Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zygmunt Goławski Kustoszem Pamięci Narodowej!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Maj 30, 2012 2:48 pm    Temat postu: Zygmunt Goławski Kustoszem Pamięci Narodowej! Odpowiedz z cytatem

Kolejny działacz Konfederacji Polski Niepodległej został uhonorowany nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej!

Cytat:
Laureaci nagrody w 2012 roku:

Śp. Julien Bryan
Urszula Łukomska
Zygmunt Goławski
Dieter Schenk
Stowarzyszenie „Memoriał”

Nagroda może być przyznana instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział na rzecz upamiętniania historii polskiego Narodu w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne dołączając zgodę kandydatów na zgłoszenie.

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/230/3702/Nagroda_Kustosz_Pamieci_Narodowej.html

Cytat:
Zygmunt Goławski

Urodził się 11 grudnia 1924 r. w Głaszynie. Absolwent Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Siedlcach. Od lat czterdziestych XX w. właściciel prywatnego zakładu szklarskiego. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. W latach 1944–1946 więzień łagrów w miejscowościach Jogla i Borowicze. Drukarz katolickich wydawnictw bezdebitowych.

Działacz opozycyjny w PRL. Wielokrotnie represjonowany przez władze komunistyczne – internowany, więziony m.in. w 1963 r. i 1967 r. za współpracę z kurią siedlecką i działalność w obronie ludzi wierzących.

W 1977 r. z mec. Janem Mizikowskim założył Siedlecko-Podlaską Grupę Ludowo-Narodową, a w 1978 r. razem ze Stanisławem Karpikiem powołał Podlaski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących. Pod koniec 1981 r. współorganizował w Siedlcach ogólnopolski strajk rolników. Organizator Podlaskiej „Solidarności”.

Uczestnik Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Członek założyciel w 1979 r. Konfederacji Polski Niepodległej. Wspólnie z synami organizował rocznicowe marsze polityczne, obchody katyńskie na Powązkach, prowadził działalność wydawniczą, dostarczał strajkującym w Stoczni Gdańskiej żywność. Uczestnik I Zjazdu „Solidarności”. 31 lipca 1981 r. wspólnie ze Stefanem Melakiem brał udział w głośnej akcji konspiracyjnej ustawienia w Dolince Katyńskiej na Powązkach pomnika ofiar zbrodni katyńskiej.

Internowany wraz z synami podczas stanu wojennego. W obozie dla internowanych uruchomił pocztę podziemną.

Zygmunt Goławski był inicjatorem utworzenia Związku Sybiraków w Siedlcach. W kościele św. Stanisława stworzył tzw. Ścianę Katyńską, upamiętniającą zamordowanych przez NKWD i SB.

3 maja 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/909/20194/Zygmunt_Golawski.html

Biogram w Wikipedii:

Cytat:
Zygmunt Goławski

Zygmunt Michał Goławski (ur. 11 grudnia 1924 w Gołaszynie) - Sybirak, przewodniczący Związku Sybiraków w Siedlcach i działacz NSZ. Działacz opozycyjny w PRL. Wielokrotnie represjonowany przez władze komunistyczne - internowany, więziony.

W 1963 r. drukował katolickie wydawnictwa bezdebitowe. W 1963, 1967 i 1969 za działalność opozycyjną był osadzany w areszcie - za każdym razem na trzy miesiące. Był uczestnikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Współzałożyciel (wraz z Janem Mizikowskim) Siedlecko-Podlaskiej Grupy Ludowo-Narodowej, która w 1978 r. przeprowadziła akcję ulotkową wzywającą do bojkotu wyborów do Rad Narodowych. W 1978 r. założył (wraz z Mizikowskim i Stanisławem Karpikiem) Podlaski Komitet Samoobrony Ludzi Wierzących, w ramach którego prowadził działalność samokształceniową, organizując spotkania z politykami opozycyjnymi (m.in. W. Chrzanowski, A. Hall, L. Moczulski, J. Olszewski, W. Siła-Nowicki, W. Ziembiński).

1 września 1979 jego grupa weszła w skład Konfederacji Polski Niepodległej, a on sam został został członkiem-założycielem tej partii. Drukował ulotki Konfederacji Polski Niepodległej, organizował rocznicowe manifestacje polityczne.

12 listopada 1980 został aresztowany (podobnie jak inni przywódcy KPN w tym czasie). Zwolniono go 12 maja 1981 po ogólnopolskich akcjach protestu organizowanych głównie przez Komitety Obrony Więzionych za Przekonania. 1 listopada 1981 kierował akcją ulotkową na Podlasiu, mająca na celu uwolnienie ponownie aresztowanego Leszka Moczulskiego, Romualda Szeremietiewa, Tadeusza Stańskiego.

31 lipca 1981 r. razem ze Stefanem Melakiem brał udział w głośnej akcji konspiracyjnej ustawienia w tzw. Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pierwszego w Polsce pomnika Ofiar Katynia. Elementy pomnika przewieziono na Powązki kontenerem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta. Samochód, który nie wzbudzał żadnych podejrzeń, przygotowali kierowcy bazy transportowej nr 4 na Pradze. Montaż elementów trwał około dwóch godzin, potem odśpiewano "Boże, coś Polskę" i hymn narodowy. Pomnik ten po kilku godzinach został usunięty po interwencji ambasady radzieckiej. W obronie zrabowanego pomnika występował I Zjazd NSZZ "Solidarność" w Gdańsku Oliwie. Odzyskany został dopiero w lipcu 1989 r. Ponowne postawienie i odsłonięcie monumentu nastąpiło 8 września 1995 roku.

13 grudnia 1981 internowano jego trzech synów, 16 kwietnia 1982 - jego samego. W obozie dla internowanych Zygmunt Goławski uruchomił pocztę podziemną. Wyszedł na wolność 24 grudnia 1982. W 1985, po opuszczeniu KPN, wraz z Romualdem Szeremietiewem i Tadeuszem Stańskim założył Polska Partię Niepodległościową.

Zygmunt Goławski był inicjatorem utworzenia Związku Sybiraków w Siedlcach. Grupę założycielską tworzyli Zygmunt Goławski, Zbigniew Batowski i Krystyna Wereda. Uchwałą z dnia 31 marca 1989 roku Zarząd Główny powołał Oddział Wojewódzki Związku w Siedlcach.

3 maja 2007 r. odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Go%C5%82awski


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sob Lip 07, 2012 8:03 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Gala z udziałem laureatów nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej
PAP
2012-05-31,

Julien Bryan, Urszula Łukomska, Zygmunt Goławski, Dieter Schenk i Stowarzyszenie "Memoriał" - to tegoroczni laureaci nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Uroczystość wręczenia pamiątkowych statuetek odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda przyznawana jest instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Polski w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział, że nagroda jest jednym z najpiękniejszych elementów dziedzictwa pozostawionego przez jego poprzednika Janusza Kurtykę, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. "Nagroda dowodzi tego, że pamięć narodowa jest naszym wspólnym dziełem" - wyjaśnił.

Jak mówił, o prestiżu nagrody świadczą wyróżnione osoby i instytucje. "Gala przyznania statuetek +Kustosz Pamięci Narodowej+ to dla instytutu wspaniałe ruchome święto" - podsumował.

Laureatem nagrody został m.in. Julien H. Bryan - amerykański filmowiec, fotograf i pisarz zmarły w 1974 r. Podczas drugiej podróży do Polski we wrześniu 1939 r. wraz ze swoją ekipą wykonał pierwsze w historii kolorowe fotografie II wojny w Polsce. 21 września 1939 r. wyjechał z płonącej Warszawy, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie walczącej stolicy.

Jak przypomniał jego syn Sam, na podstawie zebranych przez fotografa materiałów zrealizowany został film "Oblężenie" obrazujący bohaterską postawę warszawiaków w 1939 r. W czasie wojny film obejrzało ponad 40 mln ludzi na całym świecie. "Oblężenie" w 1941 r. zostało nominowane do Oscara w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.

Po wojnie Julien H. Bryan kilkukrotnie odwiedzał Warszawę. "Podczas jednego z powrotów do Polski w 1958 r. mój ojciec odnalazł 25 osób, które przeżyły wojnę" - mówił syn laureata.

Sam Bryan odniósł się także do gafy prezydenta USA Baracka Obamy, który podczas wtorkowej uroczystości uhonorowania Jana Karskiego Medalem Wolności w Białym Domu użył sformułowania "polski obóz śmierci". "Przepraszam, że z ust mojego prezydenta padło takie określenie. Moja rodzina i ja nigdy byśmy go nie użyli; jako Amerykaninowi jest mi bardzo przykro" - powiedział.

Inny zdobywca nagrody, Zygmunt Goławski podczas II wojny był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, a w latach 1944-46 więźniem łagrów. W komunistycznej Polsce działał w opozycji demokratycznej, m.in. w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela; był wielokrotnie represjonowany przez władze. Współtworzył Siedlecko-Podlaską Grupę Ludowo-Narodową i podlaską Solidarność.

Wspólnie z synami Goławski organizował rocznicowe marsze polityczne, obchody katyńskie i prowadził działalność wydawniczą. W 1981 r. brał udział w akcji ustawienia w Dolince Katyńskiej na Powązkach pomnika ofiar zbrodni katyńskiej. Internowany podczas stanu wojennego. Był także inicjatorem utworzenia Związku Sybiraków w Siedlcach.

Goławski mówił, że nagroda przyznawana przez IPN ma dla niego szczególną wymowę, gdyż instytut jest dla niego obecnie najlepszą "szkołą historyczną w Polsce". Były opozycjonista mówił, że przez całe życie był niezależnym człowiekiem, dlatego mógł pozwolić sobie na walkę z komunizmem. "Byłem wolny także w więzieniu" - reasumował.

Pamiątkową statuetkę otrzymała także Urszula Łukomska, nauczycielka historii, pomysłodawczyni Izby Pamięci w Liceum Ogólnokształcącym w Złoczewie, w której zgromadziła materiały dotyczące tragicznych losów miejscowości w 1939 r. Udostępnia ją środowiskom lokalnym - urządza wystawy i prowadzi lekcje muzealne. Swoimi doświadczeniami dzieli się z innymi nauczycielami i dyrektorami szkół.

Łukomska jest także organizatorką spotkań z kombatantami, byłymi więźniami obozów koncentracyjnych i Sybirakami. Współpracuje z oddziałem IPN w Łodzi, organizując spotkania i seminaria, które dostarczają wiedzy z zakresu II wojny, okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz przełomów lat 1945-1989.

Zapowiedziany jako "wielki przyjaciel Polaków i poszukiwacz prawdy" Dieter Schenk do 1989 r. pracował jako dyrektor kryminalny w sztabie Interpolu przy Federalnym Urzędzie Kryminalnym. Od 1991 r. poświęcił się pracy historyka, badając dzieje narodowego socjalizmu. Jego głównym polem badawczym stała się Polska. Od 1998 r. jest profesorem honorowym Uniwersytetu Łódzkiego. Schenk jest autorem kilkunastu książek m.in. "Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego", "Hans Frank - Biografia Generalnego Gubernatora" oraz "Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i Holokaust w Galicji Wschodniej".

Schenk przyznał, że jako Niemiec odczuwa wstyd za zbrodnie na narodzie polskim podczas II wojny światowej, których dopuścili się Niemcy. "Ta historia to wciąż niemiecka teraźniejszość (...). Pomimo wszystkich tych krzywd wielkoduszny polski naród wyciągnął do Niemców rękę pojednania" - wyjaśnił.

Uhonorowane nagrodą Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka "Memoriał" to niezależna rosyjska organizacja zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem wiedzy o ofiarach represji komunistycznych oraz ochroną praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR. Oficjalnie działa od 1989 r.

Od 2005 r. w ramach Stowarzyszenia działa Komisja Polska. Komisja prowadzi badania nad polskimi ofiarami represji sowieckich, w szczególności nad zbrodnią katyńską. Komisja działa również na rzecz sądowej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej, udostępnienia Polsce dokumentacji z archiwów rosyjskich i odtajnienia decyzji Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej o umorzeniu w 2004 r. śledztwa katyńskiego.

Przewodniczący "Memoriału" Arsenij Rogiński mówił, że dzieje Polski zajmują szczególne miejsce w rosyjskiej świadomości narodowej. Jego zdaniem, nie należy szukać w historii winy własnej i cudzej, a przyjmować własną odpowiedzialność obywatelską za przeszłość. "Stowarzyszenie próbuje uświadomić obywatelom Rosji skalę polskiej tragedii XX w. i przyswoili sobie ją jako część własnej historii" - tłumaczył Rogiński.

"Tegoroczni laureatów wyróżnia i łączy szczególna wrażliwość na wpływ, jaki wydarzenia dziejowe wywierają nie tylko na zjawiska społeczne, ale przede wszystkim na codzienne życie ludzi" - napisał w liście prezydent Bronisław Komorowski, który na zakończenie uroczystości odczytał jego doradca, Tomasz Nałęcz.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w 2002 r. przez pierwszego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza. Jej celem jest "umocnienie szacunku dla narodowej przeszłości i ochrona wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia".

Patronem medialnym nagrody jest Polska Agencja Prasowa.

Laureatami nagrody w poprzednich latach zostali m.in. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny edycji "Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ w dokumentach", Stowarzyszenie "Archiwum Solidarności", Andrzej Krzysztof Kunert, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, dr Jacek Leociak, współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów; ks. prałat Wacław Karłowicz i pośmiertnie Paweł Jasienica.(PAP)

Źródło: PAP

Więcej... http://wyborcza.pl/1,91446,11837998,Gala_z_udzialem_laureatow_nagrody_IPN_Kustosz_Pamieci.html#ixzz1wTjaGsaX

W dobrze zrobionej, jak zwykle, relacji PAP-u zabrakło niestety informacji o tym, że Zygmunt Goławski był członkiem-założycielem Konfederacji Polski Niepodległej. :(


Fotorelacja z dzisiejszej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie (zdjęcia - Piotr Troszkiewicz):




Dostojny Laureat wraz z synem Andrzejem Goławskim










Pierwszy od prawej - Zygmunt Goławski. Drugi na pierwszym planie Krzysztof Goławski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Cze 06, 2012 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:



Piękne słowa nt. naszego Laureata:

Cytat:
Pan Zygmunt Goławski, więzień sowieckich łagrów i ofiara prześladowań ze strony władz komunistycznych w kraju, w swojej długoletnie działalności na rzecz niepodległości naszego państwa dał przykład niezwykłego hartu ducha i niezłomności.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Cze 06, 2012 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więcej zdjęć na stronie IPN - http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/909/20190/Uroczystosc_wreczenia_nagrod_Kustosz_Pamieci_Narodowej__Warszawa_31_maja_2012.html

Tamteż przytoczono słowa Zygmunta Goławskiego:

Cytat:
Przez całe życie byłem niezależnym człowiekiem, dlatego mogłem pozwolić sobie na walkę z komunizmem. Byłem wolny także w więzieniu


Biogram Laureata na stronie NSZ - http://nsz.com.pl/index.php/zyciorysy/714-goawski-zygmunt-
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Cze 11, 2012 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filmy dokumentujące wystąpienie Zygmunta Goławskiego na uroczystości wręczenia nagrody Kustosza Pamięci Narodowej:
- http://www.youtube.com/watch?v=-ACT6gbgUDg
- http://www.youtube.com/watch?v=HfHKnYL0_5A
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum