mętne tłumaczenie jak w przypadku Wałęsy. Faktem pozostaje, że ROPCiO i KPN zostały założone już po rozwiązaniu współpracy z bezpieką, ale sam fakt, że pozostawał przez lata jej agentem, stawia pod znakiem zapytania genezę tych organizacji. Moczulski przyłożył też rękę do nocnej zmiany, czyli obalenia rządu Olszewskiego i utrącenia lustracji w Polsce.

Co się tyczy samego KPN - wiadomo, że szacunek się należy, jako właśnie pierwszej antykomunistycznej partii w bloku sowieckim. Szkoda, że to nie właśnie tacy ludzie, czy też Solidarność Walcząca bądź UPR nie odegrali większej roli na scenie politycznej po 1989 r. Moczulski poza tym okazał się być świetnym analitykiem i prognostykiem, który pod koniec lat 70. przewidział sytuację geopolityczną w następnych latach i wszystko się sprawdziło, wbrew temu, co mędrkował Kuroń Michnik. No i rozszyfrowanie skrótu PZPR również było udane, podobnie jak starcia z siłami porządkowymi, okupowanie budynków partyjnych, blokowanie baz sowieckich. Warto dodać, że PIERWSZY NIEKOMUNISTYCZNY PREMIER T. Mazowiecki wysyłał oddziały ZOMO do rozpędzania manifestacji KPN, a gdy KPN złożyła projekt ustawy o restytucji niepodległości, mający zakończyć okres PRL w wymiarze prawnym, głosowali przeciw niemu niemal wszyscy (w filmie przytoczone zostały zabawne wypowiedzi wielkich prawicowców - K. M. Ujazdowskiego i L. Kaczyńskiego). Nie ze wszystkim w programie KPN się zgadzam - np z zachwytami nad Piłsudskim czy zwalczaniem prywatyzacji.

Ciekawy film, który na pewno warto zobaczyć, o ciekawej partii, która jednak się rozsypała i żadnej większej roli już raczej nie odegra.


Inne wypowiedzi:

Cytat:
A szkoda, bo w niej np ja bym się jak najbardziej widział...

Dosyć wymowny jest fragment, w którym komuchy z Solidarnością i Michnikiem dogadują się w Magdalence, a bojówki KPN szaleją w tym czasie na ulicach. Wink


http://www.forum-filmowe.pl/topics10/1614.htm



Pozwólcie.., nie będę wycinał skrawków, tylko sie odniosę ogólnie... i bez zbędnego krytykanctwa będę sie starał
1. przy Hallu sugerowałbym (ROPCiO, RMP, FPD, PK) byłoby znacznie lepiej; FDP nie zlała się z UD tylko tworzyły osobne twory zmierzające w +/- jedną stronę zupełnie choć inaczej akcentujące priorytety. Być może na pokaz, ale 10 lat wstecz, miałem czasami wrażenie, że postępowanie PO i PiS może być analogią do tamtych -nieistniejących już- tworów.

2. Ważne, o ile nie najważniejsze jest tu przypomnienie o prognozach Moczulskiego, który ===> pokonał w tej dziedzinie MSZ Rosji oraz całe Biuro Sekretarza Stanu w Białym Domu, że o naszych rodzimych karzełkach nie wspomnę, bo nie ma(m) potrzeby nad nimi się znęcać.

3. ->Wizja własnej rzeczywistości<- MUSI być nacechowana subiektywizmem
Choćby najuczciwszy prelegent się trafił.
Ale czy ->Własna wizja rzeczywistości<- nie ma takich samych cech.
To taka semantyczna gra...
Jeśli ktoś się zajmuje czymś długo i z zapałem to wyrobił już sobie wcześniej pogląd na poszczególne niuanse zagadnienia.
Jak był pro, to będzie pisał książke pro, jak anty to anty.
Wystarczy porównać np., książki Reniaka i Słomki o KPN-ie*

4.Tak, o rozłamie '96 powinno być!
...Choć to dla mnie bardzo przykre :thumbdown:

5. Wydaje mi się, że wspomniany Mazowiecki, premier zresztą wysyłał zwykłą ===> Milicję Obywatelską na nas, a przynajmniej do mnie tacy przyszli. Prawie normalni ludzie, nawet pałą nie dostałem Twisted Evil
Co innego w stanie wojennym...

6. Zupełnie nie podoba mi się sformułowanie dot. LM "pozostawał przez lata jej agentem"
Cóż, z książki Piotra Plebanka nie wynika nic takiego; również odnalezione dokumenty o czymś takim nie świadczą. Zgodzę się, że na procesie lustracyjnym, na którym byłem** rzeczywiście tłumaczenie się Moczulskiego przed kamerami nie przypadło mi do gustu. Zdecydowanie!
Ale -zgódźmy się- to jednak dwie różne rzeczy. Jeśli np. ktoś mi się niepodoba z gęby czy odbił mi dziewczynę to nie rozpowiadam o nim na podwórku czy w necie, iż to impotent, złodziej, kujon, dziwkarz, albo że się nie myje. Mogę napisać czy powiedzieć, że to brzydal i to wszystko; ewentualnie wyrazić zdziwienie, że taka fajna dziewczyna go zechciała (musiał być fajna skoro była ze mną Very Happy ). Koniec. O ile chce nadal mienić sie człekiem uczciwym.

Może się pogubił. Może się wyczerpał 4,5 godzinną rozprawą, gdzie sędziowie (znacznie młodsi) siedzieli, a pomimo to wypadli dość blado, a Moczulski większość czasu stał. Nie oskarżajmy człeka o zbrodnie, bo np. zasnął jego adwokat czy wcale nie przyszedł.
Było odwołanie...===> do Strasburga i co...? Okazuje się, że polskie sądownictwo ma prawo w miejscu, gdzie plecy od dawna tracą swoją szlachetną nazwę.
Ja Moczulskiego bronić nie zamierzam, ale oskarżać nie pozwalam!!!
Krótkie pytanie. Twarde dowody są...?
No. To o co biega...???

IGła

* oczywiście chodzi o okres, o którym mogli pisać obaj tj. do 1982
**zapewne w przeciwieństwie do ===> Arcyznawcy:wink:

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Gru 03, 2012 11:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Pod prąd
Filmweb6.5/10
FILM DOKUMENTALNY, Polska, 2009 reż. Maciej Gawlikowski

Założona 1 września 1979 roku przez Leszka Moczulskiego Konfederacja Polski Niepodległej jest pierwszą partią o charakterze antykomunistycznym, która powstała w Europie Środkowo-Wschodniej. Maciej Gawlikowski prezentuje jej historię i rozmawia z osobami, które były związane z jej działalnością, m.in. z Dariuszem Wójcikiem, Teresą Baranowską, Leszkiem Moczulskim i Romualdem Szeremetiewem.
Twórcy
Maciej Gawlikowski Maciej Gawlikowski reżyseria


Kiedy w TV?

ŚR
12.12 godz. 22:05
TVP 1 16:9 stereo



http://www.teleman.pl/tv/Pod-Prad-848550
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Plebanek



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 180

PostWysłany: Pon Gru 03, 2012 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to prawdziwa wiadomość? Aż się nie chce wierzyć...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Wto Gru 04, 2012 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Bóg nagrodził męstwo"

Jan O. Zagłoba

_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Dobrowolski



Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 274

PostWysłany: Sob Gru 08, 2012 4:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze. A przy okazji Paweł - dobry tekst :-)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Pon Gru 10, 2012 12:21 pm    Temat postu: Hmm Odpowiedz z cytatem

Kto poczeka czasem się doczeka
Oby tylko zdążył dożyć zanim zechce się położyć...


************************************************

Jest pewien sukces, nie będziemy ukrywać Exclamation
Gratulacje dla ===> Macieja...
...ale mam podstawy przypuszczać, że gdyby nie ostatni sukces książki to byśmy się nie doczekali projekcji przed przejściem na emeryturę najmłodszego działacza naszej formacji Confused
W tej sytuacji gratulacje należą się wszystkim, którzy zechcieli zagłosować czy nagłośnić [skutecznie] głosowanie.
Oczywiście proporcjonalnie do zaangażowania!!!
...Zatem kol. Gawlikowski dostaje znowu podziękowania z mojej strony
Wink

IGła

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Czw Gru 13, 2012 12:51 am    Temat postu: Po emisji Odpowiedz z cytatem

Zostałem zaproszony na premierę filmu do klubu RONIN [było opisane, ludzie się dowiedzieli Twisted Evil ]
Wczoraj obejrzałem samotnie; teraz mogłem się skupić na detalach.
Mogę już ocenić całość: podobało mi się nieco bardziej niż poprzednio.

A teraz konfrontacja z rzeczywistością:
Przed samą emisją zadzwoniła koleżanka, którą poprosiłem, aby zadzwoniła "tuż po"* i zadzwoniła...stwierdziła, że jestem w niezłym nastroju
A przecież dzień nie ułożył mi się dobrze, a i nie miałem okazji się wyspać co powoduje u mnie markotność już od południa ...
Myślę zatem, że można stwierdzić, iż było OK Smile

Odnośnie filmu: chciałbym podziękować ===> wszystkim działaczom opozycji antysystemowej nie związanym z Konfederacją
za to, że zechcieli wystąpić w filmie. Dowartościowali się, a w wielu przypadkach miałem wrażenie, że tej Konfederacji w dzisiejszym świecie polityli to im trochę brakuje. Widziałem w niektórych postawach szacunek, a i może żal, że nie dołączyli...?
gdy było warto...
gdy było można...
gdy się zdecydowanie więcej ryzykowało niż mogło zyskać
Może będę nudny**, ale dla reżysera ===> :thumleft:

IGła

* podstępnie zmusiłem/zachęciłem do obejrzenia... Mr. Green
** nie poradzę nic

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Czw Gru 13, 2012 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taaak! Więc stało się: KPN dotarł "pod strzechy". Swoją drogą ciekawe, czy można dotrzeć do jakichś danych o oglądalności? Ileż było tych "strzech".

"Pod prąd" opowiada o KPNie w formie żywego reportażu. Może teraz czas, by stworzyć "Pod prąd II"? Dobrze by było przedstawić genezę i charakter myśli programowej która legła u podstaw Konfederacji. Bo KPN rozumiała rzeczywistość, jak nikt inny w ówczesnej Polsce. Warto o tym opowiedzieć, by poza emocjami pojawiła się refleksja ważna także dla przyszłości, ważna dla drugiej i kolejnych dekad XXI wieku. Bo ta formacja nie może być zbyt długo nieobecna. Zwłaszcza, gdy wokół aż duszno od tych, którzy "kury szczać prowadzać powinni"....

_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Czw Gru 13, 2012 9:46 am    Temat postu: kopia pomysłu :) Odpowiedz z cytatem

Pawel Sabuda napisał:
Taaak! Więc stało się: KPN dotarł "pod strzechy". Swoją drogą ciekawe, czy można dotrzeć do jakichś danych o oglądalności? Ileż było tych "strzech".


Z pewnością można uzyskać takie dane. Nie będzie to trudne.
Wraz z Piotrem nagłaśnialiśmy sprawę komu sie dało, ale obejrzeć i zrozumieć to dwie różne sprawy. Nawet jak ktoś ma względnie lotny umysł. Wiem co piszę; miałem już sygnał!

Pawel Sabuda napisał:
"Pod prąd" opowiada o KPNie w formie żywego reportażu. Może teraz czas, by stworzyć "Pod prąd II"? Dobrze by było przedstawić genezę i charakter myśli programowej która legła u podstaw Konfederacji. Bo KPN rozumiała rzeczywistość, jak nikt inny w ówczesnej Polsce. Warto o tym opowiedzieć, by poza emocjami pojawiła się refleksja ważna także dla przyszłości, ważna dla drugiej i kolejnych dekad XXI wieku. Bo ta formacja nie może być zbyt długo nieobecna. Zwłaszcza, gdy wokół aż duszno od tych, którzy "kury szczać prowadzać powinni"....


Piszesz +/- to, co powiedziałem Jurkowi Chomie tuż po wyjściu z premiery filmu '09.
Pierwsza część -od zakończenia II WŚ do ogłoszenia powstania Konfederacji Polski Niepodległej przez Ninę Milewską z opowieścią i o NN i o ROPCiO i wspomnienie o różnych innych, równoległych inicjatywach [żyją jeszcze ludzie, nie ma problemu!] np RMD/RWD
i druga "Pod Prąd".

Dziś widzę, że trzeba się będzie z tym spieszyć; za kilka lat będzie miała sens cz. III.
"Co się stało z tymi co o nich było w cz. I oraz II ?"
Czyli losy tych co o wolność waszą i naszą..."
Tu morał będzie prosty: nieczęsto sięgają gwiazd, najczęściej lądują na bruku...
...nawet jeśli to tylko przenośnia...

IGła
PS A ludzie pamiętają...
...ale najcieplej wypowiadaja się o tych, którzy już nie żyją

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Czw Maj 23, 2013 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, Panowie, że nie odpowiedziałem od razu - nie zobaczyłem Waszych wpisów.
Oglądalność była bardzo dobra, co jest dla mnie zaskoczeniem, bo tematyka historyczna to nie jest wielki hit, do tego późna dość pora. Podobno film obejrzało ponad 700 tysięcy widzów. Do tego doszły liczne powtórki w TVP Historia.
"Pod prąd" pojawiło się w całości w serwisie vimeo, w dobrej jakości:

http://vimeo.com/66055659
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ireneusz Głażewski



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 382

PostWysłany: Pią Maj 24, 2013 10:13 am    Temat postu: oglądajmy ze zrozumieniem Odpowiedz z cytatem

Maciej Gawlikowski napisał:


Oglądalność była bardzo dobra, co jest dla mnie zaskoczeniem, bo tematyka historyczna to nie jest wielki hit, do tego późna dość pora. Podobno film obejrzało ponad 700 tysięcy widzów. Do tego doszły liczne powtórki w TVP Historia.

Przyszło mi do głowy pewne porównanie.
Z dużym upodobaniem oglądałem kiedyś skoki narciarskie, jeszcze wówczas, gdy Adam Małysz zaczynał się pokazywać w narciarskim świecie.
Mam sentyment... Czasem obejrzę, ale najchętniej loty (skoki na dużych skoczniach 6s w locie zamiast 3!] bo wówczas czuję się jak wolny ptak, mam czas na to, aby poczuć się tak jak oni
Natomiast Konfederacja odchodzi powoli w zapomnienie. Społeczeństwo "jako całość" nie potrzebuje już czegoś co już ma tak jak nie pożądamy butów, które właśnie kupiliśmy. Społeczeństwu "jako całości" wydaje się, że jak coś ma to już się nie musi troszczyć o to; nie musi pamiętać.
Film taki jak "Pod prąd" daje mi podobne poczucie wolności, gdyż utożsamiam się z idealogią, której fragmenty pracowicie wpisuje Mirosław Lewandowski na górze strony zaraz pod naszym godłem
Daje mi też poczucie symbiozy bo emocjonalnie postrzegam znanych mi bohaterów i dobrze im życzę. Tak to jest, że "naszym" życzymy lepiej nie patrząc na inne okoliczności.
I jeszcze daje mi świadomość, że postawiłem na najlepszych w znaczeniu, że przyłączyłem sie do piewców najrzetelniejszej, albo może najrzetelniej widzianej przyszłości. To już jest komfort Laughing

Z naszymi skoczkami też się utożsamiam, ale tylko w takim znaczeniu, że dobrze im życzę w sporcie, bo przeciez ich nie znam i -być może- w wielu (ważnych) sprawach miałbym odmienne zdanie.
Gdyby -powiedzmy 4 czerwca- był transmisja skoków na TV1 i ponownie wyświetlany film "Pod prąd" na TV2 wybrał bym [ bez wahania Wink ] ten drugi wariant spędzenia czasu przed odbiornikiem i to nie tylko dlatego, iż nie przepadam za skokami na igielicie...
I nie piszę tego po to, aby uszczęśliwić autora-reżysera ... a raczej siebie
700.000 to i dużo i mało, a TVP Historia nie jest szczególnie popularną stacją [tak na marginesie nie mam jej wcale]
Dlatego retransmisja na TV1 czy TV2 była by wskazana.
Szczególnie-jak wspomniałem w relacji z dwóch pełnych prezentacji - nawet ktoś był/jest zaangażowany, uczestniczący w wydarzeniach i posiadający w miarę dobrą pamięć nie wychwyci wszystkiego od razu.
Głosuję za tym Smile
i pozdrawiam
IGła
PS A swoją drogą ... gdyby normalność wdarła się kiedyś do TV to było by miejsce do nakręcenia "Pod Prąd II" np. wg scenariusza jaki zaproponowałem czyli 2 części na dwa wieczory!! Z pewnością zachowały się jeszcze materiały, które -siłą rzeczy - nie zmieściły się w tak krótkim filmie, a i zawirowania w procesie lustracyjnym dało by się ukazać no i wiele innych rzeczy.
Tylko dobrej woli potrzeba, bowiem było by -zakładam- dość tanio Twisted Evil

_________________
ka?dy ?piewa razem z nami:
"precz, precz, precz z komunistami"
Jakub Sienkiewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strona 6 z 6
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum