Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lista kandydatów do orderów
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sob Sie 29, 2009 7:42 pm    Temat postu: Lista kandydatów do orderów Odpowiedz z cytatem

Różnymi drogami dowiaduję się o liście osób przedstawionych Kancelarii Prezydenta przez Zygmunta Łenyka i Krzysztofa Bzdyla.
Dzwonią do mnie ludzie z Warszawy z pytaniem o osoby z listy, które rzekomo rekomendował ZKPN. Informuję wszystkich, że to nie ZKPN a inicjatywa prywatna dwóch kolegów, jednak okazuje się, że wnioski wpłynęły do Kancelarii Premiera... w imieniu naszego Związku.
Wstrzymam się od komentarza...

Kolejne - kłopotliwe dla mnie - pytania dotyczą rzekomo rekomendowanych przez nas osób.

Nic na to nie poradzę, ale pierwsze słyszę o działaczu KPN Janie Bożku, o odznaczenie którego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wystąpili nasi koledzy (wniosek z 23.07.2008 r.).
Podobno ten pan jest prezesem firmy ochroniarskiej Almar i mieszka w Jastrzębiu-Zdroju.
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski to jedno z najwyższych polskich odznaczeń. Z przyznanych w 2008 roku 1401 krzyży Orderu Odrodzenia Polski było tylko 30 Krzyży Komandorskich z Gwiazdą.
Zygmunt i Krzysiek wystąpili o 3 tak wysokie odznaczenia - dla siebie i dla Jana Bożka.
Może ktoś mi pomoże i poinformuje o jakiejś działalności pana Bożka w KPN-ie? Nie zetknąłem się z jego osobą, mimo że od 1984 roku aktywnie działałem w Konfederacji, często jeździłem do Warszawy i innych ośrodków, od 1986 roku bywałem na posiedzeniach CKAB-u, wreszcie później byłem członkiem Rady Politycznej.

Takich nieznanych bohaterów jest więcej na liście przedstawionej prezydentowi. Warto wreszcie napisać coś o ich wielkich zasługach dla KPN-u. Niech przestaną być anonimowi!
Liczę na pomoc czytelników forum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ryszard Bocian



Dołączył: 19 Cze 2008
Posty: 200

PostWysłany: Nie Sie 30, 2009 10:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Maćku!

Twój tekst przypomniał mi dramatyczny czas strajku w KWK (Kopalnia Węgla Kamiennego) "Manifest Lipcowy". Strajki Sierpniowe 1988 r. (w "Manifeście Lipcowym" strajk trwał do 3 września) odegrały swoją rolę w polskiej walce z komuną. Jaką - to wymaga badań historyków. Nie będę ich zastępował swoimi dywagacjami - bez znajomości archiwaliów katowickich i warszawskich dot. strajków '88. Jako uczestnik strajku w KWK Manifest Lipcowy" od drugiego dnia - do zwycięskiego zakończenia - mam wiele wspomnień z tych dramatycznych dni. Dla mnie tym bardziej znaczących, że pierwszy raz w życiu byłem w kopalni węgla. W związku z tematem Twego postu, wymienię kapeenowców którzy wytrwali na strajku w tej kopalni do końca (a było takich osób w ogóle grubo poniżej setki - z czego znaczny procent stanowili "skoczkowie" (tj. ci, którzy przeskoczyli przez płot do kopalni - więc nie-górnicy wspomagający strajk, jak Jarosław Szczepański, Jan Lityński czy choćby niżej podpisany - oraz przywódcy rozbitych strajków z innych kopalń, jak najwybitniejszy z nich - konfederat Andrzej Andrzejczak. Ten ostatni wsławił się tym, że proponował przejażdżkę na taczkach Lechowi Wałęsie, który pojawił się na kopalni, żeby zlikwidować strajk. Wałęsa jak niepyszny wyszedł prawie samotnie za bramę, żegnany szyderczym śmiechem ). Z innych wybitnych konfederatów - organizatorów i przywodzców strajku w "Manifeście Lipcowym" wymienię Ś. p. Leszka Zubika, Ś. p. Andrzeja Kornaka, Jana Golca, Edwarda Jarka, Jana Piłata czy Bolesława Olewińskiego. Bardzo się z nimi zaprzyjaźniłem w tych dramatycznych okolicznościach. Niektórych z nich - podobnie jak kilkunastu młodych górników - zwerbowałem w szeregi KPN w czasie strajku. Niestety - wielu nazwisk nie pamiętam dokładnie - a nie chcę ich przekręcać. Myślę natomiast, że rozpoznałbym ich od razu. Później niektórzy z nich utworzyli np. silny okręg konfederacki w Raciborzu. Bardzo niedoskonałe notki biograficzne niektórych z wyżej wymienionych można znaleźć np. na stronie "Pamięć Jastrzębska". http://www.jasnet.pl/pamiec/postacie_strajki_88.htm O tyle niedoskonałe, że nie uwzględniają często ich działalności w KPN.

Pozdrawiam,

R. Bocian

P. s. Jana Bożka nie przypominam sobie z tego strajku. Na pewno nie miał nic wspólnego z KPN - ponieważ na strajku występowałem jawnie jako kapeenowiec - i wszyscy górnicy którzy mieli coś wspólnego z KPN natychmiast się do mnie zgłaszali. Z całą pewnością nie było wśród nich Jana Bożka - co nie oznacza że nie jest to człowiek zasłużony. Ale nie w szeregach KPN przed sierpniem/wrześniem 1988 r.

RB
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Nie Sie 30, 2009 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ryszard Bocian napisał:
Z innych wybitnych konfederatów - organizatorów i przywodzców strajku w "Manifeście Lipcowym" wymienię Ś. p. Leszka Zubika, Ś. p. Andrzeja Kornaka, Jana Golca, Edwarda Jarka, Jana Piłata czy Bolesława Olewińskiego.

Gdyby kogoś odznaczać za KPN, to takich ludzi:
http://www.jasnet.pl/pamiec/postacie_strajki_88,Edward_Jarek,199.htm
I pomyśleć, że ten człowiek walczył do końca z komuną i wyemigrował za chlebem już po wszystkim! Jak Ewa i Witek Tukałłowie.
To jest bolesne.
Wyjazd na początku lat 80-tych był często dezercją, wyjazd w 1990 - aktem desperacji dokonanym po wypełnieniu patriotycznego obowiązku.

Cytat:
Bardzo niedoskonałe notki biograficzne niektórych z wyżej wymienionych można znaleźć np. na stronie "Pamięć Jastrzębska"

Znam. Bardzo dobra strona.

Cytat:
Jana Bożka nie przypominam sobie z tego strajku. Na pewno nie miał nic wspólnego z KPN

To zadziwiające! Za co więc nasi koledzy chcą dla niego najwyższego odznaczenia z KPN-owskiej puli? Mało naszych bohaterów, których próżno szukać na tej liście?

Cytat:
Z całą pewnością nie było wśród nich Jana Bożka - co nie oznacza że nie jest to człowiek zasłużony. Ale nie w szeregach KPN przed sierpniem/wrześniem 1988 r.

Nie wątpię, że to porządny człowiek. Jak wynika z notki w Encyklopedii Solidarności - działał w związku na początku stanu wojennego, robił strajk, siedział, potem chyba się wycofał (o ile biogram jest prawdziwy).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JJP



Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 28

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 11:49 am    Temat postu: w tej sprawie zwróce się do Ryśka o rozwiązanie zarządu Odpowiedz z cytatem

W tej sprawie zwróce się do Ryśka o rozwiązanie zarządu - jako iż jako lista zarządu została sprokurowana jakaś lista kolegi Zygmunta i Krzysztofa która nigdy nie została poddana głosowaniu i mimo próśb pozostaje oficjalnie tajna ; ).

Pozdrowienia

JJP

_________________
JJP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Wto Wrz 01, 2009 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jurku,
Oni to maja gdzieś. W dniu, w którym dostaną ordery, przestanie ich to interesować i pewnie sami złożą dymisje.
Założysz się? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JJP



Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 28

PostWysłany: Sro Wrz 02, 2009 8:22 am    Temat postu: ale ja nie Odpowiedz z cytatem

ale ja nie i właściwie tylko ludzie nie majacy wszystkiego gdzies sie licza
_________________
JJP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sro Wrz 02, 2009 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pisałem o praktycznej stronie tej sprawy, a nie o zasługach, które zapewne zostaną docenione na Sądzie Ostatecznym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel Sabuda



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 368

PostWysłany: Sro Wrz 02, 2009 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie! Gdybyśmy mieli tylu konfederatów w 1979, 1981, 1990 - ilu bedziemy mieć teraz weterenów tamtego okresu, to zmietlibyśmy komunę razem z okapem, jak papierek po frytkach z chodnika. Przypominam Wam tysiące takich przypadków z historii.
Mam w dupie te blaszki. od samego początku, gdy odmówiłem wypełnienia wstęonej ankiety.
Gdy odszedł nasz kochany Andrzej Izbedski, Bożena Kosińska musiała podpisać weksel na poduszkę z odznaczeniem, która poniesiono na pogrzebie. Musiała to oddać do godziny 16 następnego dnia, bo była potrzebna na kolejny pogrzeb. Tak to wygląda.
Ja proponuję przekazać te odznaczenia prok. Bardonowej (czy aby żyje?) i "Reniakowi", bo spopularyzowali KPN lepiej od najlepszej agencji PR. Zwłaszcza Reniak! To dzięki Niemu zobaczyłem niezłe zdjęcie Moczulskiego i okładkę legitymacji KPN. Przyczynił się do decyzji 17 letniego Sabudy, żeby wstąpić do KPN, a nie np. do beczki u dominikanów.
Ha ha ha.

_________________
Pawel Sabuda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jacek Klaś



Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 16

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2009 8:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie ,szanujcie się.

Nie czas na pstrykanie się po nosach, na ten portal zaczyna zaglądać coraz więcej ludzi, spragnionych wiedzy o tamtych czasach.

Ja w następnych dniach przekażę Wam następne pomyślne wiadomości dla Was.

Trochę umiaru nie zaszkodzi.

_________________
Jacek Kla?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2009 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacek Klaś napisał:
Panowie ,szanujcie się.

My się, Jacku, szanujemy.
I nie widzę powodu żeby nie reagować na działania ludzi, którzy nie szanują nas.

Cytat:
Nie czas na pstrykanie się po nosach

Na swobodną dyskusję jest zawsze dobry czas. Nie lubię mitów fałszywej jedności.

Cytat:
na ten portal zaczyna zaglądać coraz więcej ludzi, spragnionych wiedzy o tamtych czasach.

I na pewno szukają ich we właściwych działach, nie w informacjach bieżących Smile

Cytat:
Ja w następnych dniach przekażę Wam następne pomyślne wiadomości dla Was

Nie wątpię. Robisz wielką robotę dla popularyzowania historii KPN-u w swoich stronach.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JJP



Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 28

PostWysłany: Czw Wrz 03, 2009 10:49 am    Temat postu: Z tym sądem ostatecznym to bym się Maćku nie wychylał Odpowiedz z cytatem

cholera wi co tam w teczkach mają Wink
_________________
JJP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W związku z odznaczaniem KPN.

Kilka razy w tej dyskusji pojawiało się moje nazwisko. Ktoś wspomniał nawet, że "do klapy" nic nie odstałem.

Nie ma w tym niczego dziwnego. Jestem z ruchu niepodległościowego, który nie odniósł zwycięstwa. A ci co wygrali skąd niby mają wiedzieć o tym kto i czym się zasłużył w walce o niepodległość? A więc uczestnicy dawnej niepodległościówki dostają odznaczenia od czasu do czasu i gdy się komuś z możnych III RP ktoś tam przypomni.

A co do mnie informuję, że władze RP na uchodźstwie odznaczyły mnie kiedyś krzyżem kawalerskim orderu Polonia Restituta (nazywanym w III RP orderem Odrodzenia Polski, czyli tak jak w PRL). Od władz III RP żadnych orderów nie otrzymałem, ale za to zostałem „uhonorowany” dwoma uniewinniającymi wyrokami – mogli mnie przecież skazać.

I jeszcze jedno: nie podejmowałem działalności niepodległościowej licząc na ordery. Wtedy pewną była utrata pracy, areszty i rewizje, więzienie, także uszczerbek na zdrowiu i... nie wykluczone utrata życia, gdyby tak postanowiono w SB. Życie udało się zachować więc jest ok.
2009-09-12 17:31
Szeremietiew


http://bozeuchowaj.salon24.pl/124758,kpn-nie-chce-orderow-od-prezydenta
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiste jest, że nie dla orderów to robilismy, ale dziwne troche mi się wydaje, że dokładnie takie samo odznaczenie dostaje kolega działający w opozycji od 1988 roku, osoba należąca do KPN-u od roku 1990 (sic!) i Agata Michałek działająca od początku stanu wojennego, siedząca w więzieniu, karana z 10 razy przed kolegiami, szarpana nie raz na różnych zadymach.
Celowo używam przykładu Agaty, bo wszystkim jest chyba znany jej wrogi stosunek do mnie. Mógłbym użyć przykładu któregoś z wielu kumpli, ale wtedy mógłbym być posądzony o stronniczość Smile
A wykreślenie z listy Grześka Hajdarowicza i Mirka Lewandowskiego (obaj w KPN-ie od 1982 do końca PRL)?
Coś tu jest nie tak...
Dużo racji ma Szeremietiew, ale do tego dochodzą jeszcze jakieś gierki. Jakie? Nie wiem, ale niesmak pozostaje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Krakowa:

Radek Huget, Marek Bik, Rysiek Bocian, Emilia Afenda-Dadał (pośmiertnie), Witold Toś (pośmiertnie), Danka Czechmanowska, Krzysiek Kopeć, Paweł Sabuda, Edward Postawa, Michał Żak (pośmiertnie), Witold Tukałło, Ewa Tukałło, Wojtek Pęgiel (pośmiertnie), Jacek Żaba (pośmiertnie), ks. Stefan Mazgaj (pośmiertnie), ks. Adolf Chojnacki (pośmiertnie), ks. Franciszek Kołacz ...

A gdzie Lublin, Śląsk, Poznań, Łódź, Szczecin (Jerzy Sychut, członek założyciel - był 11 września w Krakowie) ...

A zagranica - m.in. Władysław Gauza, Tomek Strzyżewski ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pełni się zgadzam!
Poza ks. Mazgajem - tu trzeba sprawę dobrze zbadać, bo nie wygląda dobrze na pierwszy rzut oka...

Jeszcze z zagranicy Marek Ruszczyński!
I Wiesiek Kukla, o którym trochę zapomnieliśmy, bo siedzi we Francji. Był z nami przez wiele lat, choć formalnie do KPN-u nie należał.
Darek Piekło, Danusia Kowacka, Jacek Torbicz!
Pośmiertnie Wiesiek Gęsicki.
I wielu, wielu innych...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum