Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Piotr S. - Piotr "Solidarność"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Sie 23, 2010 6:34 pm    Temat postu: Piotr S. - Piotr "Solidarność" Odpowiedz z cytatem

W Encyklopedii Solidarności autorzy przypominają postać zapomnianego Bohatera.

Gdańsk ma szczęście!

W jego murach wyrosły dwie najważniejsze postacie ruchu społecznego, który zmienił historię świata! To Anna Solidarność i Piotr Solidarność.

No to czekamy Na Orła Białego dla Piotra!

Cytat:
Piotr Semka, ur. 28 X 1965 w Gdańsku. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierunek historia (1991). 3 V 1980 uczestnik demonstracji pod pomnikiem Jana III Sobieskiego w Gdańsku. Od X 1980 przedstawiciel klas pierwszych w parlamencie szkolnym III LO w Gdańsku, od XI 1980 prowadził szkolną gablotę informacyjną. Współpracownik RMP, uczestnik kół samokształceniowych organizowanych przez RMP. Po 13 XII 1981 organizator protestów w szkole (przerwy milczenia, żałobny strój, odśpiewanie hymnu, noszenie oporników 13. dnia każdego miesiąca); w XI 1982 współzałożyciel (wraz z Piotrem Połońskim, Jackiem i Jarosławem Kurskimi) podziemnego pisma młodzieży III LO „BIT Biuletyn Informacyjny Topolówka”; XII 1982–1984 współorganizator emisji i redaktor ok. 8 audycji podziemnego Radia BIT; od 1985 publicysta w podziemnej edycji pisma „Solidarność” Regionu Gdańsk, od 1987 członek redakcji (wraz z Jackiem Kurskim i Mariuszem Wilczyńskim); podczas studiów członek NZS na KUL, łącznik z Gdańskiem, współpracownik podziemnego pisma „ABC”. W VI 1987 zatrzymany w Gdańsku i Warszawie podczas pielgrzymki Jana Pawła II. 11 XI 1987 aresztowany po demonstracjach w Lublinie, skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń na karę grzywny za „wznoszenie haseł antypaństwowych”. W 1989 zaangażowany w kampanię wyborczą KPN w Lublinie. Od 1989 współpracownik „Tygodnika Gdańskiego”, 1991–1992 dziennikarz TVP, prowadził (wraz z Jackiem Kurskim) program „Refleks”, nast. wydawca i jeden z prowadzących „Pulsu Dnia”, 1991–1995 współpracownik „Tygodnika Solidarność”, ; w 2001 prowadził w TV Puls program „Piątka u Semki”; w 2004 współautor programu „Warto rozmawiać” w TVP2, od 2006 publicysta „Rzeczpospolitej”, stały współpracownik tygodnika „Wprost”, pisał dla tygodnika "Gazeta Polska", "Życia", "Dziennika", "Przewodnika Katolickiego", oraz dwumiesięcznika "Christianitas". Współautor (wraz z Jackiem Kurskim) książki Lewy Czerwcowy (1993), autor Wojny światów (Warszawa 2006), Obrazków z wystawy (Warszawa 2007).
Krzysztof Filip, Arkadiusz Kazański

http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Piotr_Semka

Zapamiętajmy te nazwiska młodych historyków z gdańskiego IPN, którzy z takim pietyzmem odkopali imię i nazwisko zapomnianego Bohatera - wielka kariera przed nimi!

A samo hasło to kolejny dowód, że publiczne pieniądze przeznaczane na projekt pod nazwą "Encyklopedia Solidarności" są wydawane właściwie!

Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Hajduk



Dołączył: 15 Lip 2009
Posty: 25

PostWysłany: Sro Sie 25, 2010 5:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Admin nie musiał nabijać się z Piotra Semki kosztem Śp. Anny Walentynowicz.

Jej znaczenie dla powstania "S" jest duże czy też olbrzymie i nie wypada kopać tej kobiety po kostkach dla celów nakłucia jakiegoś balona (w sensie nadmuchanego bohatera).

Ta kobieta od dziesiątek lat była chora na coś, co zawsze mi się podobało w takich osobach (obecnych tak licznie w KPN): była chora na sprawiedliwość.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sro Sie 25, 2010 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie było moja intencją nabijać się z Piotra Semki kosztem śp. Anny Walentynowicz.

Chciałem obśmiać postępowanie autorów hasła, które zredagowane jest w sposób wyjątkowo bezmyślny i wazeliniarski.

Być może zredagowałem tekst zbyt pospiesznie i powstało wrażenie, że obśmiewam Semkę i to jeszcze kosztem zasłużonej działaczki WZZ i pierwszej "Solidarności". Przepraszam.

Z drugiej strony muszę przyznać, że określenie Anna "Solidarność" uważam za przesadzone, podobnie jak odznaczenie śp. Anny Walentynowicz Orderem Orła Białego. Ale to temat na osobną dyskusję...

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sro Gru 01, 2010 10:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akcja wynoszenia Piotra Semki na cokoły nabiera rozpędu! Rzepa (w ramach odkłamywania historii) przypomina zapomnianych bohaterów walki z komunizmem! Wzruszająca historia heroicznych działań Piotra Semki, Jacka Kurskiego, Macieja Łopińskiego i innych PiS-owców w latach 80. ilustrowana zdjęciem, na którym Piotr Semka i Jacek Kurski przygotowują się do stanięcia na czele pochodu strajkujących stoczniowców w 1988.

Na innym zdjęciu Jarosław Kurski trzyma się za głowę - ale jaja!
Cytat:

"BIT" – historia licealnej opozycji
Jarosław Stróżyk 30-11-2010,

Co łączy pierwszego zastępcę redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", znanego publicystę "Rzeczpospolitej", wpływowego polityka PiS, współzałożyciela Wirtualnej Polski, byłego prezesa TVP i awangardowego poetę?

Wszyscy byli uczniami III LO w Gdańsku, tzw. Topolówki, i zaangażowali się w wydawanie tam w latach 80. opozycyjnego pisma "BIT" – "Biuletynu Informacyjnego Topolówka".

– To była wyjątkowa uczniowska gazetka. Ukazywała się nieprzerwanie od 1980 do 1989 roku. Mimo że kilkakrotnie zmieniała się redakcja i przewinęło się przez nią wiele osób, SB nigdy nie udało się jej rozbić – wspomina Maciej Łopiński, do niedawna minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a wówczas działacz trójmiejskiego podziemia, który wielu licealistów piszących do "BIT" wciągnął później do pisania w biuletynie "Solidarności".

Wczoraj minęło dokładnie 30 lat, od kiedy ukazał się pierwszy numer "BIT". Powstanie pisma wiąże się z utworzeniem w Topolówce niezależnego przedstawicielstwa młodzieży – Parlamentu Uczniowskiego. Działali w nim m.in. Wiesław Walendziak, później jeden z liderów prawicy i prezes TVP, Jarosław Kurski, dziś wicenaczelny "Gazety Wyborczej", i Aneta Kręglicka, późniejsza Miss Świata.

– Pierwotnie "BIT" miał formę gazetki ściennej – opowiada publicysta "Rz" Piotr Semka. – Pamiętam, że pierwszy numer poświęcony był 150. rocznicy powstania listopadowego – wspomina. Był wtedy uczniem I klasy.

Na pomysł gazetki wpadli Wiesław Walendziak i Jarosław Kurski, którzy byli już wówczas związani z opozycyjną organizacją Ruch Młodej Polski. – W Topolówce istniała tradycja wieszania okolicznościowych gazetek ściennych. Jeśli miały nieprawomyślną treść, były od razu zrywane przez nauczycieli, dlatego staraliśmy się je wieszać bardzo wysoko, by było im trudniej – śmieje się Jarosław Kurski. Wspomina, jak powiesił taką gazetkę na temat wyboru Karola Wojtyły na papieża. – Uczniowie gromadzili się i czytali, a kiedy zobaczył to jeden z nauczycieli, natychmiast ją zerwał. Co ciekawe, w niedziele widywałem go w kościele – wspomina.

W "BIT" dominowały tematy szkolne i historyczne. Ale były i inne. – Mieliśmy ambicje, by robić coś związanego z kulturą – wspomina Wojciech Sztamm, dziś znany poeta awangardowy publikujący pod pseudonimem Lopez Mausere. – To był taki powiew niezależności. Przez chwilę mogliśmy oddychać swobodniej.

Sztamm podkreśla, że ówczesną redakcję tworzył wyjątkowo oryginalny zespół ludzi. – Dla Jarka Kurskiego i Piotrka Semki najważniejsza była polityka, ale byli i tacy, którzy stawiali na inne tematy, jak Radek Kryszk (dziś znany gdański socjolog) czy Grażyna Stankiewicz (reżyserka filmów dokumentalnych) – wspomina. – Stan wojenny przerwał ten krótki okres wolności, a podziemny już "BIT" skupiał się głównie na tematach politycznych. Więc dla mnie nie było już w nim miejsca – dodaje. Sztamm zasłynął później nie tylko jako uczestnik działań artystycznych Formacji Totart, ale też współzałożyciel działającego w Berlinie Stowarzyszenia Nieudaczników Polskich.

Od września 1982 r. "BIT" zaczął się ukazywać w formie biuletynu. Gazetka była rozrzucana na korytarzach liceum. – Pamiętam, jak przygotowywałem pierwszy numer. Wydrukowałem ok. 500 sztuk. Zakradłem się do szkoły tuż przed dużą przerwą. Wówczas oglądało się wiele filmów sensacyjnych, więc podobnie jak grający w nich aktorzy założyłem pończochę na głowę, by nie zostać rozpoznany – śmieje się Jarosław Kurski. – Rozrzuciłem gazetkę na wszystkich korytarzach i gdy uczniowie wyszli na przerwę, mogli ją podnieść, nim nauczyciele się zorientowali, co jest grane.

Później gazetkę kolportowano głównie przez zaufane osoby we wszystkich klasach. Kurski nie był już wówczas uczniem Topolówki. Kolejne numery pisma przygotowywał więc Piotr Połoński ps. Miś. Wkrótce zaczęli ją redagować też Piotr Semka oraz młodszy brat Jarosława Jacek Kurski (dzisiaj znany polityk PiS).

– Najczęściej pisaliśmy o rzeczach, o których nie można było oficjalnie mówić. O niezależnych inicjatywach w regionie, uczniach wyrzuconych ze szkoły. Informowaliśmy o planowanych protestach, np. przerwach milczenia i tym podobnych – mówi Semka. – Dziś może to się wydawać niezłą zabawą, ale my traktowaliśmy to bardzo poważnie, podobnie jak SB.

W latach 1983 – 1984 w szkole nadawano też audycje Radia BIT, najprawdopodobniej jedynej w Polsce stanu wojennego niezależnej rozgłośni uczniowskiej.

Esbecy przez całe lata 80. starali się dowiedzieć, kto robi "BIT". Nie udało się. W ramach weryfikacji nauczycieli usunięto z Topolówki tych, którzy zdaniem esbeków sprzyjali poczynaniom młodzieży.

– Uczniowie byli w tej sprawie wyjątkowo solidarni – wspomina Maciej Grabski, dzisiaj przedsiębiorca, jeden ze współzałożycieli portalu Wirtualna Polska, który kierował "BIT" od 1985 do 1987 roku. – Pamiętam, że przyrządy do drukowania przechowywały nam np. dziewczyny, które zupełnie nie interesowały się historią czy polityką, chodziły głównie na dyskoteki – mówi.

– Obserwowaliśmy tę Topolówkę, bo ona wyróżniała się na tle innych trójmiejskich szkół średnich. Tam cały czas coś się działo. Młodzież organizowała milczące przerwy albo wspólnie śpiewała na nich hymn – wspomina marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wówczas jeden z przywódców "S".

W 1988 r. środowisko pisma i młodzież III LO wspierała strajki majowe i sierpniowe w Stoczni Gdańskiej.

W sumie ukazało się 59 drukowanych numerów "BIT".
Rzeczpospolita



http://www.rp.pl/artykul/571827--BIT----historia-licealnej-opozycji--.html

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Hajduk



Dołączył: 15 Lip 2009
Posty: 25

PostWysłany: Pon Gru 13, 2010 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarosław Kurski, pierwszy zastępca red. nacz. "GW" nie jest PiS-owcem Wink
Przynajmniej nic o tym publicznie nie wiadomo Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widzę innego powodu, dla którego nagle w Rzepie ukazał się obszerny i ilustrowany kilkoma zdjęciami artykuł o uczniowskiej gazetce w latach 80., jak tylko ten, aby wynieść na cokoły osoby, wymienione w tym artykule. I tak się składa, że jedną z tych osób, jest dziennikarz Rzepy, a kilku innych (choć nie wszyscy) to jego znajomi ze środowiska okołoPiSowskiego. Wydaje mi się to niepoważne i komiczne (podobnie, jak i podane przeze mnie wcześniej hasło w ES). A przypomnę jeszcze artykuł samego Semki w Rzepie poświęcony okupacji budynku KW PZPR w Gdańsku (w której Semka brał udział) - była to jedna z ostatnich okupacji, już po samorozwiązaniu PZPR, a Semka w artykule swego autorstwa w Rzepie "zapomniał" napisać, że okupacje te miały miejsce wcześniej w całej w Polsce. Oczywiście nawet się nie zająknął na temat tych, którzy te okupacje zaczęli. Więcej na ten temat tutaj - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt1361.html

Nie da się z Semki zrobić czołowego opozycjonisty, a im bardziej on sam i jego koledzy z Rzepy pompują jego postać, tym bardziej jest to groteskowe i komiczne.

Tak samo, jak groteskowe i niestosowne jest, gdy Semka z kolegami dziennikarzami z Rzepy i GP idzie pod dom Jaruzelskiego i zawłaszczają tę manifestację, nie dopuszczając do głosu ludzi, którzy pod dom Jaruzelskiego chodzili od lat, ani nawet tych, którzy byli współorganizatorami tej manifestacji w tym roku.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Hajduk



Dołączył: 15 Lip 2009
Posty: 25

PostWysłany: Sro Gru 15, 2010 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zrozumiałeś mnie chyba albo niezbyt jasno napisałem.

Nawiązałem do tego fragmentu zdania: "Wzruszająca historia heroicznych działań Piotra Semki, Jacka Kurskiego, Macieja Łopińskiego i innych PiS-owców w latach 80. [...]".

W tekście opowiada Jarosław Kurski o swoich wyczynach, a nie Jacek Kurski (jego imię pojawia się bodaj tylko w jednym zdaniu). O pozostałych sprawach nie pisałem.


A jeśli chodzi o przyczynę pojawienia się tego tekstu, to z tego, co napisał jego autor w Rzepie wynika, że tekst powstał z okazji 30. rocznicy ukazania się pisma "BIT".

Raczej wątpię, że może zauważą rocznice innych tytułów podziemnych czy organizacji i - z zachowaniem proporcji - napiszą o nich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Czw Gru 16, 2010 1:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie napisałem, że Jarosław Kurski jest PiS-owcem.

Imię i nazwisko Jacka Kurskiego pada w tekście rzeczywiście 1 raz. Semki - 4 razy (dlatego m.in. skupiłem się na Semce, a także dlatego, że pracuje on w Rzepie).

Zauważ jednak, że tekst ilustrują 3 zdjęcia. Na największym z nich (dobrze to widać w wydaniu papierowym) jest Semka i Jacek Kurski.

Pism podziemnych w Polsce lat 80. było kilkaset, w tym kilkanaście lub kilkadziesiąt uczniowskich. Spośród tych podziemnych pism, takich, które wydały 59 numerów lub więcej - było kilkadziesiąt.

Na przykład w Krakowie grupa licealistów, którzy w 1981 redagowali pismo młodzieżowe "Vis", zaczęła wydawać od lutego 1982 pismo "Zomorządność". Sami nauczyli się drukować na ramce. Do roku 1989 ukazały się 174 numery tego pisma. Fenomenem jest, że przez cały czas pismo to redagował i drukował (wraz z innymi osobami) zupełnie dziś zapomniany Maciej Kuś. Wśród innych osób należałoby wymienić m.in. także: Jacka Lichonia, Małgorzatę i Piotra Poniedziałek (rodzeństwo), Witolda Tukkałę, Krystynę Załuską i jej syna Andrzeja - http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=R00204_Zomorz%C4%85dno%C5%9B%C4%87_Krak%C3%B3w . Andrzej Załuski i Witek Tukałło mieli sprawę karną za druk "Zomorządności". Obaj trzymani na tzw. getcie w więzieniu Montelupich nic nie powiedzieli i zostali po kilku miesiącach zwolnieni. Na kotle w mieszkaniu Załuskich w kwietniu 1982 wpadł także Waldemar Czyż (nic nie powiedział i wyszedł). Sprawę za druk i kolportaż "Zomorządności" miał tez Maciej Gawlikowski oraz (za kolportaż) - Maciej Kuś (choć Maciek Gawlikowski akurat "Zomorządności" nie drukował). Ponieważ obaj nie mieli wtedy 17 lat - odpowiadali przed sądem dla nieletnich.

Czy Twoim zdaniem powodem, dla których Rzepa poświęciła obszerny artykuł akurat pismu "BIT" był Jarosław Kurski - wicenaczelny GW?

Bo co do tego, że Rzepa w lutym nie opublikuje żadnego artykułu na temat 29 rocznicy ukazania się pierwszego numeru "Zomorzadności", to się chyba zgadzamy...

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum