Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Dokumenty PON

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysztof BzdylDołączył: 25 Maj 2008
Posty: 42

PostWysłany: Sro Lip 16, 2008 7:23 am    Temat postu: Dokumenty PON Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Warszawa 14. 07. 2008 r
Sławomir Karpiński
Pełnomocnik Stowarzyszenia
„Solidarność Walcząca”,
Koordynator zespołu ds. prawnych
Porozumienia Organizacji Niepodległościowych
04-541 Warszawa
Ul. Karpacka 4b
Tel. 603 55 99 98


Prezes Rady Ministrów
Donald Tusk
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa
Al. Ujazdowskie 1/3

Szanowny Panie Premierze!

Na wstępie chciałbym poinformować Pana Premiera, że dnia 7-8 czerwca 2008 r. odbyło się w Wiśle spotkanie 36 organizacji niepodległościowych (obecnie już więcej). W wyniku, czego zostało powołane Porozumienie Organizacji Niepodległościowych. W załączeniu przesyłamy komunikat końcowy porozumienia określającego nasze cele.

W wyniku wcześniejszych starań Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca” pismem z dnia 15 marca 2008 r., wystąpiliśmy z apelem i wnioskami do Pana Premiera w sprawie: nowelizacji ustawy z dnia 19 września 2007 r.( DzU 2007 nr 191 poz. 1372) o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – w sprawie: zadośćuczynienia i odszkodowania.

Otrzymaliśmy odpowiedź z Departamentu Legislacyjno-Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 3.06.2008 ( Sygnat. DL-P-V-023-82 / 08), które niczego nowego nie wnosi, poza stwierdzeniem, że nie prowadzone są prace nad zmianą istniejącego stanu prawnego.
Stanowisko Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości, jest dla nas niezrozumiałe wobec deklaracji prasowych Ministra Sprawiedliwości jak i wcześniejszych zapowiedzi Pana Premiera, jak i programu wyborczego Platformy Obywatelskiej.

Wobec powyższego prosimy o wyjaśnienie czy przysłana odpowiedź Dyrektora Departamentu Ministerstwa Sprawiedliwości, jest stanowiskiem rządu i Pana Premiera.

Zapytujemy również;
– Czy rząd dostrzega, że obecna ustawa narusza prawa Konstytucyjne obywateli, nierówność wobec prawa i co zamierza w tym zakresie uczynić?.
– Czy rząd przewiduje nowelizację ustawy z dnia 19 września 2007 r. tak, aby o zadośćuczynienie mogły ubiegać się wszystkie osoby pokrzywdzone w tym okresie przez system represji, agenturalny i komunistyczny? (Np. na gruncie art. 417 KC – jest w tej sprawie prawomocny wyrok Sądu Okręgowego Warszawa – Praga z dnia 31 stycznia 2008 (sygn. akt V KO 24/08)
– Czy Rząd przewiduje bezterminowe wydłużenie terminu składania wniosków o odszkodowanie i zadośćuczynienie, ponieważ termin obecnie obowiązujący (jeden rok) jest zbyt krótki i jest moim zdaniem przepisem niekonstytucyjnym (w myśl art. 555 KPK).
– Czy Rząd i Minister Sprawiedliwości przewiduje zwolnienie z opłat sądowych nie tylko w sprawach toczących się w Wydziałach Karnych, ale i Cywilnych.
– Kiedy Rząd i Minister Sprawiedliwości, wprowadzi zmiany ustawowe, o których mowa powyżej?

W imieniu Porozumienia Organizacji Niepodległościowych, jak i wcześniejszego wnioskodawcy Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca”, uważamy, że wprowadzona ustawa z dnia 19.09.2007 (DU 2007 nr 191 poz.1372) w sposób rażący narusza prawa obywatelskie wynikające z Konstytucji RP. Dzieli nasze środowisko, nie daje równych praw do ubiegania się o odszkodowania i zadośćuczynienie wszystkim działaczom Solidarności z lat 1980-89, ogranicza termin ubiegania się o odszkodowanie, nie wprowadza odpowiedzialności karnej za niesłusznie pobrane odszkodowania przez byłych pracowników i tajnych współpracowników organów przemocy – służb specjalnych.

W świetle ustawy z dnia 19 września 2007 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – nie mają możliwości ubiegania się o zadośćuczynienie i odszkodowanie osoby, które działały i były represjonowane w latach stanu wojennego, które prowadziły działalność opozycyjną lub ukrywały się w stanie wojennym. Nie były aresztowane i internowane, a także te, które pod wpływem represji SB za działalność związkową zostały zmuszone do zwolnienia się z pracy – niekoniecznie na podstawie wypowiedzenia ze strony zakładu pracy. Byli też represjonowani w inny sposób; np. oskarżeni i skazani za „kradzież majątku związkowego” albo wytoczono przeciw nim w ramach represji inne oskarżenia przykładowo lipne sprawy karno-skarbowe). Nie można też pominąć, osób represjonowanych w specjalnych obozach wojskowych w latach 1982-83.

O odszkodowanie i zadośćuczynienie nie mogą ubiegać się te osoby, które zostały skazane, posiadały prawomocne wyroki a które w latach 90-tych z wniosku prokuratury – miały te wyroki anulowane. Z powodu niewiedzy prawnej lub emigracji z Kraju nie wystąpiły w zakreślonym terminie ustawowym z wnioskiem o odszkodowanie. O zadośćuczynienie nie mogą się również ubiegać rodziny zamordowanych. Powodem niemożliwości uzyskania odszkodowania jest przedawnienie wynikające z przepisów prawa, KC i KK.

Dochodzi też aspekt godności osobistej, tych, którzy mieliby występować o zwolnienie z opłat sądowych, bądź wniesienie opłat ustalonych przez Sąd w ramach postępowania przed Sądem Cywilnym. Dochodzi też niepewność czy strona pozwana nie zgłosi wniosku o przedawnienie roszczeń, co byłoby jednoznaczne z utratą wpisu sądowego.

Należałoby też podkreślić, że domaganie się opłat sądowych wpisowych od poszkodowanych przez komunistyczny system totalitarny byłoby niemoralne i nieetyczne.


Jak ważna i nagląca jest to sprawa dla naszego środowiska, niech świadczą ci, którzy odeszli na wieczną wartę, ci, którzy żyją w nędzy i ubóstwie?

Słowa przypomnienia Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży” (z 1982 r.)
Dlaczego walka?; Aby zwyciężyć; Aby obronić najsłabszych i tych, którzy cierpią nędzę, głód i więzienie; Aby nie dać się zniewolić; Aby być wiernym tradycji Ojców i Dziadów: Za Waszą i naszą wolność”, Aby pokazać światu, iż złu i przemocy można i trzeba się przeciwstawić; Aby nie zatracać się w biernym oporze, lecz wspomagać go czynem; Aby doprowadzić do sprawiedliwej społecznej ugody; Aby dać świadectwo naszej godności; Aby żyć.

Zobowiązany uchwałą nr 1 z dnia 7 czerwca 2008 r. Porozumienia Organizacji Niepodległościowych występuję do Pana Premiera o jak najszybsze przekazanie do parlamentu – projektów ustawy (nowelizacji) kombatanckiej oraz o odszkodowaniach i zadośćuczynieniu za stan wojenny, uchwalonych przez rząd Pana Premiera.

Łączę wyrazy szacunku

Sławomir Karpiński


Otrzymuje
Rzecznik Praw Obywatelskich
dr Janusz Kochanowski
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
00- 090 Warszawa
Al. Solidarności 77
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9117

PostWysłany: Sro Wrz 03, 2008 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadesłał Krzysztof Bzdyl

Cytat:
Miesiąc temu został wysłany Apel Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych do Stowarzyszeń, Organizacji Patriotycznych, do NSZZ „Solidarność” a wreszcie do wszystkich Obywateli o wsparcie poprzez przesyłanie Apelu na ręce posłów i żądanie od Sejmu RP o uchwalenie ustaw dekomunizacyjnych.

Kolejne sejmy i rządy okryły się hańbą, bo nie rozliczyły czerwonego kata za jego zbrodnie przeciw narodowi. Wciąż nie ma żadnej reakcji ze strony posłów koalicji rządowej. Nie możemy do tego dopuścić. Nasz Apel został już poparty przez Zarząd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, a będzie również poparty przez Komisję Krajową „Solidarności” Ogólnopolskiej.

Nie możemy się poddać. Prosimy o podpisywanie się pod Apelem i posyłanie go zgodnie z instrukcją na ręce parlamentarzystów nie rzadziej jak raz w miesiącu. Posłowie nie powinni zapomnieć, że w Sejmie są nie po to aby zajmować się własnymi interesami, leczy po to by wypełniać wolę narodu.

Instrukcja jak rozpowszechniać Apel o uchwalenie przez Sejm pakietu ustaw dezubekizacyjnych.

Prosimy wszystkich o podpisywanie Apelu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych i przesyłanie go pocztą e-mail lub tradycyjną na adresy Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu lub posłów sejmu RP.

Poniżej podajemy dla ułatwienia kilka adresów e-mail:

- Bronisław.Komorowski@sejm.pl

- biuro@bronislawkomorowski.plCytat:
Kraków, 24. 04. 2008 R.
APEL
Zarządu Regionu Malopolska NSZZ,.SolidarnoSd"
Z dnia 24 kwietnia, 2008 R.
Zarząd Regionu Malopolska NSZZ ,,Solidarno66', w pelni popiera apel
Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodleglościowych w Krakowie do Marszalka Sejmu, Marszalka Senatu i do parlamentarzyst6w Sejmu Vl kadencji o niezwloczne uchwalenie pakietu ustaw, dezubekizacyjnych.
Jako pzedstawiciele nie tylko zwiqzku zawodowego, ale takae wielkiego
ruchu spolecznego, Który aktywnie walczyl w latach 1980-tych o odzyskanie przez Polskę niepodległości, podzielamy przekonanie, że niedopuszczalne jest nierozliczenie osóh oraz organizacji, które z własnej woli umacniaty obcy nam system, narzucony przez sowietów.
Niezgodne z dziejową sprawiedliwością są nadal utrzymwane przwileje dla
oprawców, co doprowadza do sytuacji, że oprawcy czujqc sie bezkami,
ośmielają się mieć pretensje do historyków z IPN.
Mając głębokie przekonanie,że podzielają Panowie Marszalkowie wraz z
parlamentarzystami mającymi swoje korzenie w ,,Solidarności" te argumenty, apelujemy o pandpartyjny consensus w przywracaniu prawdziwej historii walki o Polske.

Kazimierz Bębenek

(sekretarz)


Cytat:
Kraków, kwiecień 2008
Marszałek Sejmu
Marszałek Senatu
APEL
Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
o niezw oczne ł uchwalenie przez Sejm RP pakietu ustaw dezubekizacyjnych
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie
apeluje do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, do Marszałka Senatu Bogdana
Borusewicza i do parlamentarzystów Sejmu VI kadencji, w tym szczególnie do posłów
koalicji rządowej o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad pakietem ustaw
dezubekizacyjnych.
Projekty tych ustaw zostały złożone na ręce Marszałka Sejmu przez klub poselski
Prawa i Sprawiedliwości w dniu 17.12.2007 r. S to ą trzy projekty.:
- o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach
komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz pozbawieniu ich nieuzasadnionych
przywilejów materialnych;
- o usunięciu symboli komunizmu z życia publicznego w RP;
- o miejscach pamięci narodowej.
Niestety, do chwili obecnej nic nie zostało w tej sprawie uczynione, a przecież to
właśnie Sejm RP powinien skutecznie doprowadzić do końca proces rozliczania ludzi
odpowiedzialnych za 45 letni okres okupacji, terroru i bezprawia komunistycznego w
czasie istnienia PRL.
Domagamy się szybkiego rozpoczęcia prac sejmowych w oparciu o istniejące już
projekty; uwa amy, e ż ż Platforma Obywatelska jako największe ugrupowanie sejmowe
może i powinna odegrać decydująca rolę przy opracowywaniu i uchwalaniu tych ustaw.
Istnienie PRL dobiegło końca w 1989 r., a do tej pory nie ukarano w jakikolwiek
sposób wi kszo ci ę ś funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Są za ś oni
odpowiedzialni za liczne mordy polityczne, porwania, pobicia, stosowanie tortur
fizycznych oraz psychicznych, niedozwolone metody śledcze, prześladowania Kościoła
Katolickiego, działaczy opozycji i ich rodzin.
Elementarne poczucie sprawiedliwości wymaga, aby zostali oni ukarani za
zbrodnie, jakich się dopuścili wobec Narodu Polskiego, a nie otrzymywali od
niepodległej ju Rzeczypospolitej ż wysokie, prominenckie emerytury. Winni jesteśmy to
tym, którzy polegli w walce o wolna Polskę, wszystkim, których spotkały represje, a
przede wszystkim musimy pokazać naszym dzieciom i przychodzącym po nas
pokoleniom, że komunistyczni zbrodniarze nie pozostaną bezkarni.
Chcemy jedynie uczciwego wymierzenia sprawiedliwości. Dlatego apelujemy do
Sejmu, aby niezw ocznie ł uchwalił te trzy ustawy.
Wzywamy równocześnie podobnie my l ce ś ą osoby indywidualne, organizacje
kombatanckie, stowarzyszenia patriotyczne oraz NSZZ „Solidarność” do podpisywania
naszego Apelu i przesyłanie go do Marsza ka Sejmu, a tak e do biur poselskich ł ż
tradycyjną pocztą lub e-mailami. Podejmijmy jeszcze ten jeden wysi ek w walce ł
sprawiedliwą Polskę.

Sekretarz Porozumienia
Stanisław Palczewski
Przewodniczący Porozumienia
Andrzej Pakosz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group