Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uczestnikom konferencji PON w Głuchołazach pod rozwagę ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Gru 01, 2008 5:37 pm    Temat postu: Uczestnikom konferencji PON w Głuchołazach pod rozwagę ... Odpowiedz z cytatem

Nie dam rady przybyć na konferencję PON w Głuchołazach (praca zawodowa) i z tego powodu bardzo żałuję.

Żałuję przede wszystkim możliwości spotkania ciekawych postaci historycznych, których osobiście nie poznałem: Joanna i Andrzej Gwiazdowie oraz Krzysztof Wyszkowski.

Inna rzecz, że moja niepokorna natura pewnie skłoniłaby mnie do stawiania im "niepoprawnych pytań" i miałbym poważne problemy. :) Niestety, na prawicy kult pewnych osób, połączony brakiem niezbędnego krytycyzmu wobec ich aktualnych poglądów praktycznie wyklucza możliwość polemiki z nimi. A przecież cała wymieniona wyżej Wielka Trójka, a także Antoni Macierewicz, którego miałem okazję poznać osobiście, przecież ciągle uprawiają politykę, nie zadowalając się rolą Szanowanych Bohaterskich Weteranów a więc powinni podlegać krytycznym osądom, jak każdy uczestnik życia politycznego.

Żałuję też, że nie uda mi się spotkać z młodym historykiem IPN, który wiele prac napisał nt. ROPCiO, co bezpośrednio zahaczało o genezę KPN. Dr Grzegorz Waligóra (bo o nim myslę) jest autorem m.in. artykułu poświęconego rozłamowemu posiedzeniu ROPCiO, co do którego rzetelności i warsztatu mam bardzo poważne zastrzeżenie. Pisałem o tym na Forum POLONUS http://www.polonus.mojeforum.net/g-waligora-o-rozlamowym-posiedzeniu-ropcio-temat-vt383.html

Inna rzecz, że obawiam się iż konferencja w Głuchołazach nie będzie miejscem, w którym jakakolwiek polemika z historykami IPN byłaby możliwa i mile widziana. :)

Fajnie byłoby też porozmawiać z takimi ludźmi jak: Romuald Szeremietiew, Stanisław Michalkiewicz, Sławomir Cenckiewicz czy Jerzy Zalewski (autor niezapomnianego filmu o Herbercie).

Na pewno natomiast nie skorzystałbym z okazji do porozmawiania z byłym eurodeputowanym Samoobrony, flirtującym obecnie z PiS, niedoszłym prezesem PZPN i bywalcem kilku (a może kilkunastu?) różnych partii. Ryszard Czarnecki w tym szanownym gronie jest osobą zupełnie z innej bajki. Dobrze, że organizatorzy nie zaprosili Andrzeja Leppera czy Renaty Beger - oni jeszcze skuteczniej niż Czarnecki ośmieszyliby całą imprezę. Obecność Czarneckiego, jako jednego z zaproszonych gości to duża "wpadka" dla poważnej konferencji, jaką chce być ta w Głuchołazach...

Przede wszystkim jednak będąc nieobecnym na konferencji nie będę mógł przedstawić "mojej" koncepcji działania PON.

Uważam, że nie powinna być to partia polityczna, ani też część jakiejkolwiek partii, również PiS.

Uważam, że powinno to być silne środowisko działające na podobnych zasadach co Związek Wypędzonych w Niemczech. O głosy tego środowiska powinny zabiegać różne partie działające w Polsce: PiS, PO, Ruch XXI (jeżeli taka partia powstanie). Związanie sie PONu z PiSem uważam za błąd, gdyż w rezultacie PiS ma głosy i poparcie PONu "za darmo", bez realizacji jego postulatów. PON musi udowodnic, że nie jest skazany na popieranie PiSu.

Środowisko PON powinno jasno zdefiniować swoje cele. Powinny one dotyczyć przede wszystkim spraw socjalnych dotyczących "kombatantów" oraz szeroko rozumianej dekomunizacji. Moim zdaniem błędem jest
ograniczenie dekomunizacji do lustracji i to realizowanej w tak jednostronny sposób, jak obecnie. Należy dopominać się od partii prawicowych pełnego otwarcia archiwów IPN, pozbawienia eSBeków i dygnitarzy partyjnych przywilejów emerytalnych, bardziej energicznych działań w celu ukarania komunistycznych zbrodniarzy oraz usunięcia byłych eSBeków czy komunistycznych aktywistów ze służby państwowej. Przecież obiecywały to i PiS i PO, a później OBIE te partie swoich obietnic nie dochowały, mimo, że nadal maja okazję się z nich wywiązać.

Należy też skupić się na działaniach w sferze edukacji i kultury. Zdaje się, że wiele ciekawych i wartościowych propozycji zgłasza to środowisko w zakresie obrony narodowej...

----------------------------------------------------------

Życzę wszystkim uczestnikom konferencji w Głuchołazach owocnych obrad i oczekuje w Internecie szerokiej informacji na temat przebiegu tej imprezy (mniej zależy mi na zdjęciach a bardziej na zapisie wystąpień poszczególnych osób).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum