Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna polonus.forumoteka.pl
Archiwum b. forum POLONUS (2008-2013). Kontynuacją forum POLONUS jest forum www.konfederat.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

26 wrzesnia, Kraków - odznaczenia dla KPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 19, 2011 9:18 pm    Temat postu: 26 wrzesnia, Kraków - odznaczenia dla KPN Odpowiedz z cytatem

26 września (w poniedziałek) o godzinie 11.00 w sali reprezentacyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22 odbędzie się uroczystość wręczenia Orderów Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) działaczom „Solidarności” i Konfederacji Polski Niepodległej z lat 1980-1990.

Odznaczeni zostaną:

Bogdan Głowacki,
Stanisław Kuś,
Krzysztof Kwiatkowski
(o jego odznaczenie w imieniu ZKPN wystąpił Zygmunt Łenyk),
Jan Pacula,
Edward Postawa,
Ewa Tukałło,
Witold Tukałło.


Wszyscy wezmą udział w uroczystości, także Ewa i Witold Tukałłowie, którzy z tej okazji przylecą z USA.

Będzie niezwykle miło, jeżeli inne osoby ze środowiska krakowskiej KPN i Solidarności zechcę uczestniczyć w uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim. Spotykamy się przed budynkiem Urzędu o 10.45.


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Nie Paź 09, 2011 9:40 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 19, 2011 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto sylwetki odznaczonych:

Bogdan Głowacki. Od początku 1980 roku współpracował z KPN (formalnie został członkiem w 1981 r.). W kwietniu 1980 zatrzymany przez SB (wraz z innymi działaczami KPN) przed przygotowywanymi uroczystościami 40. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 11.11.1980 i 11.11.1981 - członek społecznej służby porządkowej zabezpieczającej z ramienia KPN obchody Święta Niepodległości. Od 1980 roku - w Solidarności, od 1981 - w Komitecie Obrony Więzionych za Przekonania. Uczestnik strajku w HiL 13-16 grudnia 1981. Ukrywał się, był na liście poszukiwanych przez SB do internowania. W 1982 roku uczestniczył w działalności konspiracyjnej KPN. Aresztowany 14 maja 1982 w związku z kolportowaniem w wojsku ulotek KPN. 2 sierpnia 1982 stanął przed sądem i został skazany na 3 lata więzienia. Wyszedł na wolność 14 maja 1983 r. w wyniku amnestii. Natychmiast powrócił do działalności w KPN, w której był aktywny do 1989 roku. Rozpracowywany przez SB w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego „Koksiarz” (od 1980 r.), Sprawy Operacyjnego Rozpracowania „Gniazdo” (od 1981 r.), Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia „Kawiarze” (od 1982 r.).

Stanisław Kuś. Współzałożyciel „Solidarności” w Biurze Projektów Dróg i Mostów. Latem 1981 r. na zjeździe regionalnym Związku wybrany sekretarzem Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. Odpowiedzialny m.in. za działalność małopolskiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Za przemówienie wygłoszone pod Kopcem Piłsudskiego w Krakowie 4 października 1981 roku, w którym powiedział: „Nowa Targowica wydała podstępną wojnę własnemu narodowi. W imię niskich, egoistycznych celów ci zbrodniarze, tyrani i obłąkani dręczyciele chcieli nas pozbawić ojczyzny”, prokuratura zarzuciła mu przestępstwo „rozpowszechniania fałszywych wiadomości, które mogły wyrządzić poważną szkodę interesom PRL”. 13 grudnia 1981 r. internowany i osadzony w obozach w Nowym Wiśniczu, później w Załężu. Zwolniony w lipcu 1982. Natychmiast włączył się w działalność podziemnej „Solidarności” w ramach MKS „Grzegórzki”. 29 października 1982 r. ponownie internowany i osadzony w Kielcach. Wyszedł na początku grudnia 1982. Oprócz działalności konspiracyjnej, uczestniczył w demonstracjach ulicznych. 11 listopada 1983 zatrzymany i ukarany grzywną przez Kolegium. 1 maja 1986 zatrzymany po demonstracji , spędził w areszcie 3 miesiące. W 1984 r. współzałożyciel Inicjatywy Obywatelskiej w Obronie Praw Człowieka „Przeciw Przemocy”, w 1985 uczestnik głodówki protestacyjnej w kościele w Bieżanowie. W 1988 roku wyrzucony z pracy, pozostając bez środków do życia, zdecydował się na wyjazd do pracy do Nigerii, jako wykładowca na tamtejszym uniwersytecie. Wrócił po kilku latach do Polski.

Krzysztof Kwiatkowski. Do KPN wstąpił w 1981 roku. Po 13 grudnia kierował jedną z dwóch grup kolportażu Tajnego Tymczasowego Kierownictwa Akcji Bieżącej KPN - podziemnej struktury krakowskiej Konfederacji, powołanej 17 grudnia 1981. Od października do listopada 1982 r. internowany. Po zwolnieniu kontynuował działalność w KPN. W maju 1984 zatrzymany przez SB w mieszkaniu brata, gdzie znajdowała się podziemna drukarnia pisma kapeenowskiego pisma „Niepodległość”. Uniknął procesu w wyniku amnestii w lipcu 1984 roku.

Jan Pacula. W 1980 współzałożyciel i przewodniczący „Solidarności” w PRK-9 (Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych). Wkrótce wstąpił do KPN i uczestniczył w drukowaniu kapeenowskich wydawnictw. Aktywny w pracach małopolskiego KOWzaP-u, m. in. 29 listopada 1981 roku przemawiał w imieniu Komitetu podczas dużej manifestacji w Krakowie. Uniknął internowania 13 grudnia, bo nie mieszkał w miejscu zameldowania. Wziął udział w strajku w HiL, gdzie jako szef Komisji Zakładowej w swoim zakładzie pracy, został członkiem Komitetu Strajkowego Huty. Po pacyfikacji Kombinatu ukrywał się. Był w składzie Prezydium RKW Małopolska – podziemnego kierownictwa małopolskiej „Solidarności” (w czteroosobowym prezydium jedyny spoza Huty). Odpowiadał za poligrafię. Podlegał mu druk i kolportaż „Biuletynu Małopolskiego” oraz „Aktualności”. Poszukiwany listem gończym za rzekome przestępstwa kryminalne. Aresztowany 29 września 1982. Poważnie zachorował, umieszczono go w więziennym szpitalu. W procesie kilku osób związanych z poligrafią podziemnej „Solidarności”, jako jedyny został skazany (17 lutego 1983 r.) na półtora roku więzienia bez zawieszenia, którą to karę po odwołaniu prokuratora podwyższono jeszcze o jeden rok (29 kwietnia 1983 r.). Wyrokiem z 3 sierpnia 1983 r. darowano mu resztę kary. Schorowany, po zwolnieniu z więzienia został wyrzucony z pracy i objęty zakazem zatrudnienia w Krakowie. Mimo namów SB odmówił emigracji. W 1984 r. podjął pracę w hucie na Śląsku, mieszkając przez 6 dni w tygodniu w hotelu robotniczym. Z żoną i małą córką widywał się co drugi tydzień. Po wielu miesiącach znalazł pracę w Krakowie jako palacz nocnej zmiany w szpitalu psychiatrycznym. W 1989 r. współorganizował kampanię wyborczą Leszka Moczulskiego w Krakowie w wyborach do Sejmu kontraktowego. Później wycofał się z życia politycznego.

Edward Postawa.
Współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), potem z KPN (zaprzysiężonym członkiem Konfederacji został jeszcze przed Sierpniem). Drukował wydawnictwa bezdebitowe - ulotki i pisma. W jego domu przy ul. Skalica (w Pychowicach na obrzeżach Krakowa) funkcjonowała drukarnia wydawnictw KPN i „Solidarności”. Drukował tam m. in.: Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” AM i PSK, gazetę „Solidarności” kolejarskiej „Kolejarz Małopolski”, „Kurierek B” bocheńskiej „Solidarności” (przez krótki czas), „Robotnik Polski w Walce” (organ CKAB KPN), „Niepodległość” (pismo Obszaru II KPN). 18 czerwca 1985 roku został namierzony przez SB, w jego domu znaleziono tysiące ulotek i sprzęt drukarski. W areszcie przebywał trzy miesiące. 27 sierpnia 1985 roku skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu. Mimo rewizji prokuratora wojskowego domagającego się wyroku bezwzględnego, Sąd Wojewódzki utrzymał wyrok w mocy. Po wyjściu na wolność na nowo zorganizował drukarnię wydawnictw Konfederacji Polski Niepodległej, a od 1987 roku robił to ponownie we własnym domu. Mimo zakazu ze strony kierownictwa KPN, brał też udział w większości manifestacji ulicznych w Krakowie w latach 80.

Ewa Tukałło.Od 1981 roku w Solidarności i KPN. Prowadziła „otwarty dom”, w którym drukowano bibułę, później organizowano spotkania działaczy KPN. Gościła wielokrotnie działaczy opozycyjnych spoza Krakowa (Anna Walentynowicz, Kazimierz Świtoń, Leszek Moczulski). Zatrzymana 13 kwietnia 1982 r. w związku z kolportowaniem wśród wojska ulotek KPN. Po bardzo ciężkim śledztwie, podczas którego ciężko zachorowała, stanęła przed sądem 8 września 1982 r. i została skazana na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Wyrok utrzymano w mocy, mimo rewizji nadzwyczajnej prokuratora, który domagał się 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Kiedy siedziała w areszcie, w więzieniu był także jej mąż, a 8-letnią córką opiekowała się sędziwa babcia. Nie zwolniono jej nawet na przepustkę na I komunię córki. Zdrowia utraconego w areszcie nie odzyskała do dzisiaj.

Witold Tukałło.Uczestnik Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej w najtrudniejszym okresie lat 80. W 1981 r. zainicjował odbudowę celowo dewastowanego przez władze PRL Kopca Józefa Piłsudskiego w Krakowie i jako inżynier z wykształcenia, kierował pracami ziemnymi. Od 1981 r. - zastępca przewodniczącego Komitetu Opieki nad Kopcem. Współorganizator obchodów Święta Niepodległości w Krakowie 11.11.1981. Od 1980 roku w „Solidarności”, od 1981 - w KPN. Po 13 grudnia uczestnik konspiracyjnych struktur krakowskiej KPN (TTKAB i CKAB), jeden z organizatorów poligrafii KPN, związany z drukiem pierwszych numerów pism „Zomorządność” oraz „Niepodległość”. Uczestnik wielu akcji kolportażowych w pierwszych miesiącach stanu wojennego w Krakowie, także akcji malowania murów. Stał na czele pierwszych niezależnych demonstracji ulicznych w Krakowie w miesięcznice stanu wojennego: 13 marca i 13 kwietnia 1982 w Rynku Głównym. Zatrzymany 14 maja 1982 r. i aresztowany. Zwolniony po niespełna dwóch miesiącach z braku dowodów. Po wyjściu na wolność nadal drukował, brał udział w demonstracjach ulicznych, współorganizował Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej (w 1987 był Komendantem Marszu). W 1988 wraz z Ewą Tukałło wyemigrował do USA.


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 27, 2011 6:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 26, 2011 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uroczystość odbyła się zgodnie z planem.

Obecne były poczty sztandarowe Konfederacji Polski Niepodległej i NSZZ Solidarność.


Sztandar KPN trzyma Stanisław Kurek "Partyzant". Pierwszy z prawej - Ryszard Bocian.
Foto: Mirosław Dziewoński


W środku - Andrzej Fischer (w poczcie sztandarowym KPN, zasłonięty sztandarem na poprzednim zdjęciu).
Foto: Mirosław Dziewoński
Odznaczonych zostało 8 osób z Konfederacji Polski Niepodległej oraz z Solidarności.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odznaczenia wręczył Wojewoda Stanisław Kracik, który serdecznie przywitał przybyłych.

Foto: Jerzy Dobrowolski

Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:

Zygmunt Berdychowski,

Foto: Mirosław Dziewoński

Stanisław Kuś,

Foto: Mirosław Dziewoński

Witold Tukałło.

Foto: Mirosław Dziewoński

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:

Bogdan Głowacki,

Foto: Mirosław Dziewoński

Krzysztof Kwiatkowski

Foto: Mirosław Dziewoński

Jan Pacula,

Foto: Mirosław Dziewoński

Edward Postawa,

Foto: Mirosław Dziewoński

Ewa Tukałło.

Foto: Mirosław Dziewoński

Przybyło kilkadziesiąt osób. Wśród gości byli: Stanisław Handzlik i Jacek Smagowicz z Solidarności, Zygmunt Łenyk (były prezes ZKPN) wraz z małżonką - Anną, rodzeństwo: Anna i Andrzej Fischerowie (działali w KPN jeszcze przed Sierpniem, aktywnie uczestniczyli i uczestniczą w Kadrówkach; byli jedynymi - oprócz Zygmunta Łenyka i niektórych osób odznaczonych - przedstawicielami tzw. "pierwszej KPN" w Krakowie), Ryszard Bocian (prezes małopolskiego oddziału ZKPN, były działacz KPN i Solidarności) a także konfederacka młodzież (wedle kryteriów wiekowych z lat 80. Smile ): Jerzy Dobrowolski, Maciej Gawlikowski, Jerzy Jajte-Pachota i Przemysław Markiewicz. Obecny był także Jerzy Bukowski - przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Zbigniew Skorecki. Z dziennikarzy obecna była ekipa Telewizji Kraków. Odznaczanym towarzyszyły niejednokrotnie osoby bliskie.


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 27, 2011 6:56 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 26, 2011 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Następnie w imieniu środowiska krakowskiej KPN głos zabrał Maciej Gawlikowski, który krótko przedstawił sylwetki odznaczonych:

Cytat:
Ewa Tukałło – art. 128 § 1 kk - działała w celu obalenia przemocą ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w ramach nielegalnej organizacji występującej pod nazwą "Konfederacja Polski Niepodległej". Artykuł zagrożony karą 10 lat więzienia, dostała wyrok w zawieszeniu, bo w areszcie doprowadzono ją do takiego stanu zdrowia, że nie kwalifikowała się do dalszej odsiadki. Po wyjściu wróciła do działalności.

Witold Tukałło – art. 48, pkt 2 i 3 dekretu o stanie wojennym, zagrożony karą 5 lat więzienia. Początek stanu wojennego. Strzały w „Wujku”, czołgi na ulicach, szeptane informacje o biciu w śledztwie, o torturach. Wtedy właśnie żona i mąż po kolei trafiają do aresztu w dwóch różnych śledztwach. Na wolności zostaje córeczka pod opieką 80-letniej babci. Ani Ewa, ani Witek nie pękają, nie wybierają „mniejszego zła” współpracy, choćby nawet markowanej. Siedzą niezłomnie płacąc ogromną cenę.

Zygmunt Berdychowski – dwukrotnie więziony, wyrzucany z uczelni, represjonowany. Jedyny w tym gronie nie będący kapeenowcem, choć pamiętam nasze akcje ulotkowe na rzecz jego uwolnienia oraz dwukrotne spędzenie z nim 48 godzin w milicyjnym areszcie na jednoosobowej pryczy, co nadało naszej znajomości szczególnie bliski charakter.

Bogdan Głowacki - art. 128 § 1 kk - działał w celu obalenia przemocą ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w ramach nielegalnej organizacji występującej pod nazwą "Konfederacja Polski Niepodległej", zagrożony karą 10 lat więzienia. Skazany na 3 lata. Z opozycją związany od końca 1979 roku, w KPN-ie jeszcze przed Sierpniem. Po wyjściu z więzienia wrócił do działalności.

Stanisław Kuś – oskarżony jeszcze w czasie karnawału Solidarności o „rozpowszechniania fałszywych wiadomości, które mogły wyrządzić poważną szkodę interesom PRL”, później dwukrotnie internowany, wreszcie parę lat później trzymany kilka miesięcy w areszcie. Wybrany na zjeździe regionalnym w 1980 roku sekretarzem Zarządu Regionu „Solidarności”, przez prawie całe lata 80-te jeden z krakowskich liderów Związku. Dla nas - wówczas młodych - wzór nie tylko odwagi, ale też klasy i opanowania.

Krzysztof Kwiatkowski
– jeden z twórców i przywódców podziemnego, konspiracyjnego kierownictwa krakowskiej KPN – Tajnego Tymczasowego Kierownictwa Akcji Bieżącej, internowany, dwa lata później, po kolejnej wpadce, uniknął procesu dzięki amnestii.

Jan Pacula – podczas grudniowego strajku - w Komitecie Strajkowym Huty, po pacyfikacji Kombinatu - w ukryciu. Od 1981 roku w Konfederacji. W Prezydium RKW Małopolska – władzy podziemnej „Solidarności” w stanie wojennym - jedyny spoza Huty wśród czterech osób. Bezpiece tak zależało na schwytaniu go, że poszukiwano go listem gończym za rzekome przestępstwa kryminalne. Po aresztowaniu poważnie zachorował, leżał w więziennym szpitalu. Skazany na półtora roku więzienia, został doceniony przez wyższą instancję, która dołożyła mu jeszcze rok. Po wyjściu broni nie złożył, pamiętam jak jeszcze w 1989 roku współorganizował kampanię wyborczą Leszka Moczulskiego.

Wreszcie Edward Postawa – współpracownik Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, niemal od początku - od 1979 roku w KPN-ie. Przez długie lata wykonywał niewdzięczną i ciężką pracę podziemnego drukarza. Kiedy wpadł, był jeszcze bardziej milczący niż zwykle. Ława oskarżonych była jednoosobowa, bo nie wydał nikogo. Po wyjściu z więzienia wrócił do druku. Dzięki dekonspiracji, mógł brać udział w demonstracjach. Widzimy go na esbeckich zdjęciach z 1988 czy 1989 roku w pierwszym szeregu.



Foto: Jerzy Dobrowolski

Na koniec Maciej Gawlikowski powiedział, mając na myśli odznaczonych Konfederatów:

Cytat:
Zaledwie siedem osób i tyle historii, że można by napisać wiele książek, zrobić wiele filmów.

Nie powstały. Dlaczego?

Bo kapeenowscy bohaterowie naszej dzisiejszej uroczystości nie znaleźli się w gronie beneficjentów przemian. Może dlatego, że nie byli nigdy z żadną z partii, które rządzą nami nieprzerwanie od 20 lat, zmieniając tylko nazwy? Może też dlatego, że przy historii ich życia, bardzo blado wypadają życiorysy tych, których w ostatnim 20-leciu obwołano bohaterami?

Zbierając materiały do książki o krakowskiej KPN, którą piszemy wspólnie z Mirkiem Lewandowskim, odwiedziłem wielu ludzi z tamtych lat – tak opozycjonistów, jak i ich prześladowców z SB i WSW. Zobaczyłem ludzi, którym się powiodło, którzy żyją dostatnio i bezpiecznie, niekiedy bogato, ale też ludzi biednych, niepewnych jutra, nie mających pieniędzy na leki, mieszkających w warunkach urągających człowiekowi.

I pech chce, że tych biednych i doświadczonych przez los nie ma wśród prześladowców, są wyłącznie wśród ofiar. Wszyscy z bezpieki i wojskówki poradzili sobie świetnie w warunkach transformacji. Każdy może sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy tylko oni byli tak mądrzy, odważni i przedsiębiorczy, czy może „niewidzialna ręka rynku” była często prowadzona przez ich współtowarzyszy z resortów?

Ale skoro nasze państwo nie wspomaga finansowo tych, którym zawdzięcza wolność, a którzy znaleźli się dziś w biedzie, to dobrze, że przynajmniej ich honoruje orderami.

Lepiej późno, niż wcale.

Gratuluję odznaczonym i chylę przed nimi czoła.



Foto: Mirosław Dziewoński

W imieniu środowiska "Solidarności" głos zabrał Stanisław Handzlik, który pogratulował odznaczonym i podkreślił współpracę środowiska "Solidarności" i KPN w latach 80.


Foto: Jerzy Dobrowolski


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Wrz 28, 2011 11:59 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 26, 2011 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



































Wszystkie fotografie - Maciej Gawlikowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 26, 2011 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uroczystość uświetnił koncert Jana Oberbeka, wirtuoza gitary klasycznej i ucznia takich mistrzów jak J. Tomas, J. L. Gonzales, J. Rodrigo, A. Segovia. Artysta wykonał m.in. mazurki Chopina i Ave Maria. Jego krótki występ zrobił duże wrażenie na obecnych.


Foto: Mirosław Dziewoński


Foto: Maciej Gawlikowski

Zebrani odśpiewali także hymn Polski, "Pieśń Konfederatów Barskich" oraz "Pień legionów" ("My, pierwsza brygada...").


Foto: Mirosław Dziewoński


Foto: Mirosław Dziewoński


Foto: Mirosław Dziewoński


Foto: Mirosław Dziewoński


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pią Wrz 30, 2011 8:57 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 26, 2011 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

















Foto: Mirosław Dziewoński


Foto: Maciej Gawlikowski


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Wto Wrz 27, 2011 6:59 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pon Wrz 26, 2011 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety lista nieodznaczonych Konfederatów nadal jest imponująca...

No i ciągle czekamy na Orła Białego (a nawet dwa)...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2011 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Udało się.
Po raz pierwszy uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Urzędzie Wojewódzkim nie była ograniczona do 15-minutowej ceremonii.
Wypada podziękować Wojewodzie Kracikowi za całą oprawę - za koncert Jana Oberbeka, za poczęstunek i możliwość pogadania po oficjalnej części.
Wolałbym dostać odznaczenie tak właśnie, niż w Belwederze, gdzie stłoczono nas w sali i musieliśmy czekać bezczynnie prawie godzinę, aż pojawią się urzednicy i wepną nam ordery. Byliśmy anonimową masą, nie było wiadomo kto za co dostaje krzyż. Zresztą taka sama anonimowość była podczas uroczystości w sali gimnastycznej Sokoła. W obu przypadkach miało się wrażenie, że nie odznaczani są najważniejsi, że to nie jest głównie ich święto.
Czekają nas kolejne takie uroczystości. Pomyślmy wcześniej jak je uświetnić.
Może drugi raz zgodzi się wystąpić dla nas Leszek Wójtowicz, który miał być wczoraj z gitarą i dać mały koncert? Niestety, zbieg okoliczności nie pozwolił na to. Niemniej należą mu się podziękowania za chęć poświęcenia nam, wyłącznie z sympatii i z uznania dla bohaterów uroczystości, swojego czasu.
Róbmy swoje, pozostawiając innym jałowe politykowanie, właściwie nawet żałosną karykaturę prawdziwej polityki. Mamy cele - propagowanie historii KPN-u, honorowanie zasłużonych działaczy i pomoc tym spośród nich, którzy pomocy wymagają. Tylko tyle Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2011 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno - pomyślmy jak zrobić, żeby następnym razem nie było tak sierioznie. Zwrócił na to uwagę Jurek Sychut, pytając czemu zamiast radości, usmiechów, zabawy, mieliśmy wszyscy ponure miny.
Wszyscy, poza Witkiem Tukałłą i Jurkiem Bukowskim, których rozradowane miny i rozdokazywanie widoczne na zdjęciach, ratują nas przed uznaniem za kompletnych smutasów Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Wto Wrz 27, 2011 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kronika Krakowa z 26 września 2011 jako jedyne medium (nie licząc POLONUSa) podała informację o odznaczeniach dla działaczy KPN i Solidarności - http://www.tvp.pl/krakow/informacja/kronika/wideo/26-ix-2011-godz-2145/5318043
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Sro Wrz 28, 2011 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uzupełniłem końcowy fragment tekstu wystąpienia Maciej Gawlikowskiego, który to fragment "zjadł" złośliwy chochlik.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej Gawlikowski



Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 388

PostWysłany: Czw Wrz 29, 2011 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak za czasów komuny, możemy zawsze liczyć na niezawodnego Jurka Bukowskiego:
http://wpolityce.pl/artykuly/15483-ordery-dla-krakowskich-czlonkow-kpn
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Czw Wrz 29, 2011 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Media papierowe (w tym pro-PiSOwski "Dziennik Polski" - bo postawa "Gazety Krakowskiej" jakoś mnie nie dziwi) zamilczały uroczystość, to samo Radio Kraków.

Za to w Internecie trochę informacji jest (niezawodny Jurek Bukowski)!

http://www.poland.us/strona,25,9493,0.html

http://bukojer.salon24.pl/

Jednak Sieć to potęga i skuteczna broń przeciwko współczesnej cenzurze okrągłostołowych pogrobowców, którzy szacunek dla walki o niepodległość mają na ustach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Site Admin


Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 9123

PostWysłany: Pią Wrz 30, 2011 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziś tekst Jurka Bukowskiego zamieścił także ks. Tadeusz na swoim blogu - http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=4930
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum polonus.forumoteka.pl Strona Główna -> JUBILEUSZ 30-LECIA KPN Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum