Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pełna treść listu Arcybiskupa Nycza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Nie Sie 31, 2008 11:46 am    Temat postu: Pełna treść listu Arcybiskupa Nycza Odpowiedz z cytatem

Cytat:
List Arcybiskupa na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego oraz o Roku Świętego Pawła

Umiłowani Bracia i Siostry,

Stoimy na progu rozpoczynającego się roku szkolnego i katechetycznego. Za nami czas wakacji, czas zasłużonego odpoczynku, dla dzieci i rodziców, dla nauczycieli
i katechetów. Na początku wakacji Ojciec święty Benedykt XVI ogłosił Rok Świętego Pawła, wielkiego apostoła narodów. Według tradycji urodził się on 2000 lat temu. Dlatego chciałbym moje słowo na początek nowego roku katechetycznego wypowiedzieć w nawiązaniu do tego jubileuszu.

1. Święty Paweł jako człowiek przeżywał różne trudne momenty w wierze. Najpierw jako głęboko wierzący i gorliwy faryzeusz bronił wiary w jedynego Boga, który objawił się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi. W imię tej wiary i wartości, w które mocno wierzył, prześladował młody Kościół Chrystusa. Jednak Bóg wybrał go, aby zaniósł orędzie Ewangelii narodom pogańskim. Dzieje Apostolskie opisują jego niezwykłe nawrócenie na drodze do Damaszku, do którego jechał, aby zniszczyć miejscową wspólnotę chrześcijan. Wówczas, dotknięty ślepotą fizyczną, duchowo rozpoznaje Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie. Po trzech dniach doświadczenia ciemności, w czasie której gorliwie się modlił i pytał o sens życia, doznaje uzdrowienia przez posługę tych, których chciał prześladować. Po tym wydarzeniu w centrum swojego życia stawia Chrystusa. Jego nawrócenie jest dziś dla nas zachętą, abyśmy również umieli sami przewartościowywać nasze życie.

2. Święty Paweł stał się głosicielem Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Chrystusa. W swoim nauczaniu podkreśla uniwersalizm zbawienia. Według niego "nie ma już Żyda
ani Greka, niewolnika czy wolnego", bo wszyscy w Chrystusie stają się jednym ciałem. On również wskazuje na pierwszeństwo łaski Ducha Świętego, który działając w wierzących, prowadzi do prawdziwej wolności Ludu Bożego. To zjednoczenie z Chrystusem, święty Paweł określa słowami - "żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus". A wszystko, co czynił, nabierało sensu w Chrystusie, przez Chrystusa i dla Chrystusa. Przy końcu swojego życia mógł powiedzieć: "w dobrych zawodach wystąpiłem , bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem a na ostatek został mi przeznaczony wieniec zwycięstwa, który mi w stosownym czasie odda Pan."

W tym Roku Jubileuszowym chcemy w rodzinach i parafiach pochylać się nad osobą świętego Pawła, a zwłaszcza nad jego listami, które są ważną częścią Pisma świętego. Księża w kazaniach będą przybliżać nauczanie świętego Pawła. W grupach parafialnych będzie okazja do rozważania listów świętego Pawła. Szczególnie uroczyście będziemy przeżywać dzień nawrócenia świętego Pawła i uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. W Roku Jubileuszowym Kościół otwiera duchowy skarbiec, umożliwiając wiernym uzyskanie odpustów w wyznaczonych kościołach i po spełnieniu warunków, koniecznych do uzyskania odpustu. W naszej Archidiecezji są już wyznaczone kościoły jubileuszowe, w których aż do 29 czerwca 2009 roku będzie można zyskać odpust zupełny (porównaj dekret
o odpustach w roku św. Pawła apostoła z dn.11 sierpnia 2008).

3. Dzisiejszy świat stawia przed nami różne wybory i problemy. Nasze odpowiedzi i decyzje nie zawsze są zgodne z wyznawaną przez nas wiarą. Jako ludzie wierzący stajemy dziś przed poważnymi dylematami moralnymi zmuszającymi nas do podjęcia konkretnych postaw i decyzji. Ciągle trzeba nam stawiać pytanie, czy Bóg jest ważny w naszym życiu.? Czy jest na pierwszym i najważniejszym miejscu? Współcześni świętemu Pawłowi pytali, czy prześladowca może być apostołem? My też pytamy dziś, czy ktoś kto zawiódł, zdradził, może uczestniczyć w budowaniu naszej Ojczyzny i jej struktur. Patrząc na świętego Pawła musimy powiedzieć, że może i powinien uczestniczyć, pod warunkiem że przeżył nawrócenie tak jak On. Że się przyznał i żałował, i tak jak święty Paweł, do końca był świadom swojej niegodności. "Jestem płodem poronionym, niegodnym nazywać się uczniem Chrystusa." Święty Paweł uczy nas też, że wszystko co czynimy, mamy czynić na chwalę Bożą i być wdzięcznymi.

4. To wszystko czego chcemy się nauczyć od świętego Pawła w całym Roku Jubileuszowym powinno znaleźć miejsce w katechezie dzieci, młodzieży i studentów- zarówno tej w szkole, jak i tej, która się odbywa w parafii. W nowym roku szkolnym i katechetycznym troszczmy się o to, aby dzieci i młodzież uczęszczała na katechizację szkolną, dając w ten sposób świadectwo wyznawanej wiary. Niech nie zabraknie również katechezy parafialnej kierowanej do dzieci i młodzieży, studentów oraz katechezy dla dorosłych. Proszę wszystkie wspólnoty jakie są w parafii, aby wspomagały w tym dziele swoich duszpasterzy i w ten sposób pogłębiały swoją formację religijno - duchową.
Ta pomoc świeckich w parafii jest szczególnie potrzebna w parafialnym przygotowaniu do I Komunii i bierzmowania, a także do życia w małżeństwie i rodzinie. Oprócz wiedzy religijnej otrzymywanej w szkole konieczne są małe grupy, w których młodzi chrześcijanie mogą rozmawiać, modlić się oraz przeżywać liturgię i Kościół. Tego nie da się osiągnąć tylko w szkole.

5. Święty Paweł, był apostołem intelektualistą i nie bał się wychodzić do mądrych tamtego świata. Nie zrażał się, gdy mu mówili - posłuchamy cię innym razem.
Tym wyzwaniem dziś w parafiach jest duszpasterstwo studentów, przyszłej inteligencji w Kościele. Wyzwaniem jest także proponowanie dorosłym, pracującym w odpowiedzialnych miejscach dzisiejszego świata, wspólnego pochylania nad biblią i nauką Kościoła, by uczyć się Bożego spojrzenia na życie.
Mam nadzieje, że Rok Jubileuszowy świętego Pawła Apostoła stanie się ku temu wspaniałą okazją. Pomoże ponownie przyjrzeć się, jakimi jesteśmy chrześcijanami, i będzie wezwaniem do nawrócenia. Niech na nowo pozwoli odkryć nasze powołanie do świętości i umocni wiarę w Chrystusa zmartwychwstałego.

Na owocny trud naśladowania Chrystusa, tak jak to czynił święty Paweł, na cały nowy rok szkolny i katechetyczny wszystkim z serca błogosławię.


† Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski


List należy odczytać na wszystkich Mszach świętych w niedzielę 31 sierpnia 2008 r.


http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=2292
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> SPRAWY BIEŻĄCE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum