Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hasło "Leszek Moczulski" w Wikipedii
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 10:59 am    Temat postu: Hasło "Leszek Moczulski" w Wikipedii Odpowiedz z cytatem

Hasło - "Leszek Moczulski" w Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Moczulski

Cytat:
Dyskusja:Leszek Moczulski
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Proponuję generalną przebudowę hasła: [edytuj]

Oto moje uwagi do dotychczasowych sformułowań (w następnej kolejności zaproponuję pewne "dopiski".

polski polityk - chronologicznie idąc podałbym "dziennikarz, polityk"

geopolityk akademicki, - należałoby dodać - "wiceprezes i równocześnie Prezes Honorowy Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego" - http://www.geopolityka.org/pl/komentarze/239-geopolitycy-spotkali-sie-juz-po-raz-drugi

doktor nauk humanistycznych - źródła podane wyżej potwierdzają, że Leszek Moczulski od października 2009 roku jest doktorem habilitowanym, a więc - "doktor habilitowany nauk humanistycznych"

współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, - dodałbym "...i jeden z jego dwóch rzeczników", zob. Waligóra - "ROPCiO", (cytowany dalej jako "Waligóra"), s. 65

założyciel i przywódca ZINO - ten fragment m.zd. należy usunąć. ZINO było jedynie formą przejściową między ROPCiO a KPN i skupianie się na tej formie działania ROPCiO jest niezrozumiałe.

oraz Konfederacji Polski Niepodległej - ponieważ rola Leszka Moczulski w KPN była kluczowa, m.zd. należy podkreślić, iż Leszek Moczulski to "twórca i przewodniczący KPN w okresie walki o niepodległość i w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości"

Reszta nagłówka - bez zmian.--Mirek Robert (dyskusja) 22:46, 4 gru 2009 (CET)

zob. - http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Leszek_Moczulski#Proponuj.C4.99_generaln.C4.85_przebudow.C4.99_has.C5.82a:

Moja prośba o pomoc w redagowaniu haseł na Wikipedii dotyczy także czytelników POLONUSa.

Pierwsze pytania - czy ktoś wie, gdzie obecnie pracuje Leszek Moczulski oraz jaki jest jego związek z Polską Akademią Nauk?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* Witam. Wstęp z reguły powinien być możliwie krótki. Stopień naukowy raczej nie jest w nim podawany - przeniosłem do niższej sekcji wraz z aktualizacją informacji o uzyskanym stopniu doktora habilitowanego. Podobnie informacje o PTG - też chronologicznie w treści niżej. ZINO ze wstępu usunąłem, marginalne znaczenie. O rzecznikach ROPCiO jest niżej, szerzej o KPN też (poprawiono redakcyjnie). Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 23:13, 4 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Dziękuję za pomoc. Proszę o dalszą współpracę. Widzę, że nie wszystkie moje propozycje uwzględniasz. Ufam Twojemu doświadczeniu, choć pewnie kiedyś przy niektórych kwestiach będę się upierał i Cię do nich przekonywał...

Zdjęcie i opis po prawej stronie. Uważam, że należałoby dodać także informacje o pierwszej kadencji (1991-1993), zwłaszcza, że Leszek Moczulski i klub KPN w tym okresie odgrywał nieporównanie większą rolę niż w latach 1993-1997, gdy dominowali ugrupowania postPRLowskie (SLD i PSL). To w pierwszej kadencji Moczulski wygłosił swoje kluczowe przemówienia w Sejmie, dot. restytucji niepodległości, "Płatni Zdrajcy", lustracja, polityka zagraniczna, integracja europejska, stosunek do rządu Olszewskiego itd. Link do strony Leszka Moczulskiego - posła I kadencji Sejmu - http://orka.sejm.gov.pl/ArchAll2.nsf/Glowny1kad Pozdrawiam--Mirek Robert (dyskusja) 10:57, 5 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* Akurat przy parlamentarzystach przyjęło się podawać wyłącznie ostatnią kadencję dla zachowania jednolitości i usuwać wcześniejsze, aby infobox nie przytłaczał treści i pozostawał najb. aktualny. Elfhelm (dyskusja) 15:00, 5 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 10:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* W latach 1947–1948 był członkiem Związku Walki Młodych. W 1948 należał do Związku Młodzieży Polskiej i Polskiej Partii Robotniczej, a w okresie 1948–1949 do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której został usunięty[1].

Informacja ta (rzeczywiście ciekawa - biorąc pod uwagę późniejszą antykomunistyczną działalność LM) jest zredagowana w taki sposób, jakby 18-letni Moczulski w ciągu trzech lat (1947-1949) zapisał się kolejno do czterech organizacji :) . W rzeczywistości były to dwie organizacje, z których każda w roku 1948 przekształciła się w inną: ZWM w wyniku procesu "jednoczenia" organizacji młodzieżowych przekształciła się w ZMP zaś PPR wskutek "jednoczenia ruchu robotniczego" przekształciła się w PZPR. Kto należał do ZWM ten latem 1948 roku stawał się automatycznie członkiem ZMP zaś kto należał do PPR w grudniu 1948 roku stawał się automatycznie członkiem PZPR. A więc dla jasności i precyzji zapisu proponuję, aby tę informację zapisać następująco: "W roku 1947 wstąpił do Związku Walki Młodych, który w roku 1948 przekształcił się z Związek Młodzieży Polskiej. W roku 1948 wstąpił do PPR, która w grudniu tego roku przekształciła się w PZPR. W 1949 został usunięty z PZPR". Jeżeli chodzi o przypis, to nie mam dostępu do książki Persaka i nie wiem jak obszernie jest tam zreferowana krótka kariera LM w ZWM/ZMP i PPR/PZPR. Proponuję jednak dodać jeszcze jedną pozycję książkową w przypisie do tego zdania (pozycji tej brakuje w przypisach, co uważam za poważny brak) - chodzi mi mianowicie o książkę wywiad-rzekę z LM: Antoni Dudek, Maciej Gawlikowski - "Bez wahania", Krakowski Instytut Wydawniczy, Kraków 1993. Książka ta została wydana bez numeru ISBN. W tej książce LM tłumaczy się z przynależności do tych organizacji na 10 stronach (19-29). Robi to 13 lat przed ukazaniem się książki Persaka (z tego też względu książka ta powinna znajdować się w haśle z przypisem nr 1, a kolejne przypisy oznaczone byłyby numerem dotychczasowym +1).

W 1952 ukończył studia prawnicze, a w 1958 historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po tej informacji należałoby chronologicznie podać, że "W 1957 roku został po raz pierwszy uwięziony (pod zarzutem szkalowania władz PRL za granicą). Po ok. 6 miesiącach pobytu w areszcie został uniewinniony przez sąd". Napisał o tym fakcie m.in. Antoni Dudek w Słowniku Opozycji PRL (nie mam łatwego dostępu do tej książki, może ktoś może podać pełny adres bibliograficzny. Na moim Forum jest jednak hasło Leszek Moczulski Antoniego Dudka wklejone - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt144.html?postdays=0&postorder=asc&start=0 ). Długość pobytu w areszcie podaje LM w "Bez Wahania" (s.68). Ten pobyt w więzieniu pod koniec lat 50. wydaje mi się ważny - trwał pól roku, w jego trakcie LM - jak sam podaje w "Bez wahania" (s.66) - był bity, a więc decydując się na jawna działalność polityczną w 2. połowie lat 70. wiedział co go czeka, wiedział "jak smakuje" więzienie.

Był dziennikarzem w "Życiu Warszawy", "Dookoła Świata" i tygodniku "Stolica" (w latach 1961–1977) Pracował jeszcze w kilku innych tytułach. Spośród nich wymieniłbym koniecznie miesięcznik "Więź" (1959-1961), gdzie publikował pod pseudonimem "Leszek Karpatowicz". Naczelnym "Więzi" był Tadeusz Mazowiecki i w tym czasie obaj panowie spotkali się po raz pierwszy. Po rozstaniu z "Więzią" podjął pracę w "Stolicy", a więc o "Więzi" należałoby napisać po "Dookoła Świata" a przed "Stolicą". O pracy w "Więzi" opowiada LM w "Bez wahania" s.70-72. Zresztą w starych rocznikach "Więzi" można odnaleźć publikacje Leszka Karpatowicza, np. tę z września 1959 pt. "Polski plan wojny w 1939 roku".

W 1972 opublikował książkę Wojna Polska 1939. Z ważnych książek LM wydanych legalnie w czasach PRL należy jeszcze wymienić jedna pozycję - "W 1971 roku opublikował Dylematy. Wstęp do historii Europy Zachodniej 1945-1970". Uważam, że należy także dodać następujące zdania wyjaśniające znaczenie tych publikacji na drodze życiowej Moczulskiego - "Obie książki spowodowały gwałtowną reakcję partyjnej propagandy i były wycofywane z bibliotek. Ta druga publikacja, broniąca polityki zagranicznej Józefa Becka przed wrześniem 1939 zapewniła jednak Moczulskiemu popularność i uznanie w kręgach piłsudczykowskich". Napisał o tym Dudek w Słowniku, opowiadał Moczulski w "Bez wahania" (s.92-99). --Mirek Robert (dyskusja) 22:36, 5 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Gru 06, 2009 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* Większość propozycji dość rozsądna. I uwzględniona z uzupełnieniem źródeł (przyn. organizacyjna 1947-1950, Więź, pierwsze aresztowanie, wycofywanie książki). Co do publikacji "wspomnieniowych" pochodzących od "bohatera biogramu", na Wikipedii jako źródło jest z oczywistych względów dość krytycznie uznawane (raczej w kwestiach "zdaniem X" niż jako autorytatywny fakt). Elfhelm (dyskusja) 23:33, 5 gru 2009 (CET)


Obecne brzmienie hasła "Leszek Moczulski" na Wikipedii:

Cytat:
Leszek Moczulski

Leszek Moczulski, właściwie Robert Leszek Moczulski (ur. 7 czerwca 1930 w Warszawie) – polski dziennikarz, polityk, historyk, geopolityk akademicki.

Działacz opozycji w okresie PRL; współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, założyciel i wieloletni przywódca Konfederacji Polski Niepodległej. Kandydat w wyborach prezydenckich w 1990, poseł na Sejm I i II kadencji.

Używał pseudonimów Lem, Leszek Karpatowicz, Natalia Naruszewicz, Rt., Robert Trzywdar.
Spis treści
[ukryj]

* 1 Życiorys
o 1.1 Okres Polski Ludowej
o 1.2 III Rzeczpospolita
* 2 Wybrane publikacje
* 3 Przypisy
* 4 Źródła

Życiorys [edytuj]
Okres Polski Ludowej [edytuj]

W 1947 wstąpił do Związku Walki Młodych, przekształconego rok później w Związek Młodzieży Polskiej. Również w 1948 został członkiem Polskiej Partii Robotniczej i następnie do współtworzonej przez nią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z PZPR został wykluczony w 1950[1].

W 1952 ukończył studia prawnicze, a w 1958 historyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Od początku lat 50. pracował jako dziennikarz, początkowo w "Życiu Warszawy" i "Dookoła Świata". Po raz pierwszy tymczasowo aresztowano go w 1957 pod zarzutem szkalowania władz PRL w prasie zagranicznej, został jednak uniewinniony od tego zarzutu[2]. Przez krótki czas był objęty zakazem wykonywania pracy dziennikarza. Pod pseudonimem Leszek Karpatowicz współpracował z miesięcznikiem "Więź". Od 1961 do 1977 kierował działem historycznym tygodnika "Stolica"[3]. W 1972 opublikował – wycofywaną później z bibliotek przez władze – książkę Wojna Polska 1939, w której bronił postępowania rządzących Polską piłsudczyków w okresie kampanii wrześniowej[3].

W 1977 organizował Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, którego był rzecznikiem (obok Andrzeja Czumy). Wielokrotnie aresztowany i więziony w czasach PRL. Łącznie przez około sześć lat pozostawał pozbawiony wolności jako więzień polityczny. W 1978 tworzył kolejną organizację opozycyjną po nazwą ZINO. Rok później założył Konfederację Polski Niepodległej, którą kierował w okresie PRL i następnie w III RP przez ponad 20 lat.
III Rzeczpospolita [edytuj]

W 1989 bezskutecznie ubiegał się o wybór do Sejmu X kadencji w wyborach czerwcowych z okręgu Kraków-Podgórze. W 1990 wystartował w wyborach prezydenckich, zajmując ostatnie, 6. miejsce, zdobywając 411 516 głosów, czyli 2,50%. W latach 1991–1997 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji, wybieranego w Krakowie z ramienia Konfederacji Polski Niepodległej. Występując w Sejmie, rozwinął skrót PZPR jako Płatni Zdrajcy, Pachołki Rosji.

W 1994 wraz z frakcją parlamentarną KPN organizował pomoc dla Czeczenii, był współzałożycielem Czeczeńskiego Ośrodka Informacyjnego. Po licznych rozłamach w partii i nieudanym akcesie do AWS wycofał się z aktywnej polityki. Bez powodzenia parokrotnie kandydował w kolejnych wyborach (w tym w 2004 do PE z listy Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców).

W 1992 został umieszczony na tzw. liście Macierewicza. Po uchwaleniu ustawy lustracyjnej w 1997 złożył wniosek do sądu o tzw. autolustrację. Został uznany za tzw. kłamcę lustracyjnego przez sądy I i II instancji, jednak Sąd Najwyższy uchylił zapadłe orzeczenie do ponownego rozpoznania. W 2005 sąd lustracyjny I instancji po raz kolejny stwierdził, że Leszek Moczulski w latach 1969–1977 był tajnym współpracownikiem SB i otrzymywał za swoje donosy wynagrodzenie. Wyrok ten uprawomocnił 12 września 2006 sąd II instancji, odrzucając tezę lidera KPN o fałszowaniu dokumentów[4]. Jego kasacja została ostatecznie oddalona przez Sąd Najwyższy 17 kwietnia 2008[5].

W 2005 obronił na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku pracę doktorską pt. Geopolityka. Dzieje myśli i stan obecny dyscypliny[6], której promotorem był profesor Bronisław Geremek[7], uzyskując stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Praca doktorska została oparta o publikację Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni, stanowiącą podstawową współczesną polską syntezę geopolityki. Habilitował się w 2009, w tym samym roku został honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego[8].
Wybrane publikacje [edytuj]

* Szpony czarnego orła, Wydawnictwo MON, Warszawa 1969
* Dylematy. Wstęp do historii Europy Zachodniej 1945–1970, Wydawnictwo MON, Warszawa 1971
* Wojna Polska 1939, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1972, Bellona, Warszawa 2009
* Rewolucja bez rewolucji, "Droga" (pierwodruk) 1979
* Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni, Warszawa 1999
* Narodziny Międzymorza, Bellona, Warszawa 2008[9]

Przypisy

1. ↑ Krzysztof Persak, Sprawa Henryka Hollanda, IPN, Warszawa 2006, ISBN 83-60464-06-5
2. ↑ Antoni Dudek: Słownik Opozycji PRL. Moczulski Leszek. karta.org.pl.
3. ↑ 3,0 3,1 Leszek Moczulski. Życiorys. ksiazki.wp.pl.
4. ↑ Dyskusja z Leszkiem Moczulskim nt. jego lustracji. polonus.mojeforum.net.
5. ↑ Sąd Najwyższy: Moczulski był agentem SB. gazeta.pl, 17 kwietnia 2008.
6. ↑ (pol.) Wpis w bazie ludzi nauki portalu nauka-polska.pl (OPI)
7. ↑ Informacje na stronie Akademii Humanistycznej
8. ↑ Relacja z II Zjazdu Geopolityków Polskich. geopolityka.org.pl, 27 października 2009.
9. ↑ Wykaz publikacji w Katalogu Biblioteki Narodowej

Źródła [edytuj]

* Strona sejmowa posła II kadencji
* Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności


http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Moczulski


Cytat:
* Cieszę się, że większość propozycji uznałeś za "dość rozsądne". Rozumiem, że to miał być komplement :) Chciałbym wrócić do kilku kwestii pominiętych.

"Strona posła I kadencji" - uważam ją za b. ważne źródło, z przyczyn, o których mowa wcześniej. Czy byłoby naruszeniem reguł na Wikipedii, gdyby umieścić ją jako "Źródło" na samym dole biogramu?

"Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności" - zwróciłem na nią uwagę "przy okazji" uwagi powyższej. Czy "Encyklopedia Solidarności" jest uznawana na Wikipedii za wiarygodne źródło informacji? Od wielu miesięcy środowiska antykomunistyczne zwracają uwagę na to, że jest to opracowanie sporządzone nieprofesjonalnie, a miejscami tendencyjnie. Zob. np. - http://swkatowice.mojeforum.net/forum-vf42.html . Hasło poświęcone Leszkowi Moczulskiemu w "Encyklopedii Solidarności" (podane w Wikipedii jako źródło) stanowi doskonałe potwierdzenie tych wszystkich zarzutów. Nieistotny (z punktu widzenia celów ES, która przecież jest poświęcona opozycji antykomunistycznej) okres początków pracy dziennikarskiej LM jest tam omówiony zadziwiająco szczegółowo (stanowi ok. 1/4 biogramu :) ) zaś kluczowy okres jawnej działalności antykomunistycznej omówiony jest b. skrótowo. Poza tym hasło to aż roi się od błędów (np. wzmianka o 10 latach więzienia, pobycie na emigracji czy informacja o odznaczeniu LM Orderem Odrodzenia Polski) i nieścisłości (np. jednym tchem wymieniono pracę LM w oficjalnych czasopismach oraz . Autor hasła najwyraźniej nie wie o kim i o czym pisze. Podawanie takiego "źródła" o LM w Wikipedii sprzeczne z zasadami, które powinny obowiązywać. Chyba, że to ma być żart :)

"Po raz pierwszy tymczasowo aresztowano go w 1957 pod zarzutem szkalowania władz PRL w prasie zagranicznej, został jednak uniewinniony od tego zarzutu[2]"Tymczasowo aresztowanym można być na kilka dni czy tygodni albo na kilka miesięcy lub lat. Kto siedział, ten wie, że w więzieniu każdy dzień się dłuży. Proponuję więc jednak zaznaczyć, że ten okres pobytu w więzieniu trwał kilka miesięcy (co wynika z wiarygodnych źródeł).

"Przez krótki czas był objęty zakazem wykonywania pracy dziennikarza". Antoni Dudek w Słowniku Opozycji podaje, że ten zakaz obowiązywał przez kilka lat i że LM publikował w tym czasie pod pseudonimami. Nie rozumiem, skąd ten brak precyzji w przypadku represji LM, gdy w przypadku jego przynależności do organizacji ZWM/ZMP oraz PPR/PZPR jesteśmy tak precyzyjni?

Pominięta wzmianka o pozytywnym odbiorze "Wojny Polskiej" w środowiskach kombatanckich - uważam, że to bardzo istotna informacja, zwłaszcza w kontekście związków LM ze środowiskiem piłsudczykowskim oraz późniejszych informacji nt. konspiracyjnego nurtu niepodległościowego i jawnej działalności opozycyjnej LM. Tę informację nt. odbioru książki potwierdza np. Antoni Dudek w "Słowniku opozycji PRL", gdzie jest napisane o LM w kontekście "Wojny Polskiej" - "zapewniła mu popularność i uznanie w nastawionych opozycyjnie kręgach kombatanckich". "

w której bronił postępowania rządzących Polską piłsudczyków w okresie kampanii wrześniowej[3]". - "Wojna Polska" składa się z trzech części. Kampanii wrześniowej jest poświęcona jej trzecia część (w obecnym poprawionym i rozszerzonym wydaniu Bellony - od s. 555). Pierwsze dwie części (stanowiące ponad połowę książki) dotyczą okresu międzywojennego. Idzie tam przede wszystkim o klarowne wyjaśnienie i obronę polityki zagranicznej Józefa Becka. Z kolei fragmenty poświęcone kampanii wrześniowej podkreślają racjonalność polskiego planu obrony, bohaterstwo żołnierzy września (nie tylko piłsudczyków i nie tylko szeregowych żołnierzy) oraz zaznaczają kluczowe znaczenie dla klęski wrześniowej ataku sowieckiego 17 września. Tak więc sformułowany przez Ciebie fragment zdania m.zd. nieprecyzyjnie referuje główne tezy "Wojny Polskiej". Proponuje ich doprecyzowanie.

Ponadto w pierwszym akapicie Życiorysu należy pominąć "do"

Książka "Bez Wahania" - rozumiem, że umieścimy ją w przypisie w tym fragmencie hasła, w którym będziemy powoływać się na zdanie LM np. w kwestii działalności nn (nurtu niepodległościowego).

--Mirek Robert (dyskusja) 10:31, 6 gru 2009 (CET)


Hasło "Leszek Moczulski" w "Encyklopedii Solidarności" (do którego to hasła odnoszę się krytycznie wyżej):

Cytat:
Leszek Moczulski (właśc. Robert Leszek Moczulski), ur. 7 VI 1930 w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Wydz. Prawa (1952) i Wydz. Historii (1958), doktorat na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (2005).

W 1946 uczestnik młodzieżowej Podziemnej Zbrojnej Organizacji Antykomunistycznej w Sopocie. 1947-1948 członek Związku Walki Młodych, 1948-1949 PPR i PZPR, sekretarz Oddziałowej Organizacji Partyjnej, wykluczony z Partii za popieranie Władysława Gomułki. W 1950 praktykant w „Trybunie Ludu”, 1950-1953 dziennikarz „Życia Warszawy”, 1953-1954 tygodnika „Wieś”, 1954-1955 pracownik Zakładu Oczyszczania Miasta, 1955-1957 dziennikarz tygodnika „Dookoła Świata”, 1957-1958 w Telewizji Polskiej, 1958-1960 bez zatrudnienia (zakaz wykonywania zawodu), publikował pod pseudomimami (m.in. w „Więzi”), 1960-1961 dziennikarz „Naprzód. Pismo sprzedawców «Ruchu»”, 1961-1977 dziennikarz, kierownik działu historycznego w tygodniku „Stolica”, 1977-1978 rzecznik prasowy i redaktor czasopisma „Opinia”. W 1955 redaktor gazet zakładowych, kolejno: „Budujemy Trakt Starej Warszawy” (gazeta Państwowego Przedsiębiorstwa Budownictwa i Konserwacji Architektury Monumentalnej), „Komunard” (gazeta Zakładów Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych im. Komuny Paryskiej), „Tydzień Spółdzielcy” (gazeta Związku Spółdzielczości Pracy). W 1957 aresztowany za przekazywanie wiadomości prasie zachodniej, w 1958 uniewinniony. Od 1962 związany z tzw. chaotyczną strukturą nurtu niepodległościowego. 1962-1970 kierownik Akcji Historycznej; 1971-1979 komórki przygotowującej jawną działalność tzw. konwentu; 1976-1978 członek kierownictwa Nurtu Niepodległościowego (tzw. Rombu). W 1977 współzałożyciel ROPCiO. 1979-2001 założyciel, przewodniczący, główny ideolog KPN. 1977-1980 redaktor naczelny niezależnego Wydawnictwa Polskiego i niezależnego czasopisma „Droga”; wielokrotnie zatrzymywany, rewidowany, aresztowany.

23 IX 1980 aresztowany, w 1982 w tzw. I procesie KPN skazany na 7 lat więzienia, osadzony w ZK w Barczewie, w 1984 zwolniony na mocy amnestii. 3 III 1985 ponownie aresztowany, w 1986 w tzw. II procesie KPN skazany na 4 lata więzienia, 14 IX 1986 zwolniony na mocy amnestii. Łącznie przesiedział w aresztach i więzieniach PRL 10 lat.

Po wyjściu na wolność na emigracji w Europie Zachodniej i USA. Przeciwnik Okrągłego Stołu. 1991-1997 poseł na Sejm RP z listy KPN; 1992-1996 delegat do Parlamentu Europejskiego; 1993-1997 przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą; od 1998 na emeryturze. Autor wydanych poza cenzurą programów politycznych Program 44 (1976), Rewolucja bez rewolucji (1979), Walka strajkowa w Polsce – rok 1980 (1980), III Rzeczpospolita. Zarys ustroju politycznego (1984), Krajobraz przed bitwą (1987) oraz książek historycznych, m.in.: Szpony czarnego orła (Warszawa 1969), Dylematy. Wstęp do historii politycznej Europy Zachodniej 1945-70 (Warszawa 1971), Wojna polska 1939 (Poznań 1972), Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni (Warszawa 1999), Narodziny Międzymorza (Warszawa 2008). W 2008 Sąd Najwyższy po długotrwałym, wielokrotnie wznawianym procesie uznał L. Moczulskiego za kłamcę lustracyjnego. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski (2009).
Joachim Biernacki


Autor tego hasła Krzysztof (Joachim) Biernacki jest też

współautorem słownika "Niezależni dla kultury polskiej 1976-1989" realizowanego przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa - http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/

członkiem SWS - http://www.sws.org.pl/lista.php

Współpracownikiem podziemnego Wydawnictwa im Olofa Palme - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wydawnictwo_im._Olofa_Palme
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Gru 06, 2009 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* W przypadku stron sejmowych również zwyczajem jest odsyłanie do ostatniej kadencji jako najaktualniejszej (w zakresie kadencji, wykształcenia, itp.). Stąd już zainteresowany czytelnik może przejść do archiwum sejmowego. Z punktu widzenia biogramu strona z I kadencji jest uboższa, nie zawiera dodatkowych informacji.
* Wikipedia nie ma zastrzeżeń do "ES", typowe opracowanie faktograficzne.
* TA z 1957 - nie widzę powodów do poprawy. Jest wystarczające zdanie Łącznie przez około sześć lat pozostawał pozbawiony wolności jako więzień polityczny.
* Przez krótki czas był objęty zakazem - poprawione.
* Pominięta wzmianka o pozytywnym odbiorze "Wojny Polskiej" w środowiskach kombatanckich - niestety ale stwierdzenie Dudka to typowa publicystyka bez żadnego dookreślenia. Nie wygląda to encyklopedycznie chociażby z uwagi na trudność w sprecyzowaniu "kręgów kombatanckich".
* Do - usunięte.
* Wojna Polska... - doprecyzowane.

Tyle na razie. Elfhelm (dyskusja) 14:26, 6 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Gru 09, 2009 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* Po informacji o wydaniu Wojny Polskiej proponuję przejść do półjawnej działalności opozycyjnej LM. Zacząć należy m.zd. od nurtu niepodległościowego (nn). Rację ma Waligóra, kiedy zwraca uwagę, iż informacje nt nn podawane przez LM trudno jest potwierdzić (ROPCiO, s. 31), co zresztą nie dziwi, gdyż była to struktura tajna, o której SB nigdy sie nie dowiedziała. Nie ma racji Waligóra, gdy twierdzi, iż LM powtarza te informacje od kilku lat. Po raz pierwszy informacja nt nn znalazła się w Gazecie Polskiej (piśmie KPN) w nekrologu po śmierci Andrzeja Szomańskiego 1 listopada 1987. Skan jest tutaj (post z 16.06.2009) - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt318.html?postdays=0&postorder=asc&start=0 . Obszernie na temat nn opowiadał Moczulski w książce Bez wahania z 1992 roku (17 lat temu). Pominięcie tego wątku uniemożliwia zrozumienie czym był tajny Konwent, którego istnienie potwierdzają jego żyjący członkowie, tj. R. Staniewicz (Waligóra, s. 32) oraz R. Szeremietiew w swoim oficjalnym życiorysie ("Od 1972 r. był członkiem ścisłego kierownictwa w konspiracyjnym Nurcie Niepodległościowym" - http://szeremietiew.com/ ). Opierając się więc na relacji LM w "Bez wahania" należałoby napisać:

"Leszek Moczulski podaje, że w 1955 roku nawiązał kontakt z ruchem piłsudczykowskim w Polsce. Z czasem dowiedział się, że wewnątrz tego ruchu istnieje konspiracja o kryptonimie – nurt niepodległościowy (nn)" (Bez wahania s. 46) "Po wyjściu z więzienia w 1958 roku miał poznać gen. Romana Abrahama, który kierował Akcją Historyczną nn". (Bez wahania, s. 70-71) "W połowie lat. 60. Moczulski miał zostać kierownikiem AH a gen. Abraham - kierownikiem nn. (Bez wahania, s. 79, 84) "Wg Moczulskiego nn był chaotyczną strukturą. (Bez wahania, s. 84). "W 1973 roku zakończono prace nad stworzeniem Konwentu, który miał być komórką nn utworzoną w celu zbudowania jawnej partii politycznej. (Bez wahania, s. 100-101) "W skład Konwentu weszli obok Leszka Moczulskiego: Romuald Szeremietiew, Andrzej Szomański, Ryszard Zieliński i Restytut Staniewicz" (Waligóra s.32). "Pierwsze wielkie zebranie nn po powstaniu Konwentu miało miejsce 11.11.1973 roku w Poznaniu, w mieszkaniu matki Restytuta Staniewicza. Tam LM przedstawił główne założenia nn." (Bez wahania, 100-101; autorzy książki, tj. Antoni Dudek i Maciej Gawlikowski zamieszczają na s. 101 fragment tego wystąpienia, co dowodzi, iż uznają je za autentyczne. Całe wystąpienie :M 11.11.1973 roku w Poznaniu jest na POLONUSie - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt306.html?postdays=0&postorder=asc&start=0 )

Powyższy fragment chciałbym zaopatrzyć w przypis odsyłający do książki "A. Dudek i M. Gawlikowski - Bez wahania, Kraków, 1993, książka nie ma ISBN, a przynajmniej nie podano w niej jego numeru". Chciałbym też w źródłach do hasła podać link do Forum POLONUS, na którym są dostępne teksty polityczne Leszka Moczulskiego, wydane w 2. obiegu, w tym treść wystąpienia z 11.11.1973 - http://www.polonus.mojeforum.net/forum-vf19.html

Pozdr.

--Mirek Robert (dyskusja) 15:23, 9 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Jak widać z powyższego kwestia wczesnej działalności nie ma należytego uźródłowienia, trudno wyciągnąć z tego fakty - raczej to sfera opinii, nienadająca się do encyklopedii. Opiera się w większej mierze na wspomnieniach zainteresowanego. Elfhelm (dyskusja) 16:29, 9 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Pewne kwestie są "uźródłowione", np. fakt istnienia Konwentu i jego skład (co przyznaje Waligóra) czy też sam fakt jak i treść przemówienia 11.11.1973 roku (co przyznają Dudek i Gawlikowski cytując w swojej książce fragment wykładu) i te fakty można zamieścić. Jednak bez podania czym wg LM był nn będzie to słabo zrozumiałe przez czytelnika Wikipedii.

Poprzednio jednak odniosłem wrażenie, że jest to możliwe, gdy napisałeś - "Co do publikacji "wspomnieniowych" pochodzących od "bohatera biogramu", na Wikipedii jako źródło jest z oczywistych względów dość krytycznie uznawane /raczej w kwestiach "zdaniem X" niż jako autorytatywny fakt"/.

Zwracam tez uwagę, że wiarygodne dla Wikipedii źródło - "Encyklopedia Solidarności" (sam wyżej broniłeś wiarygodności tego źródła) podaje informacje nt przynależności LM do nn.

Nie widzę więc problemu, aby podać na Wikipedii przynajmniej tyle nt nn, ile podaje ES - "Od 1962 związany z tzw. chaotyczną strukturą nurtu niepodległościowego. 1962-1970 kierownik Akcji Historycznej; 1971-1979 komórki przygotowującej jawną działalność tzw. konwentu" plus to co podaje Waligóra (skład Konwentu) plus wzmianka o wystąpieniu 11.11.1973 roku w Poznaniu (z linkiem do POLONUSa).

--Mirek Robert (dyskusja) 18:38, 9 gru 2009 (CET)


Zdjęcie [edytuj]

Cytat:
Na dziś mam tylko jeszcze jedno pytanie, a raczej jest to prośba o pomoc. Chciałbym zaproponować bardziej udane współczesne zdjęcie Leszka Moczulskiego. Dysponuję prawami autorskimi do tego zdjęcia (nie jest to moje zdjęcie, ale osoba, która je wykonała z pewnością je udostępni na podobnych zasadach, jak zrobił to autor zdjęcia wykorzystanego obecnie). Jakie formalności trzeba dopełnić?--Mirek Robert (dyskusja) 21:46, 6 gru 2009 (CET)


Cytat:
Odpowiedź na stronie dyskusji użytkownika. --<A.J.>--<?>-- 16:04, 7 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Dziękuję za pomoc. Zdjęcie zamieściłem - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moczulski_Leszek_2009.jpg Autorka zdjęcia niebawem wyśle osobne oświadczenie pod wskazany adres. Proszę o pomoc w zamieszczeniu tego zdjęcia w Wiki w miejsce dotychczasowego (chodzi mi o zdjęcie "dolne", "współczesne" - obecne jest przypadkowe, LM jest bez krawata i wyraźnie zmęczony. Nadesłane zdjęcie jest bardziej korzystne i lepiej oddaje charakter człowieka. --Mirek Robert (dyskusja) 18:23, 9 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Zrobione, pozdrawiam. Elfhelm (dyskusja) 18:37, 9 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Dziękuję i oczywiście także pozdrawiam --Mirek Robert (dyskusja) 18:51, 9 gru 2009 (CET)



Hasło "Leszek Moczulski" (ze zmianami obejmującymi pierwsze trzy akapity okresu Polski Ludowej oraz ze zdjęciem Romany Kahl-Stachniewicz z roku 2009) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Moczulski


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Gru 09, 2009 9:01 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Gru 09, 2009 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* Należałoby chyba najpierw napisać hasło o NN, aczkolwiek pewnie będą problemy ze źródłami i z wykazaniem istotniejszej roli tej organizacji (spotkanie w 1973 w gronie kilku? kilkunastu? osób?). Proponowałbym spróbować przynajmniej kilkuzdaniową notkę ze źródłami. Elfhelm (dyskusja) 18:45, 9 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Hasło o nn (z małych liter, dla odróżnienie NN z dużych liter, zwanego też "technicznym NN, którego działalność jest lepiej udokumentowana) opracuję podając źródła, które podałem wyżej: Waligóra, Dudek i Gawlikowski, ES plus LM w książce "Lustracja". Co do liczby uczestników zebrania w Poznaniu (11.11.1973), to LM mówił o kilkudziesięciu osobach, a wśród nich wymienia z nazwiska Krzysztofa Skubiszewskiego. Niestety (piszę to ironicznie) nie było tam agenta, wiec w papierach SB nie ma potwierdzenia o istnieniu nn a nagrania wykładu nie dokonała bezpieka, tylko ktoś z uczestników. Pozostaje Dudek z Gawlikowskim, którzy w "Bez wahania" cytują fragment tego wykładu, a więc uznają ten fakt podawany przez LM za wiarygodny. Pewnie też słyszeli nagranie magnetofonowe.

Miałem wątpliwości, co do redagowania osobnego hasła nt. nn (zdaję sobie sprawę z ubogości źródeł). Ufam jednak Twojemu doświadczeniu - skoro uważasz, że takie samodzielne hasło ma sens (przecież nie "wpuszczasz mnie w maliny") to oczywiście je zaproponuję. --Mirek Robert (dyskusja) 19:08, 9 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dalsza część dyskusji toczy się w Wikipedii w trzech różnych miejscach:

w dyskusji pod hasłem "Leszek Moczulski" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Leszek_Moczulski#Proponuj.C4.99_generaln.C4.85_przebudow.C4.99_has.C5.82a:

w dyskusji pod hasłem "wikipedysta - Mirek Robert" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:Mirek_Robert

oraz w dyskusji pod hasłem "wikipedysta Elfhelm" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty:Elfhelm#nurt_niepodleg.C5.82o.C5.9Bciowy .

Aby się było łatwiej połapać prezentuję wpisy z tych trzech różnych źródeł chronologicznie.

Cytat:
* Być może celowe jest napisanie 1 hasła dla obu nurtów (zwł. że łączy je osoba LM) - z wydzieleniem w ramach hasła sekcji. Elfhelm (dyskusja) 19:39, 9 gru 2009 (CET)


Cytat:
* W brudnopisie sporządziłem projekt hasła nt nn - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Mirek_Robert/brudnopis . Bardzo proszę o uwagi. --Mirek Robert (dyskusja) 21:54, 10 gru 2009 (CET)


Cytat:
nurt niepodległościowy [edytuj]

nurt niepodległościowy (nn[1]) – kryptonim powojennej konspiracyjnej struktury wewnątrz środowiska piłsudczykowskiego.

Ruch miał powstać w połowie lat 50. XX wieku. Miał postać "chaotycznej struktury", w ramach której działały wyspecjalizowane komórki. Mieli do niego należeć przede wszystkim byli oficerowie Armii Krajowej (m.in.: gen. Roman Abraham, gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, płk Kazimierz Pluta-Czachowski, płk Józef Szostak, płk Antoni Sikorski, płk Ludwik Muzyczka, dr Józef Rybicki, ppor Leopold Kumant), a z młodszego pokolenia m.in. Leszek Moczulski, Andrzej Szomański, Ryszard Zieliński, Restytut Staniewicz i Romuald Szeremietiew. Ci ostatni mieli w 1973 utworzyć Konwent, którego zadaniem było powołanie jawnej niepodległościowej partii politycznej.

Informacje na temat nn pochodzą głównie od Leszka Moczulskiego[2][3]. Trudno jest je zweryfikować, bowiem większość uczestników nn nie żyje, a w dokumentach Służby Bezpieczeństwa nie znaleziono do 2006 materiałów na ten temat[4]. Jednak fakt istnienia Konwentu potwierdził Restytut Staniewicz[5] oraz Romuald Szeremietiew[6].
Przypisy

1. ↑ Skrót pisany małymi literami dla odróżnienia nn od NN.
2. ↑ Antoni Dudek, Maciej Gawlikowski, Bez wahania, Kraków 1993 (książka nie posiada ISBN), s.s. 46, 70-71, 79, 84,
3. ↑ Leszek Moczulski, Lustracja: rzecz o teraźniejszości i przeszłości, Warszawa 2001, ISBN 8388794337, s. 206 i nast.
4. ↑ Grzegorz Waligóra, ROPCiO, Warszawa 2006, ISBN 83-60464-10-3, s. 32
5. ↑ Andrzej Friszke, Opozycja polityczna w PRL 1945–1980, Londyn 1994, s. 309
6. ↑ Życiorys. Romuald Szeremietiew. szeremietiew.com.


Cytat:
Witam. Poprawiłem redakcyjnie i technicznie. Na swojej stronie Szeremietiew pisze Od 1972 r. był członkiem ścisłego kierownictwa w konspiracyjnym Nurcie Niepodległościowym. - nie ma tam słowa o Konwencie i jego władzach. Niezbyt jasne jest też, w jakim okresie miał działać i co się działo w l. 60. (jak podejrzewam Szeremietiew zaangażował się pewnie na pocz. lat 70.?, a na pewno nie brał udziału w zakładaniu). W przypadku publikacji książkowych zaleca się dodanie informacji o stronie (dla lepszej weryfikacji). Proponowałbym kontynuować hasło o dalsze działania z lat 70., w tym dotyczące ROMB-u i tajnego NN. Proponuję ew. odp. na moje stronie dyskusji. Pozdrawiam. Elfhelm (dyskusja) 22:23, 10 gru 2009 (CET)


Cytat:
Jeżeli coś źle zrobiłem w tym wpisie - proszę popraw mnie! Zgodnie z Twoją prośbą odpowiadam w tym miejscu. Dziękuję za Twoje poprawki. Szeremietiew w oficjalnym życiorysie napisał o nn, ale błędnie z dużych liter (być może nie znał zawiłości z pisownią). Data jednak wskazuje, że chodzi o nn z małych liter. Ponadto Szeremietiew nie był we władzach NN, który powstał później (i który jest już zdecydowanie lepiej udokumentowany - zaproponuję osobne hasło). Szeremietiew nie podaje nazwy komórki - Konwent (być może jej nie znał) jednak data - 1972 wskazuje, że chodzi właśnie o Konwent. Ja przyjąłem datę powstania Konwentu na 1973 idąc za innymi wiarygodnymi źródłami - różnica dat (1972 lub 1973) pewnie wynika stąd, że powstanie Konwentu było procesem a nie jednym aktem. Co się działo z nn w latach 60.? - Tu jedynym źródłem jest LM więc to pominąłem, jako nieweryfikowalne. Co do Szeremietiewa - masz rację - z LM spotkali się w roku 1972. Numery stron w przypisach do nn uzupełnię. Działania nn w latach 70. to m.in. manifestacyjne złożenie odznaczeń Virtutti Militari jako votum na Jasnej Górze w roku 1976 (gdy Gierek przyznał to odznaczenie Breżniewowi) - kombatanci w zamian otrzymali odznaczenia Pro Fide et Patria. Jedynym, który otrzymał to odznaczenie nie będąc kawalerem VM był LM (co wiązało się z wyznaczeniem LM na nowego szefa nn po gen. Abrahamie). Cała ta historia jest pewnie gdzieś opisana, ale ja nie dysponuję wiarygodnym (wg kryteriów Wikipedii) źródłem na ten temat, więc o tym nie piszę. Jak znajdę jakieś źródła, to uzupełnię. Następnie ludzie nn brali udział w ROPCiO i powoływaniu KPN. Gdy powstała jawna niepodległościowa partia polityczna (a w kolejnym roku - "Solidarność") nn został zmarginalizowany a wraz ze śmiercią jego uczestników (niemal wszyscy umarli w czasach PRL) pamięć o nim jest trudna do odtworzenia. O ROMBie i NN zamierzam napisać w osobnym haśle. --Mirek Robert (dyskusja) 11:16, 11 gru 2009 (CET)


Cytat:
Hm. Źródła potwierdzają tylko istnienie konwentu/działalność od pierwszej poł. lat 70.? Nie ma nic np. w biografiach Boruty Spiechowicza czy Abrahama? Chodzi o pierwszą część hasła. Dla wykazania encyklopedyczności z uwagi na łączącą organizacje osobę Leszka Moczulskiego, lepiej dać jedno łączne hasło o NN-ach. Elfhelm (dyskusja) 18:55, 11 gru 2009 (CET)


Cytat:
Proponuję takie rozwiązanie - w dyskusji do hasła "LM" zaproponuję informację nt Konwentu, do którego LM należał, a z osobnego hasła nt. nn na razie zrezygnuję (do czasu opublikowania nowych wyników badań na ten temat). Uznaje Twoje argumenty, że obecnie jest to hasło "nieencykolpedyczne". Natomiast zaproponuję hasło NN w moim brudnpisie. Łączyć tych dwóch haseł m.zd. nie należy bo NN było jednak czymś innym niż nn. --Mirek Robert (dyskusja) 08:56, 12 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Ponieważ hasło nn okazuje się "nieencyklopedyczne" więc rezygnuję (przynajmniej na razie) z redakcji tego hasła i wracam do propozycji dotyczącej kolejnej części hasła LM. Rezygnując z rozbudowywania informacji nt nn modyfikuje moja poprzednia propozycję w następujący sposób:

"Leszek Moczulski podaje, że w 1955 roku nawiązał kontakt z ruchem piłsudczykowskim w Polsce. Z czasem dowiedział się, że wewnątrz tego ruchu istnieje konspiracja o kryptonimie – nurt niepodległościowy (nn)" (Bez wahania s. 46) "Podaje, że po wyjściu z więzienia w 1958 roku miał poznać gen. Romana Abrahama".(Bez wahania, s. 70-71) "W 1973 roku zakończono prace nad stworzeniem Konwentu, który miał być komórką nn utworzoną w celu zbudowania jawnej partii politycznej. (Bez wahania, s. 100-101) "W skład Konwentu weszli obok Leszka Moczulskiego: Romuald Szeremietiew, Andrzej Szomański, Ryszard Zieliński i Restytut Staniewicz" (Waligóra s.32; ES). "Pierwsze wielkie zebranie nn po powstaniu Konwentu miało miejsce 11.11.1973 roku w Poznaniu, w mieszkaniu matki Restytuta Staniewicza. Tam LM przedstawił główne założenia nn." (Bez wahania, 100-101; autorzy książki, tj. Antoni Dudek i Maciej Gawlikowski zamieszczają na s. 101 fragment tego wystąpienia, co dowodzi, iż uznają je za autentyczne. Całe wystąpienie LM 11.11.1973 roku w Poznaniu ukazało się drukiem pt. "Obowiązek naszego pokolenia" (np. Wydawnictwo Polskie KPN, Warszawa 1994 - http://www.allegro.archiver.pl/czas-nadziei-czas-goryczy-wybor-moczulski-260-311729.html . Jest tez dostępne na POLONUSie - http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt306.html?postdays=0&postorder=asc&start=0 . Proponuję w Źródłach do hasła LM podać link do tej strony POLONUSa albo wymienić je w "Wybranych publikacjach" - w tym wypadku spróbuje ustalić, kiedy i kto wydał pierwodruk). --Mirek Robert (dyskusja) 15:36, 12 gru 2009 (CET)


Cytat:
Powyższy fragment chciałbym zaopatrzyć w przypis odsyłający do książki "A. Dudek i M. Gawlikowski - Bez wahania, Kraków, 1993, książka nie ma ISBN, a przynajmniej nie podano w niej jego numeru". Chciałbym też w źródłach do hasła podać link do Forum POLONUS, na którym są dostępne teksty polityczne Leszka Moczulskiego, wydane w 2. obiegu, w tym treść wystąpienia z 11.11.1973 - http://www.polonus.mojeforum.net/forum-vf19.html--Mirek Robert (dyskusja) 15:45, 12 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sob Gru 12, 2009 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodany do hasła "Leszek Moczulski" nowy akapit:

Cytat:
Leszek Moczulski podaje, że w latach 50. nawiązał kontakt z osobami z przedwojennego środowiska piłsudczyków, mających tworzyć konspiracyjny "nurt niepodległościowy" (m.in. z generałem Romanem Abrahamem). Według niego w połowie lat 60. został kierownikiem Akcji Historycznej "nn"[4]. W 1973 wziął udział w pracach nad powołaniem Konwentu (weszli do niego też Romuald Szeremietiew, Andrzej Szomański, Ryszard Zieliński i Restytut Staniewicz)[5]. Konwent zadeklarował się jako komórka "nn" prowadząca do powołania jawnego ruchu politycznego, jego założenia Leszek Moczulski przedstawił 11 listopada tego samego roku w Poznaniu na zebraniu uczestników w prywatnym mieszkaniu[6].


Cytat:
[1]. Szczerze mówiąc, na więcej nie widzę miejsca. Brak źródeł pozwala przypuszczać, że organizacja ta nie miała jednak istotniejszego znaczenia, najpewniej ograniczała się do niejawnych spotkań i dysput (de facto poważniejsze organizacje opozycyjne przedsolidarnościowe mamy dopiero od połowy lat 70. - KOR, ROPCiO, WZZ, w mniejszym zakresie KPN, RMP). Pisanie o "wielkim zebraniu" na encyklopedii bez możliwości ustalenia, kto tam brał udział i ile osób, byłoby lekkim nadużyciem. Zauważmy zresztą, że z tego zebrania niewiele wyszło konkretnego w tamtym czasie. Myślę, że w tej formie dany fragment jest odpowiedni. Elfhelm (dyskusja) 16:30, 12 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Gru 13, 2009 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Generalnie opisywanie poszczególnych spotkań, których efekty następują po 2 latach, nie wydaje się być encyklopedyczne, zwłaszcza, że źródłami pewnie są tu wspomnienia, nie ma "materialnych efektów". Raczej te informacje powinny znajdować się w hasłach o organizacjach - np. jako sekcja geneza w haśle o ROPCiO - wyglądającym obecnie słabo, a z tą wyliczanką odznaczonych mocno tak sobie). Sama deklaracja na odrębne hasło raczej się nie nadaje. Nie miała takiego znaczenia jak np. listy intelektualistów z okresu PRL. Można o niej wspomnieć w odp. organizacjach (jeśli np. stanowiła ich podstawę programową). Elfhelm (dyskusja) 16:20, 13 gru 2009 (CET)


Cytat:
* Wybacz, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą w przedmiocie tych dwóch ostatnich zdań, które to zdania - jak uważasz - nie są istotne.

Co do źródeł - z przypisu Waligóry wynika, że wiedza na temat tych spotkań rzeczywiście opiera się na relacjach ustnych ich uczestników. Jednak Waligóra podaje te informacje jako fakty, nie w formie hipotetycznej. Oczywiście lepiej by było, gdyby któryś z uczestników tych spotkań doniósł SB o nich - mielibyśmy wtedy wiedzę "encyklopedyczną" (jeśli dobrze rozumiem Twoje rozumowanie), bo potwierdzoną autorytetem samej SB :) "Niestety" - nikt z uczestników nie doniósł. Ale czy rolą twórców haseł na Wikipedii jest sprawdzanie wiarygodności źródeł, które historycy uznali za wiarygodne?

Co do "materialnych efektów" - owszem nastąpiły one po dwóch latach, gdyż utworzenie konspiracyjnej organizacji o programie niepodległościowym (mam na myśli NN) nie było w czasach PRL takie proste. Zwłaszcza jeśli organizacja nie było "kanapą", ani nie obejmowała ludzi z jednego towarzystwa, spotykających się jawnie i znających od dawna (jak to było w przypadku apeli intelektualistów), ale obejmowała wiele osób z różnych środowisk działających w wielu miastach (m.in. Warszawa, Łódź, Gdańsk, Lublin) i spotykających się w taki sposób, aby nie wzbudzić uwagi SB. Gdyby tych "materialnych efektów" w ogóle nie było spotkania te rzeczywiście nie byłyby encyklopedyczne. Ale skoro efekty były (i to nie byle jakie - zarówno NN jak i przede wszystkim ROPCiO to była nowa jakość - także w stosunku do KOR - na skromnej scenie obejmującej opozycję przedsierpniową). Warto więc podać informację, jakie osoby i kiedy tę nową jakość zainicjowały. W przypadku LM te informacje są tym bardziej istotne, że mamy wyrok sądu lustracyjnego, wedle którego LM w tym właśnie czasie współpracował z SB (o materiałach SB na temat współpracy chcę napisać w tym haśle w części dotyczącej III RP - lustracja LM).

Natomiast nie upieram się przy osobnym haśle nt deklaracji "U progu". Zwracam tylko uwagę, że Waligóra poświęca temu dokumentowi całą (39) stronę swojej monografii, więc chyba uznaje go za ważny. Waligóra podkreśla, iż dokument ten służył integracji pewnego środowiska, które następnie podjęło program niepodległościowy. Waligóra podaje też pełną treść tej deklaracji w przygotowanym przez siebie zbiorze dokumentów ROPCiO. Sądzę, że sformułowanie programu niepodległościowego w roku 1976, gdy dla większości społeczeństwa pozytywistyczne i b. umiarkowane hasła KOR wydawały się zbyt radykalne, jest czymś bardzo istotnym. Zwłaszcza, że jest to jedno z ogniw procesu, który 13 lat później zakończył się odzyskaniem niepodległości. Uważam, że lekceważenie tego dokumentu, to duży błąd.

Co do "twórczości epistolarnej" intelektualistów w czasach Gierka - niezręcznie mi podważać Twoją wiarę w ich moc sprawczą... Chyba zresztą nie musimy tego czynić przy tej okazji.

Więc biorąc powyższe pod uwagę proszę Cię ponownie o zmianę Twojej decyzji w przedmiocie tych dwóch spotkań oraz o ponowne rozważenie decyzji w sprawie hasła nt. Deklaracji U progu. Pozdrawiam --Mirek Robert (dyskusja) 21:39, 13 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Gru 13, 2009 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przypominam tylko, że Wikipedia nie jest miejscem na opisywanie wspomnień ani też szczegółów dokumentacji SBckiej czy innej. Do opisywania etapów powstawania danej organizacji służą hasła właśnie o tych organizacjach - w haśle jest inf. o tym, że był współzałożycielem ROPCiO, brak potrzeby opisywania kolejnych spotkań. Do analizy dokumentacji SB - strony prywatne czy specjalne serwisy. Elfhelm (dyskusja) 22:17, 13 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
* Dobrze, informacje nt. tych spotkań zaproponuję do hasła ROPCiO, w sekcji "Geneza".

Mam dwa pytania - czy wklejać tam bezpośrednio do artykułu (mnie byłoby prościej, ale groziłoby "przepychankami", bo to hasło "wrażliwe"), czy też zechcesz mi pomóc nanieść poprawki w tamtym haśle (ew. takiej pomocy udzieli mi ktoś inny, kogo zaproponujesz) i będziemy procedować jak przy tym haśle, tyle, że w dyskusji do hasła ROPCiO. Drugie - nie chce wchodzić obecnie w hasło "Andrzej Szomański", ale chciałby usunąć drugi akapit w tym haśle, który jest sprzeczny z zasadami obowiązującymi na Wikipedii - czy zechciałbyś pomóc albo kogoś zaproponować? Pozdr. --Mirek Robert (dyskusja) 13:24, 14 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hasło o ROPCiO możesz jak najbardziej śmiało edytować. Jak będzie trzeba się poprawi. Kwestie formatowania czy tworzenia przypisów można podejrzeć w innych hasłach. Hasło o Szomańskim wymaga napisania od początku. Niestety nie jest w stanie tego zrobić z braku źródeł. Również zachęcam do edycji. W obecnej formie nawet skłaniałbym się za całościowym jego usunięciem (brak danych biogr., brak informacji o działalności opozycyjnej). Kwestia drugiego akapitu jest być może do 1 zdaniowej wzmianki z wskazaniem, że to informacja Waligóry. Być może. Elfhelm (dyskusja) 17:04, 14 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 10:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Do hasła ROPCiO dodałem sekcje "Geneza". Gdybyś miał chwilę (wiem, że b. absorbuję Twój czas i jestem Ci bardzo wdzięczny za Twoją pomoc) to, proszę, przejrzyj. [[2]] W nawiązaniu do genezy ROPCiO chciałbym w haśle LM skrótowo zaznaczyć jego rolę w procesie powstawania tej organizacji. A więc: "Od 1975 roku aktywnie uczestniczył w pracach mających na celu powołanie jawnego ROPCiO oraz tajnego Nurtu Niepodległościowego (zob. ROPCiO - Geneza). Był autorem dokumentów - "Program 44" (lato 1976) oraz "Memoriał" (grudzień 1976). Był jednym z członków Rombu (kierownictwa NN). Uczestniczył w rozmowach z KOR nt powołania wspólnej organizacji mającej na celu obronę praw człowieka". Niniejszy tekst, podobnie jak i "Geneza ROPCiO" opierają się na monografii Waligóry - s. 32-63. Gdybyśmy się uporali z tym fragmentem biografii LM, to można byłoby przejść do okresu 1977-1979 (działalność ROPCiO) i równolegle do poszerzenia hasła "ROPCiO" (zgodnie z Twoją sugestią). Pozdrawiam --Mirek Robert (dyskusja) 10:29, 16 gru 2009 (CET)


Cytat:
Mam dwa dobre zdjęcia, z których jedno chciałbym zamieścić. Pierwszym, jest to, o którym mowa wyżej - jego autor jest nieznany, pochodzi ono z archiwum domowego Krzysztofa Króla i wiem, że on wyraziłby zgodę na udostępnienie tego zdjęcia w Wikipedii. Czy to wystarczy? Drugie zdjęcie wykonały służby fotograficznego Białego Domu i przedstawia ono spotkanie Leszka Moczulskiego z wiceprezydentem USA George`m Bushem w Waszyngtonie w 1987 roku. Jestem przekonany, że jestem w stanie wydobyć od administracji USA zgodę na publikację tego zdjęcia na Wikipedii, ale wcześniej chciałbym się upewnić, że takie zdjęcie w haśle LM można będzie opublikować. Proszę więc o pomoc. --Mirek Robert (dyskusja) 10:35, 16 gru 2009 (CET)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> ORNAMENTATORZY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum