Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rozmowy z Leszkiem Moczulskim

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sro Lut 15, 2012 8:13 pm    Temat postu: Rozmowy z Leszkiem Moczulskim Odpowiedz z cytatem

Gdyby był czas, to należałoby przeprowadzić cykl rozmów z Leszkiem Moczulskim na tematy historyczne i współczesne. Ma olbrzymia wiedzę i pamięta niezliczoną ilość faktów i zdarzeń, w których osobiście uczestniczył. Ale czasu nie ma.

Pozostają odbyte w pośpiechu rozmowy, będące jedynie jakimś cieniem koncepcji, fragmentem wspomnienia... Ale może warto je utrwalić, skoro i tak skazani jesteśmy na zaniedbanie, którego kiedyś będziemy żałować?

Poniżej dwie moje rozmowy z Leszkiem Moczulskim przy okazji Jego pobytu w Krakowie na kongresie KPN. To jedynie namiastka rozmów na poważne tematy, których pewnie nikt nigdy nie przeprowadzi...

Wypowiedzi Przewodniczącego są nieautoryzowane.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 492

PostWysłany: Sro Lut 15, 2012 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Dzięki KPN pojawił się program niepodległościowy i ludzie za nim poszli"

- Panie Przewodniczący, co Pana zdaniem rządzi Historią - przypadek, czy konieczność?

- Ani przypadek, ani konieczność. To są ogromne ilości faktów, które w znacznej mierze są przypadkowe, ale one w ostateczności układają się w logiczny ciąg. Faktów tych jest nieskończona ilość. Mają one miejsce na rozmaitym poziomie - dotyczą poszczególnych ludzi albo całych zbiorowisk. Są one rezultatem jakiejś konieczności, czyichś zamiarów, jakichś ambicji. Na przykład II wojna światowa wybuchnęła nie tylko dlatego, że pojawił się Hitler (choć to ją przyspieszyło), ale także dlatego, że bardzo duża część Niemców takiej wojny pragnęła - uważali, że wojna w 1918 roku się nie zakończyła. Pod koniec lat 30. nie było już takiego entuzjazmu do wojny, jak w roku 1914, ale wola jej kontynuowania była bardzo silna.

- Pytam o to, co rządzi Historią, bo zastanawiam się, czy to, że Polska odzyskała niepodległość na przełomie lat 80 i 90. ubiegłego wieku, było nieuniknione w wyniku procesów zewnętrznych, od nas niezależnych, a więc było konieczne, czy też niepodległość ta nastała niejako przypadkowo i przynajmniej w pewnej mierze była zasługą samych Polaków?

- Można sobie wyobrazi jakiś ciąg zdarzeń, który by do niepodległości Polski nie doprowadził. Wiadomo było, że dojdzie do wielkich zmian, ale mogły one ostatecznie przybrać inny kształt...

- Dziś widzimy wyraźnie, że Związek Sowiecki musiał upaść...

- Rzeczywiście, rozpad Związku Radzieckiego musiał nastąpić... Chociaż i to nie było konieczne. Oni mogli się przed tym obronić, gdyby mieli świadomość zbliżającego się upadku. Na szczęście dla nas, nie mieli tej świadomości i byli zaskoczeni tym, co się stało. Związek Radziecki doprowadził się do ruiny, bo wszystko, co się mu udawało, zużywał na politykę ekspansji, nie dysponując potencjałem, który tej ekspansji zapewniła sukces. Gdyby Sowieci zrezygnowali z polityki ekspansji, to być może do dzisiaj by przetrwali.

- Jeżeli więc Związek Sowiecki, przy tak prowadzonej polityce swego kierownictwa, musiał upaść, to Polska, tak jak i inne narody pod sowiecką okupacją, musiała odzyskać niepodległość! Mogliśmy nic nie robić i tak bylibyśmy dzisiaj wolni!

- W Historii nigdy nie jest tak, że jest tylko jedno wyjście. Wydarzenia w Polsce miały duży wpływ na to, co się stało w Europie Środkowej. A zmiana w Polsce mogła polegać na tym, że zamieniono by PRL w państwo mniej więcej demokratyczne, które byłoby jednak częścią większej wspólnoty.

- Jaką rolę w tym procesie odzyskiwania niepodległości odegrała KPN?

- Dzięki KPN-owi pojawił się program niepodległościowy i ludzie za nim poszli. Jakby nie było tego programu, to nie byłoby za czym iść. Dzięki KPN-owi ludzie uwierzyli, że niepodległość jest możliwa i nie wystarczy to, co początkowo większość uważała za wystarczające. Nie wystarczy jakaś liberalizacja, nie wystarczy podniesienie stopy życiowej, nie wystarczy wprowadzenie racjonalnej gospodarki.

- Wprowadzony ponad 30 lat temu stan wojenny zdawał się przekreślać niepodległościowe nadzieje Polaków...

- Stan wojenny miał duży wpływ na świadomość Polaków. Rozwiał złudzenia na to, że w Polsce jest możliwy socjalizm z ludzką twarzą. Jacek Kuroń, który przecież był najdalszy od tego, aby obalać system socjalistyczny w Polsce, gdy wsadzili go do internatu, napisał, że trzeba zacząć walkę zbrojną! Ugrupowania, które nie były zdolne do publicznego przyjęcia programu niepodległości i opowiadały się przy programie drobnych reform, przed Grudniem były w stanie przekonać do tego programu społeczeństwo. Gdyby prowadzili racjonalną politykę, to byliby w stanie to osiągnąć. Gdyby się im udało, to na wiele lat opóźniałoby to realizację naszych celów. Ale kilka lat po wprowadzeniu stanu wojennego byli już na to za słabi. Społeczeństwo, a zwłaszcza ta najbardziej aktywna jego część, czyli młodzież, już nie "kupowała" naprawiania socjalizmu, tylko opowiadała się za niepodległością.

_________________
Mirek Lewandowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Gru 13, 2012 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmowa z Leszkiem Moczulskim i Zbigniewem Romaszewskim w TVP1 - http://www.tvp.pl/vod/audycje/publicystyka/polityka-przy-kawie/wideo/12122012/9355800 . Kilka ciekawych wypowiedzi naszego Przewodniczącego (zwłaszcza nt. niepodległości pod koniec programu) - polecam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum